Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενική διαφάνεια - ερωτήσεις για εξετάσεις


Recommended Posts

Κορίτσια, καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τις εγκυούλες και μανούλες του forum. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη με τον γυναικολόγο μου. Είναι πάντα προθυμος να μου απαντήσει, ακόμη και στην πιο ηλίθια απορία μου και γενικά μου δημιουργεί ασφάλεια. Βέβαια, δεν είχε τύχει και ποτέ να έχω κάτι σοβαρό για να δω εκ βαθέων την επιστημονική κατάρτισή του αλλά τώρα με την εγκυμοσύνη με καλύπτει απόλυτα μέχρι στιγμής. Συνεργάζεται με το Μητέρα. Χθες πήγαμε και μου έγραψε τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω, ανάλογα με την εβδομάδα που θα βρίσκομαι. Μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:

α ερώτηση: Μου είπε ότι μπορώ να κάνω είτε το Α-τεστ είτε το papp-a, δεν χρειάζεται και τα δύο. Ισχύει αυτό; Το ίδιο κάνατε και εσείς;

β' ερώτηση: Μου έκανε εντύπωση ότι μου είπε πως την αυχενική διαφάνεια θα την κάνουμε στο ιατρείο του, δηλαδή θα μου την κάνει ο ίδιος. Έχω ακούσει περιπτώσεις που γίνεται έξω, δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο και δεν ξέρω κατά πόσο είναι θα είναι αξιόπιστο. Μήπως θα έπρεπε να την κάνω έξω; Εσείς τί κάνατε;

Συγγνώμη βρε κορίτσια για το "πρήξιμο" αλλά έχω κι εγώ τις απορίες μου, τί να κάνω;;; :D:D:D Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Κι εμένα τον υπέρηχο της αυχενικής διαφάνειας μου τον έκανε ο γιατρός μου!Έχει να κάνει πιθανόν με το μηχάνημα του κάθε γιατρού ,ίσως με την ευθύνη που θέλει να αναλάβει ή ακόμα μπορεί και με τη συμφωνία -συνεργασία που έχει με καποιο διαγνωστικό κέντρο ή κλινική (μπορεί και οικονομικής φύσης... λέμε τώρα!).

Επίσης έκανα μόνο το papp-a σε συνδυασμό με την αυχενική.

Το Α τεστ ειναι μία εξέταση αίματος (16η εβδομαδα) 3 ορμονών και δεν είναι υποχρεωτική εκτός αν σου τη συστησει ο γιατρός! Πάντως η μια υποκαθιστα κάπως την αλλη.Η ΡΑΡΡ-Α γινεται με την αυχενική ενώ το Α τεστ αργότερα. Διαλέγεις και παίρνεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγω την αυχενική διαφανεια και το papp-A το εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο αλλα φιλες μου που ειναι σε ενδιαφερουσα την εχουν κανει αλλου , οχι παντως στο ιατρειο του γιατρου τους....τωρα μπορει ο δικος σου ο γιατρος να εχει εξελιγμενα μηχανηματα.Γιατι δε τον ρωτας;;;

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στις δυο πρωτες εγκυμοσυνες μου έκανα την αυχενική διαφάνεια στο μαιευτήριο που θα γεννούσα.

Στην τρίτη μου εγκύμοσύνη ειχα αλλαξει γιατρο. Εκανε αυτός την μετρηση στο δικό του ιατρείο (εχει πολυ καλο μηχανημα και θέλω να πιστεύω και τις γνωσεις) και με τον υπερηχο-στοιχεία που μου έδωσε με εστειλε σε συγκεκριμενο κεντρο να μου πάρουν αιμα για το pap A. Aργότερα νομιζω γυρω στις 17-18 εβδομαμες (δεν θυμαμαι καλα) με εστειλε σε δημόσιο μαιευτηριο για Αλφα τεστ... Με τα χιλια ζορια το εκανα. Ειχα ακουσει διαφορα και δεν το εμπιστευομουν. Ο γιατρος μου, τουλαχιστον για το δικο μου βαρυ ιστορικο, ηταν παρα μα παρα πολυ καλος και καταρτισμενος. Και ανθρωπος!!!

Link to comment
Share on other sites

Aργότερα νομιζω γυρω στις 17-18 εβδομαμες (δεν θυμαμαι καλα) με εστειλε σε δημόσιο μαιευτηριο για Αλφα τεστ... Με τα χιλια ζορια το εκανα. Ειχα ακουσει διαφορα και δεν το εμπιστευομουν.

 

ZWH τί έχει ακούσεις και δεν εμπιστεύεσαι το Αλφα τεστ? Πρόκειται να το κάνω τον επόμενο μήνα.

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα fallenangel με το καλό να έρθει το μωράκι σου. :P:P

Το Α-τεστ και το papp-a είναι παρόμοιες εξετάσεις αίματος.

Σήμερα συνήθως γίνετε το papp-a σε συνδυασμό με την αυχενική που βγάζει το γενικό αποτέλεσμα. Εγώ τα έκανα και τα 2 στο Μητέρα (αυχενική και papp-a)

 

Όσον αφορά την δεύτερη ερώτηση σου τι να πω, έχει να κάνει με τον γιατρό, αν έχει το μηχάνημα που χρειάζεται και την κατάρτιση για να κάνει αυτές τις εξετάσεις και κατά πόσο εσύ τον εμπιστεύεσαι.

Να έχεις μόνο υπόψη σου ότι αυτές οι 2 θα πρέπει να γίνουν σε κοντινό χρονικό διάστημα για να βγουν σωστά τα αποτελέσματα (έχω ακούσει ότι πρέπει να γίνουν την ίδια μέρα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό, σίγουρα πάντως πρέπει να είναι πολύ κοντά χρονικά)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα έκανα στο ιατρείο της γιατρού μου. Και την αυχενική διαφάνεια, η οποία δεν είναι τίποτα άλλο από έναν πιο λεπτομερή υπέρηχο, και το papp-a. Με τη διαφορά ότι το αίμα για το papp-a στάλθηκε στην Αθήνα για ανάλυση, καθότι εδώ στην επαρχεία δεν υπάρχουν αξιόπιστα εργαστήρια. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια 1000 ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις! Να' στε καλά! Ρώτησα όντως τον γιατρό μου για το θέμα της αυχενικής και μου είπε ότι αφού εγώ εδώ έχω τα μέσα γιατί να τρέχεις έξω; Κατόπιν αυτού, είναι και λεπτό το θέμα, δεν ρώτησα κάτι άλλο. Πάντως, γενικά είναι ψαγμένος, δεν έχω παράπονο. Ό,τι έχετε να παρατηρήσετε ευπρόσδεκτο! Ευχαριστώ κι πάλι!

Link to comment
Share on other sites

fallenangel εγώ και την αυχενική διαφάνεια και την β' επιπέδου την έκανα στο ιατρείο.μαζί με την αυχενική μου πήρε αίμα και για το papp-a που το έστειλε για ανάλυση σε μεγάλο κέντρο γεννετικής και εγώ πήρα τα αποτελέσματα απ'τον ίδιο.Α τεστ δεν έκανα καθόλου. το μόνο που έκανα έξω ήταν ένας 3d υπέρηχος γιατί ήθελα να έχω το dvd ο οποίος θα γινόταν υπό την επίβλεψή του γιατρού μου στο μητέρα αλλά τελικά δεν ήταν γιατί του είχε τύχει χειρουργείο.έχει να κάνει με το τι μηχάνημα έχει ο καθένας,οπότε οι δικοί μας προφανώς έχουν εξελιγμένους υπέρηχους.δεν νομίζω αν δεν ήταν καλυμένοι να έπαιρναν το ρίσκο να κάνουν εξετάσεις στο ιατρείο που ίσως να μην έδειχναν κάποια πράγματα :wink: οπότε δεν νομίζω ότι πρέπει να έχεις άγχος ως προς την αξιοπιστία :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω πως έχει να κάνει με το μηχάνημα που έχει ο γιατρός για τους υπερήχους. Αν είναι σύγχρονο μπορεί να σου την κάνει και στο ιατρείο του. Και εγώ στο ιατρείο του γιατρού μου την έκανα. Μόνο για β επιπέδου με έστειλε αλλού.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ την αυχενική την έκανα στο Ιατρείο του γυναικολόγου μου...στην β΄επιπέδου με έστειλε έξω, αν και λίγες μέρες πρίν πάω για β΄είχα την μηνιαία εξέταση και μου είπε πως ότι είδαμε τώρα μαζί θα δω και στην β΄επιπέδου, απλά καλύτερα είναι 4 μάτια από δυο.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο δεν μπορώ να σου απαντήσω. Για το δεύτερο, συμβαίνει συχνά. Χρειαζεται βέβαια καλό υπέρηχο αλλά μπορεί και να τον έχει. Αν είναι ειδικευμένος.... Άλλωστε και αυτοί που κάνουν αυχενική στο μητέρα, γυναικολόγοι είναι και έχουν ιατρεία. Οπότε μην ανησυχείς. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

πάντως και εγώ που πήγα χτες και ακούσαμε καρδούλα (είμαι πολύ χαρούμενη) μου είπε ότι την αυχενική θα την κάνει αυτός και θα με στείλει για εξέταση αίματος έξω ....δεν μου είπε αν θα είναι PARa ή Alpha test!

εκείνο που με προβλημάτισε έιναι ότι μου είπε να σκεφτώ την πιθανότητα της αμνιοπαρακέντησης γιατί πριν 10 μέρες έκλεισα τα 35 και ενώ έχω ένα υγιές παιδάκι είχα μία παλίνδρομη!

Link to comment
Share on other sites

εκείνο που με προβλημάτισε έιναι ότι μου είπε να σκεφτώ την πιθανότητα της αμνιοπαρακέντησης γιατί πριν 10 μέρες έκλεισα τα 35 και ενώ έχω ένα υγιές παιδάκι είχα μία παλίνδρομη!

 

Μην προβληματίζεσαι kazolina. Μετά τα 35 έτη όλες ο γυναίκες κάνουν αμνιοπαρακέντηση ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα της αυχενικής. Καλή επιτυχία, και εύχομαι να πάνε όλα καλά :wink:

Link to comment
Share on other sites

kazolina να το σκέφτεσαι αφού σου το είπε κι ο γιατρός, αλλά βέβαια πρώτα να δείτε τι θα δείξουν οι εξετάσεις τις αυχενικής διαφάνειας κι αναλόγως θα πράξετε :wink:

Μην αγχώνεσαι όμως από τώρα...έχεις ακόμη λίγο καιρό μέχρι τότε...τώρα απόλαυσέ το :wink:

Σου εύχομαι καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου κι όλα να πάνε καλά με ένα υγιέστατο μωράκι!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά βλέπω ότι όλες κάνατε ή Papp-A ή Αλφα Τεστ. Εγώ έκανα Papp-A σε συνδιασμό με αυχενική διαφάνεια και τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά(περίπου 1/6000 αν θυμάμαι καλά). Και ο γυναικολόγος μάλιστα μου είπε ότι αν το παιδί βγει με πρόβλημα, τότε να πάω να πάρω και ένα λαχείο. Σαν επόμενη εξέταση μου είπε να κάνω υπέρηχο και Αλφα Τεστ. Μήπως είναι υπερβολή? Με στέλνει σε συγκεκριμένο διαγνωστικό κέντρο, οπότε μήπως απλώς μου είπε να το κάνω για να τα τσεπώσει το διαγνωστικό κλπ κλπ. Ή μήπως είμαι πολύ καχύποπτη.

Έχω μπερδευτεί! :shock::roll:

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με στέλνει σε συγκεκριμένο διαγνωστικό κέντρο, οπότε μήπως απλώς μου είπε να το κάνω για να τα τσεπώσει το διαγνωστικό κλπ κλπ. Ή μήπως είμαι πολύ καχύποπτη.

Έχω μπερδευτεί! :shock::roll:

 

Το συνηθίζουν αυτό οι γιατροί...κι ο δικός μου συνεργάζεται με κάποιο κέντρο για αιμοληψίες και τέτοια...αφού να φανταστείς μου κάνουνε και ειδικές τιμές λόγω της συνεργασίας τους!

Βέβαια αν δεν ήθελα να πληρώνω μπορούσα να πάω και στο ΙΚΑ, αλλά μπαααααααααααααααααααααααααααααα...ούτε με σφαίρες! :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι το συνηθίζουν.. αλλά άλλο είναι να σε στέλνει σε δικό του διαγνωστικό κέντρο για τις εξετάσεις που χρειάζονται και άλλο να σε στέλνει να κάνεις περιττές εξετάσεις. Εκεί προβληματίζομαι...

Έκανε καμιά σας και Papp-A και Αλφα-Τεστ (ενώ το Papp-A βγήκε πολύ καλό και με ηλικία < 35)?

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα είναι περιττή η εξέταση που θα κάνεις αφού είχες καλά αποτελέσματα στην αυχενική διαφάνεια...σου βάζω ένα κείμενο που βρήκα στο Ίντερνετ...ίσως σε ενδιαφέρει :wink:

 

Τι είναι το τεστ PAPP-a;

 

Είναι ο προσδιορισμός στο αίμα της πρωτεϊνης PAPP-a και της ελεύθερης β χοριακής γοναδοτροπίνης. Γυναίκες που κυοφορούν έμβρυα με σύνδρομο Down έχουν χαμηλή πρωτεϊνη PAPP-a και υψηλή β-χοριακή γοναδοτροπίνη. Αν η συγκεκριμένη μέτρηση συνδυαστεί με το υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας, τότε η ευαισθησία ανίχνευσης του συνδρόμου Down αυξάνεται κατά πολύ (πάνω από 90%).

 

Το αποτέλεσμα εκφράζεται με πιθανότητα εκδήλωσης, πχ 1/300 (ένα προς τριακόσια). Αυτό θεωρείται και το όριο ασφάλειας. Αν η πιθανότητα εμφάνισης συνδρόμου Down είναι μεγαλύτερη (πχ 1/150), τότε προτείνεται στη γυναίκα να υποβληθεί σε μια από τις εξετάσεις που παρέχουν με ακρίβεια τη διάγνωση της ύπαρξης ή όχι χρωμοσωμικών ανωμαλιών (συμπεριλαμβανομένου και του Down). Οι εξετάσεις αυτές είναι η βιοψία χοριακής λάχνης και η αμνιοπαρακέντηση.

 

Γιατί δεν τον ρωτάς ευθέως γιατί πρέπει να κάνεις και την άλλη εξέταση αφού όλα δείχνουν πως είναι καλά;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΗΣΥΧΟ :? ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΖΗΤΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΑΛΛΟΙ ΠΙΟ ΛΙΓΕΣ..ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΡΑΡΡ-Α ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΟΜΩΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΚΤΙΜΗΣΑ ΠΟΛΥ. ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΗΡΘΕ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ :D

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Sardelaki,

αυτό θα κάνω! Θα τον πάρω τηλ. για διευκρίνιση. Μήπως και μπερδεύτηκε :P

Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές σου :)

 

:wink::wink::wink::wink:

Έτσι μπράβο και να μας πείς τι σου είπε!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Υπερηχογράφημα της αυχενικής διαφάνειας

 

Το υπερηχογράφημα της αυχενικής διαφάνειας γίνεται από την 11η έως την 14η εβδομάδα. Σαν αυχενική διαφάνεια ορίζεται το πάχος του υποδορείου ιστού στον αυχένα του εμβρύου. Σε συνδυασμό με το PAPP-A test αποτελεί την πιο αξιόπιστη εξέταση (90%) για το σύνδρομο Down και μια σειρά άλλων ανωμαλιών ( τρισωμιών 18,13, σύνδρομο Turner καρδιακές βλάβες, διαφραγματοκήλη, εξώμφαλο, και άλλες) .Έχει σημαντικά πλεονεκτήματα σε σχέση με το παλαιότερο Αλφα τέστ (η τριπλό τέστ με τον προσδιορισμό των επιπέδων της aFP, της οιστριόλης και της β - HCG από την 16η έως την 20η εβδομάδα της εγκυμοσύνης), γιατί είναι πιο αξιόπιστο (90% έναντι 60%) και γιατί γίνεται στο 1ο τρίμηνο της κύησης έναντι του 2ου τριμήνου που γινόταν το Αλφα τεστ οπότε αν χρειαστεί διακοπή της κύησης αυτή γίνεται ευκολότερα και πιο ανώδυνα.. Ωστόσο για να φθάσει κανείς το ποσοστό αξιοπιστίας του 90% απαιτείται ιδιαίτερη εκπαίδευση στην εκτέλεσή του και το κατάλληλο λογισμικό πρόγραμμα που δίνει με ακρίβεια την πιθανότητα γέννησης παιδιού με σύνδρομο Down.

 

Επίσης ελέγχονται:

 

1. Η αρτιμέλεια του εμβρύου

2. Η καρδιακή συχνότητα

3. Η τροφοβλαστική εμφύτευση

4. Η θέση έκφυσης ομφαλίδος

5. Οι αδρές ανατομικές ανωμαλίες του εμβρύου

6. Το μήκος του τραχήλου της μήτρας

 

PAPP-A test

 

Το ΡΑΡΡ-Α test εξετάζει δύο ορμόνες, την β΄ χοριακή γοναδοτροπίνη (β-HCG) και την συνδεόμενη με την εγκυμοσύνη πρωτεϊνη του πλάσματος Α (Pregnancy Associated Plasma Protein A ή PAPP-A) οι οποίες μαζί αποτελούν δύο πολύ ευαίσθητους βιοχημικούς δείκτες για την ανίχνευση της τρισωμίας 21 (σύνδρομο Down) και συμβάλουν στην αύξηση της ευαισθησίας του test της αυχενικής διαφάνειας. Το ποσοστό ανίχνευσης για την τρισωμία 21 (σύνδρομο Down) σε συνδιασμό με την αυχενική διαφάνεια και το ΡΑΡP-A test ανέρχεται σε 95%.

 

 

Εδώ είναι οι πιστοποιημένοι υπερηχογραφιστές που κάνουν την κατά Νικολαίδη αυχενική διαφάνεια .

http://www.webs4sme.co.uk/fmf01/cert-11-14.htm

 

 

 

Εμενα απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου ο γυναικολογος μου μου ειχε πει πως την αυχενικη μπορω να την κανω οπου θελω (εκεινος δεν την κανει) αρκει εκει που θα αποφασισω να ειναι πιστοποιημενος ο υπερηχογραφιστης.....Ετσι και πηγα σε πιστοποιημενο υπερηχογραφιστη που συμφωνησε και ο γυναικολογος μου οταν του ειπα το ονομα του και ειχαμε

 

Ηλικία μητέρας 23 ετων

Αυχενικη διαφάνει 1,6 mm

 

Τελική πιθανότητα μετά τον έλεγχο (υπερηχος+Papp-A) για τρισωμια 21 (Σύνδρομο Down) 1:20248

για τις τρισωμιες 18+13 1:37244

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Τελικά βλέπω ότι πολλές κάνατε την αυχενική στο ιατρείο. Κι εμένα ο γιατρός μου συνεργάζεται με ένα μεγάλο διαγνωστικό κέντρο, στο οποίο έχω πάει κι εγώ αλλά ασχέτως του γιατρού μου, γι άλλους λόγους. Όταν του είπα να πάω να κάνω εκεί τις αιματολογικές μου είπε "να πας να τις κάνεις στο Ταμείο σου" (έχω Ταμείο Προνοίας Δικηγόρων, που έχει δικές του ιατρικές εγκαταστάσεις και γίνονται εκεί οι εξετάσεις). Του λέω ότι δεν έχω ξανακάνει εκεί εξετάσεις, όλες έξω τις κάνω και μου είπε ότι κι εκεί γιατροί είναι και να μην πετάω τα χρήματά μου άσκοπα, αφού μπορώ να τα γλιτώσω. Τί να κάνω βρε κορίτσια, να εμπιστευτώ το Ταμείο; Πείτε μου τη γνώμη σας, please!

 

Καζολίνα, χάρηκα πολύ που ακούσατε την καρδούλα!! Μήν ανησυχείς για τίποτα, όλα καλά θα πάνε! Η αμνιοπαρακέντηση είθισται να γίνεται όταν η ηλικία της μητέρας είναι 35+, απ΄ όσο γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...