Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμπύλη σακχάρου: απαραίτητη εξέταση μετά από παλίνδρομη κύηση!!!


christy28

Recommended Posts

μπορεις να μου γραψεις με πμ λεπτομεριες για τον γιατρο σου και για την διαιτολογο του! πχ. πληρωνεις ξεχωριστα επισκεψη στην διαιτολογο και γιατι δεν εμεινες ευχαριστημενη?

 

Τωρα παιρνεις glucophage?

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 5 εβδομάδες μετά...

Γεια σας, το ιστορικό μου εχει ως εξης:

1 κοριτσακι 5 ετων

3 παλινδρομες -οι 2 στην 8η εβδομαδα

- η 3η στην 20η εβδομαδα (θεραπεια με αντιπηκτικες ενεσεις) που δυστυχως δεν βοηθησαν.

 

Μετα την 2η παλινδρομη εκανα ελεγχο για καθ' εξιν αποβολες στο Αλεξανδρας, βρεθηκα ετεροζυγωτης σε εναν παραγοντα θρομβοφιλιας εξου και ξεκινησα αντιπηκτικες.Επισης αρνητικα αντιπατρικα(μεγαλη κοροϊδια). Ουδεν λογος για σακχαρο.

Πριν 40 μερες ειχα την τελευταια παλινδρομη και πηγα Αθηνα για εξετασεις σε 3 διαφορετικα κεντρα καθ' εξιν αποβολων. Πουθενα λογος για σακχαρο, εκτος στο κέντρο Γενεσις, οπου βρηκα εναν τελειο γιατρο και ανθρωπο τον κ. Σφακιανουδη και το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν οι υπογλυκαιμιες, επεμενε οτι αυτο ειναι το προβλημα μου.

Σας παραθετω την καμπυλη σακχαρου με ληψη 75g γλυκοζης, που εκανα προχθες:

 

Σακχαρο νηστειας 0' = 86

Σακχαρο μετα 60' = 89

Σακχαρο μετα 120'= 52

Σακχαρο μετα 180'= 33

Σακχαρο μετα 300'= 88

 

Μιλησα με διαβητολογο και μου προτεινε την ληψη glucophase και να βρω καποιον διαιτολογο για να μου γραψει διατροφη για τις υπογλυκαιμιες.

Και εφοσον μεινω εγκυος θα κανω απο την αρχη καποιες εξετασεις και θα παιρνω το glucophase για 3 μηνες.

 

katrin, μολις διαβασα το μηνυμα σου οτι τα καταφερες με το που ρυθμισες το σακχαρο, με επιασαν τα κλαματα, συγκινηθηκα, χαρηκα παρα πολυ για σενα , αλλά και για εμενα και για ολες τις αλλες κοπελες που βρηκαμε μια σοβαρη αιτια για τις καθ' εξιν αποβολες και ετσι ισως τα καταφερουμε και εμεις. Θα θελα να μου πεις το γιατρο σου και εσυ ετσι πληροφοριακα.

 

christy28, δεν εχω λογια τι να πω εισαι απιστευτη βοηθησες τοσες κοπελες να βρουν την αιτια στο προβλημα τους και να καταφερουν να κανουν μωρακι. Εχουμε ξαναμιλησει σε αυτο το φορουμ για το θεμα με τις υπογλυκαιμιες μετα την 2η μου παλινδρομη. Οταν ελεγα για το σακχαρο στους γιατρους δεν εδιναν σημασια, και εγω η ηλιθια δεν επεμενα τους εμπιστευτηκα.

Τελως παντων ελπιζω να τα καταφερω τωρα που βρηκα το προβλημα.

Σε περιμενω γαι διακοπες στην Καρπαθο. Φιλια!!!:P::p:p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, το ιστορικό μου εχει ως εξης:

1 κοριτσακι 5 ετων

3 παλινδρομες -οι 2 στην 8η εβδομαδα

- η 3η στην 20η εβδομαδα (θεραπεια με αντιπηκτικες ενεσεις) που δυστυχως δεν βοηθησαν.

 

Μετα την 2η παλινδρομη εκανα ελεγχο για καθ' εξιν αποβολες στο Αλεξανδρας, βρεθηκα ετεροζυγωτης σε εναν παραγοντα θρομβοφιλιας εξου και ξεκινησα αντιπηκτικες.Επισης αρνητικα αντιπατρικα(μεγαλη κοροϊδια). Ουδεν λογος για σακχαρο.

Πριν 40 μερες ειχα την τελευταια παλινδρομη και πηγα Αθηνα για εξετασεις σε 3 διαφορετικα κεντρα καθ' εξιν αποβολων. Πουθενα λογος για σακχαρο, εκτος στο κέντρο Γενεσις, οπου βρηκα εναν τελειο γιατρο και ανθρωπο τον κ. Σφακιανουδη και το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν οι υπογλυκαιμιες, επεμενε οτι αυτο ειναι το προβλημα μου.

Σας παραθετω την καμπυλη σακχαρου με ληψη 75g γλυκοζης, που εκανα προχθες:

 

Σακχαρο νηστειας 0' = 86

Σακχαρο μετα 60' = 89

Σακχαρο μετα 120'= 52

Σακχαρο μετα 180'= 33

Σακχαρο μετα 300'= 88

 

Μιλησα με διαβητολογο και μου προτεινε την ληψη glucophase και να βρω καποιον διαιτολογο για να μου γραψει διατροφη για τις υπογλυκαιμιες.

Και εφοσον μεινω εγκυος θα κανω απο την αρχη καποιες εξετασεις και θα παιρνω το glucophase για 3 μηνες.

 

katrin, μολις διαβασα το μηνυμα σου οτι τα καταφερες με το που ρυθμισες το σακχαρο, με επιασαν τα κλαματα, συγκινηθηκα, χαρηκα παρα πολυ για σενα , αλλά και για εμενα και για ολες τις αλλες κοπελες που βρηκαμε μια σοβαρη αιτια για τις καθ' εξιν αποβολες και ετσι ισως τα καταφερουμε και εμεις. Θα θελα να μου πεις το γιατρο σου και εσυ ετσι πληροφοριακα.

 

christy28, δεν εχω λογια τι να πω εισαι απιστευτη βοηθησες τοσες κοπελες να βρουν την αιτια στο προβλημα τους και να καταφερουν να κανουν μωρακι. Εχουμε ξαναμιλησει σε αυτο το φορουμ για το θεμα με τις υπογλυκαιμιες μετα την 2η μου παλινδρομη. Οταν ελεγα για το σακχαρο στους γιατρους δεν εδιναν σημασια, και εγω η ηλιθια δεν επεμενα τους εμπιστευτηκα.

Τελως παντων ελπιζω να τα καταφερω τωρα που βρηκα το προβλημα.

Σε περιμενω γαι διακοπες στην Καρπαθο. Φιλια!!!:P::p:p

Η καμπυλη σου ειναι υπογλυκαιμικη γλυκια μου. Το μονο σιγουρο ειναι πως με την ορμονες της εγκυμοσυνης θα εμφανισης σακχαρο απο πολυ νωρις. Στην πρωτη εγκυμοσυνη μπορει να ησουν νεοτερη πιο αδυνατη και να μην ηταν τοσο εντονο το προβλημα. Χασε κιλα και παρε το glucopage και μολις μεινεις εγκυος να κανεις μετρησεις σακχαρου. Το πρωι νηστικη και 1 ωρα μετα απο καθε γευμα. Θα πρεπει το πρωι να ειναι μαξιμουμ 80 και μετα το γευμα 120-130. Εαν υπερβαινει θα πρεπει να κανεις ινσουλινη.

 

Το λατρευω το νησι σας!!! Εχω ερθει διακοπες (24 ωρες στο καραβι) εμεινα στο Διαφανι και περασα τελεια!!!!! Θελω να ξαναρθω με την μπουμπου μου!! Τι μου θυμησες....

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η καμπυλη σου ειναι υπογλυκαιμικη γλυκια μου. Το μονο σιγουρο ειναι πως με την ορμονες της εγκυμοσυνης θα εμφανισης σακχαρο απο πολυ νωρις. Στην πρωτη εγκυμοσυνη μπορει να ησουν νεοτερη πιο αδυνατη και να μην ηταν τοσο εντονο το προβλημα. Χασε κιλα και παρε το glucopage και μολις μεινεις εγκυος να κανεις μετρησεις σακχαρου. Το πρωι νηστικη και 1 ωρα μετα απο καθε γευμα. Θα πρεπει το πρωι να ειναι μαξιμουμ 80 και μετα το γευμα 120-130. Εαν υπερβαινει θα πρεπει να κανεις ινσουλινη.

 

Το λατρευω το νησι σας!!! Εχω ερθει διακοπες (24 ωρες στο καραβι) εμεινα στο Διαφανι και περασα τελεια!!!!! Θελω να ξαναρθω με την μπουμπου μου!! Τι μου θυμησες....[/quote

 

Καλησπερα ευχαριστω που μου απαντησες. Ξερεις τι ειμαι ηδη αδυνατη -παρολο που τρωω πολλα γλυκα-και κοντουλα βεβαια .Ειμαι 45κιλα. Η αληθεια ειναι οτι στο πρωτο παιδι πριν μεινω εγκυος ημουν 40 και πηρα 25 κιλα τα οποια τα εχασα σχεδον σε τρεις μηνες. Δεν πιστευω οτι τα 5 κιλα παραπανω ενοχλουνε, εγω παντα ηθελα να παχυνω λιγο παραπανω. Τελως παντων, ηθελα να σε ρωτησω τα glugophase σου προκαλεσανε τιποτα ανεπιθυμητες ενεργειες π.χ.ναυτιες ,εμετους κτλ, γιατι με φοβισε λιγο η γιατρος οτι στην αρχη μπορει να εχω καποια απο αυτα. Ξεκινησα και διατροφη για να φτιαξω τις υπογλυκαιμιες μου.

Με την ινσουλινη κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης που εκανες δεν εμφανιζονταν παλι υπογλυκαιμιες?

Συγνωμη που σου κανω τοσες ερωτησεις.

Επισης ηθελα να μου πεις την γνωμη σου σε κατι , γιατι εχω μπερδευτει.

Ο ενας γιατρος μου ειπε να κανω υστεροσαλπιγγογραφια και ο αλλος οχι λογω του οτι συλλαμβανω πολυ ευκολα και δεν θα δειξει κατι. Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να τη κανω αλλα αν ειναι αναγκη θα τη κανω.

Πες μου και εσυ τη γνωμη σου,νομιζω την εσυ την εχεις κανει?

 

 

Οσο για την Καρπαθο η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ μακρια με το καραβι και με το αεροπλανο πολυ ακριβα τα εισητηρια, αλλα πες μου δεν αξιζει το κοπο?

 

ευχαριστω πολυ και ελπιζω να ερθετε καποια στιγμη την Καρπαθο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα, εχω στο ιστορικο μου δυο παλινδρομες χωρις να εχει βρεθει η αιτια που δεν νομιζω για τυχαιο γεγονος οπως λενε οι γιατροι αλλα καποια θα ειναι η αιτια που δεν εχει εντοπιστη να σημειωσο οτι εχω κανει αποιρο ελεγχο εξετασεων

ειχα κανει καμπυλη ζακχαρου 27/06/12 και 11/11/12 εκανα εξωσωματικη η οποια οδηγηθηκε σε παλινδρομηση την 9ηβδομαδα και ακολουθησε αποξεση σταλθηκε το υλικο για βιοψια και το αγορακι μου δεν εχει καμια χρωμοσωματικη ανωμαλια ολα φυσιολογικα.

Μετα τη 2η παλινδρομηση που εγινε αρχισα να σκευτωμαι μηπως εχω προβλημα με το ζακχαρο αφου απο γυναικολογικα ειμαι οκ, τοτε που ειχα επισκευτη τον ενδοκρινολογο μου ειχε πει οτι ηταν παραπανω τσιμπιμενο απο το φυσιολογικο κ οτι πρεπει να περιορισο τη ζαχαρη το οποιο δεν τηρησα και νιωθω καποιες τυψεις.

τα αποτελεσματα απο την καμπυλη ζακχαρου με ληψη 75γραμ. γλυκοζης

νηστειας 97

σε 60' 161

σε 120' 100

σε 180' 72

 

μηπως εχω προβλημα με το ζακχαρο?? δεν ξερω πια τι να υποθεσο μετα απο τοσα χρονια ταλαιπορειας με εξωσωματικες εχω στο ιστορικο μου 6εξωσ συν 3σπερματ

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, το ιστορικό μου εχει ως εξης:

1 κοριτσακι 5 ετων

3 παλινδρομες -οι 2 στην 8η εβδομαδα

- η 3η στην 20η εβδομαδα (θεραπεια με αντιπηκτικες ενεσεις) που δυστυχως δεν βοηθησαν.

 

Μετα την 2η παλινδρομη εκανα ελεγχο για καθ' εξιν αποβολες στο Αλεξανδρας, βρεθηκα ετεροζυγωτης σε εναν παραγοντα θρομβοφιλιας εξου και ξεκινησα αντιπηκτικες.Επισης αρνητικα αντιπατρικα(μεγαλη κοροϊδια). Ουδεν λογος για σακχαρο.

Πριν 40 μερες ειχα την τελευταια παλινδρομη και πηγα Αθηνα για εξετασεις σε 3 διαφορετικα κεντρα καθ' εξιν αποβολων. Πουθενα λογος για σακχαρο, εκτος στο κέντρο Γενεσις, οπου βρηκα εναν τελειο γιατρο και ανθρωπο τον κ. Σφακιανουδη και το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν οι υπογλυκαιμιες, επεμενε οτι αυτο ειναι το προβλημα μου.

Σας παραθετω την καμπυλη σακχαρου με ληψη 75g γλυκοζης, που εκανα προχθες:

 

Σακχαρο νηστειας 0' = 86

Σακχαρο μετα 60' = 89

Σακχαρο μετα 120'= 52

Σακχαρο μετα 180'= 33

Σακχαρο μετα 300'= 88

 

Μιλησα με διαβητολογο και μου προτεινε την ληψη glucophase και να βρω καποιον διαιτολογο για να μου γραψει διατροφη για τις υπογλυκαιμιες.

Και εφοσον μεινω εγκυος θα κανω απο την αρχη καποιες εξετασεις και θα παιρνω το glucophase για 3 μηνες.

 

katrin, μολις διαβασα το μηνυμα σου οτι τα καταφερες με το που ρυθμισες το σακχαρο, με επιασαν τα κλαματα, συγκινηθηκα, χαρηκα παρα πολυ για σενα , αλλά και για εμενα και για ολες τις αλλες κοπελες που βρηκαμε μια σοβαρη αιτια για τις καθ' εξιν αποβολες και ετσι ισως τα καταφερουμε και εμεις. Θα θελα να μου πεις το γιατρο σου και εσυ ετσι πληροφοριακα.

 

christy28, δεν εχω λογια τι να πω εισαι απιστευτη βοηθησες τοσες κοπελες να βρουν την αιτια στο προβλημα τους και να καταφερουν να κανουν μωρακι. Εχουμε ξαναμιλησει σε αυτο το φορουμ για το θεμα με τις υπογλυκαιμιες μετα την 2η μου παλινδρομη. Οταν ελεγα για το σακχαρο στους γιατρους δεν εδιναν σημασια, και εγω η ηλιθια δεν επεμενα τους εμπιστευτηκα.

Τελως παντων ελπιζω να τα καταφερω τωρα που βρηκα το προβλημα.

Σε περιμενω γαι διακοπες στην Καρπαθο. Φιλια!!!:P::p:p

 

athen@ εμενα ο γυναικολογος μου μου ελεγε οτι κ το χαμηλο κ το υψηλο σακχαρο ειναι προβλημα, πρεπει να υπαρχει ισορροπια!!! κ εγω εκανα υπογλυκαιμιες πριν την εγκυμοσυνη κ στην εγκυμοσυνη ειχα υψηλο σακχαρο!@!

 

εγω επαιρνα γλουκοφαζ 2 μηνες πριν την εγκυμοσυνη με ταυτοχρονη διατροφη...με το εμεινα εγκυος εκανα καμπυλη σακχαρου η οιποια ηταν παθολογικη!!!εκανα διατροφη μεχρι το τελος κ το γλουκοφαζ το επαιρνα μεχρι την 12η εβδομαδα!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η καμπυλη σου ειναι υπογλυκαιμικη γλυκια μου. Το μονο σιγουρο ειναι πως με την ορμονες της εγκυμοσυνης θα εμφανισης σακχαρο απο πολυ νωρις. Στην πρωτη εγκυμοσυνη μπορει να ησουν νεοτερη πιο αδυνατη και να μην ηταν τοσο εντονο το προβλημα. Χασε κιλα και παρε το glucopage και μολις μεινεις εγκυος να κανεις μετρησεις σακχαρου. Το πρωι νηστικη και 1 ωρα μετα απο καθε γευμα. Θα πρεπει το πρωι να ειναι μαξιμουμ 80 και μετα το γευμα 120-130. Εαν υπερβαινει θα πρεπει να κανεις ινσουλινη.

 

Το λατρευω το νησι σας!!! Εχω ερθει διακοπες (24 ωρες στο καραβι) εμεινα στο Διαφανι και περασα τελεια!!!!! Θελω να ξαναρθω με την μπουμπου μου!! Τι μου θυμησες....[/quote

 

Καλησπερα ευχαριστω που μου απαντησες. Ξερεις τι ειμαι ηδη αδυνατη -παρολο που τρωω πολλα γλυκα-και κοντουλα βεβαια .Ειμαι 45κιλα. Η αληθεια ειναι οτι στο πρωτο παιδι πριν μεινω εγκυος ημουν 40 και πηρα 25 κιλα τα οποια τα εχασα σχεδον σε τρεις μηνες. Δεν πιστευω οτι τα 5 κιλα παραπανω ενοχλουνε, εγω παντα ηθελα να παχυνω λιγο παραπανω. Τελως παντων, ηθελα να σε ρωτησω τα glugophase σου προκαλεσανε τιποτα ανεπιθυμητες ενεργειες π.χ.ναυτιες ,εμετους κτλ, γιατι με φοβισε λιγο η γιατρος οτι στην αρχη μπορει να εχω καποια απο αυτα. Ξεκινησα και διατροφη για να φτιαξω τις υπογλυκαιμιες μου.

Με την ινσουλινη κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης που εκανες δεν εμφανιζονταν παλι υπογλυκαιμιες?

Συγνωμη που σου κανω τοσες ερωτησεις.

Επισης ηθελα να μου πεις την γνωμη σου σε κατι , γιατι εχω μπερδευτει.

Ο ενας γιατρος μου ειπε να κανω υστεροσαλπιγγογραφια και ο αλλος οχι λογω του οτι συλλαμβανω πολυ ευκολα και δεν θα δειξει κατι. Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να τη κανω αλλα αν ειναι αναγκη θα τη κανω.

Πες μου και εσυ τη γνωμη σου,νομιζω την εσυ την εχεις κανει?

 

 

Οσο για την Καρπαθο η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ μακρια με το καραβι και με το αεροπλανο πολυ ακριβα τα εισητηρια, αλλα πες μου δεν αξιζει το κοπο?

 

ευχαριστω πολυ και ελπιζω να ερθετε καποια στιγμη την Καρπαθο.

 

εμενα το γλουκοφαζ δεν μου εκανε παρενεργειες

 

γιατι να κανεις υστεροσαλπιγγογραφια αφου συλλαμβανεις?

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω στο ιστορικο μου δυο παλινδρομες χωρις να εχει βρεθει η αιτια που δεν νομιζω για τυχαιο γεγονος οπως λενε οι γιατροι αλλα καποια θα ειναι η αιτια που δεν εχει εντοπιστη να σημειωσο οτι εχω κανει αποιρο ελεγχο εξετασεων

ειχα κανει καμπυλη ζακχαρου 27/06/12 και 11/11/12 εκανα εξωσωματικη η οποια οδηγηθηκε σε παλινδρομηση την 9ηβδομαδα και ακολουθησε αποξεση σταλθηκε το υλικο για βιοψια και το αγορακι μου δεν εχει καμια χρωμοσωματικη ανωμαλια ολα φυσιολογικα.

Μετα τη 2η παλινδρομηση που εγινε αρχισα να σκευτωμαι μηπως εχω προβλημα με το ζακχαρο αφου απο γυναικολογικα ειμαι οκ, τοτε που ειχα επισκευτη τον ενδοκρινολογο μου ειχε πει οτι ηταν παραπανω τσιμπιμενο απο το φυσιολογικο κ οτι πρεπει να περιορισο τη ζαχαρη το οποιο δεν τηρησα και νιωθω καποιες τυψεις.

τα αποτελεσματα απο την καμπυλη ζακχαρου με ληψη 75γραμ. γλυκοζης

νηστειας 97

σε 60' 161

σε 120' 100

σε 180' 72

 

μηπως εχω προβλημα με το ζακχαρο?? δεν ξερω πια τι να υποθεσο μετα απο τοσα χρονια ταλαιπορειας με εξωσωματικες εχω στο ιστορικο μου 6εξωσ συν 3σπερματ

 

λιν επρεπε να κανεις καμπυλη σακχαρου κ οσο ησουν εγκυος να δεις αν εχεις προβλημα!!! το νηστειας σου το βλεπ0ω για εγκυμοσυνη τσιμπημενο..αυτο με την ζαχαρη που σου ειπε ειχε ενα point αλλα εγω θα εκανα προσεκτικη διατροφη πριν την εγκυμοπσυνη χωρις ζαχαρη γλυκα κλπ με πολλα φρουτα κ λαχανικα κ οταν θα εμεςνα εγκυος θα εκανα καμπυλη σακιχαρου6 μαζι με την χοριακη

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

 

εμενα το γλουκοφαζ δεν μου εκανε παρενεργειες

 

γιατι να κανεις υστεροσαλπιγγογραφια αφου συλλαμβανεις?

 

Μου είπαν ότι είναι απαραίτητη μετα απο παλινδρομες μήπως εχουν δημιουργηθεί συμφυσεις στη μήτρα λογω των αποξεσεων γι αυτο και να τη κάνω.Βέβαια μου είπαν συνήθως γίνεται για να δουν τις σαλπιγγες αλλα βλέπουν και τη μήτρα. Ο γιατρός που μου βρήκε το θέμα με το σακχαρο όμως ειπε ας μην τη κάνω ούτε και εγω θέλω να τη κάνω, αλλα σκέφτομαι μήπως πρεπει να κάνω τα πάντα για να μην έχω ξανά αποτυχία.

 

Ήθελα να σε ρωτήσω όταν εμείνες έγκυος ποσο συχνα έκανες καμπύλη σακχάρου και αν έπρεπε καθημερινά να ελεγχεις το σακχαρο και πως είναι η διαδικασία.

Όταν λες διατροφή δεν ετρωγες καθόλου υδατάνθρακες ?

Γλυκο Για 9μηνες ούτε μια φορα?

 

Ευχαριστω που μου απαντησες και Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

Να χαίρεσαι τη κορούλα σου και να είσαι πάντα καλα.

:-P:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Μου είπαν ότι είναι απαραίτητη μετα απο παλινδρομες μήπως εχουν δημιουργηθεί συμφυσεις στη μήτρα λογω των αποξεσεων γι αυτο και να τη κάνω.Βέβαια μου είπαν συνήθως γίνεται για να δουν τις σαλπιγγες αλλα βλέπουν και τη μήτρα. Ο γιατρός που μου βρήκε το θέμα με το σακχαρο όμως ειπε ας μην τη κάνω ούτε και εγω θέλω να τη κάνω, αλλα σκέφτομαι μήπως πρεπει να κάνω τα πάντα για να μην έχω ξανά αποτυχία.

 

Ήθελα να σε ρωτήσω όταν εμείνες έγκυος ποσο συχνα έκανες καμπύλη σακχάρου και αν έπρεπε καθημερινά να ελεγχεις το σακχαρο και πως είναι η διαδικασία.

Όταν λες διατροφή δεν ετρωγες καθόλου υδατάνθρακες ?

Γλυκο Για 9μηνες ούτε μια φορα?

 

Ευχαριστω που μου απαντησες και Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

Να χαίρεσαι τη κορούλα σου και να είσαι πάντα καλα.

:-P:-P

 

εκανα 2 φορες την καμπυλη, μια με 50 γρ γλυκοζης βγηκε π;αθολογικη κ μετα εκανα με 75 γρ για να το τσεκαρουμε κ ηταν κ αυτη παθολογικη, ολα αυτα την 5η εβδομαδα κυησης, εκτοτε μετρουσα καθημερινα το σακχαρο 3 φορες την ημερα με μηχανηματακι κ προσςκτικη διατροφη.... υδατανθρακες ετρωγα μετρημενους...πρεπει να τρως υδατανθρακες ειδαλλως δημιουργουνται αλλες προβληματικες καταστασεις...γλυκο, ζαχαρη, μελι κλπ δεν εφαγα για 11 μηνες--2μηνες πριν την εγκυμοσυνη κ 9 μηνες της εγκυμοσυνης, μονο κατι σοκολατακια sweet & balance ετρωγα που κ που, να ξεγελαστω...

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

 

εμενα το γλουκοφαζ δεν μου εκανε παρενεργειες

 

γιατι να κανεις υστεροσαλπιγγογραφια αφου συλλαμβανεις?

 

Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω αν έκανες παράλληλα κάποια άλλη θεραπεία στην εγκυμοσυνη, π.χ. Αντιπηκτικες ενέσεις η σαλοσπιρ.

Και έκανες εξετάσεις τακτικοτερα ,π.χ. Καλλιέργεια κολπικου υγρού μήπως προλάβουν κανένα μικρόβιο η ήταν πιο χαλαρά.?

Όπως καταλαβαίνεις θέλω να γνωρίζω όσο το δυνατόν περισσότερα πριν μπω σε νέα προσπάθεια. Καταλαβε το αγχος μου και συγχωρέσει με για την ανάκριση αυτη.

Σε ευχαριστω.::P

Link to comment
Share on other sites

μετα τις 2 παλλινδρομες εκανα πολλες εξετασεις κ καρυο τυπο --> φυσιολογικος κ θρομβοφιλια --> ομοζυγωτης σε ενα παραγοντα κ ειχα κ αυξημενα ΝΚ, οποτε η θεραπεια ήταν αντιπηκτικες μεχρι το τελος κ χαπακι κορτιζονης μεχρι την 20η (λιγα mg κ δεν επηρεαζοταν το σακχαρο) κ το γλουκοφαζ μεχρι την 12η.. καλλιεργεια ειχα κανει μονο μια φορα γιατι ειχα μηκυτες κ εκανα θεραπεια αλλα μετα δεν ξανακανα

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

μετα τις 2 παλλινδρομες εκανα πολλες εξετασεις κ καρυο τυπο --> φυσιολογικος κ θρομβοφιλια --> ομοζυγωτης σε ενα παραγοντα κ ειχα κ αυξημενα ΝΚ, οποτε η θεραπεια ήταν αντιπηκτικες μεχρι το τελος κ χαπακι κορτιζονης μεχρι την 20η (λιγα mg κ δεν επηρεαζοταν το σακχαρο) κ το γλουκοφαζ μεχρι την 12η.. καλλιεργεια ειχα κανει μονο μια φορα γιατι ειχα μηκυτες κ εκανα θεραπεια αλλα μετα δεν ξανακανα

 

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Κι εγω ειμαι ετεροζυγωτης σε εναν παραγοντα για θρομβοφιλια και εκανα στην προηγουμενη παλινδρομη αντιπηκτικες. Τωρα μου ειπαν οτι δεν χρειαζονται,αλλα εγω θελω να τις κανω γιατι λενε οτι αιματωνονται καλυτερα τα αγγεια της μητρας, ασε που πιστευω οτι χαρη στις ενεσεις εφτασα αυτη τη φορα μεχρι τις 20 εβδομαδες.

ευχαριστω και παλι.

καληνυχτα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, γειά σας. Είχα μια βιοχημική κύηση και απέβαλα 6 εβδομάδων και 1 μέρας. Αυτό συνέβη το προηγούμενο Σάββατο. Αν κάνω τώρα την καμπύλη λέτε να πάρω κάποια πληροφορία ή είναι αργά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα διαβάζω πολύ καιρό τις απόψεις σας και ομολογώ ότι με έχετε βοηθήσει πολύ στο ψυχολογικό κομμάτι..η δικιά μου περίπτωση έχει ως εξής..έχω κάνει 2 εξωσωματικές η μια ήταν αρνητική και η άλλη ήταν βιοχημική εγκυμοσύνη, ο γιατρός μου τότε μου είπε ότι ήταν τυχαίο και ότι αυτά συμβαίνουν. Άλλαξα γιατρό και μετά από καμπύλη σακχάρου βρήκαμε ότι παθαίνω υπογλυκαιμία με έστειλε σε ενδοκρινολόγο και μου έδωσε το glucophage να το παίρνω μέχρι τον 3ο μήνα και μια διατροφή ή οποία δεν έχει καθόλου ζάχαρη ..με ανησυχεί όμως γιατί στα site που διαβάζω γράφει ότι αυτό το φάρμακο απαγορεύετε στην εγκυμοσύνη και ότι όταν έχεις υπογλυκαιμία πρέπει να τρως γλυκό.....έχω αγχωθεί πολύ γιατί τώρα ξεκίνησα τις ενέσεις για την τρίτη προσπάθεια και δεν αντέχω άλλο το ψάξιμο με τους γιατρούς!!Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά ήθελα να σας πω όλο το ιστορικό μου για να καταλάβετε!!

Link to comment
Share on other sites

μετα τις 2 παλλινδρομες εκανα πολλες εξετασεις κ καρυο τυπο --> φυσιολογικος κ θρομβοφιλια --> ομοζυγωτης σε ενα παραγοντα κ ειχα κ αυξημενα ΝΚ, οποτε η θεραπεια ήταν αντιπηκτικες μεχρι το τελος κ χαπακι κορτιζονης μεχρι την 20η (λιγα mg κ δεν επηρεαζοταν το σακχαρο) κ το γλουκοφαζ μεχρι την 12η.. καλλιεργεια ειχα κανει μονο μια φορα γιατι ειχα μηκυτες κ εκανα θεραπεια αλλα μετα δεν ξανακανα

 

Γεια σας κι από μένα κορίτσια, katrindm έχω τα ίδια αποτελέσματα εξετάσεων με σένα και μάλιστα με παρόμοια θεραπεία δλδ 2*5mg prezolon την ημέρα, filicine, ηπαρίνη γιατί είμαι ομοζυγωτής σε ένα παράγοντα, αλλά και θυροειδή που μέχρι σήμερα νόμιζα ότι αυτός είναι ο λόγος για τις 3 μου παλίνδρομες. Που και αυτό με το θυροειδή δεν μου είχε αναφέρει κανένας ότι ανεβαίνει στα ύψη. Έτρεχα σαν τρελή να το ρυθμίσω με την πρώτη χοριακή.

Πάλι για το σάκχαρο δεν μου το έχει αναφέρει κανένας γιατρός!!!! Το βρίσκω απαράδεκτο τουλάχιστον!!!!:mad::mad::mad:

 

Από σας κορίτσια το έμαθα και θέλω προσωπικά τη βοήθεια σας. Ψάχνω για τον καλό σας γιατρό διαβητολόγο που από τα λεγόμενα σας πρέπει να είναι πολύ καταρτισμένος.

 

Αυτή τη στιγμή έχω περάσει την 5η βδομάδα κύησης και πολύ φοβάμαι ότι παρόλο που είχα μια πολύ καλή χοριακή και υπέρηχο μέχρι πριν 5 μέρες, βλέπω αίμα, είμαι ξάπλα και ανησυχώ μην χάσω τα δίδυμα μου.

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ να κάνω καμπύλη ζαχάρου τώρα που παίρνω κορτιζόνη.

 

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι τα καλύτερα για όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα διαβάζω πολύ καιρό τις απόψεις σας και ομολογώ ότι με έχετε βοηθήσει πολύ στο ψυχολογικό κομμάτι..η δικιά μου περίπτωση έχει ως εξής..έχω κάνει 2 εξωσωματικές η μια ήταν αρνητική και η άλλη ήταν βιοχημική εγκυμοσύνη, ο γιατρός μου τότε μου είπε ότι ήταν τυχαίο και ότι αυτά συμβαίνουν. Άλλαξα γιατρό και μετά από καμπύλη σακχάρου βρήκαμε ότι παθαίνω υπογλυκαιμία με έστειλε σε ενδοκρινολόγο και μου έδωσε το glucophage να το παίρνω μέχρι τον 3ο μήνα και μια διατροφή ή οποία δεν έχει καθόλου ζάχαρη ..με ανησυχεί όμως γιατί στα site που διαβάζω γράφει ότι αυτό το φάρμακο απαγορεύετε στην εγκυμοσύνη και ότι όταν έχεις υπογλυκαιμία πρέπει να τρως γλυκό.....έχω αγχωθεί πολύ γιατί τώρα ξεκίνησα τις ενέσεις για την τρίτη προσπάθεια και δεν αντέχω άλλο το ψάξιμο με τους γιατρούς!!Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά ήθελα να σας πω όλο το ιστορικό μου για να καταλάβετε!!

 

το γλουκοφαζ βοηθαει γενικως κ στις υπογλυκαιμιες... γενικα ρυθμιζει κ το σακχαρο αν κανεις μια ισορροπημενη διατροφη... εγω το επαιρνα 2 μηνες πριν την εγκυμοσυνη μαζι με αυστηρη διατροφη χωρις καθολου ζαχαρη την οποια συνεχισα κ στην εγκυμοσυνη (με καποιες τροποποιησεις γιατι αυξανονται οι αναγκες) κ το γλουκοφαζ το εκοψα την 12η εβδομαδα κυησης....

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα κορίτσια, katrindm έχω τα ίδια αποτελέσματα εξετάσεων με σένα και μάλιστα με παρόμοια θεραπεία δλδ 2*5mg prezolon την ημέρα, filicine, ηπαρίνη γιατί είμαι ομοζυγωτής σε ένα παράγοντα, αλλά και θυροειδή που μέχρι σήμερα νόμιζα ότι αυτός είναι ο λόγος για τις 3 μου παλίνδρομες. Που και αυτό με το θυροειδή δεν μου είχε αναφέρει κανένας ότι ανεβαίνει στα ύψη. Έτρεχα σαν τρελή να το ρυθμίσω με την πρώτη χοριακή.

Πάλι για το σάκχαρο δεν μου το έχει αναφέρει κανένας γιατρός!!!! Το βρίσκω απαράδεκτο τουλάχιστον!!!!:mad::mad::mad:

 

Από σας κορίτσια το έμαθα και θέλω προσωπικά τη βοήθεια σας. Ψάχνω για τον καλό σας γιατρό διαβητολόγο που από τα λεγόμενα σας πρέπει να είναι πολύ καταρτισμένος.

 

Αυτή τη στιγμή έχω περάσει την 5η βδομάδα κύησης και πολύ φοβάμαι ότι παρόλο που είχα μια πολύ καλή χοριακή και υπέρηχο μέχρι πριν 5 μέρες, βλέπω αίμα, είμαι ξάπλα και ανησυχώ μην χάσω τα δίδυμα μου.

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ να κάνω καμπύλη ζαχάρου τώρα που παίρνω κορτιζόνη.

 

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι τα καλύτερα για όλες μας.

 

εγω επαιρνα μονο 1 χαπι πρεζολον την ημερα... αα κ εγω επαιρνα χαπι για τον θυρεοειδη , γιατι εκτος ολων των αλλων κ μενα ο θυρεοειδης ειχε αυξηθει στην εγκυμοσυνη απο την αρχη, παρολο που πριν ηταν τελειος...

 

καταρχην ρωτα τον γιατρο σου για την καμπυλη (αν θες ενδοκρινολογο εγω πηγαινα σε ενα πολυ καλο, που με ειχε βοηθησει) αν δεν μπορεις να κανεις καμπυλη , αφου εχεις κ αιμΑ τουλαχιστον παρε ενα μηχανημαατακι να μετρασς το σακχαρο μια ωρα μετα το φαγητο να δεις περιπου που κυμαινεσαι...κ οταν το επιτρεψουν οι συνθηκες πηγαινε κανε την καμπυλη

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα ειμαι καινουρια στο φόρουμ. Εχω ιστορικό μιας παλινδρομης τον Αύγουστο του 2012 και πλέον διανύω την δέκατη εβδομάδα κύησης. Προχθές σε τυχαίες εξετάσεις διαπίστωσα ότι ζαχαρο νηστειας ηταν 98, παίρνω την αίματολόγο που με παρακολουθεί (καθώς διαγνωστικά ετεροζυγωτης σε θρομβοφιλια μετα απο δική μου πρωτοβουλία για εξετάσεις αμέσως μετ την παλινδρομη) και μου είπε να κάνω γλυκοζιωμενη αιμοσφαιρινη η οποία βγήκε 4,9. Κοίταξα όμως και την προηγούμενη φορά στην πρώτη μου εγκυμοσυνη το ζαχαρο νηστειας και ηταν την 10η εβδομάδα 90. Ενώ όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις ζαχαρου που εχω ειναι γύρω στο 75(γενικά εκτός εγκυμοσύνης). Αύριο θα πάω για επανάληψη και καμπύλη ζαχαρου. Εχω όμως στεναχωρεθει πολυ καθώς ειμαι μόλις 48κιλα και 1,65 και αν ειναι διαβητησ κυησης το βλέπω να μην εχω τι να φάω. Επίσης εδω και 2εβδομαδες αισθάνομαι ότι κάνω υπογλυκαιμιες τη νύχτα καθώς ξυπνάω με τρελή πείνα και ζαλαδα. Ο γιατρός λόγο του ότι ειμαι λιποβαρης μου είπε κάθε 2ωρες να πρεπει τρώω τοστακια,χυμούς, μπανανες κτλ τωρα? αχγωθηκα κορίτσια παρά πολυ. Περιμένω απάντηση απο ολες σας αλλα και ειδικά απο την Χριστίνα cristy καθώς την βλέπω παρά πολυ ενημερωμένη σε ότι αφορά διαβήτη κύησης.

 

 

Συγχαρητήρια σε όλες σας για αυτο το καταπληκτικά βοηθητικό φόρουμ! Εύχομαι σε όλες καλές εγκυμοσύνης και γερά παιδακια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα ειμαι καινουρια στο φόρουμ. Εχω ιστορικό μιας παλινδρομης τον Αύγουστο του 2012 και πλέον διανύω την δέκατη εβδομάδα κύησης. Προχθές σε τυχαίες εξετάσεις διαπίστωσα ότι ζαχαρο νηστειας ηταν 98, παίρνω την αίματολόγο που με παρακολουθεί (καθώς διαγνωστικά ετεροζυγωτης σε θρομβοφιλια μετα απο δική μου πρωτοβουλία για εξετάσεις αμέσως μετ την παλινδρομη) και μου είπε να κάνω γλυκοζιωμενη αιμοσφαιρινη η οποία βγήκε 4,9. Κοίταξα όμως και την προηγούμενη φορά στην πρώτη μου εγκυμοσυνη το ζαχαρο νηστειας και ηταν την 10η εβδομάδα 90. Ενώ όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις ζαχαρου που εχω ειναι γύρω στο 75(γενικά εκτός εγκυμοσύνης). Αύριο θα πάω για επανάληψη και καμπύλη ζαχαρου. Εχω όμως στεναχωρεθει πολυ καθώς ειμαι μόλις 48κιλα και 1,65 και αν ειναι διαβητησ κυησης το βλέπω να μην εχω τι να φάω. Επίσης εδω και 2εβδομαδες αισθάνομαι ότι κάνω υπογλυκαιμιες τη νύχτα καθώς ξυπνάω με τρελή πείνα και ζαλαδα. Ο γιατρός λόγο του ότι ειμαι λιποβαρης μου είπε κάθε 2ωρες να πρεπει τρώω τοστακια,χυμούς, μπανανες κτλ τωρα? αχγωθηκα κορίτσια παρά πολυ. Περιμένω απάντηση απο ολες σας αλλα και ειδικά απο την Χριστίνα cristy καθώς την βλέπω παρά πολυ ενημερωμένη σε ότι αφορά διαβήτη κύησης.

 

 

Συγχαρητήρια σε όλες σας για αυτο το καταπληκτικά βοηθητικό φόρουμ! Εύχομαι σε όλες καλές εγκυμοσύνης και γερά παιδακια

 

Καταρχην μην αγχωνεσαι και πρεπει να πας σε ενδοκρινολογο για να σου δωσει ειδικη διατροφη για να το ρυθμισεις.το να εχεις διαβητη δεν παει να πει οτι δεν θα τρως απο ολα.Αυτο ειναι μυθος, ισα ισα ο ενδοκρινολογος θα σου δωσει διατροφη που θα περιεχει τα παντα εκτος απο γλυκα και ζαχαρη.Το μυστικο ειναι να τρως καθε 2,5-3 ωρες και να κανεις 6 γευματα την ημερα.Ο πιο ειδικος ομως για να σου πει ειναι ο Ενδοκρινολογος ο οποιος να εξειδικευεται σε διαβητη κυησεως (βλεπω οτι εισαι απο θεσσαλονικη εχει πολλους γιατρους αν θελεις σου λεω και τον δικο μου).Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη γιαυτο και πρεπει ο ειδικος να σου πει ασχετο το τι λεμε εμεις.

Εγω για παραδειγμα με διατροφη το ειχα ρυθμισει γιατι ειχα υψηλο νηστειας.Ομως η γλυκοζηλιωμενη σου ειναι σχετικα καλη για εγκυμονουσα αν σκεφτεις οτι εγω ειχα 6,1 ενω ο ενδοκρινολογος μου ειχε πει οτι πρεπει για εγκυμονουσα να ειχα το πολυ μεχρι 4,7.

 

Καμπυλη σου ειπε η αιματολογος να κανεις ?εχεις ξανακανει το τελευταιο χρονο ?

Δεν ειμαι ειδικος , αλλα ο ενδοκρινολογος μου ειπε οτι δεν χρειαζοταν να κανω καμπυλη σε τοσο μικρη ηλικια κυησεως γιατι ειχα κανει μεσα στο χρονο αλλη μια φορα και το παγκρεας παθαινει σοκ με τοση γλυκοζη και θα την εκανα κανονικα στο δευτερο τριμηνο. οποτε προτιμησαμε την διατροφη και αν χρειαζοταν ινσουλινη.

Απο αιματολογο την Ελμινα εχεις?

 

Αυτα απο μενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την άμεση απάντηση. Την Ελμινα εχω ναι. Της έστειλα μήνυμα το αποτέλεσμα της γλυκοζιωμενης και δεν μου απάντησε. Την Τρίτη το απόγευμα όμως εχω έτσι και αλλιώς ραντεβού οπότε θα τα πούμε απο κοντά.

Τωρα όσον αφορά την καμπύλη, δεν εχω ξανακάνει, δεν εχω κανένα ιστορικό στην οικογένεια ειμαι 28ετων και πολυ αδύνατη οπότε κανείς δεν μου είπε ποτέ τίποτα καθώς πάντα το ζαχαρο νηστειας ηταν 70-78. Ειναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση γιατι κάνω κάποια σαν υπογλυκαιμικα αλλά απο την άλλη το 98 θεωρώ ότι ειναι απαγορευτικό για εγκυμοσυνη. Δεν ξέρω θα δείξει. Απο την άλλη μου είπε ο γυναικολογος ότι επειδή ήμουν πολλές ώρες νυστικη απο την προηγούμενη μέρα στις 9το βράδυ ίσως ηταν αντιδραστικό, αλλά πάλι και στην πρώτη εγκυμοσυνη ηταν 90. Δεν ξέρω δεν εχω και υπομονή.

 

Για καμπύλη Μονή μου το σκέφτηκα.. Πως αλλιώς μπορώ να το καταλάβω?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την άμεση απάντηση. Την Ελμινα εχω ναι. Της έστειλα μήνυμα το αποτέλεσμα της γλυκοζιωμενης και δεν μου απάντησε. Την Τρίτη το απόγευμα όμως εχω έτσι και αλλιώς ραντεβού οπότε θα τα πούμε απο κοντά.

Τωρα όσον αφορά την καμπύλη, δεν εχω ξανακάνει, δεν εχω κανένα ιστορικό στην οικογένεια ειμαι 28ετων και πολυ αδύνατη οπότε κανείς δεν μου είπε ποτέ τίποτα καθώς πάντα το ζαχαρο νηστειας ηταν 70-78. Ειναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση γιατι κάνω κάποια σαν υπογλυκαιμικα αλλά απο την άλλη το 98 θεωρώ ότι ειναι απαγορευτικό για εγκυμοσυνη. Δεν ξέρω θα δείξει. Απο την άλλη μου είπε ο γυναικολογος ότι επειδή ήμουν πολλές ώρες νυστικη απο την προηγούμενη μέρα στις 9το βράδυ ίσως ηταν αντιδραστικό, αλλά πάλι και στην πρώτη εγκυμοσυνη ηταν 90. Δεν ξέρω δεν εχω και υπομονή.

 

Για καμπύλη Μονή μου το σκέφτηκα.. Πως αλλιώς μπορώ να το καταλάβω?

 

Κοιτα , μιλα με την Ελμινα και τον γυναικολογο σου και αυτοι θα σου πουν , αλλα πριν κανεις καμπυλη καλο θα ηταν να μιλησεις με ενδοκρινολογο(αν δεν σου πουν οι αλλοι δυο και θες να την κανεις για να εισαι εσυ οκ ) αυτος ειναι ο πιο ειδικος για να κρινει και ποια καμπυλη χρειαζεσαι ακριβως την μικρη η την μεγαλη η με πρωινο αυτος θα σου πει.Νομιζω ομως οτι εκτος απο καμπυλη κανουν και αντισταση στην ινσουλινη μια εξεταση για να μην ταλαιπωρησε στα πηγαινε ελα και για να σου δωσει και διατροφη.

 

Το θεμα των κιλων και του οργανισμου δεν εχει και πολυ σημασια γιατι ο διαβητης κυησεως παρουσιαζεται λογο του παρτυ που κανουν οι ορμονες σου κατα την διαρκεια της κυησεως.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβεις και εγω προ εγκυμοσυνης ειχα 75-80 νηστειας και ειμαι καμια 6-7 κιλα πανω απο το φυσιολογικο αλλα με την εγκυμοσυνη βαρουσα 92-95 νηστειας αλλα η γλυκοζηλιωμενη ηταν αρκετα υψηλη στο 6.1.Πηγα λοιπον σε ενδοκρινολογο και μου εδωσε διατροφη και εκανα μετρησεις καθε μερα μετα τα γευματα και το ρυθμισα.Επισης , ενω θεωριτηκα ο θυροειδης μου ηταν κατω απο τα ορια ο ενδοκρινολογος μου ειπε οτι για την εγκυμοσυνη ειναι υψηλη η tsh και μου εδωσε και χαπι.Γιαυτο λεω , οτι πρεπει να πας σε ενδοκρινολογο εφοσον θες να το ψαξεις ειναι ο ποιος ειδικος.

Να ξερεις οτι και το αγχος ανεβαζει το ζαχαρο σου γιαυτο πρεπει να το δεις ποιο χαλαρα!!!οκ ?:P:p:p:p

Μετα οταν εχεις γυναικολογο , αιματολογο και ενδοκρινολογο νομιζω οτι εισαι καλυμενη!!!!!

 

Ειμαι παθουσα και εγω οχι απλα με παλινδρομη με ενδομητριο θανατο σε τελειομηνη εγκυμοσυνη !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...