Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σίδηρο και σύμπληρωμα διατροφής στα βρέφη που θηλάζουν


Recommended Posts

να της πεις εσυ να παρει αυτη dulcolax(για να παει να χι?στει)-συγγνωμη κιολας)..μα ειναι δυνατον τοση αυθαιρεσια ποια...??απορω αυτοι οι γιατροι που ορκιζονται δεν εχουν τσιπα πανω τους...?

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 46 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 19 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 13 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 13 δημοσιεύσεις

Καλησπέρα.

 

Σήμερα πήγαμε στην παιδίατρο και μας είπε ότι επειδή γεννήθηκε 2800 και επειδή πήρε 1.5 κιλά σε 1 μήνα πρέπει να ξεκινήσουμε προληπτικά σίδηρο.

Την ρώτησα γιατί και πως το ξέρει χωρίς εξετάσεις και μου είπε ότι τα νεογνικά ερυθρά μετατρέπονται σε βρεφικά :shock: και επειδή έχει μικρές αποθήκες θα πρέπει να πάρει προληπτικά σίδηρο.

 

Δεν συμφωνώ με αυτό αν και όλοι με έχουν τρελάνει...

 

Μένω Ηλιούπολη Αθήνα υπάρχει κάποιος παιδίατρος που να μπορούσατε να μου συστήσεται?

 

Δεν μπορώ να συνεχίσω με κάποιο γιατρό που δεν εμπιστεύομαι αλλά ούτε και έχω την οικονομική δυνατότητα να πάρω σβάρνα τους παιδίατρους...

.png
Link to comment
Share on other sites

Άρτεμις, συμπλήρωμα σιδήρου, δεν πρέπει να δίνουμε προληπτικά χωρίς να είναι σίγουρο οτι έχει έλειψη. Είναι επικίνδυνο! Μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, ακόμα και να καθυστερήσει την ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΟΡΑΚΙ, ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΤΟ ΛΟΥΚΟΥΜΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!!!!!Το λουκουμάκι μου είναι σκέτη γλύκα!!

Link to comment
Share on other sites

Για τη βιταμίνη Α δεν ξέρω. Για τη βιταμίνη D είναι προτιμότερο να βγάζεις κάθε μέρα το μωράκι για λίγο στον ήλιο (συγκεκριμένα μέχρι να γίνουν ροζ τα μάγουλα) και δεν θα έχει καμία ανάγκη για συμπλήρωμα βιταμίνης D. Στην Ελλάδα ζούμε! Με τόσο ήλιο κανείς δεν έχει ανάγκη για συμπλήρωμα βιταμίνης D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί αλλά επειδή ο παιδίατρος μου σύστησε να δώσουμε β. Κ στο μωρό προληπτικά αν συνεχίσω αποκλειστικό θηλασμό, ξέρετε εσείς κάτι γι'αυτό; Στο πρώτο μου παιδί είχα άλλη παιδίατρο και δεν ανέφερε τίποτα για κάτι τέτοιο.

zRssp3.png

WTxwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω εδώ και 9 μήνες, αλλά περίοδο έχω από τον 5ο μήνα... Κα Αγλαϊα πρέπει να συνεχίσω να παίρνω συμπληρώματα του ασβεστίου και του σιδήρου, μιας και δεν με προστατεύει η αμμηνοροϊα?

Επιπλέον, σήμερα κάναμε αιματολογικό έλεγχο του μικρού και έδειξε σιδηροπεννία. Έχει 10 αντί για 10,5 που είναι το ελλάχιστο φυσιολογικό. Έτσι ο παιδίατρος (που είναι ΥΠΕΡ του θηλασμού) μου έδωσε σταγόνες (16 ημερησίως), δεδομένου ότι έχει ο άντρας μου και στίγμα! ...μάλλον και τον μικρό για "στιγματισμένο" τον βλέπω (χα,χα!)

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σήμερα πήγα την μικρή μου(43 ημερών) στην παιδίατρο και μουέίπε όλα καλά,αλλά λόγω αποκλειστικού θηλασμού πρέπει να παίρνει το παιδί κάτι σταγονίτσες(aquasol)που περιέχουν βιταμίνη Α και D,επειδή το μητρικό γάλα δεν τις περιέχει.Την ρώτησα για το ξένο γάλα(να δώ τί θα μου πεί)και είπε ότι τις περιέχει.Να τονίσω όμως ότι ποτέ δεν με απέτρεψε από το θηλασμό απλά μου έγραψε ένα γάλα σε περίπτωση που κάποια στιγμή το χρειαστώ.Εσείς δίνατε στο παιδί σας κάτι τέτοιο;Πρέπει,λέει,να τις παίρνει για αρκετό καιρό...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Σημερα πηγαμε παιδιατρο και μου ειπε οτι θα πρεπει το μωρό να τρώει 5 μερες τη βδομαδα μοσχαρι και 2 μερες κοτόπουλο (με λαχανικα βεβαια να τα συνοδευουν) συν αλλο ενα γευμα φρουτα ή γιαουρτι αν θελω.Επειδη ομως μέχρι τώρα το μωρο δεν τρωει και πολυ μεγαλη ποσοτητα φαγητο, συμηθως 6-7 κουταλιες μικρες κοφτες, μου ειπε οτι εαν συνεχισει και τον επομενο μηνα να μην τρώει ικανοποιητικα ισως να δωσουμε συμπληρωματα σιδηρου γιατι λεει οτι τα θηλαζοντα μωρα εχουν περισσοτερη αναγκη απο σιδηρο.Εχω διαβασει ομως στο forum οτι μεχρι τον χρονο ο μητρικος θηλασμος καλυπτει πληρως τις αναγκες του μωρου ακόμα κι αν αυτο δεν δειχνει ιδιαίτερο ενδιαφερον στις στερεες.Τώρα τι γινεται?Υπαρχει περιπτωση να εχει το μωρο μου ελλειψη σιδηρου, μήπως πρέπει να του κάνω κάποια εξέταση?Ημαστε 7 μηνων βαρος 7800 και υψος 66.5.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα πηγαμε παιδιατρο και μου ειπε οτι θα πρεπει το μωρό να τρώει 5 μερες τη βδομαδα μοσχαρι και 2 μερες κοτόπουλο (με λαχανικα βεβαια να τα συνοδευουν) συν αλλο ενα γευμα φρουτα ή γιαουρτι αν θελω.Επειδη ομως μέχρι τώρα το μωρο δεν τρωει και πολυ μεγαλη ποσοτητα φαγητο, συμηθως 6-7 κουταλιες μικρες κοφτες, μου ειπε οτι εαν συνεχισει και τον επομενο μηνα να μην τρώει ικανοποιητικα ισως να δωσουμε συμπληρωματα σιδηρου γιατι λεει οτι τα θηλαζοντα μωρα εχουν περισσοτερη αναγκη απο σιδηρο.Εχω διαβασει ομως στο forum οτι μεχρι τον χρονο ο μητρικος θηλασμος καλυπτει πληρως τις αναγκες του μωρου ακόμα κι αν αυτο δεν δειχνει ιδιαίτερο ενδιαφερον στις στερεες.Τώρα τι γινεται?Υπαρχει περιπτωση να εχει το μωρο μου ελλειψη σιδηρου, μήπως πρέπει να του κάνω κάποια εξέταση?Ημαστε 7 μηνων βαρος 7800 και υψος 66.5.

 

Καταρχάς, σωστά σκέφτεσαι ότι δεν είναι ΟΚ να δώσεις συμπλήρωμα στο μωρό χωρίς εξέταση. Ο περιττός σίδηρος μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στο μωράκι.

 

Έχει το μωρό συμπτώματα αναιμίας; Υπάρχει βάσιμος λόγος να το ταλαιπωρήσετε με εξετάσεις; Αν ναι, τις κάνεις, για να είσαι ήσυχη.

 

Αν το μωρό δεν τρώει και πολλές στερεές, δώσε έμφαση στο να τρώει το κρεατάκι και μετά τις άλλες τροφές.

Πάντως, το ότι τα μωρά που θηλάζουν έχουν μεγαλύτερη ανάγκη από σίδηρο δεν ισχύει. Δεν δίνουμε προληπτικά κανένα συμπλήρωμα διατροφής, παρά μόνο σε αποδεδειγμένη ανάγκη.

Αν θέλεις, διάβασε κι εδώ:

http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

οταν ήμουν έγκυος ο γυναικολόγος μου συνέστησε 2 φορές την ημέρα ferofolic γιατί είχα κάποια αναιμία(αιματοκρίτης 35)Εγώ έπαιρνα στην αρχή κανονικά την δοσολογία που μου είπε αλλα μετά το έπαιρνα μόνο κάθε πρωί.Εφτασα να γεννήσω με αιματοκρίτη 31 και ο γιατρός μου μου είπε να παίρνω το ίδιο συμπλήρωμα για 2 ακόμη μήνες.Θηλάζω αποκλειστικά την κόρη μου εδώ και 25 ημέρες που είμαι λεχώνα.Διάβασα αρκετά για τα συμπληρώματα σιδήρου και με έχουν προβληματίσει.Εχω σταματήσει εδώ και 2 μέρες να παίρνω το συμπλήρωμα κυρίως γιατί ήθελα να διαπιστώσω κάτι.Τα κακκάκια της μικρής μου είναι κιτρινοχακί...ενω κανονικά όπως διάβασα εδω πρέπει να είναι κίτρινα.σκέφηκα λοιπόν οτί μπορεί όπως το συμπλήρωμα επηρρεάζει εμάς να επηρρεάζει και το χρώμα απο τα κακκά της μικρής.Διαφορά μεγάλη δεν είδα ακόμα,αλλα θα επιμένω και δεν θα πάρω άλλο σίδηρο.Επίσης ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα σχετικό με την διατροφή των μαμάδων που θηλάζουν.Υπάρχουν κάποιες τροφές εκτός απο τα όσπρια που μου τα απαγόρεψε ο παιδίατρος,που να προκαλούν αέρια στο μωρό?Α!! επίσης μου είπε να μην τρώω φράουλες(που τις λατρεύω και τις έτρωγα πριν μου το πεί ενω θήλαζα) γιατί είναι αλλεργιογόνες, και πιπεριές.Απο γαλακτοκομικά μου συνέστησε 1,5 λίτρο γάλα οπωσδήποτε (με τίποτα δεν μπορώ να πιω τόσο γάλα,1 ποτήρι με το ζόρι).

Εννοείται οτι μου είπε τα γνωστά για τα ωράρια και πως αν ξυπναει ενδιάμεσα θα πρέπει να του δίνω ξένο.Στην πρώτη μου κόρη μάλιστα μου έφερε δωρεάν το πρώτο κουτί!!!Τότε όμως δεν είχα internet!!!και δεν ήξερα που μου παν τα 4.Εδινα στο παιδί δικό μου γάλα που το έβγαζα με το θήλαστρο γιατί κάποιες έξυπνες μαίες μου είπαν οτι δεν είχα θηλές...τέλοςπαντων,γνωστή ιστορία...στο 2 παιδί ήξερα τι είχα κάνει λάθος και προσπα΄θησα να το διορθώσω.Μέχρι τώρα τα πάμε μια χαρά και χάρη σε σας που με ενημερώνετε για όλα, μου έφυγε το άγχος των ωραρίων και θηλάζω όποτε το ζητήσει η μπέμπα.

 

Σόρυ που μακρυγόρησα.Απλά θέλω αν ξέρει κάποια μιά πληροφόρηση σχετικά με το συμπλήρωμα σιδήρου που έπαιρνα εγώ και κατά πόσο αυτό επηρρεάζει θετικά η αρνητικά το παιδί μου.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

4S7L.jpgjNXsp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα να απευθύνω μία ερώτηση στην Αγλαϊα και σε όσες πιο έμπειρες μπορείτε να μου απαντήσετε. Πρώτα από όλα όμως ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλες σας γιατί με τη συμπαράσταση, τις συμβουλές και την παρέα σας έχουμε καταφέρει να θηλάζουμε μέχρι τώρα.

Σήμερα λοιπόν πήγαμε στην παιδίατρο και μου είπε να δώσω στον μικρό βιταμίνη A και D γιατί... θηλάζουμε. Σκέφτομαι να του δώσω αλλά το γιατί δεν το καταλαβαίνω...

Επίσης μου είπε ότι όταν θελήσω να σταματήσω το θηλασμό θα πρέπει να πάρει κάποια σκόνη... Τώρα θηλάζουμε κυρίως πρωί, μεσημέρι, βράδυ και αν ξυπνήσει τη νύχτα αλλά και μες στην ημέρα κάποιες φορές γιατί δεν τρώμε καλά. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω γιατί να μην δώσω το γάλα που πίνουμε κι εμείς μετά το χρόνο και βλέποντας και κάνοντας;

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω την Αγλαία και τις πιο έμπειρες μαμάδες για ποιο λόγο η παιδίατρος μου συνέστησε να δώσω βιταμίνη a και d στο μωρό μου που είναι 9 μηνών. Τρώμε με δυσκολία αλλά είμαστε εντάξει από βάρος (8300, γεννήθηκε 2550). Είμαστε βέβαια λίγο κοντοί (70 εκ.). Θηλάζει κυρίως πρωί και βράδυ (δυστυχώς ξυπνά και τη νύχτα), αλλά μερικές φορές και την ημέρα για να κοιμηθεί.

Επίσης η παιδίατρος μου είπε ότι αν δώσω γάλα μετά το χρόνο θα πρέπει να είναι σκόνη, πράγμα το οποίο δε θέλω και δεν πρόκειται να κάνω. Από πότε μπορεί να πάρει το μωρό αγελαδινό ή κατσικίσιο γάλα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια αλλά και γιατί με έχετε ήδη βοηθήσει πάρα πολύ και χάρη σε σας καταφέραμε να θηλάζουμε τόσο καιρό!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κι απο μενα!

πριν λιγες μερες γεννησα τις διδυμουλες μου.

ο παιδιατρος μου ειπε οτι επειδη ειναι δυο και γεννηθηκαν νωριτερα(38η εβδομαδα) πρεπει μετα την 15η ημερα της ζωης τους να τους δινω σιδηρο (ferrum hausmann) 2 σταγονες πρωι-βραδυ και ενα σιροπι με βιταμινες (vi-daylin) (περιεχει βιταμινες Α D B1 B2 B6 C και νιασινη)

ειναι τοσο απαραιτητο να τους τα δωσω??????

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναστασία, να σου ζήσουν τα διδυμάκια!

Γενικά, δεν είναι καλό να δίνουμε συμπληρώματα, αν δεν υπάρχει διαπιστωμένη έλλειψη, γιατί και η "υπερβιταμίνωση" μπορεί να έχει δυσάρεστες συνέπειες. Αν πιστεύεις ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας, καλύτερα να το δείς με εξετάσεις.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω amaretto!

ξερεις ομως αν υπαρχει καποια συγκεκριμενη αναφορα για προωρα μωρακια(τοκετος στην 38η εβδομαδα θεωρειται προωρος?) ή για διδυμα?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θεωρείται προωρος, κι εγώ στην 38η γέννησα. Τώρα για τα διδυμάκια δεν ξέρω, αλλά και πάλι, είναι γενικές συστάσεις. Αν το παιδάκι δεν το χρειάζεται, γιατί να το πάρει; Ειδικά ο σίδηρος μπορεί να προκαλέσει φουσκώματα, αέρια, δυσκοιλιότητα κτλ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα!

Συγνώμη αν έχει ανοιχτεί παρόμοιο θέμα αλλα δεν έχω το χρόνο να διαβάσω.

Χτες είχαμε πάει στον παιδίατρο είμαστε επτά μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Μου είπε οτι πρέπει να δίνω στη μικρή σίδηρο διότι το μητρικό γάλα δεν περιέχει σίδηρο και μπορεί να κάνει αναιμια. Πείτε σας παρακαλώ δίνεται εσείς στα μωράκια σας σίδηρο? Αντιμετωπίσατε πρόβλημα αναιμίας?

Επίσης με συμβούλεψε να προσπαθήσω πρίν το χρόνο να διακόψουμε το θηλασμό. Δεν έδωσα σημασία ....

Ρε κορίτσια ώρες ώρες αισθάνομαι άσχημα...

Πειράζει που θέλω να θηλάσω όσο θέλει το μωρό μου και εγώ?

Όλοι αρνητικοί?

Ιδιαίτερα αν λές οτι θέλεις να θηλάσεις περισσότερο απο έξη μήνες σε κοιτάνε σαν ufo...

Γιατί?

bUUCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όντως θέμα http:///parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21586&highlight=%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF%F2+%F3%E9%E4%E7%F1%EF%F2

Μήπως να αλλάξεις παιδίατρο??

Εγώ είχα ξεκινήσει να του δίνω σίδηρο, αλλά μετά από αυτά που διάβασα στο forum τον έκοψα. Συνεχίζουμε και θηλάζουμε κανονικά και το απολαμβάνουμε και οι δύο.

Και αν υπάρχουν άτομα που με κοιτούν και μένα σαν ufo, εγώ είμαι περήφανη που κάνω για το παιδί μου το καλύτερο.

Διάβαζε στο forum αυτά που λέει για το θηλασμό και παίρνε κουράγιο!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει η φίλη sisicat :D!

Αν ίσχυε αυτό που λεει ο γιατρος...δεν θα πεθαινε ο πληθυσμός της γης από έλλειψη σιδήρου πολύ πριν βγουν τα εμπλουτισμενα σε σιδηρο γαλατα;;;;:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

και γιατί να κοψεις το θηλασμό πριν το χρόνο, σου εξήγησε;;αμαν πια με την επιθεση στο θηλασμο......

 

επίσης αν εχεις λιγακι χρονο δες κι εδω: Οφέλη "παρατεταμένου" θηλασμού

 

επισης μπορείς να παρεις το "θηλασμός μια υπεροχη σχεση" (το διαβαζω τωρα!) της Πατσουρου, εκδ.συγχρονοι οριζοντες κ να του ριχνεις μια ματια την ωρα που θηλαζεις!:wink:

Link to comment
Share on other sites

χωρίς τις απαραίτητες αιματολογικες εξετάσεις δεν πρέπει να παίρνει ένα βρέφος συμπλήρωμα σιδήρου!

Εμάς ο μικρός είχε σιδηροπενία (στον 9ο μηνά καναμε τις εξετάσεις) και πήρε για 3 μήνες συμπλήρωμα. Γέμισαν οι αποθήκες και τώρα που τις επαναλάβαμε είναι ο.κ.!

Παρ' όλο το σίδηρο όμως, δεν κόψαμε τον θηλασμό!

Συνεχίσαμε κανονικά και αποθηλάσαμε στο έτος (με δική μου πρωτοβουλία)!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω. Αλήθεια υπάρχει κάτι επίσημα δημοσιευμένο πάνω σ' αυτό το θέμα ? Αγλαία?

bUUCp3.png
Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous!

tha ithela na sas theso tin erotisi mou anaforika me to siropi vitaminon Vi-Daylin. O gios mou einai 2,5 eton kai dystyxos exei mia para poly kaki synitheia.DEN TROEI!!!

Pinei gala, troei mono tomates, aggouria, patates, makaronia kai fakes. Gia na ta faei omos esto kai ayta ta liga prepei na gkremistei kanenas fournos. Den exei provlima stin anaptyksi tou (einai 99 cm - arketa psilo paidi alla einai adynatos...). Me ayta pou troei omos fovamai oti den pairnei oles tis vitamines kai ta metala pou xreiazetai enas sostos organismos. An einai dynaton na zei mono me patates kai makaronia...Gia kreas oute logos...

I mitera mou kai i theia mou mou eipan oti tote se emas edinan oi paidiatroi tis vitamines vi-daylin oi opoies kai kala anoigan kai tin oreksi sta paidia kai etrogan pio eykola meta.

To eipa stin paidiatro mou kai symfonise na tis doso ston gio mou gia 2 evdomades kathos einai 2,5 eton (den einai moro pia) kai tha tou anoixei tin oreksi. Fysika ayto egine afou tis eksigisa akrivos poso kai ti troei se mia synithismeni imera.

Mou eipe oti aytes tis vitamines den tha tis edine pote se moro mexri ton 2 eton alla gia ena paidi 2,5 eton kai gia ligo diastima den yparxei provlima.

Sas parakalo poly, an kapoios exei mia empeiria i gnomi pano sto thema as epikoinonisei mazi mou giati opos oloi katalavainete eimai idiaitera agxomeni se themata anaptyksis kai diatrofis ton paidion mou!!!! (klassiki ellinida mama...)

Sas eyxaristo poly poly!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...