Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περιεργο....


Ellemphriem

Recommended Posts

Δεν έχουμε βγάλει ακόμα κανένα δόντι αν και ταλαιπωρείται απ τον Ιούλιο. Μέχρι κ ο παιδίατρος είχε πει ότι μέσα στις γιορτές θα βγάλει αλλά μου φαίνεται το πάει για τα 1α της γενέθλια... Όχι δε ροχαλίζει, ούτε έχει κρυώσει τελευταία επομένως αποκλείεται και η ωτίτιδα.

Καλά εγώ δεν θέλω πολύ να αρχίσω να αγχώνομαι...

Πάντως στο τελευταίο ταξίδι μια απ τις φορές που σταματήσαμε να ξεπιαστεί την έβαλα κοιμισμένη στο κάθισμα και δεν είχα προσέξει πως το κεφαλάκι ήταν σε κατηφορικό σημείο. Ξαφνικά πατάει ένα κλάμα απίστευτο και κατάλαβα πως πρέπει να έπαθε άπνοια. Ο άνδρας μου δε μου είπε "ε λογικό είναι έτσι όπως την είχες". Τότε κατάλαβα ότι δεν ήταν στην ευθεία κεφάλι-σώμα. Δηλαδή να μην ανησυχώ?

Αν και δε νομίζω πως ένας γονιός παύει ποτέ να ανησυχεί...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδή να μην ανησυχώ?

Αν και δε νομίζω πως ένας γονιός παύει ποτέ να ανησυχεί...

Γιατρός δεν είμαι, αλλά θεωρώ πολύ πιο πιθανό να φταίνε τα δόντια, συνήθως η εξήγηση είναι η πιο απλή. Δεν χάνεις τίποτα να το συζητήσεις και με τον παιδίατρο την επόμενη φορά που θα πας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια εχω μια ερωτηση......απο θεμα υπνου, ποτε ιστορια....ολα οκ. Πεφτουμε 7 σηκωνομαστε 7 κοιματε μεσα σε 10 λεπτα μονη της κλπ.....4 μερες τωρα λοιπον ακαθοριστες ωρες ξυπναει κλαιγοντας (οχι ουρλιαζοντας ή με υστερια) αλλα κλαιγοντας αρκετα δυνατα. Την παιρνεις αγγαλια και μεσα σε κανα 5 λεπτο ηρεμει και ξανακοιματε......τι στα κομματια ειναι αυτο? Με εχει ψιλοτρομαξει γιατι δεν το εχει κανει ποτε πριν. Σκεφτηκα μηπως παθαινει απνοια υπνου? Και σηκωνεται κλαιγοντας γιατι δεν εχει ανασανει? Θελω να το παρακολουθησω....ειναι δυνατον να βλεπει εφιαλτες? Να ειναι κατι αλλο? Αρρωστη δεν δειχνει να ειναι, μεσα στα κεφια ολη μερα....τιποτα διαφορετικο.........εχετε καμια ιδεα? Ειδα και αλλα δημοσιευματα για ξυπνημα με ουρλιαχτα και υστεριες και δυσκολια στο να ξανακοιμηθουν αλλα εμας δεν ειναι ετσι. Ειναι κλαμμα απλα, και σταματαει πολυ γρηγορα και δεν επαναλαμβανετε. Σε 4 μερες εγινε 3 φορες απο μια φορα την καθε νυχτα εκτος απο μια.......εχετε καμια ιδεα?:?:?

 

Aν σε παρηγορει το κανει κι ο δικος μου.

Το συζητησα με τον παιδιατρο και μου ειπε οτι σ αυτη την ηληκια αρχιζουν και ανακαλυπτουν τον φοβο απλα και οτι ειναι μια φυσιολογικη φαση που πολλα παιδια περνανε.

Της εχεις φωτακι? Αν ναι, μηπως θα μπορουσες να βαλεις κατι πιο φωτεινο?

Μπορει επισης να ειναι και κανενα νεο δοντακι.

 

 

Δες και αυτο

http://health.in.gr/baby/Article.asp?ArticleId=18987&CurrentTopId=18928&IssueTitle=%CA%E1%EB%F9%F3%FC%F1%E9%F3%E5%F2+%CC%F9%F1%DC%EA%E9

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Aν σε παρηγορει το κανει κι ο δικος μου.

Το συζητησα με τον παιδιατρο και μου ειπε οτι σ αυτη την ηληκια αρχιζουν και ανακαλυπτουν τον φοβο απλα και οτι ειναι μια φυσιολογικη φαση που πολλα παιδια περνανε.

Της εχεις φωτακι? Αν ναι, μηπως θα μπορουσες να βαλεις κατι πιο φωτεινο?

Μπορει επισης να ειναι και κανενα νεο δοντακι.

 

 

Δες και αυτο

http://health.in.gr/baby/Article.asp?ArticleId=18987&CurrentTopId=18928&IssueTitle=%CA%E1%EB%F9%F3%FC%F1%E9%F3%E5%F2+%CC%F9%F1%DC%EA%E9

 

Οσο και 'παραλογο' να ακουγεται μακαρι να ειναι κατι τοσο απολο οσο ενα εφιαλτης/φοβος/ανησυχια και τιποτα πιο σοβαρο. Σημερα δεν το εκανε, και την ελεγξα αρκετες φορες. Η ανασα φαινοταν κανονικη (πανικοβλητη μανα.....χεχεχεχε:-P)........τωρα οσο για τα αλλα που ειπαν τα κοριτσια. Εχουμε βγαλει κυνοδοντες ηδη και εχουμε και τα 4 μπροστινα συνολο 6. Ποτε σε κανενα δοντι δεν εκλαψε. Μερικα τα ειδα εγω οτι πανε να βγουνε, απο εκεινη δεν θα το καταλαβαινα, οποτε να κλαιει για δοντια πολυ το αμφιβαλω. Μπουκωμα εχει στην μυτη, αν και δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι μπουκωμα ή ρουθουνισμα λογω κρεατακια (συζυτηση σχετικη παραπανω με την Δημητρα). Αυτο θα παω να το δω σε ωριλα......αλλα μου αρεσει η ιδεα με το μικρο φωτακι. Θα της βαλω να δω τι και πως......υπο παρακολουθηση λοιπον και βλεπουμε. Ευχαριστω ολα τα κοριτσια και κυριους....και αν αγχωσα καποιον δεν το ηθελα......συγνωμη....ειμαι γενικα του ψαξιματος. Τις ποιο πολλες φορες οπως καποιος προειπε η λυση ειναι ΠΟΛΥ απλη......:-D:grin::-D απλα ειμαι της λογικης καλυτερα φυλαξε τα ρουχα σου........κλπ......καλημερα.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα ξυπνάει τα βράδια το τελευταίο διάστημα. Μένουμε όλοι άϋπνοι γιατί θέλει να τον παίρνουμε στο κρεββάτι μας όπου και εκεί στρυφογυρίζει. Εχτές το βράδυ τα ίδια! είναι και μπουκωμένος, βγάζει και δόντια...δεν ξέρω που θα πάει αυτή η βαλίτσα, πάντως εγώ τα έχω παίξει από το ξενύχτι! και εμένα δεν ουρλιάζει, κλαίει όμως δυνατα και δεν ξαναμπαίνει στην κούνια του.

Προχτές του έδωσα depon και δεν ξύπνησε, άρα κάτι τον ενοχλεί και πάλι όμως έχει τύχει να του δώσω depon και δεν του έκανε τίποτα.Προσπαθώ να το αποφύγω και αυτο. Τι να πώ έχω μπερδευτεί. Αυτή η δουλειά γίνεται...μια εβδομάδα είναι καλά μια μπουκωμένος...πως να κοιμηθεί έτσι σε συνδυασμό με τα δόντια.

Τα χω παίξει!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

G.STONE : Για να δεις αν ειναι δοντι ή κατι αλλο (γιατι αφου σταματαει με το ντεπον ειναι πονος) βαλε κρεμουλα αυτην για τα δοντακια την επομενη φορα σε ολα τα ουλα. Αν σταματησει... καλως να δεχθειτε το νεο δοντακι :D Αν οχι κοιταξε το λιγακι .

ΥΓ. Την κοιμηζετε αγκαλια?

 

Ellemphriem : Τα πισω δοντακια λενε πονανε παραπανω. Μηπως παιζει και αυτο. Κανε δοκιμη και με το φωτακι ή και με κανεναν ορο πριν τον υπνο και ρουφηγμα στις μυξουλες με πουαφ :lol: ωστε να δεις αν ειναι και απο αυτο. Α! Επισης μια βρεγμενη πετσετα πανω στο καλοριφερ ισως υγρανει λιγο τον χωρο και διευκολυνει την αναπνοη :wink: (αν και πιστευω πως αν την ενοχλουσαν οι μυξουλες δεν θα ξανακοιμοταν τοσο ευκολα). Το πιθανοτερο ειναι φοβος και οτι η επιβεβαιωση οτι εισαι εκει την ηρεμει :D Την ποετα του δωματιου της την εχετε ανοιχτη?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

elenic θα το πώ και στην παιδίατρο γιατί ως τώρα δεν το είχα πάρει στα σοβαρα. Θα το κάνω αυτό που λές και με την αλοιφή, έτσι και αλλιώς δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο καλύτερο.

Δεν τον κοιμίζω αγκαλιά, τον βάζω στην κούνια και κοιμάται μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

η αλοιφη λεγεται μουντιζαλ κι ανακουφιζει τα μωρα απο τον πονο στα ουλα.

της δικιας μου δεν εκανε πολλα,αλλα μιας φιλης μου ο μικρος βρηκε την χαρα του.

ρωτησε τον παιδιατρο σου πριν χρησιμοποιησεις οποιαδηποτε αλοιφη.

:)

φιλικα

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ακούσει γι αυτη την αλοιφή αλλά δε ξέρω ποια είναι. Μπορείτε να με βοηθήσετε?

 

Δεν θυμαμαι πως την λενε . Παντα ζηταω αυτη για την βρεφικη οδοντοφυια και την παιρνω :oops::lol: (ειναι μια ροζ).

Δεν κανει πολλα (σε μας τουλαχιστον). Κραταει για λιγο ηρεμο το παιδι μεχρι να δρασει το ντεπον. Και βοηθαει βεβαια να καταλαβεις αν ειναι δοντι γιατι αν ηρεμησει.... ;)

Την δοκιμασα οταν εβγαζα φρονημιτη :lol::lol::lol:. Κανει δουλεια αλλα για κανενα 5λεπτο με 10λεπτο (αναλογα τον πονο)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

όταν ήταν μικρότερη έκανε δουλειά η κρέμα, τώρα βέβαια με 16 δόντια στο στόμα οποιαδήποτε προσπάθεια για να "ψαχουλέψουμε" το στόμα της καταλήγει σε μεγάααλο πόνο (δικό μας) :mrgreen::mrgreen:

 

Υπομονή θέλει εμείς σε κάθε μά κάθε δόντι έχουμε μπούκωμα και γερμανικά νούμερα...... :?:???:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ξερετε καποιο σαιτ να παραγγειλω το μηχανημα για την απνοια?(μενω γερμανια) πηγα στον παιδιατρο σημερα τη μεγαλη κ της βρηκε βροχικο ασθμα :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ξερετε καποιο σαιτ να παραγγειλω το μηχανημα για την απνοια?(μενω γερμανια) πηγα στον παιδιατρο σημερα τη μεγαλη κ της βρηκε βροχικο ασθμα :cry::cry::cry:

 

Ζωντας για χρονια με την βροχιτιδα κλπ της δεν θα εκανα τιποτα μα τιποτα αν δεν μιλουσα με πνευμονολογο.

Ο παιδιατρος δεν εχει ειδικοτητα ή και γνωση ακομα αν θες να διαγνωσει κατι τοσο σοβαρο.

 

Αλλο ασθμα, αλλο βροχιτιδα , αλλο ασθματικη βροχιτιδα, αλλο βροχικο ασθμα .

Μην σε μπερδευει και μην κανεις σπασμωδικες κινησεις που μπορει να μονιμοποιησουν ενα ασημαντο προβλημα (οταν λεω ασημαντο καταλαβαινεις πιστευω πως το εννοω - κι εγω σπασμωδικα αντιδραω σ αυτα και πανω στον πανικο κανω λαθη.).

 

Βρογχικό 'Ασθμα

Το βρογχικό άσθμα είναι μία χρόνια φλεγμονώδης πάθηση των αεραγωγών.

Στην ουσία πρόκειται για μία υπεραντίδραση των αεραγωγών (το τοίχωμα των οποίων διαθέτει μυϊκές ίνες) σε διάφορους παράγοντες,με αποτέλεσμα οι μυϊκές ίνες να συσπώνται (βρογχόσπασμος) προκαλώντας στένωση του αυλού των αεραγωγών.Συνυπάρχουν επίσης οίδημα και άφθονες παχύρρευστες εκκρίσεις (σχ.1),τα οποία επιτείνουν τη στένωση αυτή.Έτσι, περιορίζεται η ροή του αέρα που διέρχεται μέσω αυτών.

BROGXOSPASMOS_SX_PARASTASI.jpg

Τα κυριότερα συμπτώματα του βρογχικού άσθματος είναι:

 

  • βήχας (συνήθως πιο έντονος κατά το νυκτερινό ύπνο και τις πρώτες πρωϊνές ώρες)
  • συριγμός της αναπνοής
  • δύσπνοια
  • αίσθημα βάρους στο στήθος

Στα διαστήματα μεταξύ των παροξυσμών τα άτομα που πάσχουν από άσθμα είναι ελεύθερα συμπτωμάτων και η σπιρομέτρησή τους φυσιολογική.

Η βαρύτητα του άσθματος εξαρτάται από το πόσο συχνά υπάρχουν παροξυσμοί.Έτσι διακρίνεται σε ήπιο,μέτριο,σοβαρό.Στο χρόνιο σοβαρό άσθμα το άτομο δεν είναι ποτέ ελεύθερο συμπτωμάτων και χρειάζεται συνεχή λήψη φαρμάκων.

Οι αιτίες που προκαλούν αυτή τη στένωση των βρόγχων είναι πολλές,όχι πάντα γνωστές.Αναφέρουμε μερικές από αυτές:

 

  • Διάφορα αλλεργιογόνα (γύρη των λουλουδιών,οικιακή σκόνη,τρίχες ζώων,κλπ)
  • Κρύος αέρας
  • Άσκηση
  • Λοιμώξεις
  • Stress
  • Ρύπανση περιβάλλοντος
  • Φάρμακα

Το βρογχικό άσθμα το κατατάσσουμε σε 2 μεγάλες κατηγορίες:

 

  1. το Εγωγενές αλλεργικό βρογχικό άσθμα
  2. το Ενδογενές βρογχικό άσθμα

Το εξωγενές ή αλλεργικό άσθμα οφείλεται κυρίως στην επίδραση διαφόρων παραγόντων που προέρχονται από έξω, δηλ. από το περιβάλλον και λέγονται αλλεργιογόνα( τριχώματα ζώων,γύρη λουλουδιών κλπ) . Η μορφή αυτή του άσθματος προσβάλει συνήθως την παιδική ηλικία και οφείλεται κυρίως σε αλλεργική αντίδραση του οργανισμού προς τους εξωγενείς παράγοντες.Υπάρχει κληρονομική επιβάρυνση (και άλλα άτομα της οικογενείας με άσθμα ή αλλεργική ρινίτιδα,έκζεμα,κλπ).Όταν εμφανίζεται σε μικρή ηλικία,τις περισσότερες φορές κατά την εφηβεία παρουσιάζει αυτόματη ίαση.

Το ενδογενές άσθμα, σε αντίθεση με ότι συμβαίνει στο εξωγενές, δεν ανευρίσκεται κανένας παράγοντας που να θεωρείται υπεύθυνος για την πρόκλησή του, γι' αυτό και η μορφή αυτού του άσθματος είναι γνωστή και σαν άσθμα αγνώστου αιτιολογίας.Προσβάλλει μεγαλύτερες ηλικίες και συνήθως εμφανίζεται μετά από κάποια λοίμωξη του αναπνευστικού.

Η διάγνωση μπορεί να τεθεί και μόνο από το ιστορικό και την συμπτωματολογία του ασθενούς.Οι κυριότερες εξετάσεις για τη διάγνωση του άσθματος είναι:

 

  • Σπιρομέτρηση (πριν και μετά βρογχοδιαστολή)
  • Δοκιμασία προκλήσεως άσθματος (εισπνοή διαφόρων παραγόντων που μπορούν να προκαλέσουν άσθμα)
  • Δερματικές δοκιμασίες αλλεργίας (δερματική αντίδραση σε γνωστούς αλλεργιογόνους παράγοντες)
  • Μέτρηση ολικής IgE στο αίμα (ειδικό αντίσωμα που είναι αυξημένο σε άτομα με αλλεργία)

Για τη θεραπεία του άσθματος υπάρχουν διάφορα φάρμακα τα οποία χορηγούνται μόνα τους ή σε συνδυασμό.

Α. Βρογχοδιασταλτικά φάρμακα

 

Β. Αντιφλεγμονώδη

Κορτιζόνη (3 μορφές: ενέσιμη,σε χάπι,σε εισπνοές)

Γ. Διάφορα

 

  • Αναστολέας λευκοτριενίων

Δ. Οξυγόνο

 

http://www.pneumonologist.gr/pages/Greek/kyria_nosimata/As8ma.html

 

Επισης δες και αυτο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=53567

 

 

 

Μην κανεις και μην παραγγειλεις τιποτα αν δεν μιλησεις με γιατρο πνευμονολογο ξαναλεω).

ΥΓ. Ακομα και αν εχει βροχικο ασθμα (που ευχομαι να μην εχει) αυτο που χρειαζεσαι ειναι ενα σπρει για περιπτωση κρισης. Ενα σπρει που θα κρινει ο πνευμονολογος ποιο θα ειναι καταληλλο για το συγκεκριμενο παιδι, το συγκεκριμενο τυπο ασθματος και την ηληκια του παιδιου (μπορει και συνδυασμος 2).

 

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελενικ σε ευχαριστω.ναι εννοειται οτι θα παω σε πνευμονολογο.σημερα δε προλαβα γιατι μεχρι να ερθω απο παιδιατρο εκλεισαν τα ιατρεια.αυριο κιολας θα κλεισω ραντεβου για μεσα στη βδομαδα.μου ειπε οτι ειναι σπαστικη βρογχιτιδα η αλλιως βρογχικο ασθμα.μας εδωσε αμοξιλ αντιβιωση και σταγονες που τις πινει και ειπε πως αν δε καλυτερευσει σε μια εβδομαδα θα χρειαστει μασκα.

οντως μου ειπε πως μεχρι τα 7 χρονια ειναι πολυ εντονο κ μεχρι τα 12 συχνο.

η μικρη εχει πολυ εντονο βηχα ακομα και στον υπνο.ναι εχει και συριγμο οταν κανει βαθειες ανασες.επισης μεσα σε ενα μηνα εχει παθει τετοιο βηχα (οχι με συριγμο ομως)αλλες 3 φορες και επερνε αλλο σιροπι.

πριν ειχε 39.7 πυρετο κ κοιμαται τωρα

Link to comment
Share on other sites

Οσο και 'παραλογο' να ακουγεται μακαρι να ειναι κατι τοσο απολο οσο ενα εφιαλτης/φοβος/ανησυχια και τιποτα πιο σοβαρο. Σημερα δεν το εκανε, και την ελεγξα αρκετες φορες. Η ανασα φαινοταν κανονικη (πανικοβλητη μανα.....χεχεχεχε:-P)........τωρα οσο για τα αλλα που ειπαν τα κοριτσια. Εχουμε βγαλει κυνοδοντες ηδη και εχουμε και τα 4 μπροστινα συνολο 6. Ποτε σε κανενα δοντι δεν εκλαψε. Μερικα τα ειδα εγω οτι πανε να βγουνε, απο εκεινη δεν θα το καταλαβαινα, οποτε να κλαιει για δοντια πολυ το αμφιβαλω. Μπουκωμα εχει στην μυτη, αν και δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι μπουκωμα ή ρουθουνισμα λογω κρεατακια (συζυτηση σχετικη παραπανω με την Δημητρα). Αυτο θα παω να το δω σε ωριλα......αλλα μου αρεσει η ιδεα με το μικρο φωτακι. Θα της βαλω να δω τι και πως......υπο παρακολουθηση λοιπον και βλεπουμε. Ευχαριστω ολα τα κοριτσια και κυριους....και αν αγχωσα καποιον δεν το ηθελα......συγνωμη....ειμαι γενικα του ψαξιματος. Τις ποιο πολλες φορες οπως καποιος προειπε η λυση ειναι ΠΟΛΥ απλη......:-D:grin::-D απλα ειμαι της λογικης καλυτερα φυλαξε τα ρουχα σου........κλπ......καλημερα.....

 

Εμενα με θορυβησες λιγακι...η μικρη μου ξυπναει καθε βραδυ, ανα 10 λεπτα με μια ωρα το πολυ....κοιμαται 21.00-06.00 με 18 διαλειμματα βρε παιδια ειμαι κομματια...την εχω διπλα μου αλλα δεν καταλαβαινω τι συμβαινει...ξαφνικα πεταγεται!!!! Φως εχουμε, δεν βγαζει ακομα δοντια εξαλλου αυτο το κανει σχεδον απο παντα....πολλες φορες ακουω να εχει μυξουλες, την ξυπναμε και της βαζουμε ορο και ξανακοιμαται για καμμια ωρα και αντε παλι...λετε να παρουμε αυτη τη συσκευη για την απνοια? Δεν ειχα σκεφτει κατι τετοιο :-(

Link to comment
Share on other sites

ελενικ σε ευχαριστω.ναι εννοειται οτι θα παω σε πνευμονολογο.σημερα δε προλαβα γιατι μεχρι να ερθω απο παιδιατρο εκλεισαν τα ιατρεια.αυριο κιολας θα κλεισω ραντεβου για μεσα στη βδομαδα.μου ειπε οτι ειναι σπαστικη βρογχιτιδα η αλλιως βρογχικο ασθμα.μας εδωσε αμοξιλ αντιβιωση και σταγονες που τις πινει και ειπε πως αν δε καλυτερευσει σε μια εβδομαδα θα χρειαστει μασκα.

οντως μου ειπε πως μεχρι τα 7 χρονια ειναι πολυ εντονο κ μεχρι τα 12 συχνο.

η μικρη εχει πολυ εντονο βηχα ακομα και στον υπνο.ναι εχει και συριγμο οταν κανει βαθειες ανασες.επισης μεσα σε ενα μηνα εχει παθει τετοιο βηχα (οχι με συριγμο ομως)αλλες 3 φορες και επερνε αλλο σιροπι.

πριν ειχε 39.7 πυρετο κ κοιμαται τωρα

 

Ωχ ρε κοριτσι μου, παναγια μου.....:cry::cry: περαστικα και αγυριστα να ειναι....τις εκανες ντους να κατεβει ο πυρετος? Με την ωτιτιδα που ειχαμε περασει μονο ετσι ψιλοκατεβαινε ο πυρετος.....βρε το κοριτσακι ....

 

Τι να πω......εξω απο εσας....και γρηγορα καλα.....με τις ευχες μας.....πολλα φιλια.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με θορυβησες λιγακι...η μικρη μου ξυπναει καθε βραδυ, ανα 10 λεπτα με μια ωρα το πολυ....κοιμαται 21.00-06.00 με 18 διαλειμματα βρε παιδια ειμαι κομματια...την εχω διπλα μου αλλα δεν καταλαβαινω τι συμβαινει...ξαφνικα πεταγεται!!!! Φως εχουμε, δεν βγαζει ακομα δοντια εξαλλου αυτο το κανει σχεδον απο παντα....πολλες φορες ακουω να εχει μυξουλες, την ξυπναμε και της βαζουμε ορο και ξανακοιμαται για καμμια ωρα και αντε παλι...λετε να παρουμε αυτη τη συσκευη για την απνοια? Δεν ειχα σκεφτει κατι τετοιο :-(

 

Ειναι μικρουλακι το δικο σου χαρα μου, μηπως το ενοχλει το στρωμμα του? Φαι? Μηπως θελει γαλα? εγω θα ελεγα να μην την ξυπνατε για ορο. Βαζετε της πριν κοιμηθει και οχι συνεχεια. Εξαλου ο ορος συνεχεια δεν κανει καλο. Πω πω σε μπριζωσα τελικα χωρις να το θελω ε? Παρε την συσκευη αν ανησυχεις αλλα παρακολουθα την ανασα της ανα τακτα χρονικα διαστηματα αν ειναι ρυθμικη τοτε εισαι ενταξει......μαλλον.....:oops:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ρε κοριτσι μου, παναγια μου.....:cry::cry: περαστικα και αγυριστα να ειναι....τις εκανες ντους να κατεβει ο πυρετος? Με την ωτιτιδα που ειχαμε περασει μονο ετσι ψιλοκατεβαινε ο πυρετος.....βρε το κοριτσακι ....

 

Τι να πω......εξω απο εσας....και γρηγορα καλα.....με τις ευχες μας.....πολλα φιλια.....

 

σε ευχαριστω...ναι καναμε ντουζακι πηρε κ αντιπυρετικο τωρα εχει 38.

απο οτι ειπε ο γιατρος οποτε αρρωσταινει ως τα 12 θα εχουμε αυτα :?

το βρογχικο ασθμα ειναι κληρονομικο κ εχει η μανα μου.ασε σκ@τ@ η υποθεση...καθε χειμωνα μεχρι το μαρτιο αυτα θα εχουμε...βρηκα πνευμονολογο κ θα κλεισω αυριο ραντεβου

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω...ναι καναμε ντουζακι πηρε κ αντιπυρετικο τωρα εχει 38.

απο οτι ειπε ο γιατρος οποτε αρρωσταινει ως τα 12 θα εχουμε αυτα :?

το βρογχικο ασθμα ειναι κληρονομικο κ εχει η μανα μου.ασε σκ@τ@ η υποθεση...καθε χειμωνα μεχρι το μαρτιο αυτα θα εχουμε...βρηκα πνευμονολογο κ θα κλεισω αυριο ραντεβου

 

Καλημερα,

 

Τι εγινε με την μικρη πως ειναι?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσι μου ευχαριστω για το ενδιαφερον!πυρετο δεν εκανε ακομα.τελευταια φορα χτες στισ 11 το βραδι ειχε 38.4 ελπιζω με τις αντιβιωσεις να μη κανει αλλο...κοιμηθηκε 4 τα ξημερωματα γιατι ειχε υπερενταση κ ο μικροσ ξυπνησε 7 παρα το πρωι.σαν ζομπι ειμαι ασε...

στο κρεβατι μας την ειχα γιατι φοβομουν ετσι οπως ανεπνεε με σιριγμο κ χουρχουρα...ελπιζω να ειναι καλυτερα σημερα.ακομα κοιμαται εννοειται με τετοια ωρα που κοιμηθηκε χτες!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρουλακι το δικο σου χαρα μου, μηπως το ενοχλει το στρωμμα του? Φαι? Μηπως θελει γαλα? εγω θα ελεγα να μην την ξυπνατε για ορο. Βαζετε της πριν κοιμηθει και οχι συνεχεια. Εξαλου ο ορος συνεχεια δεν κανει καλο. Πω πω σε μπριζωσα τελικα χωρις να το θελω ε? Παρε την συσκευη αν ανησυχεις αλλα παρακολουθα την ανασα της ανα τακτα χρονικα διαστηματα αν ειναι ρυθμικη τοτε εισαι ενταξει......μαλλον.....:oops:

 

της βαζω παντα πριν τον υπνο, απλα μετα απο μερικες ωρες εχει παλι μυξουλες καμμια φορα. Την παρακολουθω αλλα καμμια φορα αναπνεει τοσ αργα που ισα που φαινεται, αλλες αναπνεει πιο γρηγορα. Αυτο εννοεις? Η ειναι φυσιολογικο? Θα ρωτησω το γιατρο για τη συσκευη.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον :-)

Link to comment
Share on other sites

της βαζω παντα πριν τον υπνο, απλα μετα απο μερικες ωρες εχει παλι μυξουλες καμμια φορα. Την παρακολουθω αλλα καμμια φορα αναπνεει τοσ αργα που ισα που φαινεται, αλλες αναπνεει πιο γρηγορα. Αυτο εννοεις? Η ειναι φυσιολογικο? Θα ρωτησω το γιατρο για τη συσκευη.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον :-)

 

Τι λες καλε, τα ιδια τραβαω και εγω. Καθομαι απο πανω να δω πως αναπνεει. Μου ειπε η παιδιατρος οτι δεν εχει σχεση η ταχυτητα. Αν δω οτι την ιδια στιγμη αναπνεεει γρηγορα, μετα σταματαει για λιγο, μετα ξεκιναει με φορα, και μετα σταματαει παλι, ή κανει γρηγορο αργο εναλαξ τοτε 'ισως' να υπαρχει θεμα. Γιατι σε φαση REM υπαρχει περιπτωση να γινονται ΟΛΑ τα παραπανω και το παιδι να μην εχει τιποτα απλα να γινεται λογω ονειρου. Η πολυ αργη ανασα και ρηχη ειναι συνηθως στον πολυ βαθυ υπνο non-REM (απο αυτα που διαβασα) και συνηθως εκει ειναι και σχεδον παντα ησυχη και ρυθμικη. Αν ανησυχεις πολυ εγω θα ελεγα παρε την συσκευη. Εγω δεν ηθελα να σε ανησυχησω. Εγω ανησυχησα για απνοια γιατι ποτε δεν ξυπναει κλαιγοντας και επισης γιατι φοβαμαι για κρεατακια (και ειναι ο κυριος λογος παιδικης απνοιας αυτα τα ρημαδια απο οσο ειδα).......:oops::oops: Παντως για ολα τα παραπανω εγω θα ελεγα μιλα στον γιατρο σου, συζητησε του τι πρεπει να προσεχεις και ΑΝ.....και ρωτα τον και για την συσκευη......κατι θα ξερει παραπανω και αυτος. :D

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσι μου ευχαριστω για το ενδιαφερον!πυρετο δεν εκανε ακομα.τελευταια φορα χτες στισ 11 το βραδι ειχε 38.4 ελπιζω με τις αντιβιωσεις να μη κανει αλλο...κοιμηθηκε 4 τα ξημερωματα γιατι ειχε υπερενταση κ ο μικροσ ξυπνησε 7 παρα το πρωι.σαν ζομπι ειμαι ασε...

στο κρεβατι μας την ειχα γιατι φοβομουν ετσι οπως ανεπνεε με σιριγμο κ χουρχουρα...ελπιζω να ειναι καλυτερα σημερα.ακομα κοιμαται εννοειται με τετοια ωρα που κοιμηθηκε χτες!

 

Αντε μωρε το κοριτσακι μωρε......:cry: Ταλαιπωρια........(και για την μαμα εννοειτε)......ευτυχως που ειναι καλυτερα τωρα. Ελπιζω να σταματησουν ολες αυτες οι αηδιες με την αντιβιωση και να μην χρειαστει τιποτα αλλο, ουτε αναπνευστηρες ουτε τιποτα.....:cry: Καλη ξεκουραση σε ολους σας.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...