Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Φίμωση" στα κοριτσάκια -σύμφυση χειλέων αιδοίου


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας, miamama και παπί.

Γράφω απλώς γιατί σας διαβάζω αγχωμένες. Από την εμπειρία που έχω (τα γράφω πιο πάνω) είναι κάτι πάρα πολύ απλό. Εμάς ήταν κάτω κάτω πολύ λίγο κλειστό. Σχεδόν δεν φαινόταν και δεν εμπόδιζε σε κάτι το παιδί (ούρηση,…). Ο παιδίατρος το παρακολουθούσε σε κάθε επίσκεψη.

Αυτά δεν τα θυμάμαι καλά: «Μου το επισήμανε ίσως μετά το 5μηνο, το παρακολουθούσε και έκανε αυτήν την επεμβασούλα, γύρω στο 12-14μηνο».

Δεν την κάνουν όλοι οι παιδίατροι, κάποιοι σε στέλνουν σε παιδοχειρουργό. Ο «στυλεός» είναι κάτι σαν μεγάλη μπανονέτα. Η όλη διαδικασία κράτησε το πολύ 15 δευτερόλεπτα. Έγινε κατά τη διάρκεια μίας επίσκεψης στο σπίτι. Μου είχε ζητήσει να έχω μία αλοιφή. Μετά για 6 μήνες βαζελίνη.

Και εγώ είχα πανικοβληθεί γιατί δεν ήξερα, ο μπαμπάς ακύρωσε τα πάντα εκείνη τη μέρα για να είναι με την κόρη του. Την βάλαμε στην αλλαξιέρα, ο μπαμπάς την είχε αγκαλιάσει από τη μέση και πάνω, εγώ κράταγα τα ποδαράκια της και ο γιατρός επί το έργον. Η μικρή μου έκλαψε κατά τη διάρκεια της «επέμβασης». Μετά όλα καλά, ούτε πονούσε, ούτε έτσουζε. Κάτι θα είχα καταλάβει!

Μην ανυσηχείτε, όλα καλά θα πάνε στις μικρές σας σουσουράδες!

Link to comment
Share on other sites

και μεις το περάσαμε και δεν είναι τίποτα. Η παιδίατρος το είδε αμέσως ότι είχε αρχίσει να κολλάν και μας είπε να βάζουμε λίγη βαζελίνη. Έτσι με μια μπατονέτα και λίγη βαζελίνη σε κείνο το σημείο κάναμε λίγο πάνω-κάτω, πάνω-κάτω απαλά και τη 2η μέρα κιόλας άνοιξαν. Στο επόμενο ραντεβού η παιδίατρος μας είπε να συνεχίσουμε τη βαζελίνη καθημερινά (δε τη σταματήσαμε καθόλου) και στο επόμενο ραντεβού (όλα μηνιαία) μας είπε μια φορά την εβδομαδα βαζελίνη. Τωρα θα ξαναρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγαπητές Μητέρες

 

Οι συμφύσεις των μικρών χειλέων λύνονται συχνά με τη χρήση τοπικής αναισθητικής κρέμας και τη βοήθεια ενός αμβλέος μεταλλικού ατραυματικού στυλεού.

 

Ενδείξεις για τη λύση των συμφύσεων δεν υπάρχουν στη μικρή αυτή ηλικία όπου τα επίπεδα των οιστρογόνων είναι πολύ χαμηλά. Εάν η οικογένεια δείξει υπομονή και το κορίτσι δεν παρουσιάζει συμπτώματα ουρολοίμωξης τότε οι συμφύσεις λύνονται μόνες τους προεφηβικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!!!!

Χτες πήγαμε σε παιδοχειρουργό, γιατί μας έκλεισε για 2η φορά το πιπί μας. Οπως τα λέει ο κύριος Μαρινόπουλος, επειδη δεν υπάρχουν ορμόνες συμβαίνει αυτό. Στην εφηβεία που ο οργανισμός έχει μεγαλύτερη παραγωγή οιστρογόνων τότε παύει να συμβαίνει.

Σε κάθε αλλαγή πάνας πρέπει να το ανοίγουμε λίγο και να βάζουμε αλοιφή τις πρώτες μέρες και μετά λίγη βαζελίνη.

Ελπίζω ότι δεν θα μας ξανασυμβεί, όσο και να μην πονάει το να το ανοίξει ο γιατρός, εγώ πονάω μόνο με την ιδέα.

Παπί, εσείς όλα εντάξει??

Μαμι, μην ανησυχείς, την πρώτη φορά μας το είχε ανοίξει η παιδίατρος. Σε λίγα λεπτά το παιδί θα το έχει ξεχάσει. Ευχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

ναι ΚατεριναΒ όλα καλά για την ώρα αφού όπως μας είπε και εμάς η παιδοχειρουργός πολλές φορές ξανακλείνουν...και εμας δεν έδειξε να πονάει όταν της έκανε τη διάνοιξη, πιο πολύ το άγχος μου ήταν τελικά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

επανέρχομαι στο θέμα αφού φαίνεται πως επανέρχεται το πρόβλημα...δυστυχώς..δεν πέρασαν 2 μήνες και βλέπω οτι άρχισαν πάλι να κλείνουν λίγο..τι μπορώ να κάνω; γνωρίζει κανείς; γιατί τη γιατρό μας θα τη βρω σε 2-3 μέρες και αν μπορώ να κάνω κάτι να το προλάβω θα είναι καλό...πχ αν βάζω βαζελίνη θα βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επανέρχομαι στο θέμα αφού φαίνεται πως επανέρχεται το πρόβλημα...δυστυχώς..δεν πέρασαν 2 μήνες και βλέπω οτι άρχισαν πάλι να κλείνουν λίγο..τι μπορώ να κάνω; γνωρίζει κανείς; γιατί τη γιατρό μας θα τη βρω σε 2-3 μέρες και αν μπορώ να κάνω κάτι να το προλάβω θα είναι καλό...πχ αν βάζω βαζελίνη θα βοηθήσει;

 

εμείς που το παρουσιάσαμε μήνες πριν η παιδίατρος είπε να κάνουμε 'συντήρηση' και να βάζουμε βαζελίνη μια φορά την εβδομάδα. Δεν έχει ξανακλείσει.

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι στο θέμα αφού φαίνεται πως επανέρχεται το πρόβλημα...δυστυχώς..δεν πέρασαν 2 μήνες και βλέπω οτι άρχισαν πάλι να κλείνουν λίγο..τι μπορώ να κάνω; γνωρίζει κανείς; γιατί τη γιατρό μας θα τη βρω σε 2-3 μέρες και αν μπορώ να κάνω κάτι να το προλάβω θα είναι καλό...πχ αν βάζω βαζελίνη θα βοηθήσει;

 

Παπί μου, μην αγχώνεσαι, κάθε φορά που θα της αλλάζετε πάνα, άνοιγε της λίγο το πιπί της, απλά για να ξεκολλήσουν. Τουλάχιστον θα το προλάβεις. Βάζε και αλοιφούλα, απο αυτή που σου είχε δώσει η γιατρός, αν δεν σου είχε δώσει αλοιφή βάλε βαζελίνη. Αλλά μην αγχώνεσαι, είναι το λιγότερο που μπορεί να πάθει το παιδί, σκέψου τι γολγοθά πέρασε και τώρα είναι καλά, οπότε αυτό μην σε ανησυχεί!

Και αν χρειαστείς κάτι εδώ είμαστε εμείς!

Εμας πάντως, την επόμενη μέρα απο τοτε που μας το άνοιξε ο χειρουργός αρχισε να κλείνει και όσο με άφηνε (γιατί έκλεινε τα πόδια η μικρή μου) της άνοιγα το πιπί. Τώρα έχει σταματήσει να κολλάει.

Πολλά φιλιά!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια. Ας μου απαντήσει κάποια μανούλα που "άνοιξε" μόνη της τα χειλάκια που κόλλησαν. Η μικρή μου είναι 13 μηνών και κόλλησαν και ο γιατρός μου είπε ότι θα ξεκολήσουν μόνα τους χωρίς πίεση μόνο με καλό πλύσιμο. Εγω αμφιβάλω και προσπαθώ μόνη μου με λίγη βαζελίνη αλλά δυσκολεύομαι, νομίζω ότι πονάει και δεν μπορώ να το πιέσω και κάνω στο τέλος μόνο μασαζάκι. Ανησυχώ όσο περνούν οι μέρες. Αν κάποια το έχει περάσει και το έχει πετύχει ας μου απαντήσει please.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Ας μου απαντήσει κάποια μανούλα που "άνοιξε" μόνη της τα χειλάκια που κόλλησαν. Η μικρή μου είναι 13 μηνών και κόλλησαν και ο γιατρός μου είπε ότι θα ξεκολήσουν μόνα τους χωρίς πίεση μόνο με καλό πλύσιμο. Εγω αμφιβάλω και προσπαθώ μόνη μου με λίγη βαζελίνη αλλά δυσκολεύομαι, νομίζω ότι πονάει και δεν μπορώ να το πιέσω και κάνω στο τέλος μόνο μασαζάκι. Ανησυχώ όσο περνούν οι μέρες. Αν κάποια το έχει περάσει και το έχει πετύχει ας μου απαντήσει please.

 

εμεις το καναμε με βαζελινη και μπατονετα,καθε φορα λιγο και πιο πολυ, φυσικα μαι εμενα ποναγε και δε με αφηνε..καλο ειναι να κραταει τα ποδαρακια της καποιος για να γινει αποτελεσματικοτερα.μονο με καλο πλυσιμο δε νομιζω να φυγει χωρις να το βοηθησεις και εσυ!!δεν ειναι κατι τοοσο σοβαρο, θα περασει μην ανησυχεις!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως με μια μπατονέτα μπορείς να το ανοίξεις, ωστόσο καλυτερο θα ήταν να το δεί ο παιδίατρος και ίσως εκείνος το ανοίξει. Πες του να σου δείξει ώστε αν ξαναχρειαστεί να το ανοίξεις η ίδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά ο δικός μου παιδίατρος δεν το άνοιγε, μου είπε ότι θα ανοίξει μόνο του!! και πήγα σε άλλη παιδίατρο και μου το άνοιξε. Ομολογώ ότι δεν θα μπορούσα να το κάνω μόνη μου γιατί και η γιατρός δυσκολεύτηκε λίγο. Το άνοιξε όπως είπατε με μια μπατονέτα αλλά χωρίς βαζελίνη και το μικρό πραγματικά έσκασε στο κλάμα. Αφού τη μάτωσε κιόλας. Τέλος πάντων τώρα όλα καλά. Το τσεκάρω συνέχεια τώρα βέβαια. Τhanks κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η κορη μου ειναι 18 μηνων και απο 2 μηνων το πιπι της δημιουργησε μια μεμβρανη με αποτελεσμα να φαινεται κλειστο.Ο παιδιατρος με καθησυχασε και οταν η μικρη εφτασε 15 μηνων μου ειπε μετα το βραδυνο της μπανιο να το πιεζω ελαφρως με μια μπατονετα και βαζελινη για να μαλακωσει και ν'ανοιξει μονο του.

Αυτη την διαδικασια την κανουμε 3 μηνες τωρα και αποτελεσμα δεν ειδαμε,ειναι και σχετικα επωδυνο για το παιδι γιατι αρχιζει και καταλαβαινει.

Ο παιδιατρος μας ειπε οτι μαλλον θα πρεπει να το ανοιξει καποιος ειδικος αν δεν ανοιξει συντομα μονο του.

Εχουμε σκασει μονο με την ιδεα της διαδικασιας,ηξερα για την φιμωση στα αγορακια δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο.

Καμια παρομοια εμπειρια??

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου ειναι 18 μηνων και απο 2 μηνων το πιπι της δημιουργησε μια μεμβρανη με αποτελεσμα να φαινεται κλειστο.Ο παιδιατρος με καθησυχασε και οταν η μικρη εφτασε 15 μηνων μου ειπε μετα το βραδυνο της μπανιο να το πιεζω ελαφρως με μια μπατονετα και βαζελινη για να μαλακωσει και ν'ανοιξει μονο του.

Αυτη την διαδικασια την κανουμε 3 μηνες τωρα και αποτελεσμα δεν ειδαμε,ειναι και σχετικα επωδυνο για το παιδι γιατι αρχιζει και καταλαβαινει.

Ο παιδιατρος μας ειπε οτι μαλλον θα πρεπει να το ανοιξει καποιος ειδικος αν δεν ανοιξει συντομα μονο του.

Εχουμε σκασει μονο με την ιδεα της διαδικασιας,ηξερα για την φιμωση στα αγορακια δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο.

Καμια παρομοια εμπειρια??

 

 

Τι εννοείς Marisa? Πόσο πολύ έχει κλέισει δηλαδη? Κι εμείς το είχαμε πάθει όταν ήταν 4 μηνών αλλά για να πώ την αλήθεια αν δεν το έβλεπε ο γιατρός, εγώ δεν θα το καταλάβαινα γιατι φαινόταν ελάχιστα και βέβαια ούτε που το έιχα ξανακούσει....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μαρίσα μου τα ίδια πέρασα και εγώ γιατί ήταν τελείως κλειστό το πιπάκι της, απορώ πως έκανε τσίσα της, δεν φαινόταν κανένα άνοιγμα, αλλά δεν χρειάστηκε ειδικός, μόνο η παιδίατρος της το άνοιξε.

Της έκανα μασαζάκι και της το άνοιγα μετά το βραδυνό μπάνιο κάθε βράδυ για περίπου 2+3 μήνες αλλά προχθές που την τσεκάρισα (ομολογώ ότι είχα πάνω από 20 μέρες να τις το "ανοίξω" είχε αρχίσει να κλείνει από την κάτω πλευρά. Αγχώθηκα λίγο αλλά επειδή είχα δει ακριβώς την παιδίατρο πώς το είχε κάνει, επιχείρησα και της το άνοιξα εγώ τελικά με μία μπατονέτα. Μάλιστα χρησιμοποίησα λίγη ξυλοκαίνη να μουδιάσει και μετά τρεις φορές την ημέρα Fusicort αλοιφή και όλα καλά. Για πόσο ακόμα όμως θα κολλάει? Πρέπει να της το ανοίγω κάθε μέρα για πόσο ακόμη? Η μικρή μου είναι τώρα 17 μηνών και δεν κάθεται να την αλλάξω ξαπλωτή και χρησιμοποιώ βρακάκια. Αυτά από τη δική μου εμπειρία....

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάστε. Δεν έχει ανακοινωθεί ποτέ κάτι παρόμοιο. Τα ούρα βρίσκουν εύκολα διέξοδο.Το όλο θέμα είναι μια ακόμη ιατρικοποιημένη "φυσιολογική" κατάσταση. Απλά μη χρησιμοποιείτε αφρόλουτρα που είναι υπεύθυνα για κολπίτιδες και κατά συνέπεια συμφύσεις των μικρών χειλέων. Καλά Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάστε. Δεν έχει ανακοινωθεί ποτέ κάτι παρόμοιο. Τα ούρα βρίσκουν εύκολα διέξοδο.Το όλο θέμα είναι μια ακόμη ιατρικοποιημένη "φυσιολογική" κατάσταση. Απλά μη χρησιμοποιείτε αφρόλουτρα που είναι υπεύθυνα για κολπίτιδες και κατά συνέπεια συμφύσεις των μικρών χειλέων. Καλά Χριστούγεννα.

 

 

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Το έπαθε κι η μικρή μου (11 μηνών) και της βάζω Fucicort με μια μπατονέτα πρωί-βράδυ για 7 μέρες και μετά θα της βάζω βαζελίνη για μεγάλο διάστημα.

Θα μπορούσατε να μου συστήσετε κάποιο/α αφρόλουτρα;

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα και Χρόνια Πολλά!!!

Δεν είχα υπόψη ότι μπορούν τα αφρόλουτρα να δημιουργήσουν πρόβλημα. Πάντως εμάς, απο την τελευταία φορά που μας το άνοιξε ο παιδοχειρουργος πέρσι τον Μάιο, έχει κλείσει λίγο κάτω κάτω. Μόλις η μικρή καταλαβαίνει ότι θα το πειράξω βάζει τα κλάμματα. Ουτε αλοιφές, ούτε βαζελίνες τίποτα δεν με αφήνει να της βάζω. Μόνο που φροντίζω να είναι γενικά καθαρή, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο σε ενδεχόμενη ουρολοίμωξη, ελπίζω όμως ότι δεν θα κλείσει και άλλο και έτσι θα την γλυτώσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Και η μικρη μου το εχει αυτο, μου το ειπε η γιατρός στην επισκεψη του 2ου μηνα, αλλα να σας πω την αληθεια, δεν εχω καταλαβει οτι ειναι αυτο που βλεπω, και το κανω λιγο στην τυχη, με μπατονετούλα και κρεμα κι εγω. Θα της πω να την ξαναδει στην επισκεψη αυτου του μηνα

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

εμας μας ειπε ο παιδιατρος απο την αρχη να προσεχω να μην κλεισουν τα εσωτερικα χειλη, γιατι θα εχουν τα κοριτσακια μου προβλημα στην ουρηση. τωρα που εκλεισαν τους 4 μηνες η μια ειχε αρχισει να κλεινει κ ο παιδιατρος τεντωσε σιγα σιγα το δερματακι κ ανοιξε η μεμβρανη. η πλακα ειναι οτι μου εδειχνε κ εγω δεν καταλαβαινα τι εβλεπα. το κακομοιρο πεθανε στο κλαμα. εκανε μετα κι εμβολιο, τα επαιξε και αυτο κι εγω. εκλαιγα στο σπιτι με λοιγμους κ δεν την αφηνα απο την αγκαλια μου. μας ειπε για 2 μερες να της βαζουμε χαμομηλι στην περιοχη. την αλλη μερα το πρωι αρχισε να ξανακλεινει κ πολυ προσεχτικα εκανα ο,τι κ ο γιατρος, εκλαψε λιγο, αλλα μετα απ'αυτο ολα οκ. τις κοιταω κ τις 2 καθε μερα, μην αρχιζει παλι να κλεινει η εισοδος του κολπου. για βαζελινη δεν μου ειπε τιποτα, παρα μονο οτι δεν εχει βγει ακομη φαρμακο για την θεραπεια του συγκεκριμενου προβληματος. στα αγορακια ηξερα για την φιμωση αλλα για τα κοριτσακια πρωτη φορα το ακουσα στις δικες μου.

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...