Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ!


nea mamaka

Recommended Posts

Είναι φυσιολογικό αυτο;

Δεν ξεκολάει απο πάνω μου!

Ενω ειναι ενα πολύ κοινωνικό παιδί τον τελευταίο καιρό έχει κολλήσει πάνω μου!

Δεν θέλει ουτε τον μπαμπά της αν δεν είμαι και εγώ μαζί!!

Τι να κάνω;

Μήπως είναι της ηλικίας της;

Συγγνώμη κιολας για αυτό που θα πω αλλά και στην τουαλέτα θέλει να έρχεται μαζί μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμεις μια από τα ίδια. Δεν δουλευα περιπου τρεις βδομαδες τώρα και ήμουν συνεχώς μαζί της κι επαθε μαμακιαση :D:D

Και γενικα παλιοτερα την αφηναμε πολυ με άλλους, γιαγιαδες, παππουδες...

Τωρα που ξαναγυρναω αυρο να την δω. Και μου αρεσε που παλιοτερα ήταν τοσο κοινωνικη και ανεξαρτητη...

Απλα αυτο που θελω είναι να μην γκρινιαζει και γινεται κουραστικη για τους αλλους.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα τι θα γίνει ρε κορίτσια;

Εγω δεν την παλευω!

Ημαστε μόνοι μας στην πόλη που ζούμε, περνάνε όλα απο τα χερια μου - βοηθάει ο Παντελής δεν μπορώ να πω - και αυτο ήταν το τελευταιο που θα ήθελα!

Δεν με αφήνει να κανω τιποτα!

Να βγω έξω απο την πόρτα και χωρίς αυτή δεν παίζει!

πείτε καμιά ιδέα γιατι θα λαλήσω!

Μεχρι και στον ύπνο της ψάχνει την αγκαλιά μου!

Link to comment
Share on other sites

αχ αχ αχ...μια απο τα ιδια!!!!χθες να φανταστεις δεν εμπαινε στο μπανιο, την επιασε κριση, δεν ξεκολλουσε απο πανω μου ουτε για να της φτιαξω το γαλα, δεν την καναμε μπανιο εννοείται...Αν ομως κατσει καποιος αλλος μαζι της και την παιξει λιγο ξεχνιεται...

Εγω την βαζω στο παρκο οταν ειναι να παω τουαλετα ή να κανω κατι αλλο ή προσπαθω να την αφηνω εκει και να φευγω για να μενει και λιγο μονη της. Βεβαια ειναι και επιφοβο μιας και εχει αρχισει μια απιστευτη υστερια και δεν ξερω αν οφειλεται απο αυτο αφου στο παρκο καθεται μια χαρα οταν λειπω. Οταν με βλεπει αρχιζουν τα οργανα.

Το αφηνεις καθολου στον μπαμπα και να φυγεις ή στους παππουδες-γιαγιαδες;;;;

Μηπως να κανει περισσοτερα πραγματα με τον αντρα σου; (τα ιδια λεω και σε μενα αλλα...)

Κατα τη γνωμη μου για να βελτιωσουμε όλες την κατασταση πρεπει να αρχισουν λιγο και οι αντρες μας να τα ταιζουν (εστω ενα γευμα) καλυτερα ισως το γαλα, να τα κοιμιζουν, να τα κανουν μπανιο, να τα αλλαζουν, να τα παιζουν...μηπως ελπιζω πολλα;;;; :cry:

παντως οταν την πιανει υστερια δεν ξερω τι να κανω

Κουραγιο παντως, ολα εχουν εξαρτηση απο τη μαμα σε αυτη την ηλικια νομιζω, τι να πω η καημενη

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά μεγαλώνουν και καταλαβαίνουν. Εγω τώρα που έβαλα το μπουφαν για να πάω τράπεζα (να πληρώσω :mad::mad: ) μόλις με είδε με το μπουφαν έκανε το χαμό, μας ακούει η γειτονια. Και με τους δικούς μου περναει πολλες ώρες (μενουν από κάτω).

Και νοιώθουν και την ασφάλεια της μαμας , αλλα και τη βολτα.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίστια και εμενα η κόρη μου έχει πάθει μαμακίαση. Όταν ήταν στην ηλικία που είναι οι δικές σας είχα διαβάσει ότι είναι φυσιολογικό και θα περάσει. Ακόμα περιμένω να περάσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μία λύση υπάρχει: πάρτο απόφαση :):):):)

 

Εγώ την κόρη μου την αποκαλώ "η καρφίτσα μου" :):):)

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις μαζί κάνουμε τα πάντα μέσα στο σπίτι, από μαγείρεμα μέχρι μπάνιο (εννοείται και τουαλέτα).

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι τώρα τελευταία αν είναι ο άντρας μου στο σπίτι (δηλ. τα ΣΚ και μετά τις 9 το βράδυ) κάθεται μαζί του, αλλά κοντεύει και τα 2 1/2! Χθες το βράδυ τους άφησα να κάνουν κωλοτούμπες για να κάνω ένα ντουζ και μόλις με πήρε χαμπάρι έρχεται με ύφος και μου λέει "γιατί κάνειθ μπάνιο μόνη θου?......θε ρωτάω γιατίιιιι?"

Κι όπου κι αν την αφήσω (μπαμπά, γιαγιά, θεία) πατάει ένα κλάμα στην αρχή, έτσι για να μην ξεχνιόμαστε, αλλά μόλις βγω από την πόρτα συμβιβάζεται και το ξεχνάει.

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μην απογοητεύεσαι έχει και τα καλά του.

Μου πλένει χόρτα και λοιπά ζαρζαβατικά καθώς και μπιμπερό, ανακατεύει τα φαγητά, μου τινάζει τα ρούχα πριν τα απλώσω και μου δίνει μανταλάκια, μου δίνει τα πιάτα από το πλυντήριο για να μη σκύβω να τα βγάλω και πολλά άλλα :):):):) Α με τρίβει και με το σφουγγάρι στο μπάνιο! Χλιδή!!! :D:D:D

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μην απογοητεύεσαι έχει και τα καλά του.

Μου πλένει χόρτα και λοιπά ζαρζαβατικά καθώς και μπιμπερό, ανακατεύει τα φαγητά, μου τινάζει τα ρούχα πριν τα απλώσω και μου δίνει μανταλάκια, μου δίνει τα πιάτα από το πλυντήριο για να μη σκύβω να τα βγάλω και πολλά άλλα :):):):) Α με τρίβει και με το σφουγγάρι στο μπάνιο! Χλιδή!!! :D:D:D

 

 

:!::!::!::!::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nea mamaka, κολλησες στο 6μηνο, εγω σου γράφω είναι 3 και ακόμα να της περάσει η μαμακιαση. Εγω τη φωνάζω αξεσουαρ μου και φοράμε και τα ίδια χρώματα για να ταιριάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κόλλησα στο εξάμηνο γιατι άμα κολλούσα στα 2 1/2 χρόνια που θέλουμε ακόμα μέχρι τα 3 μας .......... το εγκεφαλικό το είχα στο τσεπάκι!

Χριστέ μου με φαντάζομαι με δύο παιδιά κρεμασμένα σε κάθε μου πόδι, ένα στο μαρσιπο μπροστά μου και ενα να κραταει απο πισω το μπουφαν και να το σερνω!

Στην αγκαλιά μου να κρατάω σακούλες χάρτινες απο το σουπερ μαρκετ, στο στόμα τα κλειδιά του αυτοκινήτου και στο κεφάλι να κρέμεται η τσάντα μου!!!!!!!!!

 

Και έρχομαι και ερωτώ!!!!!

Εγώ πότε θα κάνω ένα μπάνιο της προκοπής;

Πότε θα βάλω μάσκα στα μαλλιά μου;

Ποτε θα βαψω τα νυχια μου;

Ποτε θα κανω pilling;

Εεεεε; Πότε;

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτά που γράφεις τα κάνω μόλις κοιμηθούν και τα δύο και όσο αντέχω.δλδ κοιμάμαι πάντα 1,2,3 τα ξημερώματα και την επόμενη μέρα στη δουλειά είμαι ένα ράκος. Καιρός για ψώνια,κομμωτήρια δεν παίζει, να σκεφτείς οδοντίατρο θέλω να πάω και δε προλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Και έρχομαι και ερωτώ!!!!!

Εγώ πότε θα κάνω ένα μπάνιο της προκοπής;

Πότε θα βάλω μάσκα στα μαλλιά μου;

Ποτε θα βαψω τα νυχια μου;

Ποτε θα κανω pilling;

Εεεεε; Πότε;

 

Όταν θα βρεις ένα άτομο που θα το εμπιστευθείς και θα του αφήσεις το παιδί με χαμόγελο (όχι σαν να φεύγεις για τον πόλεμο, το καταλαβαίνουν αυτό τα βρέφη), θα ανοίξεις την πόρτα, θα βάλεις το καπελάκι σου και θα φύγεις. Φρόντισε:

1. το παιδί να παίξει και να περάσει καλά όσο θα λείπεις,

2. όταν γυρίσεις (σε καμία δύο ώρες δηλαδή) να κρατάς μία μικρή χαζομαρούλα για τη μικρή

3. ..... να κλείσεις ραντεβού για μπωτέ!

 

Σοβαρά τώρα, όσες το θέλαμε πολύ, το καταφέραμε!

 

Εκτός αν την απολαμβάνεις τη μαμακίαση κατά βάθος, οπότε ... πάσο :lol: !

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν την απολαμβάνεις τη μαμακίαση κατά βάθος, οπότε ... πάσο :lol: !

 

Δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που θελω αποκλειστικοτητα!

Το οτι ειμαι η μαμά της νομίζω οτι το ξερει και αυτή και εγω και ολοι!

Δεν χρειάζεται να την δέσω στο φουστάνι μου για να το αποδείξω!

Θέλω να την κάνω ελευθερη και αυτονομη αλλά μάλλον ζητάω πολλά απο ενα μωρο!

Link to comment
Share on other sites

΄Συμφωνώ με αυτά που λές. Άπλά μιλάω για λογαριασμό μου :oops: . Ο γιος μου ο μεγάλος είναι πολύ ανεξάρτητο παιδί. Τον καμαρώνω γι αυτό, όταν όμως θέλει τη μαμά του και μόνο να τον σκεπάσει... για να κοιμηθεί καμαρώνω σαν παγώνι ακόμα και αν με βγάλει από την ... μπανιέρα που λέει ο λόγος....

Ποτέ δεν είναι νωρίς να μάθει το παιδί να είναι ανεξάρτητο. Η άποψή μου είναι ότι ... αρκεί να το αφήσουμε. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Δεν είμαι ειδική στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά μας δεν γεννήθηκε μανούλα!

Ολες κάνουμε λάθη και εγώ τα περισσότερα!

Και ελπίζω να με συγχωρέσει κάποια στιγμή η Φέλια για τα λάθη που κάνω στην ανατροφή της!

Αυτός νομίζω είναι και ο ρόλος του parents, να μαθαίνουμε η μία μέσα από τις εμπειρίες και τα λάθη της άλλης!!!!

 

Και επειδή με έπιασε το σοβαρό μου, επαναλαμβάνω :

ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΑΨΩ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ;

Που θέλω στο κομμωτήριο 5 ώρες για να κάνω ανταυγιες;

Αφού σκέφτηκα μέχρι και να τα βάψω στο φυσικό τους ώστε να μην τριγυρνάω σαν την γύφτισσα με την ρίζα μέχρι τα αυτιά! (λέμε τώρα, δεν έχω καταντήσει ακόμα έτσι αλλά που θα μου πάει ....... θα το καταφέρω!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει μην τρελαίνεσαι φάση είναι και θα περάσει. Θέλει προσοχή όμως γιατί εγώ έχω μία ουρίτσα από πίσω μου συνεχώς εδώ και 3 μιση χρόνια. Ηταν και η δικιά μου ως μωρό τελείως μαμόθρεφτη, μόνο σε εμένα γελούσε μόνο μαζί μου ήθελε και όταν έφευγα ξεφυσούσε όλη την ώρα. Ακόμα έτσι είναι δεν παίζει μόνη της δευτερόλεπτο εγώ κάνω δουλειές και εκείνη τρέχει πίσω μου. Και πριν προλάβετε να πείτε ότι ζηλέυει λόγω του μωρού, να σας πώ ότι το μωρό ήρθε όταν εκείνη ήταν τρία και συνεχίζει κανονικά ως ουρίτσα μου η γλυκούλα.

 

Ισως βέβαια φταίω και εγω γιατί από μικρή προσπαθούσα να ασχολούμαι και να παίζω μαζί της όσο το δυνατόν περισσότερο μπορούσα. Αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω θα την άφηνα να παίζει περισσότερο μόνη της γιατί πραγματικά δεν αντέχω άλλο. Ακόμα και όταν ο άντρας μου είναι σπίτι και προσπαθεί να παίξει μαζί της εκέινη παίζει κανένα δεκάλεπτο και μετά θέλω την μαμά μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα οι ανταύγιες είναι ένα θέμα.....

 

Αφού σκέφτηκα μέχρι και να τα βάψω στο φυσικό τους ώστε να μην τριγυρνάω σαν την γύφτισσα με την ρίζα μέχρι τα αυτιά!

Εγώ αυτό έκανα χωρίς πλάκα :wink:

 

Πάντως για χτένισμα στο κομμωτήριο την παίρνω μαζί μου και το κάνουμε σχεδόν κάθε βδομάδα :):)

Όσο για νύχια, μάσκες κλπ αφού κοιμηθεί ή μαζί της να κάνουμε όλο το σπίτι μπάχαλο και να το καταευχαριστηθούμε :):):)

 

Σοβαρά τώρα επειδή πέρασα κι εγώ τη φάση του απόλυτου φρικαρίσματος η μόνη λύση που βρήκα ήταν να το πάρω απόφαση ότι θα την έχω κολλημένη πάνω μου και να προσαρμόσω τις διάφορες δραστηριότητες κι ανάγκες μου στα μέτρα της.

Τώρα δε όταν καμιά φορά ξεχαστεί για λίγο με τα παιχνίδια της αρχίζω και κοιτάω γύρω γύρω γιατί κάτι μου λείπει :P

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...