Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλαστά μηνύματα Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου (Hoaxes - Chain)


zebelia

Recommended Posts

κι αυτο δεν ειναι spam...δυστυχως, το ραδονιο ειναι ένα ραδιενεργό στοιχείο που ανήκει στη φυσική ραδιενεργό σειρά του ουρανίου και παράγεται κατά τη διάσπαση του ραδίου. Πρόκειται για ένα ευγενές αέριο άχρωμο, άοσμο, πολύ βαρύτερο του αέρα και διαλυτό στο νερό.

 

Η εισπνοή του ραδονίου και των θυγατρικών του, μπορεί να καταστρέψει τον πνευμονικό ιστό, προκαλώντας καρκίνο του πνεύμονα. Η κατάποση νερού που περιέχει ραδόνιο μπορεί επίσης να προκαλέσει βλάβες στο ανώτερο πεπτικό σύστημα. Η πιθανότητα προσβολής των πνευμόνων από καρκίνο είναι εξαιρετικά υψηλή. Στις ΗΠΑ, το ραδόνιο αποδείχθηκε η δεύτερη μετά τα κάπνισμα αιτία θανάτων και ακολουθούν όλες οι άλλες αιτίες.

Όπως είναι κατανοητό θα πρέπει να αποφεύγουμε την παραμονή σε χώρους με υψηλή συγκέντρωση ραδονίου. Όμως τέτοιοι χώροι όπου το ραδόνιο εγκλωβίζεται και συσσωρεύεται είναι όλα τα κτήρια όπου περνάμε τις περισσότερες ώρες. Πρέπει λοιπόν να δώσουμε μεγάλη προσοχή στα σπίτια μας και τους χώρους εργασίας.

 

Η κύριες πηγές ραδονίου στα κτήρια είναι

Το έδαφος που περιβάλλει το κτήριο.

Κάποια υλικά όπως ο γρανίτης, ορισμένα είδη πέτρας και γύψου είναι ιδιαίτερα ραδιενεργά.

τα συνηθισμένα οικοδομικά υλικά όπως το τσιμέντο, τα τούβλα και το ξύλο.

Ο αέρας της ατμόσφαιρας.

 

Ερευνα σε σχολεια της Λεσβου απο το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΤΜΗΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΑΠΟΒΛΗΤΩΝ με επιβλεποντα τον

καθηγητή Κ. Π. Χαλβαδάκη ΤΟ ΡΑΔΟΝΙΟ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ ΛΕΣΒΟΥ

μεταξυ αλλων:

Προτείνεται στα σχολεία όλη την διάρκεια του έτους να γίνεται αερισμός των αιθουσών

Κατά την διάρκεια του χειμώνα προτείνεται ο αερισμός να γίνεται σε ημερήσια βάση πριν την έναρξη των μαθημάτων για να εκτονώνεται το συσσωρευμένο ραδόνιο.

Στα κτίρια που έχουν υπόγεια πρέπει να γίνεται μόνιμος αερισμός των

Να αποφεύγεται η χρήση των υπογείων ως αιθουσών διδασκαλίας και κυρίως η χρήση τους για ολοήμερα νηπιαγωγεία

Να ξεκινήσει μια προσπάθεια ενημέρωσης του κοινού μέσω των σχολείων για το θέμα και των τρόπων πρόληψης

Να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στα παλαιά κτίρια, με υπόγειο

Να προσεχθούν κυρίως οι οικισμοί στις περιοχές του νησιού με ηφαιστειακά πετρώματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 255
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα παραπάνω περι ραδονίου ισχύουν όπως αναφέρονται παραπάνω, το έχω επιβεβαιώσει και εγώ με επιστημονική πηγή, απλά δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανυσηχία γιατί έχει μια απλούσταη λύση: αερίζουμε καλά το σπίτι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, βρέξει χιονίσει....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί το βρήκα στο e-mail μου...μάλλον μούφα δηλαδή , έ?

Κάνω συλλογή από μαγνητάκια εδώ και 15 χρόνια και ακόμη δεν έχω καρκίνο (απ'οτι ξέρω δηλαδή!)

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αιγυπτο παλιοτερα οι αρχαιολογοι επεφταν σαν τα κοτοπουλα με το που ανοιγαν πυραμιδες και ταφους κλειστους για αιωνες.

Κλεινουμε τις πορτες για να γλιτωσουμε απο το καυσαεριο και θα την παθουμε απο το ραδονιο.

Ανοιχτες πορτες και παραθυρα λεει χειμωνα καλοκαιρι γιατι τα οικοδομικα υλικα εγκλωβιζουν το αεριο. Και αντε το κρυο θα το αντεξεις, οι κλεφτες πως παλευονται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...