Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Στην άρνικα της Παρασκευής μία μαμά μας είπε ότι το παιδί της που ήταν συνεχώς με καταρροή' date=' την ξεπέρασε όταν ένας γιατρός της είπε ότι οφείλεται στο πεπτικό του σύστημα (είχε έντονη δυσκοιλιότητα). Όταν ρύθμισαν το πετπικό εξαφανίστηκε και η καταρροή. Μπορεί να μην ισχύει στην περίπτωσή σου, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...[/quote']

 

Μα και μόνο το γεγονός ότι υπάρχει ιστορικό με ωτίτιδες φανερώνει ότι το μωρό έχει πρόβλημα με το πεπτικό του.

Η Campbell το αναφέρει καθαρά στο βιβλίο της ότι οι ωτίτιδες, η βροχίτιδες (lung infections), οι ουρολοιμώξεις κλπ είναι κλασικά συμπτώματα προβληματικού πεπτικού συστήματος.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Της προτεινε να τρωει το παιδι...σαβουρες οπως μας τα χαρακτηρισε η μαμα!:shock: Κομμένες οι πολλές φυτικές ίνες!

Πραγματι το παιδί ξεπερασε την δυσκοιλιοτητα και κατ επεκταση και την καταρροή.

 

Αν είναι ο γνωστός νηστιολόγος τότε κι εγώ θα χαρακτήριζα αυτά που προτείνει ... σαβούρες!

Μπορεί το πεπτικό να ανακάπτει με τη νηστιοθεραπεία που κάνει (κι εγώ διαφωνώ με τις πολλές φυτικές ίνες και ιδιαίτερα με τα πλήρη δημητριακά), αλλά η λύση που προτείνει δεν είναι μακροπρόθεσμη.

Τα παιδιά χρειάζονται τροφές με πολλές πρωτεϊνες, λίπη και μέταλλα/ιχνοστοιχεία και όχι λευκό ρύζι και παξιμάδια που προτείνει ο συγκεκριμένος :rolleyes:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Καμουφλάζ σου αναλύω. Το μωρό ήταν γύρω στα δύο κι ενω ετρωγε πάρα πολλές φυτικές ίνες' date='αποκλειστικά υγιεινή διατροφή με μαυρο ψωμί, βρώμη κλπ (θεωρούσαν το λευκό ψωμί σαβούρα και δεν έμπαινε σπίτι τους για να καταλάβεις) το παιδί έκανε αιματηρες κενώσεις λόγω της δυσκοιλιοτητας. Οι ομοιοπαθητικοι δεν έβρισκαν λυση, αντιθετα της προτειναν και αλλες φυτικες ινες. Δοκίμασε λοιπον τον νηστιολογο, ο οποίος της είπε ότι η καταρροη οφειλεται στο πεπτικό και ότι καποιοι οργανισμοί δεν αντεχουντις πολλες φυτικες ινες. Ετσι το εντερο φουσκωσε αν το καταλαβα σωστα και επηρεασε το ρινικο μετσαξυ αλλων. Της προτεινε να τρωει το παιδι...σαβουρες οπως μας τα χαρακτηρισε η μαμα!:shock: Κομμένες οι πολλές φυτικές ίνες!

Πραγματι το παιδί ξεπερασε την δυσκοιλιοτητα και κατ επεκταση και την καταρροή.[/quote']

 

Αν είναι ο γνωστός νηστιολόγος τότε κι εγώ θα χαρακτήριζα αυτά που προτείνει ... σαβούρες!

Μπορεί το πεπτικό να ανακάπτει με τη νηστιοθεραπεία που κάνει (κι εγώ διαφωνώ με τις πολλές φυτικές ίνες και ιδιαίτερα με τα πλήρη δημητριακά), αλλά η λύση που προτείνει δεν είναι μακροπρόθεσμη.

Τα παιδιά χρειάζονται τροφές με πολλές πρωτεϊνες, λίπη και μέταλλα/ιχνοστοιχεία και όχι λευκό ρύζι και παξιμάδια που προτείνει ο συγκεκριμένος :rolleyes:

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις..

Τωρα που το σκεφτομαι εγω εχω μεινει στην απαντηση των κλασσικων και μη γιατρων που λενε οτι πολλα παιδακια εχουν ολο το χειμωνα καταρροη (ισχυει για εμας + τα ξαδερφακια μας τουλαχιστο φετος) και αυτο ειναι φυσιολογικο..Ειναι αντιδραση στις χειμωνιατικες ιωσεις. Ετσι το εχω καταλαβει. Τωρα βεβαια μπαινει και ο παραγοντας διατροφη. Πολυ σημαντικος βεβαια! Γιατι ομως δεν εχουν καταρροη το καλοκαιρι αν ειναι λογω διατροφης;

Κι εγω δε του δινω υπερβολικα πολλες φυτικες ινες..Αλλα ισως οπως λεει και αυτος να ειναι αναλογα τον οργανισμο..Τωρα να το γυρισεις σε...'σαβουρες' ειναι μαλλον υπερβολικο, πας στο αλλο ακρο. Μαλλον θα εννοουσε να τρωει απ'ολα και οχι συνεχεια φυτικες ινες.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ο γνωστός νηστιολόγος τότε κι εγώ θα χαρακτήριζα αυτά που προτείνει ... σαβούρες!

Μπορεί το πεπτικό να ανακάπτει με τη νηστιοθεραπεία που κάνει (κι εγώ διαφωνώ με τις πολλές φυτικές ίνες και ιδιαίτερα με τα πλήρη δημητριακά), αλλά η λύση που προτείνει δεν είναι μακροπρόθεσμη.

Τα παιδιά χρειάζονται τροφές με πολλές πρωτεϊνες, λίπη και μέταλλα/ιχνοστοιχεία και όχι λευκό ρύζι και παξιμάδια που προτείνει ο συγκεκριμένος :rolleyes:

Na σου πω, κατά την γνώμη μου η κοπέλα είδε βελτίωση με την πρότασή του γιατί άρχισε να δίνει στο παιδί λίπη και περιόρισε τις φυτικές ίνες. Επομένως έκανε ένα μέρος της γκαπς η κοπέλα χωρίς να το ξέρει και αυτό φυσικά βελτίωσε την κατάσταση.

Και συμφωνώ ότι σωστή διατροφή αν μη τι άλλο δεν περιλαμβάνει επεξεργασμένες τροφές (λευκό ρύζι/ψωμί κλπ). Επομένως και την γκαπς να μην θέλει καποιος να ακολουθήσει, σίγουρα πρέπει να αποκλείσει τις τροφές-σκουπίδια, αν θέλει να έχει μία καλή υγεία!

 

Ο άντρας μου έκανε εξετάσεις και έχει αυξημένη χοληστερίνη. Υποσχέθηκε όμως ότι θα με ακούσει και θα προσπαθήσω να του την ρίξω με την σωστή διατροφή (η οποία φυσικά θα περιλαμβάνει και κόκκινο κρέας και ζωικά λίπη :wink:)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ο γνωστός νηστιολόγος τότε κι εγώ θα χαρακτήριζα αυτά που προτείνει ... σαβούρες!

Μπορεί το πεπτικό να ανακάπτει με τη νηστιοθεραπεία που κάνει (κι εγώ διαφωνώ με τις πολλές φυτικές ίνες και ιδιαίτερα με τα πλήρη δημητριακά), αλλά η λύση που προτείνει δεν είναι μακροπρόθεσμη.

Τα παιδιά χρειάζονται τροφές με πολλές πρωτεΐνες, λίπη και μέταλλα/ιχνοστοιχεία και όχι λευκό ρύζι και παξιμάδια που προτείνει ο συγκεκριμένος :rolleyes:

Ο συγκεκριμένος κοιτάει στην τροφή πόσο εύπεπτη είναι. Λογικό αφού δεν είμαστε ότι τρώμε άλλα ότι απορροφάμε.

Η κοπέλα που ανέφερε το περιστατικό είπε επίσης πως ο συγκεκριμένος δεν την έπεισε για την επιστημονικότητά του και δεν θα ξαναπάει την κόρη της.

Της είπε π.χ. πως όταν το παιδί έχει πυρετό, ακόμα και για 5 μέρες να μην δίνει τίποτα, ούτε τροφή, ούτε νερό, με θαλπωρή. Ξηρασία δηλαδή, δεν τον ακολουθεί πλέον.

Από την άλλη είδε θεραπεία ακολουθώντας τις συμβουλές του, κάτι που σίγουρα δεν μπορούμε εύκολα να αγνοήσουμε. Για το παιδί της εκείνος γνώριζε κάτι που όλοι οι άλλοι γιατροί δεν γνώριζαν. Ίσως από την ψηλάφιση, ίσως λόγω της προσέγγισής του.

Μάλλον πρέπει να συνεχίσουμε σε άλλο νήμα επειδή είμαστε εκτός θέματος, π.χ. εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=91248 όπου παραθέτω και λινκς ή σε νέο.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις απαντησεις..

Τωρα που το σκεφτομαι εγω εχω μεινει στην απαντηση των κλασσικων και μη γιατρων που λενε οτι πολλα παιδακια εχουν ολο το χειμωνα καταρροη (ισχυει για εμας + τα ξαδερφακια μας τουλαχιστο φετος) και αυτο ειναι φυσιολογικο..Ειναι αντιδραση στις χειμωνιατικες ιωσεις. Ετσι το εχω καταλαβει. Τωρα βεβαια μπαινει και ο παραγοντας διατροφη. Πολυ σημαντικος βεβαια! Γιατι ομως δεν εχουν καταρροη το καλοκαιρι αν ειναι λογω διατροφης;

Κι εγω δε του δινω υπερβολικα πολλες φυτικες ινες..Αλλα ισως οπως λεει και αυτος να ειναι αναλογα τον οργανισμο..Τωρα να το γυρισεις σε...'σαβουρες' ειναι μαλλον υπερβολικο, πας στο αλλο ακρο. Μαλλον θα εννοουσε να τρωει απ'ολα και οχι συνεχεια φυτικες ινες.

 

Μάλλον η έλλειψη βιταμίνης D είναι ο λόγος. Ο γιατρός εδώ http://www.gelis.gr/index.php/medarticles/mnugenika.html έχει γράψει πολλά σχετικά (πουλάει και σκεύασμα :( ).

Ένας άλλος που επίσης γράφει και ποιο κομψά είναι ο http://www.drtsoukalas.com

Φυσικά υπάρχουν και πολλά άρθρα και στα Αγγλικά

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η έλλειψη βιταμίνης D είναι ο λόγος. Ο γιατρός εδώ http://www.gelis.gr/index.php/medarticles/mnugenika.html έχει γράψει πολλά σχετικά (πουλάει και σκεύασμα :( ).

Ένας άλλος που επίσης γράφει και ποιο κομψά είναι ο http://www.drtsoukalas.com

Φυσικά υπάρχουν και πολλά άρθρα και στα Αγγλικά

 

ευχαριστώ! Σωστή παρατήρηση. Ειναι μεσα στα συμπληρωματα που θα τους ξεκινησω μολις παραλαβω...απο οτι φαινεται το σκευασμα δε το αποφευγεις γιαυτη τη βιταμινη.

Και για να ειμαστε στο θεμα μας τωρα, το χειμωνα κανουμε και ανοσοενισχυση με ομοιοπαθητικα. Ετσι οπως δινει αυτα τα καωουλακια, ισως θα επρεπε ο ομοιοπ. να ενημερωνει οτι καλο θα εκαναν και καποια συμπληρωματα οπως βιτ. D ή βελτιωση του πεπτικου. Δηλ να βρισκουμε και την πηγη του προβληματος οχι μονο περιστασιακα να αντιμετωπιζουμε στις ιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη είδε θεραπεία ακολουθώντας τις συμβουλές του, κάτι που σίγουρα δεν μπορούμε εύκολα να αγνοήσουμε. Για το παιδί της εκείνος γνώριζε κάτι που όλοι οι άλλοι γιατροί δεν γνώριζαν. Ίσως από την ψηλάφιση, ίσως λόγω της προσέγγισής του.

Μάλλον πρέπει να συνεχίσουμε σε άλλο νήμα επειδή είμαστε εκτός θέματος, π.χ. εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=91248 όπου παραθέτω και λινκς ή σε νέο.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2219833#post2219833

 

Mα στο βιβλίο της η Campbell εξηγεί ότι η GAPS Intro λειτουργεί όπως και η νηστιοθεραπεία. Και οι δύο προσεγγίσεις φέρνουνε τον οργανισμό μας σε κατάσταση ketosis (όπως και τα αρχικά στάδια της δίαιτας Ατκινς).

Οπότε ναι, και η νηστιοθεραπεία αποτελεί μια αποτελεσματική προσέγγιση για την επούλωση του εντέρου.

Η βασική διαφορά των δύο προσεγγίσεων είναι ότι η GAPS Intro ταυτόχρονα θρέφει τον οργανισμό (nourishing) ενώ η νηστιοθεραπεία τον "λοιμοκτονεί" (starving).

Τα starvation diets (άλλο παράδειγμα είναι η raw vegan diet) είναι κατάλληλα και πολύ αποτελεσματικά σε περιπτώσεις σοβαρών ασθενειών όπως ο καρκίνος, και πάλι βραχυπρόθεσμα.

Και σίγουρα δεν είναι κατάλληλα για μικρά παιδάκια, εγκυμονούσες και θηλάζουσες μητέρες.

 

Πάντως αν μελετήσει κάποιος την Campbell προσεκτικά (βιβλίο και επιστημονικά άρθρα της) δίνει μελετημένες απαντήσεις σε όλα, κάτι που δεν έχω προσέξει να κάνει τόσα χρόνια κανένας γιατρός, ολιστικός ή μη (ούτε καν ο Mercola!).

Γι' αυτό σας λέω ότι ξαφνικά όλες οι σκόρπιες γνώσεις που έχω τόσα χρόνια στο μυαλό μου σαν κομματάκια ενός μεγάλου παζλ αρχίζουνε να ενώνονται και να αποκαλύπτουνε μια θαυμάσια εικόνα! :-D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Και όσο πιο πολύ διαβάζω την Campbell τόσο πιο πολύ απορρίπτω την ομοιοπαθητική ως μια "ολιστική" ιατρική προσέγγιση...:rolleyes:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

χμ, δεκτό μάλλον.... με την λογική ότι η διατροφή είναι σημαντικότερη.

από την άλλη ίσως οι ομοιοπαθητικοί (και όχι μόνο) θα πρέπει να σκέφτονται ποιο σοβαρά την συνεργασία με διατροφολόγο ή να μελετούν οι ίδιοι περισσότερο διατροφολογία.

Η ομοιοπαθητική βλέπει τον οργανισμό σαν ολότητα, δεν απομονώνει ένα όργανο, και το κυριότερο βλέπει τα συμπτώματα και στις 3 σφαίρες για καταλήξει στο όμοιο.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην Ελλάδα μου κάνει τρομερή εντύπωση που απομονώνουν τόσο τη διατροφή από όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο άνθρωπος... είτε πρόκειται για ψυχολογικά,σωματικά κτλ...και μας απασχολεί κυρίως στο τομέα της ομορφιάς και του πως να χάσουμε κιλά ....

ακόμη και στα νοσοκομεία δεν τους απασχολεί καθόλου η διατροφή στο πλαίσιο της συνδρομής της στη θεραπευτική διαδικασία ή ανάρρωση του ασθενή...

.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να ρωτησω.

Τι ομοιπαθητικο να δωσω στο γιο μου, 5 ετων, που εχει εδω και μια εβδομαδα, πρασινη πηχτη μυξα? Καθαριζουμε συνεχεια τη μυτη με fysiomer, αλλα οι μηξες επιμενουν. Μεχρι περυσι εκανε ομοιο. και ειχα δει θεαματικα αποτελεσματα τοσο στις επιμονες πρασινες μηξες οσο και στις ωτιτιδες που παθαινε, εξαιτιας των μυξων. Δε θυμαμαι ομως ποιο ομοι. σκευασμα του εδινα, και απο τις σημειωσεις μου δεν ειμαι και πολυ σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

E1976 δεν νομίζω να σου απαντήσει κανείς! Πρέπει να απευθυνθείς στο γιατρό σου. Για το κάθε παιδί είναι διαφορετικό το φάρμακο. Πάντως εγω για τη μύξα δεν δίνω τίποτα....σχεδόν μόνιμο αξεσουάρ από το Σεπτέμβρη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε , όπως τα λέει η yogini, θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο τον γιατρό σας, αλλά θα απαντήσω ...

 

kali bichromicum 30ch πρωί βράδυ 3-5 δόσεις πρέπει να κάνουν δουλειά, αν είναι το σωστό φάρμακο...

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω.

Τι ομοιπαθητικο να δωσω στο γιο μου, 5 ετων, που εχει εδω και μια εβδομαδα, πρασινη πηχτη μυξα? Καθαριζουμε συνεχεια τη μυτη με fysiomer, αλλα οι μηξες επιμενουν. Μεχρι περυσι εκανε ομοιο. και ειχα δει θεαματικα αποτελεσματα τοσο στις επιμονες πρασινες μηξες οσο και στις ωτιτιδες που παθαινε, εξαιτιας των μυξων. Δε θυμαμαι ομως ποιο ομοι. σκευασμα του εδινα, και απο τις σημειωσεις μου δεν ειμαι και πολυ σιγουρη.

!!! το ομοιοπαθητικοτο δινει μονο ο γιατρος.. δεν περνουμε οτι νανε..καθε παιδι ειναι διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα έπρεπε , όπως τα λέει η yogini, θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο τον γιατρό σας, αλλά θα απαντήσω ...

 

kali bichromicum 30ch πρωί βράδυ 3-5 δόσεις πρέπει να κάνουν δουλειά, αν είναι το σωστό φάρμακο...

 

στο δκο σου παιδι κανει.αλλα δεν ειναι για ολα τα παιδια..μην δινουμε κατι χωρις να ξερουμε τον αλλον..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ καλη χρονια!!

ειμαι καινουρια στο φορουμ κ γραφτηκα ακριβως επειδη ψαχνω ομοιοπαθητικο γιατρο για τον 2,5 ετων γιο μου.μενουμε θεσσαλονικη!εχω κανει διαφορες αναζητησεις σε φορουμ,αλλα θα ηθελα να μου συστησετε καποιον που πηγαινετε ή εχετε ακουσει εγγυημενα οτι ειναι καλος..

ο μικρος μου ταλαιπωρειται απο συνεχεις ωτιτιδες κ εχει υγρο στα αυτακια του,ξεκινησαμε παιδικο φετος κ ηταν..το δωρακι μας:-(

μετα απο προτροπη του ωριλα σταματησαμε αυτη την εβδομαδα τον παιδικο..

αλλα ο ωριλα συστησε να δωσουμε αντισταμινικο σιροπακι..ειμαι κατα των φαρμακων κ θα ηθελα να δοκιμασω την ομοιοπαθητικη πρωτα..

περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας!

φιλακια πολλα κ ευχαριστω προκαταβολικα!:)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω για τη μύξα δεν δίνω τίποτα....σχεδόν μόνιμο αξεσουάρ από το Σεπτέμβρη...

 

Θα συμφωνήσω με την yogini.

O "μυξό-βηχας" είναι μόνιμος σύντροφός μας.

 

Οσο δεν δημιουργεί προβλήματα

δεν κάνουμε κάτι

(πχ. βραδινός βήχας κλπ)

 

στο δκο σου παιδι κανει.αλλα δεν ειναι για ολα τα παιδια..μην δινουμε κατι χωρις να ξερουμε τον αλλον..

 

Υπάρχουν κάποια ομοιοπαθητικά που είναι λίγο "στάνταρ"

ανεξαρτητα απο την ιδιοσυγκρασία του καθένα.

 

Πχ αυτά για τον βήχα

που διαφέρουν μεταξύ τους ως προς το είδος του βήχα,

πχ.ξηρός-παραγωγικός, την ώρα που εκδηλώνεται, την συχνότητα κλπ.

 

Ο mesastoura πρότεινε το συγκεκριμένο ομοιοπαθητικό

που "ταιριάζει" στο χαρακτηριστικό που περιέγραψε η φίλη μας

για την μύξα (πράσσινη και πηχτή)

 

 

καλησπερα κ καλη χρονια!!

ειμαι καινουρια στο φορουμ κ γραφτηκα ακριβως επειδη ψαχνω ομοιοπαθητικο γιατρο για τον 2,5 ετων γιο μου.μενουμε θεσσαλονικη!εχω κανει διαφορες αναζητησεις σε φορουμ,αλλα θα ηθελα να μου συστησετε καποιον που πηγαινετε ή εχετε ακουσει εγγυημενα οτι ειναι καλος..

ο μικρος μου ταλαιπωρειται απο συνεχεις ωτιτιδες κ εχει υγρο στα αυτακια του,ξεκινησαμε παιδικο φετος κ ηταν..το δωρακι μας:-(

μετα απο προτροπη του ωριλα σταματησαμε αυτη την εβδομαδα τον παιδικο..

αλλα ο ωριλα συστησε να δωσουμε αντισταμινικο σιροπακι..ειμαι κατα των φαρμακων κ θα ηθελα να δοκιμασω την ομοιοπαθητικη πρωτα..

περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας!

φιλακια πολλα κ ευχαριστω προκαταβολικα!:)

 

Εμείς έχουμε ξεπεράσει πολλές ωτίτιδες με τα ομοιοπαθητικά.

 

Εκεί που ο συμβατικός παιδίατρός μας

μας τρομοκρατούσε λέγοντάς μας οτι έπρεπε οπωσδήποτε να πάρουμε

αντιβιωση!

 

Δες εδώ για ομοιοπαθητικούς παιδιάτρους στην Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

soevan07 σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση!:)

την εχω υποψιν μου τη λιστα,απλα ηθελα να μου συστησετε καποιον απο προσωπικη εμπειρια αν γινεται..

ευχαριστω κ πάλι!

πάντως κ εμεις πρασινες μυξες κ βηχα τα εχουμε μονιμη παρεουλα:roll:

καλο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την yogini.

O "μυξό-βηχας" είναι μόνιμος σύντροφός μας.

Οσο δεν δημιουργεί προβλήματα

δεν κάνουμε κάτι

(πχ. βραδινός βήχας κλπ)

 

Υπάρχουν κάποια ομοιοπαθητικά που είναι λίγο "στάνταρ"

ανεξαρτητα απο την ιδιοσυγκρασία του καθένα.

 

Πχ αυτά για τον βήχα

που διαφέρουν μεταξύ τους ως προς το είδος του βήχα,

πχ.ξηρός-παραγωγικός, την ώρα που εκδηλώνεται, την συχνότητα κλπ.

 

Ο mesastoura πρότεινε το συγκεκριμένο ομοιοπαθητικό

που "ταιριάζει" στο χαρακτηριστικό που περιέγραψε η φίλη μας

για την μύξα (πράσσινη και πηχτή)cation=thessaloniki"]εδώ[/url] για ομοιοπαθητικούς παιδιάτρους στην Θεσσαλονίκη

 

 

πραγματι ειναι καποια ομοιο. φαρμακα που ειναι στανταρ.

Την πηχτη μυξα παντως, εγω τη φοβαμια, γιατι φοβαμαι οτι προκαλουν ωτιτιδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κ πάλι!

μπηκα να σας γραψω τα νεα μας απο την εναρξη της ομοιοπαθητικης,μιας κ εσεις ειστε πιο εμπειροι απο εμενα..

ο ομοιοπαθητικος που πηγα,τελικα πηγα σε καποιον που μου συστησε τελευταια στιγμη μια γνωστη,δε μου αρεσε καθολου!:shock:

καταρχας μου ειπε να βαζω οτριβιν στο παιδι για να ξεβουλωσει η μυτη!κ δεν ηξερε καν οτι υπαρχει παιδικο οτριβιν!ηθελε να βαλω το κανονικο!:shock:

επισης,επειδη ο μικρος ειναι σε φαση αποθηλασμου,αλλα δεν εχει αποθηλασει πληρως ακομη,ειναι 2,5 χρονων,μου ελεγε κατι για αιμομειξιες!κ πολλα αλλα που τωρα δε γραφω..δεν εδωσα σημασια,γιατι το θεμα μου δεν ηταν ο θηλασμος κ δε χρειαζομουν ενημερωση κ διαβεβαιωση απο τον ιδιο..

γενικα δε με καλυψε..κ ρωτωντας μετα εμαθα οτι εξασκει κ την κλασικη ιατρικη παραλληλα με την ομοιοπαθητικη!

τωρα..μου εδωσε hepar200 για 3 ημερες κ yasmin για ενα μηνα,αρα τις 3 πρωτες ημερες το παιδι παιρνει παραλληλα 2 ομοιοπαθητικα..

την 20η ημερα θα δωσω 1 καψουλα stramonium

ειπα να κανω τη θεραπεια 1 μηνα κ μετα να αλλαξω ομοιοπαθητικο κ να παω στην ξανθακου..για να δει τοτε κ εκεινη αν επεδρασε το ομοιοπαθητικο..

πώς σας φαινονται αυτα που εγραψα;τα ξερετε τα συγκεκριμενα ομοιοπαθητικα;

αγχωθηκα λιγο..

φιλια κ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ πάλι!

μπηκα να σας γραψω τα νεα μας απο την εναρξη της ομοιοπαθητικης,μιας κ εσεις ειστε πιο εμπειροι απο εμενα..

ο ομοιοπαθητικος που πηγα,τελικα πηγα σε καποιον που μου συστησε τελευταια στιγμη μια γνωστη,δε μου αρεσε καθολου!:shock:

καταρχας μου ειπε να βαζω οτριβιν στο παιδι για να ξεβουλωσει η μυτη!κ δεν ηξερε καν οτι υπαρχει παιδικο οτριβιν!ηθελε να βαλω το κανονικο!:shock:

επισης,επειδη ο μικρος ειναι σε φαση αποθηλασμου,αλλα δεν εχει αποθηλασει πληρως ακομη,ειναι 2,5 χρονων,μου ελεγε κατι για αιμομειξιες!κ πολλα αλλα που τωρα δε γραφω..δεν εδωσα σημασια,γιατι το θεμα μου δεν ηταν ο θηλασμος κ δε χρειαζομουν ενημερωση κ διαβεβαιωση απο τον ιδιο..

γενικα δε με καλυψε..κ ρωτωντας μετα εμαθα οτι εξασκει κ την κλασικη ιατρικη παραλληλα με την ομοιοπαθητικη!

τωρα..μου εδωσε hepar200 για 3 ημερες κ yasmin για ενα μηνα,αρα τις 3 πρωτες ημερες το παιδι παιρνει παραλληλα 2 ομοιοπαθητικα..

την 20η ημερα θα δωσω 1 καψουλα stramonium

ειπα να κανω τη θεραπεια 1 μηνα κ μετα να αλλαξω ομοιοπαθητικο κ να παω στην ξανθακου..για να δει τοτε κ εκεινη αν επεδρασε το ομοιοπαθητικο..

πώς σας φαινονται αυτα που εγραψα;τα ξερετε τα συγκεκριμενα ομοιοπαθητικα;

αγχωθηκα λιγο..

φιλια κ ευχαριστω!

 

 

κοριτσάκι πολύ περίεργα μου φαίνονται....είναι από τους γιατρούς της λίστας;;;;

κατ' αρχάς δεν νομίζω να παίρνεις παράλληλα δυο ουσίες. Πρώρα θα έπρεπε να πάρεις το ένα και την επόμενη μέρα πχ να ξεκινήσεις το άλλο....εκτός κι αν μιλάγαμε για κάποια έκτακτη κατάσταση που δοκιμάζεις ένα φάρμακο κι αν δεν δράσει σε μια δυο ώρες παίρνεις άλλο.

Οτριβιν επισης αποκλείεται.....πως τον λενε τον γιατρό;

 

By the way επειδή πήγα κι εγώ σήμερα και μετά πήγα φαρμακείο και συζητούσαμε με την φαρμακοποιό που έκανε και εκείνη επίσης την ρώτησα αν παίζουν πουθτιέθ με τα ομοιοπαθητικά στα φαρμακεία και μου είπε ναι! Και καλά αν ο άλλος είναι ασυνείδητος αν δεν έχει μια ουσία σου βάζει άλλη για να πάρει τα χρήματα, ξέρωντας ότι δεν θα έχεις παρενέργειες...και φυσικά αδιαφορώντας αν εσύ μετά ακυρώσεις την ομοιοπαθητική και τον γιατρό. Γι' αυτο προσοχή στην επιλογή φαρμακείου γιατί είναι εξίσου σημαντική με την επιλογή γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος ειναι στη λιστα..

δανιηλιδης λεγεται..αν θεωρειται δυσφημιση πειτε μου να το σβησω το ονομα:?:roll:

τωρα με τα φαρμακεια..μου εκανες την καρδια περιβολι..

θα συνεχισω τη θεραπεια αυτο το μηνα,κ τον επομενο θα παω στη ξανθακου κ θα τη ρωτησω για φαρμακειο..

πιο πολυ φοβαμαι μηπως το μηνα που το παιδι θα ειναι με τα ομοιοπαθητικα αυτα χειρορεψει το αυτακι κ του δημιουργησω καμια ιστορια σοβαροτερη..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...