Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΦΤΙΣΗ ΣΕ ΧΩΡΙΟ...


ELISA

Recommended Posts

[κοίτα αν από τη μιά μεριά γράψεις το ευχαριστώ του μπόμπιρα ...

από πισω μπορεί να λέει κάτι του τύπου ... "να με φροντίζεις για να μεγαλώνουμε παρέα!"]

Το βρίσκω υπέροχο :D !!!

 

Τα τραπεζάκια είναι ξύλινα, οπότε δε θα χρειαστώ λευκά τραπεζομάντηλα. Αντί για ράννερ (που νομίζω ότι γυαλίζουν λίγο) τί άλλο οικονομικό θα μπορούσα να βάλω πάνω στα τραπέζια :? ?

 

Αντί για πήλινα πυθάρια, από την είσοδο ως τα τραπέια (που είναι και αυτά ακριβά), θα μπορούσα να βάλω φαναράκια που μέσα τους θα έχουν φύλλα ελιάς και κίτρινα λουλουδάκια :roll: ?

 

Επίσης, είναι απαραίτητο να έχω κάποιο συγκεκριμένο θέμα (π.χ. πειρατές, πήτερ παν, μικρό πρίγκηπα, κ.λ.π?) Διότι, με τα χρώματα που θέλω (λαδί - κίτρινο) δεν ταιριάζει κάποιο συγκεκριμένο θέμα. Έτσι δεν είναι???

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

"να με φροντίζεις για να μεγαλώνουμε παρέα!"

Το βρίσκω υπέροχο :D !!!

χαίρομαι! :D

 

Τα τραπεζάκια είναι ξύλινα, οπότε δε θα χρειαστώ λευκά τραπεζομάντηλα. Αντί για ράννερ (που νομίζω ότι γυαλίζουν λίγο) τί άλλο οικονομικό θα μπορούσα να βάλω πάνω στα τραπέζια :? ?
το ράννερ δε γυαλίζει απαραίτητα... αλλά γενικά μπορείς να αγοράσεις όποιο ύφασμα σου αρέσει και να στρώσεις φαρδιές λωρίδες!

πολύ ωραία με το θέμα σου, ταιρίαζει η γάζα ή καμιά λινάτσα!

 

θα μπορούσα να βάλω φαναράκια που μέσα τους θα έχουν φύλλα ελιάς και κίτρινα λουλουδάκια :roll: ?
γιατί όχι! πολύ ωραία! μάλιστα μπορείς να βάλεις και μικρά αντίστοιχα φαναράκια πάνω σε κάθε τραπέζι!!

 

Επίσης, είναι απαραίτητο να έχω κάποιο συγκεκριμένο θέμα (π.χ. πειρατές, πήτερ παν, μικρό πρίγκηπα, κ.λ.π?) Διότι, με τα χρώματα που θέλω (λαδί - κίτρινο) δεν ταιριάζει κάποιο συγκεκριμένο θέμα. Έτσι δεν είναι???
μα το θέμα σου είναι η ελιά και τα χρώματα λαδί-κίτρινο! δε χρειάζεσαι κάτι περισσότερο!! άσε που δεν υπάρχουν "πρέπει" κανουμε ότι μας αρέσει και φροντίζουμε μονάχα να έχουμε ένα καλαίσθητο σύνολο και αποτέλεσμα! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ελιζα στο γαμο ειχα βαλει δεντρακια στολισμενα με τριανταφυλλα! νομιζω θα μπορουσες να βρεις κ εσυ ενα ανθοπωλιο οικονομικο κ ειτε να αγορασεις μικρες ελιες ειτε να νοικιασεις σε γλαστρα! και να παρεις τα κλασσικα τσουβαλια να βαλεις μεσα τη γλαστρα! μπορεις να τα στολισεις με οτι λουλουδι τελικα επιλεξεις κ με τουλι η κορδελες κιτρινες...

για το τραπεζι αν ειναι ομορφο το ξυλο μη το στολισεις παραπανω με υφασμα...δε χρειαζεται νομιζω!

αυτο που ειπε η χρυσαλις μου αρεσε για διακοσμητικο σε τραπεζι! το μεγεθος το κανονιζεις εσυ!

επισης εχω δει σε βαπτιση για διακοσμητικο να εχουν φτιαξει με τουλι μεγαλες καραμελες κ μεσα να εχουν γλυκακια για τα παιδια! ισως θα μπορουσες να κανεις κατι παρομοιο με πιο "χωριατικο" στυλ! τουλι αυτο το χοντρο που βαζουν στις ανθοδεσμες σε λαδι δεμενο με σπαγγο και μεσα να εχεις πιο υγιεινα γλυκα (μαστιχα, παστελι κ.α)

θα το σκεφτω παραπανω κ θα σου πω! αν σκεφτω τιποτα της προκοπης....

παντως μου αρεσει πααααρα πολυ το θεμα σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

αααα τι σκεφτηκα! για τις μπομπο υπαρχουν κατι πηλινα που τους βαζεις λιγο νερο και τα φυσας κ ακουγεται σαν κελαιδισμα...μπορεις να ζωγραφισεις κ φυλλα ελιας πανω κ να ειναι τελεια! υπαρχουν μαγαζια που φτιαχνουν πηλινα κ νομιζω δε πρεπει να ειναι ιδιαιτερα ακριβα!

βαλε πηλο στη βαπτιση νομιζω οτι ταιριαζει παρα πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

ειχα βαλει δεντρακια στολισμενα με τριανταφυλλα! νομιζω θα μπορουσες να βρεις κ εσυ ενα ανθοπωλιο οικονομικο κ ειτε να αγορασεις μικρες ελιες ειτε να νοικιασεις σε γλαστρα! και να παρεις τα κλασσικα τσουβαλια να βαλεις μεσα τη γλαστρα!
πράγματι θα είναι πολύυυυυ ωραίο το τσουβαλογλαστράκι!!!

 

να εχεις πιο υγιεινα γλυκα (μαστιχα, παστελι κ.α)

τέλεια ιδέα!!!

 

βαλε πηλο στη βαπτιση νομιζω οτι ταιριαζει παρα πολυ!!
όπως έχεις καταλάβει... συμφωνώ!!

 

:D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπιζω να αρεσει κ στην ελιζα!

Μου αρέσουν πολύ οι ιδέες σας κορίτσια!

Πολύ ωραία ιδέα είναι αυτή με τα γλυκάκια και το δεντροτσουβαλάκι :wink: , τα οποία θα τα προσφέρω στα παιδάκια με κάποιο ξύλινο (ή πήλινο) παιγχνιδάκι δεμένο. 'Ετσι, θα κάνω και την διακόσμηση...

Για τους μεγάλους, σκέφτομαι να πάρω πουγκιά ή φακέλους ή κουτάκια πολύ απλά, στα χρώματα της βάφτισης...

 

Ρώτησα για το αν πρέπει να έχω κάποιο άλλο θέμα, γιατί εχθές πήγα και χάζεψα σε ένα μαγαζί με είδη βάφτισης και η πωλήτρια με ρώτησε ποιο θα είναι το θέμα. Όταν της είπα για την "ελιά", που είπε ότι δεν είναι καθόλου παιδικό και ότι είναι λίγο απρόσωπο... :cry:

Όμως χαίρομαι που σας αρέσει και με την βοήθειά σας, θα γίνουν όλα ...τέλεια :wink: !!!

Ευχαριστώ πολύ...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

έλα βρεεεεεεε.... κι εσύ στεναχωρήθηκες;;;

πρέπει κάτι να πει για να πουλήσει! αυτή είναι η δουλειά της! και χωρίς παιδικό θέμα... σου λέει...αμάν... τι θα της πασάρω τώρα;;; :lol::lol::lol:

έπειτα... όχι μόνο δεν το βρίσκω απρόσωπο... ίσα ίσα που προσωπικά το βρήσκω πολύ σικάτο! δεν πρέπει απαραίτητα να είναι παιδικοπαρτοβάφτιση το πράγμα για να είναι και ωραίο!!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

κι επειδή μίλησες για ξύλινα κλπ...

βρήκα αυτό http://www.eshopgamou.gr/eshop/eidh-vaptishs/koytia-kalathia-mpomponierwn/639-aplwstra-kai-30-mantalakia-kwd.k101.html

αντί για καλάθι μπομπονιερών... τις κρεμάς!!! :wink: έχει και κάτι παιδικό σαν στοιχείο! δε μπορείς να πεις!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...πού τα βρίσκεις αυτά, βρε xrysalis??? Πρώτη φορά το βλέπω!!! Φοβερό!

Πάντως, για τα δεντράκια - ελίτσες, που θα δώσω στα παιδάκια, μάλλον (θα προσπαθήσω, δηλαδή) να κάνω αντί για καλάθι, την ιδέα της Μένιας. :D

Θα κάνω ένα και αν θα βγει καλό, θα κάνω και τα υπόλοιπα...

 

Χειροποίητα καφάσια ξύλινα για τις μπομπονιέρες απο καφασάκια του μανάβη

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=338289#338289

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Ετοιμαζόμαστε κ εμείς για την βάφτιση που θα γίνει επείσης σε χωριό στις 31.05.09.

Ελίζα σκέφτομαι κ εγώ εδώ καιρό την ελιά σαν θέμα.

Μάλλον θα καταλήξω στον συνδιασμό με την λεβάντα που είναι και αρωματικό φυτό και κάνει ωραία αντίθεση με με το λαδί.

Θα χρησιμοποιήσω κορδέλες στο χρώμα της ελιάς, της λεβάντας (λιλά) και λίγο τυρκουάζ για να δώσω πιο έντονο χρώμα. Νομίζω ότι δένουν καλά. Τι λέτε;

Τώρα για τα τραπέζια μάλλον θα έχω μικρά κουβαδάκια (μεταλλικά ή λευκά) με άνθη λεβάντας και ελιά.

Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι για τις μπομπονιέρες γιατί θα έχουμε κυρίως μεγάλους και δεν μπορώ να προσφέρω σε όλους τους μικρές ελιές (θα στοιχίσει ακριβά). Έχετε καμιά άλλη ιδέα;

Γενικώς ότι πρόταση έχετε ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

vana, σέυχαριστώ. Βεβαίως και με ενδιαφέρει...Αύριο, Τρίτη, θα πάω στην Ρόμβης να ψάξω για να δω τί μπορώ να βρώ...

 

mselini, πολύ χαίρομαι που θα κάνουμε το ίδιο θέμα!!! Θα ανταλλάσσουμε και ιδέες!!! Για τους μεγάλους, έχω σκεφτεί κάποιες ιδέες για να τις κάνω μόνη μου τις μπομπονιέρες. Επειδή πρέπει να ταίσω τον μπέμπη μου, θα επανέλθω και θα σου γράψω...Εσύ, θέλεις να τις κάνεις μόνη σου ή να τις αγοράσεις έτοιμες???

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται μόνη μου...

Εδώ τις έκανα μόνη μου για τον γάμο μας (600 μπομπονιέρες), στην βάπτιση θα κολλήσουμε :wink:

Μου αρέσει πολύ. Και τα προσκλητήρια μάλλον μόνη μου θα τα φτιάξω. Δεν έχω όμως ακόμη σκεφτεί τίποτα. Δέχομαι λοιπόν ιδέες και για τα προσκλητήρια.

Για κέρασμα στην εκκλησία σκεφτόμουν παγωτάκι από παραδοσιακό παγωτατζή. Το θέμα είναι που θα βρω έναν οικονομικό.

Έλεγα να επικοινωνήσω με τους παραγωγούς του παγωτού Κayak που είναι ελληνικό παγωτό άριστης ποιότητας, αλλά υποψιάζομαι ότι κάτι τέτοιο θα στοιχίσει ο κούκος αηδόνι!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!! Γιατί και εγώ σκέφτομαι μόνη μου να τις κάνω τις μπομπονιέρες για τους μεγάλους. Προσανατολίζομαι μάλλον σε πουγκάκι λαδί της ελίάς και να δέσω κορδελίτσες με διάφορα χρώματα. Δηλαδή σε σένα, να πάρεις λαδί πουγκάκια και να δέσεις λιλά και τυρκουάζ κορδελίτσες. Βρήκα στο internet κάποια οικονομικά, αλλα θα ήθελα να έιναι πιο μεγάλα. Μέσα, φαντάζομαι να βάλω κουφέτα σε χαρτί αφής τυρκουάζ ή κάποιο άλλο έντονο χρώμα.

Πώς σου φαίνεται???

http://www.eshopgamou.gr/eshop/eidh-vaptishs/ylika-gia-mpomponieres/poygkia/65-lina-poyggia-karamelitses-12tem.html

 

...σε συνδυασμ.ο ισως με την ιδέα της vana:

http://www.elxisdoro.com/list.php?subcatid=628

 

Υ.Γ. Είναι μακριά από την Αθήνα το χωριό σου?

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα τα πουγκάκια. Ό,τι πρέπει για τους μεγάλους. Το τυρκουάζ κάνει σίγουρα ωραία αντίθεση.

Το θέμα είναι ότι εγώ μάλλον θα έχω κοινή μπομπονιέρα για όλους (μικρούς -μεγάλους), οπότε θέλω κάτι πιο παιχνιδιάρικο.

Θέλει σκέψη...

Βασικά είμαι λίγο διχασμένη γιατί μου αρέσει και το θέμα του πρίγκιπα. :roll:

Κατάλαβες πόσο κατασταλαγμένη είμαι...

Το χωριό του άντρα μου είναι κοντά στην Αθήνα (1 ωρίτσα δρόμος).

Link to comment
Share on other sites

Θα μου άρεσε για παράδειγμα κάτι τέτοιο:

http://www.stigmes-events.gr/gr/baptism.htm#

αλλά με λιλά, λαδί και τυρκουάζ χρώμα΄

Τώρα τίθεται το ερώτημα που θα βρω τις ξύλινες κορωνίτσες για να τις φτιάξω μόνη μου.

Link to comment
Share on other sites

mselini μ΄αρέσει πολύ ο συνδιασμός που λες ελιά-λεβάντα και λίγο τυρκουάζ!!

για τις μπομπό.... αφού θα έχεις πολλούς μεγάλους μπορείς να κάνεις πχ ένα κουτάκι και στην κορδέλα να πιάσεις μια καρφίτσα πχ κλαδί ελιάς!

για τα πιτσιρίκια αν είναι λίγα μπορείς να κάνεις χωνάκια με καλούδια κι ένα ξύλινο παιχνιδάκι!

για κοινή μπομπο... χμμμ κάτι θα σκεφτούμε!!

και το παγωτάκι επίσης πολύ ωραία ιδέα... αν και να σας πω... μ' αρέσει και η ιδέα της boukie17 για τη δική της βάφτιση... βανίλια ή ακόμη καλύτερα σε συνδιασμό με την ελιά... η μαστίχα! :wink:

λατρευω το στολισμό που έχει η κολυμπήθρα εδώ stigmes-events.gr/gr/baptism.htm# .... για ξύλινες κορώνες... δεν έχω πετύχει κάτι... αν βρώ... θα σου πω!!

 

ELISA και τα πουγκάκια με το χαρτί αφής... ωραία θα είναι!!

 

εννοείτε πως αν βρώ κάτι σχετικό... θα σας ενημερώσω!! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

10-01.jpg

 

μια ωραία ιδέα είναι αυτές οι μπομπό που μπορούν να είναι κοινές!!

μ?αρέσει η λεπτομέρεια της δευτερης που έχει και το μονόγραμμα του παιδιού στην κορδέλα!

 

μέσα θα μπορούσαν να έχουν ακόμη και smarties για να οικανοποιηθούν τα παιδάκια!

 

βρήκα και φωτό με το κουτάκι όπως το φαντάστηκα!! εδω http://www.veryniceday.gr/eshop/product.php?productid=2757&cat=178&page=1'>http://www.veryniceday.gr/eshop/product.php?productid=2757&cat=178&page=1

pg60YY02-01.jpg

 

για πουγκια κλπ δείτε εδώ http://www.veryniceday.gr/eshop/home.php?cat=184'>http://www.veryniceday.gr/eshop/home.php?cat=184

 

επίσης μου αρέσουν αυτά τα κουτιά βαφτιστικών

http://www.veryniceday.gr/eshop/product.php?productid=3276&cat=230&page=2'>http://www.veryniceday.gr/eshop/product.php?productid=3276&cat=230&page=2

το ένα πρίγκιπας το άλλο θα μπορούσε να είναι εικόνα από χωριό (εξοχή) !!!

 

bookie17 και για σένα είναι το κουτί!! :lol::lol::lol:

 

τεσπα... γενικά εδώ http://www.veryniceday.gr έχει πολλά πράγματα!! :lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Α! μια γνωστη στο γαμο της ομως ειχε μπομπο (αντε τωρα να το περιγραψω!) σαν υφασμα τσουβαλιου απ'εξω κ μεσα πρασινο κ σα δεσιμο κατι ασημενιο (βαλε εσυ το κλαδακι της ελιας)! καταλαααααααβατε????? :oops:

ηταν πολυ ομορφο!υπεροχο!

ρε σεις μηπως να της κλεψω το θεμα??

αρχιζω κ ζηλευωωωωω!!!!

σας ειπα ποσο μου αρεσε σαν θεμα??εεεεε????

Link to comment
Share on other sites

Καλά κορίτσια, όσα περισσότερα γράφετε, τόσο πιο πολύ μου αρέσει η ιδέα της ελίτσας!!!

xrysalis, τέλειος ο στολισμός της κολυμπήθρας (από σήμερα, αρχίζω να επιμένω στα χρώματα της mselini, διότι ο άντρας μου έχει κολλήσει στο να μην βάλουμε το λιλά χρώμα...αλλά...θα τον πέισω :wink::wink::wink: )

Μου άρεσε πολύ το κουτάκι με το φύλλο ελιάς, αλλά επειδή είχα κουτάκια στην βάφτιση του πρώτου μου γιου, λέω να διαφοροποιηθώ και έχω κάτι άλλο (π.χ. λινά πουγκάκια με χαρτί αφής...)

 

sofia_nefeli, στείλε καμμία φωτογραφία από τις μπομπονιέρες, αν μπορέσεις...

 

boukie17, χαίρομαι που σου αρέσει το θέμα με τις ελίτσες... :D

Μία φίλη μου, έκανε μπομπονιέρες με τον μικρό πρίγκηπα...Υπέροχες...θα επανέλθω και θα βάλω και φωτογραφίες

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...