Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα θεματακι με τα παιδακια μου λοιπον το ενα μου παιδακι ειναι 5 χρονων το αλλο 2 και τα δυο αγορακια. Νιωθω οτι η κατασταση πια εχει ξεφυγει απο το πρωι που ξυπνανε κλαινε σχεδον ολη τη μερα με τον μικρο βεβαια εχει παραγινει το κακο απο μωρακι ηταν πολυ γκρινιαρης αλλα πλεον ολη μερα τσιριζει και ουρλιαζει. Ολη την ωρα ο ενας προσπαθει να νευριασει τον αλλον ωστε να κλαινε παραδειγματος χαρη τους δινω να φανε τοστ στα ιδια πιατακια τα ιδια σαντουιτσ ε θα μαλωνουν μεχρι του σημειου να πλακωθουν στο ξυλο να δαγκωθουν ή οτι αλλο τους ερθει γιατι ο μικρος ξαφνικα θελει να φαει την μπουκια που εχει ο αλλος στο στομα με τα παιχνιδια μια κολαση ολη μερα σκοτωνονται εχω φτασει σε σημειο να λεω σαραντα φορες το λεπτο σταματα μη οχι δηλαδη δεν ξερω πως αλλιως να το χειριστω. 

Διαφημίσεις

Έχω κ εγώ 2 αγοράκια ακριβώς στις ίδιες ηλικίες με τα δικά σου και τον τελευταίο μήνα, μετά τον πρώτο μήνα εγκλεισμού λόγω κορονοιου, είναι ακριβώς όπως περιγράφεις και τα δικά σου. Απελπίζομαι και στεναχωριέμαι κ εγώ, περιμένω να τελειώσει όλο αυτό και να γυρίσουν στο προνηπιο και στον παιδικό σταθμό να βρουν τον εαυτό τους. Είναι από βαρεμάρα πλέον ειμαι απόλυτα σίγουρη. Εγώ κ ο αντρας μου όλη μέρα παλεύουμε να δουλέψουμε από το σπίτι. Έχουμε και οι δύο μας απαιτητικές εργασίες, χρειαζόμαστε συγκέντρωση. Δεν μπορούμε να τους δώσουμε την προσοχή, τη διασκέδαση, τις βόλτες, το παιχνίδι που χρειάζονται και αντιδρούν με το να τσακώνονται για το τοστ όπως λες κ εσύ. Εγώ προσωπικά περιμένω πως και πως να ξανανοιξουν τα σχόλια να βρούμε πρωτίστως την ψυχική μας ισορροπία (μην πέσετε να με φάτε, δεν έχω άλλη επιλογή, ούτε παππουδογιαγιαδες, ούτε βοηθεια, ούτε θα παραιτηθώ από την εργασία μου). 

Εσείς εργάζεστε από το σπιτι; Πήγαιναν σχολείο ή η ζωή τους είναι η ιδια; τσακωνονταν πάντα ή τώρα μόνο με την καραντινα; Θέλω να πω, γενικά τι άλλαξε στη ζωή σας ώστε να περιμένεις να ξαναγυρισετε στο φυσιολογικό σας συντομα; 

Κι στο δικο μου σπιτι κατι αντιστοιχο... παροτι ειναι κοριτσι-αγορι (4 και 2,5) ολη μερα μαλλιοτραβιουνται. Ο μικρος μου ηταν ιδιαιτερα ζωηρος και γκρινιαρης παντα. Τον Οκτωβρη ξεκινησε σχολειο και διορθωθηκε σε απιστευτο βαθμο. Αφου μου το ελεγαν αγνωστες μαμαδες που συχναζουν στις ιδιες παιδικες χαρες. Τωρα με την καραντινα ξεχειλωσαν παλι. Εμεις δουλευουμε κι οι 2 εκτος σπιτιου σε ολη την καραντινα οποτε τα παιδια ειναι ολη μερα κλεισμενα σπιτι με τη γιαγια. Εχω εναποθεσει τις τελευταιες ελπιδες μου στο σχολειο, αν και οποτε ανοιξει. Αν δεν εχω παει στο ψυχιατρειο μεχρι τοτε....

Ο αντρας μου αυτον τον καιρο δουλευει πολυ και εξω απο το σπιτι εγω δεν δουλευω οποτε ειμαι μονη με τα παιδια ολη μερα δεν εχω ουτε εγω βοηθεια απο κανεναν. Ο μεγαλος μου γιος πηγαινε στον παιδικο πριν την καραντινα και του αρεσε πολυ ο μικρος θα παει απο ιανουαριο που θα γινει 3. Τσακωνοταν γενικως αλλα τωρα παραεγινε το κακο σιγουρα ολο αυτο με την καραντινα επιρεασε ολα τα παιδακια αλλα οπως λες και εσυ CMES ευχομαι και εγω να μην καταληξω στο ψυχιατρειο