Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλινδρομη κύηση μετά τα 40


Recommended Posts

Γεια σε όλη την ομαδα! Είμαι 41 ετών έχω δύο παιδιά και πριν μερικές μέρες κυοφορωντας το τρίτο μου παιδάκι δυστυχώς παλινδρομησε στην 11 εβδομάδα και έκανα αποξεση...πολύ δυσάρεστη εμπειρία που πρώτη φορά μου τυχαίνει αλλά από ότι διαβάζω είναι συχνό φαινομενο. Θα ήθελα να ρωτήσω, σε πόσο καιρό θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε νέα προσπάθεια? Είναι καμιά άλλη υποψήφια μανούλα άνω των 40 που προσπαθεί μετά από παλινδρομη? Να περιμένω νέα παλινδρομη λόγω ηλικίας ή να το εκλαβω σαν τυχαίο περιστατικό? Σας ευχαριστώ πολύ !!! Ελπίζω να τα λέμε από εδώ με όσο περισσότερες γίνεται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mpoumpoukaki29 είπε:

Γεια σε όλη την ομαδα! Είμαι 41 ετών έχω δύο παιδιά και πριν μερικές μέρες κυοφορωντας το τρίτο μου παιδάκι δυστυχώς παλινδρομησε στην 11 εβδομάδα και έκανα αποξεση...πολύ δυσάρεστη εμπειρία που πρώτη φορά μου τυχαίνει αλλά από ότι διαβάζω είναι συχνό φαινομενο. Θα ήθελα να ρωτήσω, σε πόσο καιρό θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε νέα προσπάθεια? Είναι καμιά άλλη υποψήφια μανούλα άνω των 40 που προσπαθεί μετά από παλινδρομη? Να περιμένω νέα παλινδρομη λόγω ηλικίας ή να το εκλαβω σαν τυχαίο περιστατικό? Σας ευχαριστώ πολύ !!! Ελπίζω να τα λέμε από εδώ με όσο περισσότερες γίνεται!

Καλησπέρα!! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Δε γνωρίζω μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξαναπροσπαθησεις για μωράκι, αυτό είναι κάτι που θα σου το πει ο γιατρός σου... Θα ήθελα όμως να σου πω ότι σίγουρα θα μπορούσε να συμβεί σε κάθε κοπέλα κάθε ηλικίας, επομένως να μη σε παίρνει από κάτω! Γνωρίζω κοπέλες διαφόρων ηλικιών που είχαν παλινδρομη κύηση και πραγματικά ήταν ένα τυχαίο γεγονός γιατί μετά από αυτό απέκτησαν παιδάκια!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία σε αυτή την ηλικία δεν έχω, αλλά εμπειρία αποβολών έχω δυστυχώς, και ξέρω πώς νιώθεις, υπομονή, δεν μπορεί κανείς να πει κάτι άλλο.

Από όσο θυμάμαι, σταδιακά η πιθανότητα αποβολής αγγίζει το 50% μετά τα 40, δε θυμάμαι ακριβώς νούμερα, αλλά δυστυχώς ναι, η ηλικία παίζει ρόλο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Δε γνωρίζω μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξαναπροσπαθησεις για μωράκι, αυτό είναι κάτι που θα σου το πει ο γιατρός σου... Θα ήθελα όμως να σου πω ότι σίγουρα θα μπορούσε να συμβεί σε κάθε κοπέλα κάθε ηλικίας, επομένως να μη σε παίρνει από κάτω! Γνωρίζω κοπέλες διαφόρων ηλικιών που είχαν παλινδρομη κύηση και πραγματικά ήταν ένα τυχαίο γεγονός γιατί μετά από αυτό απέκτησαν παιδάκια!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ από καρδιάς nektarinaki ! Και εγώ αυτό κατάλαβα ! Ότι δυστυχώς συμβαίνει συχνά ! Απλά λόγω ηλικίας ήθελα να ακούσω και άλλες γυναίκες που τα κατάφεραν παρά την παλινδρομη να ξαναμεινουν έγκυες και να εξελιχθούν όλα ομαλά... Να ενθαρρύνουμε η μία την αλλη!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σου γράψουν κι άλλες γυναίκες με το ίδιο θέμα! Πάντως θα σου πω ότι φίλη μου 25 ετών είχε δύο συνεχόμενες παλινδρομήσεις και τώρα έχει ένα πανέμορφο κοριτσάκι!! 

Κάτι άλλο που θα σκεφτόμουν, γιατί βλέπω ότι σε απασχολεί το θέμα της ηλικίας, θα ήταν οι ορμονικές εξετάσεις, να δεις σε τι παραγωγική φάση βρίσκεσαι ,ώστε να ξέρεις που βαδίζεις.

Δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο παρά μόνο να στείλω θετική ενέργεια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σου γράψουν κι άλλες γυναίκες με το ίδιο θέμα! Πάντως θα σου πω ότι φίλη μου 25 ετών είχε δύο συνεχόμενες παλινδρομήσεις και τώρα έχει ένα πανέμορφο κοριτσάκι!! 

Κάτι άλλο που θα σκεφτόμουν, γιατί βλέπω ότι σε απασχολεί το θέμα της ηλικίας, θα ήταν οι ορμονικές εξετάσεις, να δεις σε τι παραγωγική φάση βρίσκεσαι ,ώστε να ξέρεις που βαδίζεις.

Δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο παρά μόνο να στείλω θετική ενέργεια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νεκταρινάκι!

Σε ευχαριστώ από καρδιάς για την απάντηση! Όταν λες ορμονικές εξετάσεις εννοείς εξειδικευμένες? Ποιες τιμές μετριούνται? Να υποθέσω ότι τις γράφει η γυναικολόγος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μπουμπουκακι!

Θα σου γράψω με ποιο σκεπτικό σου ανέφερα αυτό για τις εξετάσεις.

Η μητέρα μου, πριν από πολλά πολλά χρόνια, κι ενώ ήταν πολύ νέα είχε αρχίσει να έχει θέματα με τον κύκλο της. Πήγε λοιπόν στον γυναικολόγο και είχε κάνει κάποιες εξετάσεις που έδειχναν ότι παρά την ηλικία της, σύντομα θα ερχόταν η εμμηνόπαυση.

Επειδή αυτά είναι κληρονομικά, ρώτησα κι εγώ τον γυναικολόγο μου κάποια στιγμή και μου είπε πως μπορούμε να κάνουμε ορμονικές εξετάσεις και να το δούμε. Δεν έκανα ποτέ κάτι εξειδικευμένο, επομένως δεν ξέρω λεπτομέρειες. Το μόνο που έκανα ήταν οιστρογόνα, ανδρογόνα, προλακτίνη κλπ (αν θέλεις πιο αναλυτικά, θα ψάξω τις εξετάσεις για να σου πω) και θυμάμαι ασχοληθηκαμε μόνο με την προλακτίνη που ήταν υψηλή οπότε τα άλλα δεν τα θυμάμαι.

Επίσης, μου είπε πως όσο πιο νέα μια γυναίκα κάνει παιδιά (όπως η μητέρα μου) , συνήθως τόσο πιο νωρίς κλείνει ο παραγωγικός κύκλος της ζωής της.

Αυτό με την εμμηνόπαυση σε τόσο νεαρή ηλικία όπως η δική σου, δεν είναι σύνηθες, απλά το αναφέρω λόγω δικού μου ιστορικού. 

Κάνε μια ερώτηση στον γυναικολόγο σου και σίγουρα ως ειδικός θα σε καθοδηγήσει! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Καλημέρα μπουμπουκακι!

Θα σου γράψω με ποιο σκεπτικό σου ανέφερα αυτό για τις εξετάσεις.

Η μητέρα μου, πριν από πολλά πολλά χρόνια, κι ενώ ήταν πολύ νέα είχε αρχίσει να έχει θέματα με τον κύκλο της. Πήγε λοιπόν στον γυναικολόγο και είχε κάνει κάποιες εξετάσεις που έδειχναν ότι παρά την ηλικία της, σύντομα θα ερχόταν η εμμηνόπαυση.

Επειδή αυτά είναι κληρονομικά, ρώτησα κι εγώ τον γυναικολόγο μου κάποια στιγμή και μου είπε πως μπορούμε να κάνουμε ορμονικές εξετάσεις και να το δούμε. Δεν έκανα ποτέ κάτι εξειδικευμένο, επομένως δεν ξέρω λεπτομέρειες. Το μόνο που έκανα ήταν οιστρογόνα, ανδρογόνα, προλακτίνη κλπ (αν θέλεις πιο αναλυτικά, θα ψάξω τις εξετάσεις για να σου πω) και θυμάμαι ασχοληθηκαμε μόνο με την προλακτίνη που ήταν υψηλή οπότε τα άλλα δεν τα θυμάμαι.

Επίσης, μου είπε πως όσο πιο νέα μια γυναίκα κάνει παιδιά (όπως η μητέρα μου) , συνήθως τόσο πιο νωρίς κλείνει ο παραγωγικός κύκλος της ζωής της.

Αυτό με την εμμηνόπαυση σε τόσο νεαρή ηλικία όπως η δική σου, δεν είναι σύνηθες, απλά το αναφέρω λόγω δικού μου ιστορικού. 

Κάνε μια ερώτηση στον γυναικολόγο σου και σίγουρα ως ειδικός θα σε καθοδηγήσει! 

Ναι εννοείται θα την ρωτήσω ! Τώρα που θα πάω για επανέλεγχο αφού μου έρθει περίοδος και μετά θα της τα ρωτήσω όλα αυτά...από οτι καταλαβαίνω είναι θέμα πολλών παραγόντων το αν θα πάει καλά μια εγκυμοσύνη.Απλα επειδή Δόξα τω Θεώ εως σήμερα δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ με θέματα επιπλοκών σε εγκυμοσύνη δεν έχω και ιδέα...τώρα αρχίζω και ενημερωνομαι και καταλαβαίνω πόσα πράγματα τελικά μπορούν να πάνε στραβά που όταν είσαι και νεότερος δεν τα σκέφτεσαι και δεν αγχωνεσαι...εγώ τουλάχιστον έτσι ήμουν...δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό μια πιθανότητα επιπλοκής ... Τελικά όμως τίποτα δεν είναι δεδομένο και μια υγιής εγκυμοσύνη είναι πραγματικά ένα δώρο θεού...σε ευχαριστώ πάρα πολύ Νεκταρινακι! Θα τα λέμε από εδώ! Εσύ έχεις παιδακια?

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώνοντας μία γυναίκα, δυστυχώς φθίνει η ποιότητα των ωαρίων της, αυξάνοντας πάρα πολύ την πιθανότητα χρωμοσωμικών ανωμαλιών. Αυτό σημαίνει και μεγάλη πιθανότητα αποβολών, και πολύ αυξημένα πιθανότητα κάποιας τρισωμίας. Δεν έχει σχέση η υπογονιμότητα σε νεαρή ηλικία ή η πρόωση εμμηνόπαυση με την προσπάθεια εγκυμοσύνης στα 40 ή και αργότερα. Προφανώς και γινεται να υπάρξει μία υγιής εγκυμοσύνη μετά τα 40, αλλά θέλει άλλου είδους παρακολούθηση σε σχέση με μία εγκυμοσύνη στα 20 ή τα 30, και πολλή υπομονή. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω μια μικρούλα 5,5 μηνών :)Εσένα πόσο είναι τα παιδάκια σου??

Έχεις πολύ δίκιο ΑΡΓΚ σε αυτό που λες για την ποιότητα ωαρίων και τις χρωμοσωμικες ανωμαλίες.

Όσον αφορά την πρόωρη εμμηνόπαυση, ίσως έχει σχέση με το πόσο εύκολα ή δύσκολα ξαναμενει μια γυναίκα έγκυος κι όχι με την έκβαση της εγκυμοσύνης σε περίπτωση που μείνει έγκυος.

Σε κάθε περίπτωση, μπουμπουκακι να ρωτήσεις τη γιατρό γιατί είναι η μόνη που μπορεί πραγματικά να σε καθοδηγήσει σωστά :)

Όσον αφορά τις επιπλοκές μιας εγκυμοσύνης, είναι τόσο πολύ συνηθισμένες τελικά... Υπάρχουν πολλές γυναίκες που μένουν έγκυες και η κύηση παλινδρομεί χωρίς να προλάβουν να το καταλάβουν. Όταν είχα διαβάσει τα ποσοστά, είχα εντυπωσιαστεί με το πόσο θαύμα είναι τελικά να ολοκληρωθεί σωστά η διαδρομή από τη γονιμοποίηση μέχρι τον τοκετο!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα παίζει ρόλο η ηλικία κορίτσια επιστημονικά...απλά και εξατομικευμένα λογικά εξετάζεται η κάθε περίπτωση ... Εμένα τα κορίτσια μου είναι 10 ετών και 6 . Την πρώτη την έκανα στα 31 και την δεύτερη στα 35. Η επιθυμία για τρίτο παιδακι μου γεννήθηκε τον τελευταίο χρόνο αλλά το τελευταίο εξάμηνο ήταν πολύ έντονη η επιθυμία...ίσως επειδή τα κορίτσια μου μεγάλωσαν και χαλάρωσα αρκετά ως προς το ότι είναι πια αρκετά ανεξάρτητες...αν είχα βοήθεια από γονείς κτλ...θα το είχα κάνει πολύ νωρίτερα απλά επειδή δουλεύω και δεν είχα καμία βοήθεια το ανεβαλα συνεχώς...  Νεκταρινακι να σου ζήσει η μπέμπα σου !!! Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται ? Θέλεις και άλλο μωράκι?

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2020 at 10:15 ΜΜ, mpoumpoukaki29 είπε:

Γεια σε όλη την ομαδα! Είμαι 41 ετών έχω δύο παιδιά και πριν μερικές μέρες κυοφορωντας το τρίτο μου παιδάκι δυστυχώς παλινδρομησε στην 11 εβδομάδα και έκανα αποξεση...πολύ δυσάρεστη εμπειρία που πρώτη φορά μου τυχαίνει αλλά από ότι διαβάζω είναι συχνό φαινομενο. Θα ήθελα να ρωτήσω, σε πόσο καιρό θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε νέα προσπάθεια? Είναι καμιά άλλη υποψήφια μανούλα άνω των 40 που προσπαθεί μετά από παλινδρομη? Να περιμένω νέα παλινδρομη λόγω ηλικίας ή να το εκλαβω σαν τυχαίο περιστατικό? Σας ευχαριστώ πολύ !!! Ελπίζω να τα λέμε από εδώ με όσο περισσότερες γίνεται!

Καλησπέρα!!!!

Εχω κι εγώ στο ιστορικό μου παλινδρομη κύηση, στην 11η εβδομάδα, όπου υποβλήθηκα σε απόξεση μετά... Στους 3 μήνες μου έδωσε ο γυναικολόγος το ελεύθερο για νέες προσπάθειες και λίγους μήνες μετά κράτησα αγκαλιά την κοράκλα μου, το θηριακι μου!!!! Βέβαια, εγώ δεν ήμουν 40 τότε, ήμουν 28 χρόνων, αλλά σημασία έχει το happy end !!!! Σίγουρα η ηλικία παίζει ρόλο, ας μη γελιομαστε και δεν είμαι από τους ανθρώπους που θα έλεγαν ποτέ ψέματα μόνο και μόνο για να δώσουν ψεύτικες ελπίδες... Αλλά δεν σημαίνει πως λόγω ηλικίας πχ είσαι "καταδικασμένη" να αποβάλλεις συνέχεια!!! Οικογενειακη μας φίλη έμεινε τυχαία έγκυος στα 46 αν θυμάμαι καλά και μάλιστα σε δίδυμα και όλα πήγαν καλά! Ουσιαστικά δεν υπάρχει μαγική συνταγή για να αποφύγεις μια παλινδρομη!!! Είναι όλα θέμα τύχης! Και εγώ απεβαλλα στα 28, άλλη απέβαλλε στα 20, αλλά έχω και παραδείγματα μεγαλύτερων ηλικιακά φιλενάδων μου που δεν είχαν καμία εμπειρία αποβολής και έφεραν πανευκολα τα παιδάκια τους στον κόσμο!!!

Αφού το θέλετε με τον άντρα σου το 3ο παιδάκι, ρώτα το γιατρό σου ποτέ μπορείτε να ξεκινήσετε ελευθερες επαφές ξανά!!! Και θετική σκέψη!!! Έχεις ήδη 2 παιδάκια, άρα μπορείς να συλλάβεις και να φέρεις εις πέρας μια εγκυμοσύνη!!! Είναι φριχτη εμπειρία η αποβολή. Σίγουρα υπάρχουν πολύ χειρότερες εμπειρίες, αλλά εγώ τότε κατάλαβα τι θα πει να χάνεις ένα κομμάτι του εαυτού σου!!! Ένιωθα μισή για πολύ καιρό μετά... Σαν να με είχαν βιάσει και να είχαν κλέψει ένα κομμάτι δικό μου και εγώ ήμουν μισή μετά από αυτό... θυμάμαι έκλαιγα στα καλά καθούμενα... σε κάθε ρεπό του άντρα μου φεύγαμε εκτός Αθηνών για να ξεχνιεμαι... Τώρα... Δυόμιση χρόνια μετά και με ένα παιδί πλέον στην αγκαλιά μου, μπορώ να πω πως το έχω νοηματοδοτησει διαφορετικα... Αυτό το πλάσμα δεν έπρεπε να γεννηθεί γιατί προφανώς ήταν άρρωστο... Αν προχωρούσε η εγκυμοσύνη μου είτε θα έπρεπε να κάνω διακοπη σε μεγαλύτερο μήνα, είτε θα πέθαινε μέσα μου αν δεν το ανακαλύπταμε και θα έπρεπε να το γεννήσω κανονικά ή αν γεννιόταν θα ήταν και αυτό και εμείς δυστυχισμένοι, αν ζούσε... Με λίγα λόγια, ότι έγινε έγινε για καλό!!! Και ειλικρινά, πλέον, κοιτάζοντας την κόρη μου κάθε μέρα και κάθε στιγμή, λέω από μέσα μου πως είναι ότι καλύτερο θα μπορούσε να μου συμβεί και πως τελικά για να "βγει" κάτι τόσο τέλειο άξιζε και η ταλαιπωρία και η στεναχώρια!!! (Μαμά κουκουβάγια)

Να μπαίνεις να μιλάς στο φόρουμ αν σε βοηθάει... Εμένα με βοήθησε πολύ η επαφή με τα κορίτσια εδώ μέσα... Ότι θέλεις και μπορώ, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω!!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mpoumpoukaki29 είπε:

Ναι σίγουρα παίζει ρόλο η ηλικία κορίτσια επιστημονικά...απλά και εξατομικευμένα λογικά εξετάζεται η κάθε περίπτωση ... Εμένα τα κορίτσια μου είναι 10 ετών και 6 . Την πρώτη την έκανα στα 31 και την δεύτερη στα 35. Η επιθυμία για τρίτο παιδακι μου γεννήθηκε τον τελευταίο χρόνο αλλά το τελευταίο εξάμηνο ήταν πολύ έντονη η επιθυμία...ίσως επειδή τα κορίτσια μου μεγάλωσαν και χαλάρωσα αρκετά ως προς το ότι είναι πια αρκετά ανεξάρτητες...αν είχα βοήθεια από γονείς κτλ...θα το είχα κάνει πολύ νωρίτερα απλά επειδή δουλεύω και δεν είχα καμία βοήθεια το ανεβαλα συνεχώς...  Νεκταρινακι να σου ζήσει η μπέμπα σου !!! Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται ? Θέλεις και άλλο μωράκι?

Να σου ζήσουν!! Αφού έχεις έντονη την επιθυμία για μωράκι, σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έρθει σύντομα!! 

Βέβαια επιτρέπεται η ηλικία! Είμαι 30 (θα γίνω σε 2 μήνες για την ακρίβεια) οπότε πάνω κάτω στην ίδια ηλικία κάναμε το πρώτο!!

Όπως κι εσύ έγραψες, έτσι κι εγώ είμαι χωρίς βοήθεια (οι δικοί μας είναι μακριά) και παράλληλα δουλεύω οπότε προς το παρόν δε σκέφτομαι για άλλο παιδάκι άμεσα. Γενικά όμως θα ήθελα κάποια στιγμή, εάν μεγαλώσει λιγάκι η μικρή! Είχα βέβαια παρουσιάσει διαβήτη κύησης, οπότε πρέπει να είναι όλα καλά ρυθμισμένα και να προετοιμαστώ για αυστηρή δίαιτα εάν ξαναμεινω έγκυος! Χαχαχα! Τέρμα τα γλυκά και οι πατάτες που τόσο αγαπώ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!!!!

Εχω κι εγώ στο ιστορικό μου παλινδρομη κύηση, στην 11η εβδομάδα, όπου υποβλήθηκα σε απόξεση μετά... Στους 3 μήνες μου έδωσε ο γυναικολόγος το ελεύθερο για νέες προσπάθειες και λίγους μήνες μετά κράτησα αγκαλιά την κοράκλα μου, το θηριακι μου!!!! Βέβαια, εγώ δεν ήμουν 40 τότε, ήμουν 28 χρόνων, αλλά σημασία έχει το happy end !!!! Σίγουρα η ηλικία παίζει ρόλο, ας μη γελιομαστε και δεν είμαι από τους ανθρώπους που θα έλεγαν ποτέ ψέματα μόνο και μόνο για να δώσουν ψεύτικες ελπίδες... Αλλά δεν σημαίνει πως λόγω ηλικίας πχ είσαι "καταδικασμένη" να αποβάλλεις συνέχεια!!! Οικογενειακη μας φίλη έμεινε τυχαία έγκυος στα 46 αν θυμάμαι καλά και μάλιστα σε δίδυμα και όλα πήγαν καλά! Ουσιαστικά δεν υπάρχει μαγική συνταγή για να αποφύγεις μια παλινδρομη!!! Είναι όλα θέμα τύχης! Και εγώ απεβαλλα στα 28, άλλη απέβαλλε στα 20, αλλά έχω και παραδείγματα μεγαλύτερων ηλικιακά φιλενάδων μου που δεν είχαν καμία εμπειρία αποβολής και έφεραν πανευκολα τα παιδάκια τους στον κόσμο!!!

Αφού το θέλετε με τον άντρα σου το 3ο παιδάκι, ρώτα το γιατρό σου ποτέ μπορείτε να ξεκινήσετε ελευθερες επαφές ξανά!!! Και θετική σκέψη!!! Έχεις ήδη 2 παιδάκια, άρα μπορείς να συλλάβεις και να φέρεις εις πέρας μια εγκυμοσύνη!!! Είναι φριχτη εμπειρία η αποβολή. Σίγουρα υπάρχουν πολύ χειρότερες εμπειρίες, αλλά εγώ τότε κατάλαβα τι θα πει να χάνεις ένα κομμάτι του εαυτού σου!!! Ένιωθα μισή για πολύ καιρό μετά... Σαν να με είχαν βιάσει και να είχαν κλέψει ένα κομμάτι δικό μου και εγώ ήμουν μισή μετά από αυτό... θυμάμαι έκλαιγα στα καλά καθούμενα... σε κάθε ρεπό του άντρα μου φεύγαμε εκτός Αθηνών για να ξεχνιεμαι... Τώρα... Δυόμιση χρόνια μετά και με ένα παιδί πλέον στην αγκαλιά μου, μπορώ να πω πως το έχω νοηματοδοτησει διαφορετικα... Αυτό το πλάσμα δεν έπρεπε να γεννηθεί γιατί προφανώς ήταν άρρωστο... Αν προχωρούσε η εγκυμοσύνη μου είτε θα έπρεπε να κάνω διακοπη σε μεγαλύτερο μήνα, είτε θα πέθαινε μέσα μου αν δεν το ανακαλύπταμε και θα έπρεπε να το γεννήσω κανονικά ή αν γεννιόταν θα ήταν και αυτό και εμείς δυστυχισμένοι, αν ζούσε... Με λίγα λόγια, ότι έγινε έγινε για καλό!!! Και ειλικρινά, πλέον, κοιτάζοντας την κόρη μου κάθε μέρα και κάθε στιγμή, λέω από μέσα μου πως είναι ότι καλύτερο θα μπορούσε να μου συμβεί και πως τελικά για να "βγει" κάτι τόσο τέλειο άξιζε και η ταλαιπωρία και η στεναχώρια!!! (Μαμά κουκουβάγια)

Να μπαίνεις να μιλάς στο φόρουμ αν σε βοηθάει... Εμένα με βοήθησε πολύ η επαφή με τα κορίτσια εδώ μέσα... Ότι θέλεις και μπορώ, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω!!! :)

Σε ευχαριστώ anemoni ! Να χαίρεσαι την κορούλα σου !!! Ο σκοπός αυτών των forum είναι πέρα από συμβουλες να ενθαρρύνει και η μία την άλλη σε διάφορα θέματα που μας απασχολούν και να μην νοιωθουμε μόνες ! Η μητρότητα είναι πράγματι κάτι ανεπανάληπτο και μοναδικό και κάθε γυναίκα είναι μοναδική ! Το θεμα των αποβολών είναι μια πληγή αλλά και μια ευκαιρία επανεκκίνησης και θεώρησης των πραγμάτων από την αρχή...σίγουρα τώρα είμαι πιο, να το πω ...προσεκτική και σίγουρα θα είμαι σε επαγρύπνηση...χαίρομαι επίσης που επ ευκαιρία άλλαξα και τον γυναικολόγο μου ο οποίος αποδείχτηκε κατώτερος των περιστάσεων...όχι βέβαια ότι έφταιγε αυτός απλά μου φέρθηκε πολύ σκάρτα...αυτό όμως είναι μια άλλη ιστορία...εσύ anemoni θα ήθελες και άλλα παιδάκια ?

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Να σου ζήσουν!! Αφού έχεις έντονη την επιθυμία για μωράκι, σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έρθει σύντομα!! 

Βέβαια επιτρέπεται η ηλικία! Είμαι 30 (θα γίνω σε 2 μήνες για την ακρίβεια) οπότε πάνω κάτω στην ίδια ηλικία κάναμε το πρώτο!!

Όπως κι εσύ έγραψες, έτσι κι εγώ είμαι χωρίς βοήθεια (οι δικοί μας είναι μακριά) και παράλληλα δουλεύω οπότε προς το παρόν δε σκέφτομαι για άλλο παιδάκι άμεσα. Γενικά όμως θα ήθελα κάποια στιγμή, εάν μεγαλώσει λιγάκι η μικρή! Είχα βέβαια παρουσιάσει διαβήτη κύησης, οπότε πρέπει να είναι όλα καλά ρυθμισμένα και να προετοιμαστώ για αυστηρή δίαιτα εάν ξαναμεινω έγκυος! Χαχαχα! Τέρμα τα γλυκά και οι πατάτες που τόσο αγαπώ! :)

 

Χαχα! Έχω μια γνωστή που έχει διαβήτη και γέννησε δύο αγοράκια ! Μου έλεγε για τις ιδιαιτερότητες της κύησης της αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά! Σε καταλαβαίνω απόλυτα που και εσύ στην ουσία μεγαλώνεις μόνη σου το παιδάκι σου απλά από την εμπειρία μου μπορώ να σου πω ότι ίσως θα έπρεπε να το κάνω νωρίτερα και όχι για τα θέματα ηλικίας και γονιμότητας κτλ αλλά πιο πολύ για την διαφορά ηλικίας που θα έχουν τα παιδιά μεταξύ τους...σκέψου ότι αν με το καλό κάνω μωρό η μεγάλη μου με το μικρό θα έχουν πάνω από 10 χρόνια διαφορά...αυτό βέβαια δεν αλλάζει το γεγονός ότι θέλω παιδί απλά το λέω για εσένα που έχεις περιθώριο να κινηθείς διαφορετικά...σαν συμβουλη στο λέω ...κατά τα άλλα βέβαια ο καθένας ξέρει καλύτερα τι τραβάει και πόσα μπορεί να αντέξει...εμένα επειδή οι κόρες μου ήταν ζωηρές δεν μπ

Just now, mpoumpoukaki29 είπε:

Σε ευχαριστώ anemoni ! Να χαίρεσαι την κορούλα σου !!! Ο σκοπός αυτών των forum είναι πέρα από συμβουλες να ενθαρρύνει και η μία την άλλη σε διάφορα θέματα που μας απασχολούν και να μην νοιωθουμε μόνες ! Η μητρότητα είναι πράγματι κάτι ανεπανάληπτο και μοναδικό και κάθε γυναίκα είναι μοναδική ! Το θεμα των αποβολών είναι μια πληγή αλλά και μια ευκαιρία επανεκκίνησης και θεώρησης των πραγμάτων από την αρχή...σίγουρα τώρα είμαι πιο, να το πω ...προσεκτική και σίγουρα θα είμαι σε επαγρύπνηση...χαίρομαι επίσης που επ ευκαιρία άλλαξα και τον γυναικολόγο μου ο οποίος αποδείχτηκε κατώτερος των περιστάσεων...όχι βέβαια ότι έφταιγε αυτός απλά μου φέρθηκε πολύ σκάρτα...αυτό όμως είναι μια άλλη ιστορία...εσύ anemoni θα ήθελες και άλλα παιδάκια ?

Χαχα! Έχω μια γνωστή που έχει διαβήτη και γέννησε δύο αγοράκια ! Μου έλεγε για τις ιδιαιτερότητες της κύησης της αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά! Σε καταλαβαίνω απόλυτα που και εσύ στην ουσία μεγαλώνεις μόνη σου το παιδάκι σου απλά από την εμπειρία μου μπορώ να σου πω ότι ίσως θα έπρεπε να το κάνω νωρίτερα και όχι για τα θέματα ηλικίας και γονιμότητας κτλ αλλά πιο πολύ για την διαφορά ηλικίας που θα έχουν τα παιδιά μεταξύ τους...σκέψου ότι αν με το καλό κάνω μωρό η μεγάλη μου με το μικρό θα έχουν πάνω από 10 χρόνια διαφορά...αυτό βέβαια δεν αλλάζει το γεγονός ότι θέλω παιδί απλά το λέω για εσένα που έχεις περιθώριο να κινηθείς διαφορετικά...σαν συμβουλη στο λέω ...κατά τα άλλα βέβαια ο καθένας ξέρει καλύτερα τι τραβάει και πόσα μπορεί να αντέξει...εμένα επειδή οι κόρες μου ήταν ζωηρές δεν μπ

μπορούσα να διανοηθω να έχω και ένα ακόμη μωρό...τώρα εξομαλυνθηκαν τα πράγματα οπότε άλλαξαν τα δεδομένα...για αυτό όλα είναι υποκειμενικά τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoumpoukaki29 είπε:

Σε ευχαριστώ anemoni ! Να χαίρεσαι την κορούλα σου !!! Ο σκοπός αυτών των forum είναι πέρα από συμβουλες να ενθαρρύνει και η μία την άλλη σε διάφορα θέματα που μας απασχολούν και να μην νοιωθουμε μόνες ! Η μητρότητα είναι πράγματι κάτι ανεπανάληπτο και μοναδικό και κάθε γυναίκα είναι μοναδική ! Το θεμα των αποβολών είναι μια πληγή αλλά και μια ευκαιρία επανεκκίνησης και θεώρησης των πραγμάτων από την αρχή...σίγουρα τώρα είμαι πιο, να το πω ...προσεκτική και σίγουρα θα είμαι σε επαγρύπνηση...χαίρομαι επίσης που επ ευκαιρία άλλαξα και τον γυναικολόγο μου ο οποίος αποδείχτηκε κατώτερος των περιστάσεων...όχι βέβαια ότι έφταιγε αυτός απλά μου φέρθηκε πολύ σκάρτα...αυτό όμως είναι μια άλλη ιστορία...εσύ anemoni θα ήθελες και άλλα παιδάκια ?

 

Κοίτα, επειδή είχα πολύ άσχημη εγκυμοσύνη με εμετούς από την 1η μέρα της καθυστέρησης μέχρι και όταν γέννησα, άσχημη αποκόλληση με μεγάλη αιμορραγία, πρόωρες συσπάσεις, ολιγοαμνιο και πολυυυυυυωρο τοκετό (19 ώρες μετά από πρόκληση), δεν το σκέφτομαι καν ακόμα!!! Χεχε Για να είμαι ειλικρινής κιόλας, με πιάνει αναγουλα και μόνο στην ιδέα!!! Αλλά μετά από κάποια χρόνια μπορεί και να το σκεφτώ!!!

Όσο πάντως η κόρη μου εξακολουθεί να μην κοιμάται το βράδυ και να είναι υπερκινητική, δεν προβλέπεται!! :P

Link to comment
Share on other sites

@mpoumpoukaki29 ναι αυτό με τη διαφορά ηλικίας είναι ένα θέμα. Εγώ πχ με τον αδελφό μου έχουμε 6 χρόνια διαφορά και ουσιαστικά μεγαλώσαμε κι οι δυο σαν "μοναχοπαίδια". Εννοώ ότι ως μικρό παιδί εγώ δεν είχα παρέα στο σπίτι, όταν τελείωσα το δημοτικό ο αδελφός μου ήταν ήδη φοιτητής. 

Επίσης, είμαι αυτοαπασχολουμενη και σκέφτομαι τι θα ήταν καλύτερο, να κλείσω για δεύτερη φορά την επιχείρηση ενώ έχει πάρει φόρα ή τώρα σερί κλειστά δύο χρόνια και μετά πάλι από την αρχή? 

Θα δείξει, υγεία να έχει και θα τα δούμε τα υπόλοιπα... Περάσαμε δύσκολα από ΜΕΝΝ κλπ οπότε θέλω να το ξεπεράσω κι αυτο, να σιγουρευτώ ότι είναι υγιής σε όλα..

Πάντως, μου δίνεις κουράγιο που μου λες ότι στην ηλικία που είναι τα παιδάκια σου είναι αυτόνομα κι έχεις λίγο χρόνο για τον εαυτό σου να σκεφτείς τι θέλεις κλπ... 

(Εγώ ακόμα τα βλέπω λίγο βουνό τα πράγματα!)

Αν έρθει κι ένα μικρουλι ακόμα, θα έχεις και δύο βοηθούς τώρα πια ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

@mpoumpoukaki29 ναι αυτό με τη διαφορά ηλικίας είναι ένα θέμα. Εγώ πχ με τον αδελφό μου έχουμε 6 χρόνια διαφορά και ουσιαστικά μεγαλώσαμε κι οι δυο σαν "μοναχοπαίδια". Εννοώ ότι ως μικρό παιδί εγώ δεν είχα παρέα στο σπίτι, όταν τελείωσα το δημοτικό ο αδελφός μου ήταν ήδη φοιτητής. 

Επίσης, είμαι αυτοαπασχολουμενη και σκέφτομαι τι θα ήταν καλύτερο, να κλείσω για δεύτερη φορά την επιχείρηση ενώ έχει πάρει φόρα ή τώρα σερί κλειστά δύο χρόνια και μετά πάλι από την αρχή? 

Θα δείξει, υγεία να έχει και θα τα δούμε τα υπόλοιπα... Περάσαμε δύσκολα από ΜΕΝΝ κλπ οπότε θέλω να το ξεπεράσω κι αυτο, να σιγουρευτώ ότι είναι υγιής σε όλα..

Πάντως, μου δίνεις κουράγιο που μου λες ότι στην ηλικία που είναι τα παιδάκια σου είναι αυτόνομα κι έχεις λίγο χρόνο για τον εαυτό σου να σκεφτείς τι θέλεις κλπ... 

(Εγώ ακόμα τα βλέπω λίγο βουνό τα πράγματα!)

Αν έρθει κι ένα μικρουλι ακόμα, θα έχεις και δύο βοηθούς τώρα πια ;)

 

Με τηνμικρη που θα γίνει οσονουπω 6 φέτος αισθανθηκα ότι έχει ξεκολλήσει από επάνω μου...είμαι και τέτοιος χαρακτήρας που ήμουν πολύ πάνω από τα παιδιά και ψυχολογικά ήθελα να είμαι ελεύθερη για να κάνω και άλλο μωρό...η διαφορά ηλικίας όπως το βίωσες και εσύ είναι βέβαια ένα μεγάλο θέμα αλλά έχει και τα καλά του όπως λες ! Έχεις και βοηθούς !!! Γενικώς είναι μια απόφαση που κάπως έρχεται το πλήρωμα του χρόνου μόνο του και ξαφνικά αισθάνεσαι ότι ήρθε η κατάλληλη στιγμή να προχωρήσεις...τουλάχιστον εγώ τώρα αισθάνομαι έτοιμη από όλες τις απόψεις για τριτο μωράκι ...

πρίν από 51 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Κοίτα, επειδή είχα πολύ άσχημη εγκυμοσύνη με εμετούς από την 1η μέρα της καθυστέρησης μέχρι και όταν γέννησα, άσχημη αποκόλληση με μεγάλη αιμορραγία, πρόωρες συσπάσεις, ολιγοαμνιο και πολυυυυυυωρο τοκετό (19 ώρες μετά από πρόκληση), δεν το σκέφτομαι καν ακόμα!!! Χεχε Για να είμαι ειλικρινής κιόλας, με πιάνει αναγουλα και μόνο στην ιδέα!!! Αλλά μετά από κάποια χρόνια μπορεί και να το σκεφτώ!!!

Όσο πάντως η κόρη μου εξακολουθεί να μην κοιμάται το βράδυ και να είναι υπερκινητική, δεν προβλέπεται!! :P

Anemoni σε καταλαβαίνω απόλυτα με τον ύπνο...με την πρώτη κοιμήθηκα σερί για πρώτη φορά μόλις έγινε 3 1/2...ξυπνούσε συνέχεια να θηλάσει...η δεύτερη αντιθέτως τον ύπνο τον είχε στο τσεπακι της ...την ξυπνούσα για να φάει...όλα αυτά και πολλοί άλλοι παράγοντες σε φρενάρουν να αποφασίσεις γρήγορα για άλλο παιδάκι...λογικό...παντως πραγματικά δύσκολο αυτό που περασες με τους εμετούς...το έζησε και μια φίλη μου η οποία ήταν σχεδόν ξάπλα σε όλη την εγκυμοσύνη...είναι τόσο δύσκολο και θέλει τόση υπομονή πραγματικά...πάντως η δεύτερη εγκυμοσύνη της ήταν τέλεια...δεν είχε ούτε έναν εμετό...και αυτή δεν αποφάσιζε για δεύτερο επειδή της είχε μεινει τραύμα αυτό το εννιαμηνο πιστευοντας ότι θα περάσει τα ίδια αλλά δοξα τω θεώ όλα πήγαν τέλεια και έφερε στον κόσμο ένα υγιέστατο κοριτσάκι ...!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Όταν έχεις νέα από τον γυναικολόγο να μας πεις!!! :) Σου εύχομαι ολόψυχα να ήταν ένα τυχαίο γεγονός και να έχεις σύντομα μικράκι!!! :):)

Εννοείται θα σας ενημερωσω...πρέπει να μου έρθει πρώτα περίοδος και μετά θα πάω για έλεγχο από ότι μου είπε...ελπίζω να πάνε όλα κατ' ευχήν ! Θα μιλάμε από εδώ! Μην χαθούμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου @mpoumpoukaki29 , απλά για να σε "ξεαγχώσω" λίγο, να σου πω ότι όλα αυτά περί "προχωρημένης" ηλικίας και προβλημάτων γονιμότητας/εγκυμοσύνης είναι άκρως σχετικά και σίγουρα παίζει ρόλο αν μιλάμε για πρώτο παιδί ή αν η γυναίκα έχει κάνει παιδιά πιο μικρή, κλπ.

Εγώ το πρώτο παιδί έκανα 2 χρόνια να το πιάσω κι ήμουν 31-33, και σκεφτόμουν ότι μάλλον κάποιο πρόβλημα θα έχω, που δεν δείχνουν οι διάφορες εξετάσεις...Έφτασα τελικά, έχοντας ήδη 2 παιδιά δημοτικού, και κλεισμένα τα 42, να μείνω έγκυος απρόσμενα (χωρίς να προσπαθούμε επί τούτου). Ήταν βιοχημική τελικά αλλά αφού μου ήρθε η επόμενη περίοδος, ξανά έμεινα έγκυος (πάλι χωρίς προσπάθεια ιδιαίτερη) και γέννησα στα 43 ένα ακόμα υγιέστατο μωράκι!!(Τέτοια γονιμοτητα ούτε στα νιάτα μου!)

Μια χαρά είναι η ηλικία σου, για να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη και για να φέρεις στον κόσμο ένα υγιές παιδί!

Μην ακούς τίποτα! Ηρέμησε από αυτήν τη δυσάρεστη εμπειρία, δες με τον γιατρό πότε μπορείτε να ξαναπροσπαθήσετε και όλα θα πάνε καλά. Άλλωστε κάποιοι υποστηρίζουν ότι ύστερα από μια αποξεση και για κάποιους μήνες μετά, η εγκυμοσύνη έρχεται πιο εύκολα ;-)

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου irencat! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Η αλήθεια είναι ότι όσο περνούν οι μέρες από την αποξεση τόσο περισσότερο άρχισα να σκέφτομαι πιο θετικά! Οι ορμόνες μου μάλλον χτύπησαν κόκκινο μετά από όλο αυτό το δυσάρεστο γεγονός...περιμενω τώρα να μου έρθει περίοδος και.μετα σιγά σιγά να προσπαθήσουμε πάλι αλλά σίγουρα χωρίς πανικό...το θετικό είναι ότι πριν μερικές μέρες κατάλαβα ότι είχα ωορρηξία οπότε μάλλον έρχεται όπου να είναι η περίοδος... Και από ότι βλέπω ο κύκλος μου θα είναι όπως ήταν πριν δηλ 23-25 ημερών. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου !!! Πολύ ελπιδοφόρα η ιστορία σου! Ελπίζω να έρθει και σε εμάς ένα ακόμη μωρουλινι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...