Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξανθήματα σε νήπιο 3 ετών


Recommended Posts

Καλησπέρα! Η κόρη μου, μετά από μια μεγάλη ταλαιπωρία,λόγω γαστρεντερίτιδας εμφάνισε μικρά σπυράκια σε όλο της το κορμί, σαν ιδρωτηρια. Ας πάρω όμως τα πράγματα από την αρχή..Ξεκίνησε πριν δύο βδ με εμετό( ένα βράδυ),μετά από 3 μέρες έκανε διάρροιες  για 3 μέρες κ αφού πέρασε κ αυτό εμφανίστηκαν λίγα σπυράκια στην πλάτη της ,στα οποία δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία..πυρετό έκανε πολύ λίγο,πριν τις διαρροιες..ακολούθησε δυσκοιλιότητα 3 ημερών κ αφού ανάρρωσε πλήρως μετά από μια εβδ γέμισε το σώμα της σπυράκια,χωρις κανένα άλλο συμπτωμα .Η παιδίατρος βλέποντας τα τα χαρακτήρισε ιωγενες, αλλά δεν είναι σίγουρη αν οφείλονται στη γαστρεντερίτιδα μιας κ είχαν περάσει αρκετές μέρες...μας έδωσε xozal για 5-6 μερες.ειμαστε στην 4 μερα κ δεν βλέπω θεαματική βελτίωση..πόσο θα κρατήσουν αυτά τα σπυράκια; Έχει καμία σας κάποια αντίστοιχη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 31/1/2020 at 11:57 ΜΜ, dama87 είπε:

Καλησπέρα! Η κόρη μου, μετά από μια μεγάλη ταλαιπωρία,λόγω γαστρεντερίτιδας εμφάνισε μικρά σπυράκια σε όλο της το κορμί, σαν ιδρωτηρια. Ας πάρω όμως τα πράγματα από την αρχή..Ξεκίνησε πριν δύο βδ με εμετό( ένα βράδυ),μετά από 3 μέρες έκανε διάρροιες  για 3 μέρες κ αφού πέρασε κ αυτό εμφανίστηκαν λίγα σπυράκια στην πλάτη της ,στα οποία δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία..πυρετό έκανε πολύ λίγο,πριν τις διαρροιες..ακολούθησε δυσκοιλιότητα 3 ημερών κ αφού ανάρρωσε πλήρως μετά από μια εβδ γέμισε το σώμα της σπυράκια,χωρις κανένα άλλο συμπτωμα .Η παιδίατρος βλέποντας τα τα χαρακτήρισε ιωγενες, αλλά δεν είναι σίγουρη αν οφείλονται στη γαστρεντερίτιδα μιας κ είχαν περάσει αρκετές μέρες...μας έδωσε xozal για 5-6 μερες.ειμαστε στην 4 μερα κ δεν βλέπω θεαματική βελτίωση..πόσο θα κρατήσουν αυτά τα σπυράκια; Έχει καμία σας κάποια αντίστοιχη εμπειρία;

Φυσικα χωρίς ιατρικές γνώσεις κ χωρις εικόνα πως ειναι αυτά τα σπυρακια, θα σου πω απλα μια ακόμη πιθανοτητα

Αιφνίδιο εξάνθημα. Είναι συχνό μετά από πυρετο, κ δ χρειαζεται να κανεις κτ για να φύγουν. Καμια βδομαδα κρατανε(ειδικα το xozal δ ξερω αν υπάρχει λόγος να δωθει) 

Δ το εχω ακουσει μετά από γαστρεντεριτιδα, αλλα μετα απο πυρετο

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μικρος μου εβγαλε εξανθηματα λογω αντιβίωσης και ηπιαμε και εμεις xozal.Υπαρχει παντως το λεγόμενο 3ημερο ιογενες εξανθήμα.θα περασει μην ανησυχεις.Απο τη στιγμη κιολας που εχει κανει τα βασικα εμβολια δεν υπάρχει λογος ανησυχιας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!Αιφνίδιο εξάνθημα πέρασε το καλοκαίρι μετά από τριήμερο πυρετό κ τα σπυράκια εξαφανίστηκαν μετά από τρεις μέρες.Αυτα έχουν μικρή κορυφουλα κ την ξύνουν γι'αυτό κ παίρνει xozal! Βλέπω ότι βελτιώνεται η κατάσταση μετά από μια βδ αλλά έχω την αίσθηση ότι εμφανίζονται νέα σποραδικά! Θα την ξαναπάω παιδίατρο την άλλη βδ που έχω προγραμματισμένο ραντεβού  κ ίσως κ επισκευθω κ κάποιο δερματολόγο μετα.Πραγματι είναι εμβολιασμενη, οπότε ελπίζω πως είναι κάτι περαστικό κ άνευ σημασίας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...