Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ονείρωξεις στις αρχες της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μελουσες μανουλες.Ειμαι έγκυος σχεδον 8 εβδομάδων και έχω τον εξής προβληματισμό. Αν και έχω μαλλον αυξημένη σεξουαλική επιθυμία τη καταπνηγω γιατί τόσο εγώ αλλά και ο σύζυγός φόβομαστε υπερβολικα τη σεξουαλική επαφή σε αυτή τη φάση. Οστοσο μου έχει συμβεί από τότε που ανακάλυψα πως είμαι έγκυος 2-3 φορές να έχω ακούσιο οργασμό στον ύπνο μου,κάτι σαν ονείρωξη. Τρομάζω αρκετά γιατί φοβάμαι μήπως αυτόματα γίνονται συσπάσεις στη μήτρα και κινδηνευω από αποβολή. Ανισιχω αρκετά γιατί είναι κάτι που δεν μπορώ να ελέγξω.Θα ήθελα τη γνώμη σας παρακαλώ,αν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποια άλλη κοπέλα να μου δώσει τα φώτα της.. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γειά σου,

νομίζω ότι η φύση κάτι σου λέει να κάνεις :-D ,  .... το ανθρώπινο είδος θα είχε εκλείψει εάν η φύση είχε τέτοιο λάθος! 

Αλλά καταλαβαίνω ότι είναι περίεργο, γιατί εγώ για κάποιο λόγο έχω τέτοιες καταστάσεις πριν το ξεκίνημα του κύκλου/περιόδου, και κατά τη διάρκεια, τώρα στα 44 εκτός εγκυμοσύνης,  και επίσης στην εγκυμοσύνη υπήρχε εντελώς αυξημένη λίμπιντο, και όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο που είναι πέραν από τον έλεγχό σου ειναι και λίγο περίεργο - όσο να είναι ως γυναίκες θέλουμε να΄εχουμε τον έλεγχο του τι μας συμβαίνει, και εκείνη τη στιγμή αυτό είναι κάτι που υπερβαίνει αυτή την σιγουριά που έχεις όταν ελέγχεις το σώμα σου... συζήτα το με το γιατρό σου δεν είναι ντροπή. Και τα αγόρια κ οι άντρες που το παθαίνουν αυτό, τι να κάνουν .... ξέρουν τι είναι αυτό. δεν είναι ντροπή. 

Link to comment
Share on other sites

On 14 Μαρτίου 2019 at 7:04 ΜΜ, Sousou.. είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μελουσες μανουλες.Ειμαι έγκυος σχεδον 8 εβδομάδων και έχω τον εξής προβληματισμό. Αν και έχω μαλλον αυξημένη σεξουαλική επιθυμία τη καταπνηγω γιατί τόσο εγώ αλλά και ο σύζυγός φόβομαστε υπερβολικα τη σεξουαλική επαφή σε αυτή τη φάση. Οστοσο μου έχει συμβεί από τότε που ανακάλυψα πως είμαι έγκυος 2-3 φορές να έχω ακούσιο οργασμό στον ύπνο μου,κάτι σαν ονείρωξη. Τρομάζω αρκετά γιατί φοβάμαι μήπως αυτόματα γίνονται συσπάσεις στη μήτρα και κινδηνευω από αποβολή. Ανισιχω αρκετά γιατί είναι κάτι που δεν μπορώ να ελέγξω.Θα ήθελα τη γνώμη σας παρακαλώ,αν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποια άλλη κοπέλα να μου δώσει τα φώτα της.. ευχαριστώ

Μου συμβαίνει κι εμενα στους κύκλους εξωσωματικής και πάντα το εχω στο μυαλό μου αν γινεται ζημιά καθως απαγορεύονται εντελώς οι επαφές. Πιστεύω οτι οφείλεται στην αύξηση της προγεστερονης. Παίρνεις utrogestan;

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Μου συμβαίνει κι εμενα στους κύκλους εξωσωματικής και πάντα το εχω στο μυαλό μου αν γινεται ζημιά καθως απαγορεύονται εντελώς οι επαφές. Πιστεύω οτι οφείλεται στην αύξηση της προγεστερονης. Παίρνεις utrogestan;

Αγαπητή Καντη, τελικά εμείς τα κορίτσια της εξωσωματικής καταλαβαίνουμε η μία την άλλη από χιλιόμετρα..ναι κοπέλα μου!!αυτή ήταν η τρίτη μου εξωσωματική και τώρα που άκουσα τη  καρδιά του μωρού  κόβω σταδιακά τα utro..τώρα παίρνω ένα τη μέρα..άρα μάλλον σε αυτά όφειλεται αυτή η άβολη κατάσταση...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση εύχομαι πολύ πολύ σύντομα κάθε όνειρο σου να γίνει πραγματικότητα..

Link to comment
Share on other sites

On 16 Μαρτίου 2019 at 6:22 ΜΜ, Sousou.. είπε:

Αγαπητή Καντη, τελικά εμείς τα κορίτσια της εξωσωματικής καταλαβαίνουμε η μία την άλλη από χιλιόμετρα..ναι κοπέλα μου!!αυτή ήταν η τρίτη μου εξωσωματική και τώρα που άκουσα τη  καρδιά του μωρού  κόβω σταδιακά τα utro..τώρα παίρνω ένα τη μέρα..άρα μάλλον σε αυτά όφειλεται αυτή η άβολη κατάσταση...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση εύχομαι πολύ πολύ σύντομα κάθε όνειρο σου να γίνει πραγματικότητα..

Στο γιατρο σου το είπες; Σε συμβούλεψε κατι;

 Επισης σου συνέβη μεταξυ έμβρυομεταφορας και χοριακης;

 Σε ευχαριστω πολυ και εσυ με το καλο μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Στο γιατρο σου το είπες; Σε συμβούλεψε κατι;

 Επισης σου συνέβη μεταξυ έμβρυομεταφορας και χοριακης;

 Σε ευχαριστω πολυ και εσυ με το καλο μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

  Το είπα στη γυναικολόγο και μου είπε δεν είναι επικίνδυνο. Δεν το έχω πάθει στις έμβρυο μεταφορές(έχω κάνει τρεις) αλλά μετά τις χοριακες,πάντως σου ξαναλέω η γυναίκολογος δεν έδωσε ιδιαίτερη σημασία..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου, σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη και σύντομα να κρατήσεις το πολυπόθητο μωράκι σου στην αγκαλιά σου :)

Και εγώ απέκτησα πριν λίγες ημέρες τον μπέμπη μου με τη βοήθεια της εξωσωματικης.να σου πω ότι έπαιρνα utrogestan σχεδόν μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης επειδή είχα πολλές συσπάσεις αλλά το θεματακι με τις ονειρωξεις το είχα μόνο το πρώτο τρίμηνο οπότε σε μένα δεν έπαιζε ρόλο το χάπι αλλά οι αρχικές ορμόνες της εγκυμοσύνης. Επίσης μετά από κάθε τέτοια εμπειρία ξυπνούσα γιατί είχα έντονο πόνο σαν περιόδου. Ο γιατρός μου είχε πει ότι δεν πειράζει και ότι αν πάει κάτι στραβά δεν θα φταίει το γεγονός ότι είχα οργασμούς που δεν επιδίωξα.εξάλλου όπως ειπώθηκε και παραπάνω το σώμα μας ξέρει πολύ καλύτερα από εμάς και πότε δεν θα έκανε κάτι που θα βλάψει το μωρό σου (εκτός αν πρόκειται για παθολογία,κάτι που δεν ισχύει σε αυτή τη περίπτωση) οπότε μην αγχώνεσαι για κάτι που έτσι ή αλλιώς δεν μπορείς να ελέγξεις και απόλαυσε αυτή τη περίοδο γιατί, παρόλα τα άγχη και τις ανυσηχιες, πραγματικά είναι υπέροχη. Να σκέφτεσαι τη ζωουλα που έχεις μέσα σου και ότι δεν θα σε αφήσει τόσο εύκολα όσο νομίζεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2019 at 2:27 ΜΜ, Sofiapop είπε:

Αγαπητή μου, σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη και σύντομα να κρατήσεις το πολυπόθητο μωράκι σου στην αγκαλιά σου :)

Και εγώ απέκτησα πριν λίγες ημέρες τον μπέμπη μου με τη βοήθεια της εξωσωματικης.να σου πω ότι έπαιρνα utrogestan σχεδόν μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης επειδή είχα πολλές συσπάσεις αλλά το θεματακι με τις ονειρωξεις το είχα μόνο το πρώτο τρίμηνο οπότε σε μένα δεν έπαιζε ρόλο το χάπι αλλά οι αρχικές ορμόνες της εγκυμοσύνης. Επίσης μετά από κάθε τέτοια εμπειρία ξυπνούσα γιατί είχα έντονο πόνο σαν περιόδου. Ο γιατρός μου είχε πει ότι δεν πειράζει και ότι αν πάει κάτι στραβά δεν θα φταίει το γεγονός ότι είχα οργασμούς που δεν επιδίωξα.εξάλλου όπως ειπώθηκε και παραπάνω το σώμα μας ξέρει πολύ καλύτερα από εμάς και πότε δεν θα έκανε κάτι που θα βλάψει το μωρό σου (εκτός αν πρόκειται για παθολογία,κάτι που δεν ισχύει σε αυτή τη περίπτωση) οπότε μην αγχώνεσαι για κάτι που έτσι ή αλλιώς δεν μπορείς να ελέγξεις και απόλαυσε αυτή τη περίοδο γιατί, παρόλα τα άγχη και τις ανυσηχιες, πραγματικά είναι υπέροχη. Να σκέφτεσαι τη ζωουλα που έχεις μέσα σου και ότι δεν θα σε αφήσει τόσο εύκολα όσο νομίζεις. 

 

Καλή μου σε ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια σου!!!να χαίρεσαι το μωράκι σου και να είστε πάντα καλά και ευτυχισμένοι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! Σήμερα του Αγίου Βαλεντίνου χρόνια πολλά !!!! Έχω μια απορία ..  είναι επικίνδυνο να παθαίνουμε στον ύπνο μας ο:confused:νείρωξη?? Διανύω την 12 βδομάδα στα μέσα. .  σας ευχαριστώ πολύ ...

Παράθεση

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...