Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρώμα ματιών μωρού


Recommended Posts

Γύρω στον 8ο-9ο μήνα.Νομίζω οτι στον χρόνο πάνω έχουν πάρει το κανονικό τους χρώμα τα ματάκια.Να σου ζήσει το μωράκι!!

 

και εμας ετσι μας ειπε η παιδιατρος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και του δικου μου απο την αρχη φαινοταν οτι θα γινουν καστανα, ηταν μπλε- καφε αλλα πολυ λιγο μπλε, ουτε που καταλαβα ποτε εγιναν σκετο καφε, μαλλον απο το 2ο μηνα και μετα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε ολες τις μανουλες!! @!πρώτο μωρακι... μπαμπάς γαλανα μάτια ..μαμά κάστανα ανοιχτά... οι γονείς μου κι οι 2πρασινα...οι γονεις του κι οι 2καστανα!!! Η μπεμπουλα 2μηνων κι είναι στο Χάκι λαδι.... έχουμε ελπίδες να ανοίξουν η έστω να παράμεινουν???

Link to comment
Share on other sites

η κορουλα μου ειχε χακι λαδι μεχρι τον ογδόο μηνα μετα εγιναν ενα γλυκο καστανο. Ο γιος μου ειναι σχεδον τεσσαρων μηνων κα τα ματακια καταγαλανα, μαλλον θα μεινουν. Να σημειωσω οτι απο το δικο μου σοι οι πιο πολλοι ειμαστε γαλανοματηδες και πρασινοματηδες. Η αδελφη μου με τελεια γαλαζια ματια και κανενα απο τα δυο παιδια της δεν τα πηρε.Μονο ο μπεμπης μας βγηκε γαλανος...

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου ο γιος μέχρι τα πρώτα του γενέθλια είχε γαλάζια, για την ακρίβεια το ξεπλυμένο γαλάζιο το πολύ ανοιχτό. Στον χρόνο πάνω γίνανε σιγά σιγά καταπράσινα και τώρα στα 4,5 που είναι έχουν γίνει πια καστανά ανοιχτά. Απίστευτο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H μαμά μου καστανά, ο μπαμπάς μου κι η μάνα του (γιαγιά μου) γαλάζια, ο άντρας μου κι η πεθερά μου γκρι/γαλάζια και ο πεθερός μου καστανά.

Εγώ καστανοπράσινα, ο άντρας μου γκρί μεσαίο προς σκούρο.

 

Αναρωτιέμαι τι θα πάρει ο μπέμπης! :)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου από την ώρα που γεννήθηκε είχα μπλε μάτια. μάλιστα το σχολίασαν και οι μαίες αμέσως μετά τον τοκετό, ότι θα μείνει γαλανομάτης. ενός έτους τα ματάκια του ήταν γκριζογάλανα κι όταν έγινε 2 ετών έγιναν καταπράσινα. μέχρι τώρα έτσι έχουν μείνει.

το ίδιο γίνεται τώρα και με την κόρη μου.

εγώ έχω καστανοπράσινα μάτια κι ο άντρας μου μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου όταν γεννήθηκε είχε μαύρα μαλλιά και μάτια. Τώρα 7 μηνών έχει κατάξανθα μαλλιά και τα μάτια του ναι μεν είναι γκρι-μπλε, αλλά είναι σκούρα, οπότε πιστεύω θα κάνει το δικό μου χρώμα (καφέ ανοιχτό) πάντως όχι ανοιχτό μπλε όπως του πατέρα του (ο άνδρας μου είναι ξανθός με γαλάζια μάτια όπως και όλο του το σόι ) ή έντονο πράσινο σαν της μητέρας μου. Δυστυχώς, δε θα γίνει μελαχροινός με μπλε ματια όπως θα ήθελα εγώ, αλλά αυτό δεν τον κάνει λιγότερο χαριτωμένο στα ματια μου. Πάντως, μια ξαδέλφη μου, ενώ η ίδια ειναι πολυ μελαχροινή κι έχει σκουρα καφε ματια, ενώ ο ανδρας της ειναι καστανος με πρασινο καφε ματια (παππουδογιαγιάδες όλοι έχουν καφε), έχουν μια κορούλα μελαχροινη με καταπράσινα μάτια!

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου όταν γεννήθηκε είχε μαύρα μαλλιά και μάτια. Τώρα 7 μηνών έχει κατάξανθα μαλλιά και τα μάτια του ναι μεν είναι γκρι-μπλε, αλλά είναι σκούρα, οπότε πιστεύω θα κάνει το δικό μου χρώμα (καφέ ανοιχτό) πάντως όχι ανοιχτό μπλε όπως του πατέρα του (ο άνδρας μου είναι ξανθός με γαλάζια μάτια όπως και όλο του το σόι ) ή έντονο πράσινο σαν της μητέρας μου. Δυστυχώς, δε θα γίνει μελαχροινός με μπλε ματια όπως θα ήθελα εγώ, αλλά αυτό δεν τον κάνει λιγότερο χαριτωμένο στα ματια μου. Πάντως, μια ξαδέλφη μου, ενώ η ίδια ειναι πολυ μελαχροινή κι έχει σκουρα καφε ματια, ενώ ο ανδρας της ειναι καστανος με πρασινο καφε ματια (παππουδογιαγιάδες όλοι έχουν καφε), έχουν μια κορούλα μελαχροινη με καταπράσινα μάτια!

καλημερα!ειμαι η κανίνα καινουρια στη παρεα!δεν μπορω να σου πω για το δικο μου παιδι γιατι ειναι ακομα στην κοιλιτσα!(ειμαι 4 μηνων)αλλα ο αδερφος μου ειναι καταμαυρος σαν τσιγγανος,η γυναικα του μελαχροινη οχι πολυ σκουρη,αλλα επειδη και το σοι της μαμας μου και το σοι του πατερα της γυναικας του αδερφου μου ειναι ξανθοι γαλανοματηδες,το παιδακι τους ειναι κατασπρο,καταξανθο με γκριζομπλε ματια!!πολλες φορες τους ρωτανε αν ειναι υιοθετημενο....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια καλημέρα, εγώ έχω 4 παιδιά και έχουν όλα καστανά ματάκια σαν του μπαμπά τους (εγώ έχω γριζοπράσινα). Μόνιμο θέμα συζήτησης όπου και να πάω είναι το χρώμα ματιών των παιδιών μου. Συνέχεια ακούω "μα καλά κανένα από τα 4 δεν πήρε το χρώμα σου, τι κρίμα!!!!!" Τώρα είμαι 3 μηνών έγκυος στο 5 και από τώρα έχουν αρχίσει τα προγνωστικά " Αυτό θα είναι τυχερό να πάρει τα μάτια σου." Δηλαδή τα άλλα είναι άτυχα....Κορίτσια ήθελα πολύ να το μοιραστώ μαζί σας.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Και εμένα ο γιός μου πήρα τα μάτια της μαμάς μου, πράσινα και εγώ και ο μπαμπάς του έχουμε καστανά. Τώρα η κόρη μου γεννήθηκε με μπλε σκούρο και νομίζω ότι όσο παιρνούν οι μέρες γίνεται πιο ανοιχτό...μακάρι να πάρει τα μάτια του προπάππου της, μπλε ανοιχτό!

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πότε φαίνεται τελικά το χρώμα των ματιών του μωρού; Στις 23 μέρες τα μάτια του μπέμπη είναι σαν λαδί σκούρο - θα χαρώ πολύ να πάρει τα πρασινωπά/λαδί που έχει ο μπαμπάς μου κι εγώ..

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πότε φαίνεται τελικά το χρώμα των ματιών του μωρού; Στις 23 μέρες τα μάτια του μπέμπη είναι σαν λαδί σκούρο - θα χαρώ πολύ να πάρει τα πρασινωπά/λαδί που έχει ο μπαμπάς μου κι εγώ..

 

To χρωμα οριστικοποιείται στο εξαμηνο! Και η μικρη μου ειναι καταγαλανη προς το παρον αλλα θα κανω υπομονη αν και ειμαστε στον τριτο μηνα. Γενικα αν σαραντισει και παραμεινουν πρασινωπα δυσκολα θα αλλαξουν εντελώς. Του βαφτισιμιου μου ηταν γαλαζογκρι μεχρι το εξαμηνο (αλλα ένα θολο χρωμα) και μετα αλλαξαν αλλα δεν εγιναν καστανα. Εγιναν ένα μελί χρωμα...πολύ ανοικτα με κιτρινο μεσα...περιεργο χρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Πότε φαίνεται τελικά το χρώμα των ματιών του μωρού; Στις 23 μέρες τα μάτια του μπέμπη είναι σαν λαδί σκούρο - θα χαρώ πολύ να πάρει τα πρασινωπά/λαδί που έχει ο μπαμπάς μου κι εγώ..

 

Και ο δικός μου γιος τους πρώτους μήνες είχε ένα σκούρο μπλε και όσο περνούσε ο καιρός άνοιγαν τώρα έχει ένα περίεργο γκριζογαλανο χρώμα (τα μάτια της μαμάς μου).

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου γιος τους πρώτους μήνες είχε ένα σκούρο μπλε και όσο περνούσε ο καιρός άνοιγαν τώρα έχει ένα περίεργο γκριζογαλανο χρώμα (τα μάτια της μαμάς μου).

 

 

Ναι ε..; τι ωραία...:)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!

 

εμενα της μικρης μου , π πλεον ειμαστε 4 μηνων αρχισαν ν πρασινιζουν κ από αποψη κληρονομικότητας κολλαει γτ εχουμε πρασινοματηδες κ από τ δυο σογια, νομιζω πως τ χρωμα τ ματιων είναι από τ χαρακτηριστικα εκεινα π ακολουθουν τ νομους τ μεντελ

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμένα ο γιος μου γεννήθηκε με γαλάζια μάτια παρόλο που και οι δύο έχουμε καστανά, τελικά επικράτησε το χρώμα της γιαγιά του, το πράσινο.Τώρα και η κόρη μου γεννήθηκε με μπλέ μάτια αλλά ακόμα παίζονται γιατί είναι πολύ μικρούλα ακόμα...

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας! Το μωράκι μου ειναι 32 ημερών κ έχουμε δυο όμορφα σκούρα γκρι ματάκια! Ο μπαμπάς του εχει γαλάζια μάτια κ εγώ κάστανα. Απο την πλευρά του μπαμπά του σχεδόν οι περισσότεροι ειναι γαλαζοματηδες, ενώ στο δικό μου σόι υπάρχει μια μίξη, κάστανα, μπλε κ πράσινα. Υπάρχει πιθανότητα απο σκούρα γκρι να ανοίξει το χρώμα των ματιών του; Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω αποριες...καποιες μανουλες με μεγαλυτερα παιδακια ας μας απαντησουν εαν μπορουν!

Εμενα το αγορακι μου ειναι 7 μηνων περιπου!Γεννηθηκε με μπλε ματια και μεχρι τον τεταρτο ηταν καταγαλανα!(θηλασα περιπου 20-30 μερες)

Μετα τον 4ο εχουν παρει ενα πρασινωπο χρωμα που καποιες φορες καφετιζει κιολας!

Λοιπον..εγω, η μαμα μου, ο αδερφος μου κι ολο το σοι της μαμας (αδερφια,ξαδερφια,γονεις κτλ. ΚΑΤΑΓΑΛΑΝΑ ματια!ΟΛΟΙ)

Ο πεθερος μου γαλανα κι αυτος..ο αντρας μου, ο αδερφος του, κι η πεθερα μου καστανα!Ολοι μου λεγανε ειναι γαλανος ο μικρος..κι η παιδιατρος το ιδιο...

ακομη δεν μπορω να το χωνεψω..χαχαχα(ΓΕΡΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ αλλα καθε πληροφορια δεκτη)

Κι ειχαμε κι ενα περιστατικο στην οικογενεια..Ο αδερφος της μαμας μου 2 παιδια γαλανα και η γυναικα του γαλανη..χωριζουνε κι η γυναικα ξαναπαντρευεται..κανει ενα ακομη παιδακι βγαινει με καστανα ματια και μαυρα μαλλια..μεχρι 1 1μιση χρονων οπου το κοριτσακι εγινε γαλανο και καταξανθο!

Το εχω δει με τα ματια μου...να ελπιζω???Εμενα ηταν και γαλανο απο μωρο..τι να πω??

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω αποριες...καποιες μανουλες με μεγαλυτερα παιδακια ας μας απαντησουν εαν μπορουν!

Εμενα το αγορακι μου ειναι 7 μηνων περιπου!Γεννηθηκε με μπλε ματια και μεχρι τον τεταρτο ηταν καταγαλανα!(θηλασα περιπου 20-30 μερες)

Μετα τον 4ο εχουν παρει ενα πρασινωπο χρωμα που καποιες φορες καφετιζει κιολας!

Λοιπον..εγω, η μαμα μου, ο αδερφος μου κι ολο το σοι της μαμας (αδερφια,ξαδερφια,γονεις κτλ. ΚΑΤΑΓΑΛΑΝΑ ματια!ΟΛΟΙ)

Ο πεθερος μου γαλανα κι αυτος..ο αντρας μου, ο αδερφος του, κι η πεθερα μου καστανα!Ολοι μου λεγανε ειναι γαλανος ο μικρος..κι η παιδιατρος το ιδιο...

ακομη δεν μπορω να το χωνεψω..χαχαχα(ΓΕΡΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ αλλα καθε πληροφορια δεκτη)

Κι ειχαμε κι ενα περιστατικο στην οικογενεια..Ο αδερφος της μαμας μου 2 παιδια γαλανα και η γυναικα του γαλανη..χωριζουνε κι η γυναικα ξαναπαντρευεται..κανει ενα ακομη παιδακι βγαινει με καστανα ματια και μαυρα μαλλια..μεχρι 1 1μιση χρονων οπου το κοριτσακι εγινε γαλανο και καταξανθο!

Το εχω δει με τα ματια μου...να ελπιζω???Εμενα ηταν και γαλανο απο μωρο..τι να πω??

η κόρη μου γεννήθηκε γαλανομάτα με μαύρα μαλλάκια. Επειδή τη θήλασα μέχρι 6μιση μηνών , έλεγα θα αλλάξει το χρώμα των ματιών καθώς κι εγώ αλλά και ο πατέρας της έχουμε καστανά μάτια. Έλα όμως που μόνο το χρώμα των μαλλιών της άλλαξε! Σήμερα είναι 8μιση χρονών με καταγάλανα μάτια και ξανθά μαλλιά! Τα μάτια τα πήρε από τον παππού!

Link to comment
Share on other sites

η κόρη μου γεννήθηκε γαλανομάτα με μαύρα μαλλάκια. Επειδή τη θήλασα μέχρι 6μιση μηνών , έλεγα θα αλλάξει το χρώμα των ματιών καθώς κι εγώ αλλά και ο πατέρας της έχουμε καστανά μάτια. Έλα όμως που μόνο το χρώμα των μαλλιών της άλλαξε! Σήμερα είναι 8μιση χρονών με καταγάλανα μάτια και ξανθά μαλλιά! Τα μάτια τα πήρε από τον παππού!

 

Ωραια!!!!Εγω αυτο δεν μπορω να καταλαβω πως τα αλλαξε 4 μηνων που λενε οτι αλλαζουν οταν κοψουν το θηλασμο...και ξεχασα να γραψω ο πατερας μου εχει πρασινα σκουρα ματια....εγω δεν ξερω γιατι..πειτε με χαζη πειτε με τρελη χαχαχα νομιζω θα ανοιξουν!Στο φως ειναι πρασινα ανοιχτα ΠΟΛΥ εξω αλλαζουν διαρκως!Τι να πω....η ελπιδα πεθαινει τελευταια!!!χαχαχα

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω αποριες...καποιες μανουλες με μεγαλυτερα παιδακια ας μας απαντησουν εαν μπορουν!

Εμενα το αγορακι μου ειναι 7 μηνων περιπου!Γεννηθηκε με μπλε ματια και μεχρι τον τεταρτο ηταν καταγαλανα!(θηλασα περιπου 20-30 μερες)

Μετα τον 4ο εχουν παρει ενα πρασινωπο χρωμα που καποιες φορες καφετιζει κιολας!

Λοιπον..εγω, η μαμα μου, ο αδερφος μου κι ολο το σοι της μαμας (αδερφια,ξαδερφια,γονεις κτλ. ΚΑΤΑΓΑΛΑΝΑ ματια!ΟΛΟΙ)

Ο πεθερος μου γαλανα κι αυτος..ο αντρας μου, ο αδερφος του, κι η πεθερα μου καστανα!Ολοι μου λεγανε ειναι γαλανος ο μικρος..κι η παιδιατρος το ιδιο...

ακομη δεν μπορω να το χωνεψω..χαχαχα(ΓΕΡΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ αλλα καθε πληροφορια δεκτη)

Κι ειχαμε κι ενα περιστατικο στην οικογενεια..Ο αδερφος της μαμας μου 2 παιδια γαλανα και η γυναικα του γαλανη..χωριζουνε κι η γυναικα ξαναπαντρευεται..κανει ενα ακομη παιδακι βγαινει με καστανα ματια και μαυρα μαλλια..μεχρι 1 1μιση χρονων οπου το κοριτσακι εγινε γαλανο και καταξανθο!

Το εχω δει με τα ματια μου...να ελπιζω???Εμενα ηταν και γαλανο απο μωρο..τι να πω??

 

Καλησπέρα!το χρώμα των ματιών καθορίζεται απο τα γονίδιά που φέρουν και οι δυο γονείς.λενε οτι συνήθως όσο θηλάζουν τα μωρά έχουν γαλανά μάτια όμως αυτο ειναι κατα προσέγγιση λόγω του οτι εχουν βάλει ένα μέσο όρο θηλασμού περίπου 6 μήνες, οποτε αυτο ειναι και το διάστημα συνήθως που αρχίζει να οριστικοποιείται το χρώμα.ομως το τελικό χρώμα μπορεί να διαμορφωθεί μέχρι και τα δυο χρόνια.δεν ειναι πολυ σπάνιο δυο γονείς με κάστανα μάτια να κάνουν παιδι με γαλανά, αρκεί και οι δυο γονείς να φέρουν το αντίστοιχο γονίδιο του Γαλανού χρώματος.αν δεν κάνω λάθος λέγεται μεταλλαγμένο γονίδιο και πρεπει να το εχουν και οι δυο στο dna τους.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το χρώμα αλλάζει με την έκθεση στον ήλιο και στα περισσότερα μωρά γύρω στους έξι μήνες φαίνεται το τελικό χρώμα ματιών.

 

Το έχω ακούσει να το λένε στην τηλεόραση παιδίατροι καλεσμένοι σε εκπομπές και επίσης, το έχω διαβάσει. Το ότι παίζει ρόλο το μητρικό γάλα το έχω ακούσει μόνο από γιαγιάδες...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το χρώμα αλλάζει με την έκθεση στον ήλιο και στα περισσότερα μωρά γύρω στους έξι μήνες φαίνεται το τελικό χρώμα ματιών.

 

Το έχω ακούσει να το λένε στην τηλεόραση παιδίατροι καλεσμένοι σε εκπομπές και επίσης, το έχω διαβάσει. Το ότι παίζει ρόλο το μητρικό γάλα το έχω ακούσει μόνο από γιαγιάδες...

 

Για την εκθεση στον ηλιο διαφωνω!Γεννηθηκα Ιουνιο η μαμα μου εξω με ειχε (οχι νταλα ηλιο βεβαια..εννοω στο φως της ημερας!)Κι εχω καταγαλανα ματια..ο γιος μου γεννηθηκε Δεκεμβριο...αργησε να δει τετοιο ηλιο αλλα το αποτελεσμα ειναι το αναποδο!

Εκτος εαν εννοεις οτι ο ηλιος βοηθα στο να ανοιξουν που αμφιβαλλω λιγο...

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνετε μια μικρή έρευνα στο διαδύκτιο θα δείτε οτι τα μάτια καθορίζονται απο τα γονίδιά των γονιών.παντως το θεωρώ λίγο δύσκολο απο σκούρα να ανοίξουν.συνηθως απο ανοιχτά σκουραίνουν παρά το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...