Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυθρόνα μονό κρεβάτι πτυσσόμενο, με στρώμα με ελατήρια (όχι αφρό) - ξέρετε κανένα;


Recommended Posts

Ψάχνω μια πολυθρόνα που να ανοίγει σε μονό κρεβάτι που το στρώμα να έχει ελατήρια  να μην ειναι δηλαδή αφρός ή ράντσο κλπ. 

Το ικέα έχει μόνο με αφρό. Έχει δεί ή ξέρει κανένας εταιρεία που να έχει τέτοιο , γιατί ψάχνω ψάχνω και δεν έχω βρεί κάτι!! 

ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 54 λεπτά , belleblue είπε:

Ψάχνω μια πολυθρόνα που να ανοίγει σε μονό κρεβάτι που το στρώμα να έχει ελατήρια  να μην ειναι δηλαδή αφρός ή ράντσο κλπ. 

Το ικέα έχει μόνο με αφρό. Έχει δεί ή ξέρει κανένας εταιρεία που να έχει τέτοιο , γιατί ψάχνω ψάχνω και δεν έχω βρεί κάτι!! 

ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Καλησπερα,εχω την εντυπωση οτι δεν θα βρεις, γιατι πρακτικα το στρωμα με τα ελατηρια ,pocket ή bonnel δεν διπλωνει για να μπει μεσα στη πολυθρονα.Εκανα μεγαλη ερευνα  και αγορασα καναπε κρεββατι με ιταλικο μηχανισμο που αναδιπλωνεται εσωτερικα και δε συρεται,και οι επιλογες ησαν αφρολεξ ή memory foam 10 -15cm που ηταν και ακριβοτερο φυσικα!Η μονη λυση για ελατηρια ειναι καναπες(προυποθετει μηκος 2μ,και ξεχωριστη παραγγελια στρωμα στις διαστασεις που θελεις.Εγω αγορασα καναπε 1,20 φαρδος που ειναι και το φαρδος του σχηματιζομενου κρεββατιου(ημιδιπλο)και οταν ανοιγεται αποκτα μηκος 2μ.Υπαρχουν μαγαζια που ειδικευονται στα πτυσσομενα. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου σε ευχαριστω για την απαντηση σου, δυστυχως πρεπει να ειναι πολυθρονα. 

 

Πιστεύω ότι υπαρχει σιγουρα κάπου, οτι είναι δηλδη εφικτό,  πχ το ικέα παλιότερα είχε, αλλα σταματησε να το βγάζει. 

Το ικεα βγαζει ημιδιπλο καναπε κρεβατι με στρωμα με ελατήρια!  αλλα οχι μονό. 

Σε εμενα χωραει μόνο πλάτος πολυθρόνας! 

Απλως το θεμα ειναι σε πιο κατάστημα.....ελεγα μηπως καποιο απο αυτα που κατασκευαζουν στρωματα κλπ.... 

 

 

 

 

10 ώρες πρίν, mamaef είπε:

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Γειά σου σε ευχαριστω για την απαντηση σου, δυστυχως πρεπει να ειναι πολυθρονα. 

 

Πιστεύω ότι υπαρχει σιγουρα κάπου, οτι είναι δηλδη εφικτό,  πχ το ικέα παλιότερα είχε, αλλα σταματησε να το βγάζει. 

Το ικεα βγαζει ημιδιπλο καναπε κρεβατι με στρωμα με ελατήρια!  αλλα οχι μονό. 

Σε εμενα χωραει μόνο πλάτος πολυθρόνας! 

Απλως το θεμα ειναι σε πιο κατάστημα.....ελεγα μηπως καποιο απο αυτα που κατασκευαζουν στρωματα κλπ.... 

 

 

 

 

 

Καλημερα,νομιζω οτι ο μονος τροπος να υπαρχουν ελατηρια σε στρωμα πολυθρονας ειναι να αποτελειται απο 3 ξεχωριστα κομματια  που το φαρδος τους να ειναι το φαρδος του επιθυμητου κρεββατιου πχ 80 ποντοι και το υψος 65 περ. ποντοι ωστε τα δυο κομματια να αναδιπλωνονται και να αποτελουν το καθισμα της πολυθρονας και το τριτο να ειναι η πλατη,και οταν ευθειαζονται και τα τρια να ειναι 1,95 μηκος. Παρολα αυτα οταν θα ανοιγει θα υπαρχει χωρισμα αναμεσα στα 3 κομματια που το αισθανεσαι!Αυτα μπορεις να τα φτιαξεις παραγγελια μονο σε μικρη βιοτεχνια στρωματων,γιατι οι μεγαλες δεν αναλαμβανουν.Οταν ημουν φοιτητρια και επισκεπτομουν μια θεια μου που ειχε αντιστοιχη πολυθρονα ,ξυπναγα πιασμενη ,γιατι φαντασου οτι τα κανονικα στρωματα με ελατηρια εχουν και επιπλεον στρωσεις με foam, για ανεση ,πραγμα ομως που προσθετει υψος αρα ανεφικτο για πολυθρονα! Εγω και ο ανδρας μου που εχουμε αναγαγει το θεμα υπνου σε ολοκληρη φιλοσοφια και αλλαζουμε τακτικα στρωματα αφου ξαπλωσουμε δοκιμαστικα σε ολα σχεδον της αγορας(φαντασου οτι αποκλειουμε ξενοδοχεια οταν παμε καπου λογω στρωματος), στο κρεββατι  μας περισυ λογω που προσθεσαμε μηχανισμο ηλεκτρικο ανακλησης, βαλαμε στρωματα latex φυσικο,25 ποντων dunlopillo, γιατι στις προδιαγραφες ανακλησεων δεν μπαινουν ελατηρια.Φαντασου τωρα να θελουμε να διπλωσει κι ολας για τη πολυθρονα!

Καλη ερευνα!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Γειά σου σε ευχαριστω για την απαντηση σου, δυστυχως πρεπει να ειναι πολυθρονα. 

 

Πιστεύω ότι υπαρχει σιγουρα κάπου, οτι είναι δηλδη εφικτό,  πχ το ικέα παλιότερα είχε, αλλα σταματησε να το βγάζει. 

Το ικεα βγαζει ημιδιπλο καναπε κρεβατι με στρωμα με ελατήρια!  αλλα οχι μονό. 

Σε εμενα χωραει μόνο πλάτος πολυθρόνας! 

Απλως το θεμα ειναι σε πιο κατάστημα.....ελεγα μηπως καποιο απο αυτα που κατασκευαζουν στρωματα κλπ.... 

 

 

Ρώτα στην media strom, εγώ έχω το μοντέλο felicita. Δεν έχω ιδέα τί στρώμα έχει, δεν ξέρω να το ξεχωρίζω....:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...