Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!! ΦΑΓΗΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗ ΘΕΛΕΙ ΨΥΓΕΙΟ!!! ΙΔΕΕΣ;;;


Μαριλίνα

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Φέτος, επειδή το σχολείο μας θα μπει πάλι στη δωρεάν σίτιση, η κυρία που αναλάμβανε να βάζει στο ψυγείο και να ζεσταίνει το φαΐ των παιδιών του ολοήμερου, δεν θα συνεχίσει να το κάνει. 

Προσπαθώ να σκεφτώ ιδέες φαγητού να βάζω στην κόρη μου, που να μην χαλάσουν 6 περίπου ώρες εκτός ψυγείου. 

ψάχνω κάτι εύκολο γιατί έχω σκεφτεί ότι θα το μαγειρεύω πρωί πρωί (καλό ξύπνημα στις 5...) για να διατηρηθούν, λόγω ζέστης. 

Καμία ιδέα;;

Εκτός από τα κλασικά, μπιφτέκια με πατάτες, πίτες κλπ...

Εσείς έχετε τέτοιο πρόβλημα με το ολοήμερο σχολείο;;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τωρα που θα δροσίσει κι αλλο ο καιρός δε νομίζω να έχεις προβλημα με το να μεινει 6 ώρες το φαγητό εκτος ψυγείου.. Καλά καλα ουτε τωρα δεν εχεις πρόβλημα,δεν έχει καύσωνα για να αλλοιώνονται.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Μαριλίνα είπε:

Καλημέρα σας.

Φέτος, επειδή το σχολείο μας θα μπει πάλι στη δωρεάν σίτιση, η κυρία που αναλάμβανε να βάζει στο ψυγείο και να ζεσταίνει το φαΐ των παιδιών του ολοήμερου, δεν θα συνεχίσει να το κάνει. 

Προσπαθώ να σκεφτώ ιδέες φαγητού να βάζω στην κόρη μου, που να μην χαλάσουν 6 περίπου ώρες εκτός ψυγείου. 

ψάχνω κάτι εύκολο γιατί έχω σκεφτεί ότι θα το μαγειρεύω πρωί πρωί (καλό ξύπνημα στις 5...) για να διατηρηθούν, λόγω ζέστης. 

Καμία ιδέα;;

Εκτός από τα κλασικά, μπιφτέκια με πατάτες, πίτες κλπ...

Εσείς έχετε τέτοιο πρόβλημα με το ολοήμερο σχολείο;;

 

Εκτός από κεφτεδάκια, πίτες κλπ, θα πρότεινα επίσης κρύες σαλάτες, τύπου μακαρονοσαλάτες με mix λαχανικών (π.χ. με αρακά και καροτάκια), όπως επίσης και φακόρυζο, βραστά αυγά με κριτσίνια κ.λπ. που τρώγονται άνετα σε θερμοκρασία δωματίου.

 

Μπορείς φυσικά να πάρεις ένα σκεύος που διατηρεί το φαγητό ζεστό και να δίνεις εκεί κανονικό φαγητό το οποίο έχεις μαγειρέψει ή ζεστάνει το πρωί.

 

Πάντως, ένα φαγητό που μαγειρεύεται το πρωί ή που μαγειρεύεται το προηγούμενο βράδυ, μπαίνει στο ψυγείο και ζεσταίνεται το πρωί δεν χαλάει μέσα σε 6 ώρες (προφανώς δεν μιλάμε για πολύ ευαίσθητα φαγητά). Εγώ τον χειμώνα όταν τελειώνω το φαγητό το βράδυ, το αφήνω εκτός ψυγείου και το βάζω το άλλο πρωί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Μαριλίνα είπε:

Καλημέρα σας.

Φέτος, επειδή το σχολείο μας θα μπει πάλι στη δωρεάν σίτιση, η κυρία που αναλάμβανε να βάζει στο ψυγείο και να ζεσταίνει το φαΐ των παιδιών του ολοήμερου, δεν θα συνεχίσει να το κάνει. 

Προσπαθώ να σκεφτώ ιδέες φαγητού να βάζω στην κόρη μου, που να μην χαλάσουν 6 περίπου ώρες εκτός ψυγείου. 

ψάχνω κάτι εύκολο γιατί έχω σκεφτεί ότι θα το μαγειρεύω πρωί πρωί (καλό ξύπνημα στις 5...) για να διατηρηθούν, λόγω ζέστης. 

Καμία ιδέα;;

Εκτός από τα κλασικά, μπιφτέκια με πατάτες, πίτες κλπ...

Εσείς έχετε τέτοιο πρόβλημα με το ολοήμερο σχολείο;;

 

γειά σου Μαριλίνα,  

 

κ εμένα τα δικά μου θα ξεκινήσουν φέτος ολοήμερο, κ επειδή δεν θέλω να ζεσταίνουν τα φαγητά τους στον φούρνο μικροκυμάτων, σκέφτηκα κ πήρα Θερμός Φαγητού. Επίσης έκανα κ μία μικρή λιστούλα,  που στην παραθέτω,  έχοντας αφήσει μόνο τα φαγητά κ σαλατικά που δεν θέλουν ψυγείο κ ζέσταμα 

 

-        Σάντουιτς με κεφτεδάκια/ κοτόπουλο ψητό

-        Ψωμί χάμπουργκερ με μπιφτέκι, κέτσαπ κ τυρί

-        Σάντουιτς με ελιόπαστα φέτα ντομάτα

-        Σάντουιτς με φιλαδέλφεια ντομάτα

-        Σάντουιτς με σνίτσελ κοτόπουλο

-        Κιμαδόπιτα

-        Κοτόπιτα

-        Μπρόκολο – κουνουπίδι βραστό με λάδι κ λεμόνι 

-        Αγγουροντομάτα χωρίς αλάτι

-        Πατατοσαλάτα / βραστές πατάτες με λάδι κ λεμόνι

-        Σπιτική πίτσα

-        ζαμπονοκασερόπιτα

-        Αλμυρό κέικ / αλμυρά μάφιν

-        Ντοματίνια τσέρυ

-        Καρότο ή αγγούρι ωμά σε λωρίδες  χωρίς αλάτι

-        Ελιές χωρίς κουκούτσι

-        Βραστά καρότα

-        Καλαμπόκι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Μαριλίνα είπε:

Σας ευχαριστώ όλες!!!

annulen, εσάς θα το βάζουν ψυγείο ή όχι;;;

 

Ψυγείο υπάρχει - κ συγκεκριμένα 2 ψυγεία - αλλά σήμερα που τους πήγε ο άντρας μου το πρωί κ πήγε να δει τα "κατατόπια" του ολοήμερου, το ψυγείο ήταν ήδη γεμάτο, δεν χώραγε τίποτα άλλο. Σήμερα θα ξεκινήσουν πρώτη μέρα στο ολοήμερο. Εμείς είχαμε κάτι τοσοδούλικα ταπεράκια με ελιές ροδέλες κ 4-5 ντοματίνια μέσα κ τα έβαλε ο σύζυγός μου στην πόρτα του ψυγείου, γιατί δεν χωρούσαν κ πουθενά αλλού. Οπότε είπαμε ότι ευτυχώς που επιλέξαμε τη λύση του θερμός,  για το φαγητό. Νομίζω ότι σε κάνα - δύο μήνες δεν θα τίθεται θέμα για το ψυγείο, λόγω καιρού, τουλάχιστον για τα σαλατικά. Εντάξει δεν λέμε να πάρουν και ψάρια ή άλλα ευπαθή τρόφιμα. Κ εννοείται ότι από τη λίστα που έβαλα πάνω,  δεν θα τα τρώνε κ όλα, αλλά διάβασα κάπου ότι πρέπει οπωσδήποτε να τους βάζουμε κ σαλατικά κι ας τα φέρνουν πίσω, κάποια στιγμή θα τα φάνε. 

Link to comment
Share on other sites

Να πάρετε μια ισοθερμική τσάντα να κουβαλάει το φαγητό της, να είστε άνετοι χειμώνα καλοκαίρι.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...