Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένα δίδυμα κάνει δίδυμα?


Recommended Posts

Γεια σας!! θα ήθελα αν καποιος γνωρίζει να μου πει αν κάποιος που είναι δίδυμος κάνει δίδυμα..

 

Είμαι δίδυμη και τώρα που σκέφτομαι να κάνω το δεύτερο, αναρωτίεμαι αν υπάρχει περίπτωση να κάνω και εγώ δίδυμα..Ξέρει κανένας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από ράδιο-αρβύλα...

νομίζω πως ναι. Είχα διαβάσει κάπου πως οι πιθανότητες είναι 7 φορές μεγαλύτερες σε σχέση με τους άλλους. Επειδή όμως δε θυμάμαι την πηγή αυτής της πληροφορίας (γι' αυτό λέω και "ράδιο-αρβύλα"), μη της δώσεις και πολύ σημασία.

 

Αν είναι να 'ρθει θε να 'ρθει....

 

:D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

O γυναικολόγος στον οποίο έκανα τους "μεγάλους " υπέρηχους μου έιχε πέι ότι ναι και σε πολύ μεγάλο ποσοστό τα διζυγωτικά δίδυμα.Bρήκα κι αυτό:

 

Πότε υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες

 

Εχει διαπιστωθεί ότι ορισμένοι παράγοντες επηρεάζουν τη δημιουργία διδύμων: η ηλικία της μητέρας (αν είναι πάνω από 36 ετών οι πιθανότητες αυξάνονται), το χρώμα του δέρματός της (οι αφροαμερικανικές και αφρικανικές οικογένειες αποκτούν συχνότερα δίδυμα), το κλίμα (περισσότερα δίδυμα γεννιούνται στη Βόρεια παρά στη Νότια Ευρώπη) και, τέλος, η κληρονομικότητα (τα δίδυμα έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να γίνουν γονείς διδύμων).

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=138215&ct=84

 

Πάντως εγώ δε γέννησα δίδυμα .Για πιθανότητες μιλάμε. :D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

O γυναικολόγος στον οποίο έκανα τους "μεγάλους " υπέρηχους μου έιχε πέι ότι ναι και σε πολύ μεγάλο ποσοστό τα διζυγωτικά δίδυμα.Bρήκα κι αυτό:

 

Πότε υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες

 

Εχει διαπιστωθεί ότι ορισμένοι παράγοντες επηρεάζουν τη δημιουργία διδύμων: η ηλικία της μητέρας (αν είναι πάνω από 36 ετών οι πιθανότητες αυξάνονται), το χρώμα του δέρματός της (οι αφροαμερικανικές και αφρικανικές οικογένειες αποκτούν συχνότερα δίδυμα), το κλίμα (περισσότερα δίδυμα γεννιούνται στη Βόρεια παρά στη Νότια Ευρώπη) και, τέλος, η κληρονομικότητα (τα δίδυμα έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να γίνουν γονείς διδύμων).

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=138215&ct=84

 

Πάντως εγώ δε γέννησα δίδυμα .Για πιθανότητες μιλάμε. :D

 

Παει και η τελευταια μου ελπιδα.Δεν εχω τιποτε απο τα παραπανω....

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα !!

εγω ειμαι διδυμη διζυγωτικη και εκανα και διζυγωτικα διδυμα!αγορια βεβαια!

οι πιθανοτητες ειναι πολλες!! :wink:

:lol::lol::lol::lol: Να το πώ στην αδερφή μου να καταχαρεί :lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εχω κληρονομικότητα απο γιαγια δηλαδή τη μητέρα της μαμάς μου, αδελφή παππού, ξαδέλφες της γιαγιάς μου.

 

Μόνο σε εμένα και την αδελφή μου, τη δεύτερη γενεά χτύπησε η πόρτα η δίδυμη εγκυμοσύνη.Ούτε τα δίδυμάκια τους έκαναν δίδυμα ούτε κανείς άλλος, ούτε η μαμά μου με 8 εγκυμοσύνες.

 

Αλλα και μου μας χτύπησε την πόρτα, μόνο χαρά μας έδωσε, πέρα απο τις επιφυλάξεις μας. Γνώμη μου που αν θέλεις τη σκέφτεσαι λίγο, απο το να μείνει το παιδί ένα και μόνο του, η καποια πιθανότητα για διδυμάκια δεν είναι τόσο απελπιστικη και αποτρεπτική νομίζω, τί λες; Εσύ ξέρεις...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Για πιθάνοτητες μιλάμε..

Έχω και εγώ ένα παράδειγμα από το οικογενειακό περιβάλλον:

Ο άντρας της αδερφής της γιαγιάς μου :) είναι δίδυμος, έκαναν δίδυμα αγόρι-κορίτσι, η δίδυμη και άλλες δύο κόρες τους έχουν κάνει δίδυμα και τώρα η τέταρτη είναι έγκυος δίδυμα..Συνολικά σε μια οικογένεια 6 ζευγάρια διδύμων! :shock: Δεν φαντάζομαι να είναι τυχαίο! :D

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αυτο μετο θέμα με την κληρονομικότητα στα δίδυμα με έχει αγχώσει πάρα πολύ. Η μαμά μου είναι δίδύμη και η μαμά της μαμάς μου είναι δίδυμη και μάλιστα η γιαγια είχε πολλές εγκυμοσύνες με δίδυμα αλλά δεν έζησαν. Όπως επίσης και απο τον μπαμπά μου η μαμά του είναι δίδυμη. έχω δηλαδή κληρονομικότητα? Η μαμά μου όμως δεν έκανε δίδυμα.

a84026bdda.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Αυτο μετο θέμα με την κληρονομικότητα στα δίδυμα με έχει αγχώσει πάρα πολύ. Η μαμά μου είναι δίδύμη και η μαμά της μαμάς μου είναι δίδυμη και μάλιστα η γιαγια είχε πολλές εγκυμοσύνες με δίδυμα αλλά δεν έζησαν. Όπως επίσης και απο τον μπαμπά μου η μαμά του είναι δίδυμη. έχω δηλαδή κληρονομικότητα? Η μαμά μου όμως δεν έκανε δίδυμα.

 

ΜΟΟΟΝΟΟΟ??!! :lol:

Καλέ βάλε καμιά ντουζίνα ακόμα....

Όταν μείνεις έγκυος... ενημέρωσε μας αν είναι δίδυμα ή τετράδυμα! :lol::lol:

 

Το άκρων άοτον της "τύχης" -να το πω?! - ήταν γνωστή μου να έχει εγκυμοσύνη με δύο σάκους εκ των οποίων ο ένας περιείχε μονοζυγωτικά δίδυμα, ενώ ο άλλος ένα έμβρυο. Δηλαδή.... έκανε τρίδυμα!!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

alcyon καλημέρα!

Μου έδωσες κουράγιο και εσυ!! :roll: όλοι τα ίδια μου λένε :roll: και με τις πολυκυστικές που έχω ακόμα πιο σκούρα τα πράγματα. :roll:

Αλλά απο την άλλη ας έρθει το μωράκι με την ώρα του και δεν θα είμαι εγω αυτήν που θα αποφασίσει αν θα είναι 1 ή 2 ή 3 ή 4...........(λέμε τώρα)

a84026bdda.png
Link to comment
Share on other sites

alcyon καλημέρα!

Μου έδωσες κουράγιο και εσυ!!

 

Δεν κάνει τίποτα.... "Ειδικότης μου!!" :lol::lol::lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ έχω να σας πω ότι είμαι δίδυμη μονοζυγωτική και η αδελφή μου πριν 2 χρόνια έφερε στον κόσμο δίδυμα.. ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι!! Ενώ εγώ με την αδελφή μου είμαστε σαν δύο σταγόνες νερό, τα μικρά μας δεν μοιάζουν καθόλου!!

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω ακουσει τα μονοζυγωτικα διδυμα μπορει να συμβει στην οποιαδηποτε και δεν υπαρχει θεμα κληρονομικοτητας ενω τα διζυγωτικα ειναι κληρονομικα, ελευθερωνονται δυο ωαρια κτλ.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Απο οτι εχω ακουσει τα μονοζυγωτικα διδυμα μπορει να συμβει στην οποιαδηποτε και δεν υπαρχει θεμα κληρονομικοτητας ενω τα διζυγωτικα ειναι κληρονομικα, ελευθερωνονται δυο ωαρια κτλ.

 

Αχ εγώ πάλι έχω ακούσει το αντίθετο..

 

Και εγώ είμαι έγκυος με ετεροζυγωτικά (διπλή ωορηξία) και δεν υπάρχει ιστορικό διδύμων ούτε από μεριά μου και ούτε από τον άντρα μου τουλάχιστον μέχρι προγιαγιάδες..

 

Περίεργο ε? όταν τα είδα δύο στον υπέρηχο μου ήρθε ταμπλάς στο κεφάλι. Δεν το περίμενα με τίποτα.

 

:)

sw61p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δίδυμα αδελφια εχει η μητερα μου, δίδυμα αδελφια εχει και ο πατερας μου...Εγω τζιφος...Θεωρουσα-ακουγοντας πως μεγαλώνοντας η ηλικία της μητέρας υπάρχει μεγάλη πιθανότητα δίδυμης κύησης...-πως εχω διδυμα αλλά ...οχι...!!!!!!!!!!

Κανεις απο τα 2 σογια δεν απεκτησε ξανα διδυμα...Η αδελφη μου τωρα μένει να δουμε...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι μονοζυγωτική δίδυμη και η μητέρα μου είχε και δεύτερη εγκυμοσύνη δίδυμη αλλά δυστυχως τα χασε .

Προς το παρον ούτε εμένα (1 παιδάκι ) ούτε της αδελφής μου( έγκυος στο τρίτο ) της έχει τύχει.

Βέβαια η αδελφή μου είναι 7 εβδομάδων και δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τίποτα ακόμα , λέτε ;;;;

Εγώ το ελπίζω για την επόμενη φορά !!!

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

σίγουρα η κληρονομικότητα παίζει ρόλο αλλά μόνο από την πλευρά της γυναίκας.. (δηλαδή εάν ο άντρας έχει κληρονομικότητα δεν γίνεται τίποτα) τότε το ποσοστό είναι 1 στις 100 και σίγουρα η ηλικία (αυξάνονται οι πιθανότητες μετά τα 35)

εμένα η γιαγιά μου (από μαμά) είχε γεννήσει δίδυμα οπότε ήταν πιθανό ή εγώ ή η αδερφή μου να κάνουμε δίδυμα αλλά ποτέ δεν το είχα πάρει σοβαρά μέχρι που όταν έμεινα έγκυος η γιατρός μου ανακοίνωσε ότι έχω δίδυμα και έπαθα ΣΟΚ!

BSuJp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η κληρονομικότητα παιζει ρόλο στην δικη μου περίπτωση η γιαγια μου ( η μητέρα της μαμα μου ) ήταν δίδυμη , η κόρη της ( η αδερφή της μαμας μου ) έκανε δύο δίδυμα αγορια προφανως μονοζυγωτικα , γιατι μοιάζουν σαν δύο σταγώνες νερό και εγω περιμέων δίδυμα μονοζυγωτικά , έχω ήδη ένα αγορακι 12,5 μηνων και μόλις έμαθα οτι είμαι εγκυος σε δίδυμα κόντεψα να πάθω συγκοπή τώρα είμαι 10 εβδομάδων περιπου και περιμένουμε να δόυμε το φύλλο σε λίγο καιρο μακάρι να πανε όλα καλα να γεννήθουν γερά τα φασολάκια μου και να είναι κοριτσάκια γίνεται !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν οι διδυμες κυησεις οφειλονται στην κληρονομικοτητα αυτο που ξερω ειναι οτι ζηλευω (με την καλη εννοια) αυτους που εχουν διδυμα και μακαρι ο Θεος να δωσει κ σε μενα καποα στιγμη γερα διδυμακια...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εμένα είχε η προγιαγιά μου(μαμά του παππού μου,απο την πλευρά του μπαμπά)δίδυμα και δύο θείες μου,από την πλευρά της μαμάς του μπαμπά μου.Σας μπέρδεψα ε;

Έκανα ομοζυγωτικά δίδυμα με εξωσωματική.Ο γιατρός υποστηρίζει πως ήταν τυχαίο γεγονός και δεν ''βοήθησε'' στον διαχωρισμό του ωαρίου η επιστήμη.

Μπορεί να επηρρέασε η κληρονομικότητα,αν και έχω ακούσει οτι εξαρτάται μόνο απο την γυναίκα και η μαμά μου δεν είχε δίδυμα στην οικογένεια της.Ή μπορεί τα φασολάκια μου να το αποφάσισαν μόνα τους :mrgreen:

 

Nάσια

Διδυμούλες...20/10/08

μετά από 15 μήνες (7/1/10)ήρθε και το μικράκι μας!

Link to comment
Share on other sites

Η γιαγιά της μητέρας μου ειχε κάνει δίδυμα, μια ξαδέρφη της επίσης δίδυμα, η μαμά του πατέρα μου είχε κάνει δίδυμα (αγόρι κορίτσι), από το σόι του πατερα μου έχουμε τρίδυμα (είναι ήδη 30 χρονών)!!!

 

......και εγώ τώρα στον πρώτο υπέρηχο φάνηκαν δυο σάκοι αλλά ο ένας είχε παλινδρομήσει!! :cry: :cry: Τις πρώτες ώρες ήμουν κουρέλι στην κυριολεξία, μετά σιγά σιγά άρχισα να συνέρχομαι, φυσικά και με έχει στεναχώρησει πολύ, αλλά αφού το επέλεξε η φύση κάτι παραπάνω θα ήξερε....

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι πιθανότητες είναι μεγάλες και επίσης έχω ακούσει από πολλούς ότι δίδυμα γίνονται ανά 4 γενιές...

Δηλαδή αφού είσαι δίδυμη εσύ δίδυμα θα κάνουν στάνταρ και τα παιδιά των εγγονιών σου, δηλαδή τα δισεγγονα σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...