Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οσπρια και αυγα ποσο συχνα;


Δωρα

Recommended Posts

Σε μωρακι 10 μηση μηνων  που αρνειται πισματικα να φαει κρεας η κοτοπουλο σε οτι μορφη και να το δοκημασω να της το δωσω, ποσο συχνα μπορω να δωσω αυγα, οσπρια (μεχρη τωρα φακες εχει φαει μονο). κανονικα η παιδιατρος μου ειπε 3-4 φορες την εβδ αυγα και ανα 10 ημερες φακες. ευτηχως αυτα της αρεσουν αν την σερβηρω με λιγο τυρι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 Από 10 μηνών μέχρι το χρόνο έδινα αυγό μέρα παρά μέρα. Πλέον ή παιδίατρος μου συνεστησε να δίνω κάθε μέρα και το ακολουθώ γιατί αρέσει πολύ στον μικρό. 

  Όσπρια προσφέρω μία φορά την εβδομάδα. Είχα αρχίσει και εγώ με φακές που και ο δικος μου τρωει με ευχαρίστηση. 

  Εγώ δεν δίνω τυρί με τις φακές και για να γίνεται καλύτερη απορρόφηση του σιδηρου του στιβω  λίγο χυμό πορτοκάλι μισή ώρα περιπου μετα το γευμα.

Link to comment
Share on other sites

11 Εμείς, τρώει κάθε μέρα αυγό εκτός απο εκείνη που εχει ψαρι.Όσπρια μπορεί να φάει κ 2 φορές την εβδομάδα.Γενικότερα ακολουθούμε όλοι την ίδια διατροφή κ προσπαθώ να κινούμαι στα πλαίσια της Μεσογειακής όσον αφορά το μεσημεριανό τουλάχιστον.Δλδ 1-2 ψάρι (αναλόγως τι θα μας φέρει ο παππους που είναι ψαράς),1 κοτόπουλο,1-2όσπρια,1-2 λαδερο(σπανάκι,αρακά,φασολάκια, αγκινάρες ότι είναι εποχής δλδ) και 1 κόκκινο κρέας τουλάχιστον στο παιδί.Τυρακι τρώει στα ενδιάμεσα συνήθως με αγγούρι κ παξιμάδι.Βέβαια τσιμπάει κ λίγο οταν τρώμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Elfer είπε:

τρώει στα ενδιάμεσα συνήθως με αγγούρι κ παξιμάδι

Συγνώμη για το άσχετο του θέματος αλλά επειδή θέλω να δώσω αγγούρι κ το φοβάμαι, πως το προσφέρεις?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Συγνώμη για το άσχετο του θέματος αλλά επειδή θέλω να δώσω αγγούρι κ το φοβάμαι, πως το προσφέρεις?

Κανονικά σε κομματάκια της το δίνω..Το κοβω στα 4.Την πρώτη φορά είχα λιγο άγχος αλλά είδα ότι μπορεί κ το μασάει.Βέβαια εχει την ταση αν κάτι δεν μπορει να το διαχειριστεί να το φτύνει επιπλέον από πολυ μωρό δεν ήθελε αλεσμενα οπότε έχει μάθει να διαχειρίζεται το φαγητό της.

Link to comment
Share on other sites

Το αγγούρι είναι λίγο πιο σκληρό,οπότε το έδωσα κοντά στον χρόνο που διαχειρίζονταν τα κομμάτια καλά,αλλά νωρίτερα το έχω βάλει σε κτ σαν φρουτοκρεμα-σμουθις

Ντομάτα όταν την εισάγαμε,6-7μηνων,πρώτα μαγειρεμένη κ μετά κ ωμή

Πιπεριά ωμή δ είχα σκεφτεί ιδιαίτερα να δώσω,αλλά η κόρη δοκίμασε 10μηνων

Ίσως τα έχεις σκεφτεί όλα αυτά,αλλά έχεις δοκιμάσει κεφτεδάκια;το κρέας μόνο βραστό ή κ ψητό στο φούρνο;κοτόπουλο σε ομελέτα με λαχανικά;

 

Link to comment
Share on other sites

Πιπεριά κοκκινη αλεσμένη βέβαια χρησιμοποιώ αρκετά στο φαγητό της μικρής από 6 μηνών. Είναι πλούσια σε βιταμίνες. Σχετικά με το αυγό προς το παρόν τρώει μόνο κρόκο αλλά μου είχε πει αν τα αυγά είναι φρέσκα ημέρας μπορεί να τρώει και καθημερινά κρόκο. Εγώ δίνω ανά δεύτερη ημέρα. Ντοματα επίσης από τον 6ο . Αυτό που κάνω τώρα καμιά φορά είναι να δίνω αποφλοιωμενη τριμμένη χωρίς σπόρια στα χεράκια και την τρώει. 

Επίσης κάτι που θυμήθηκα μόλις μιας και το ανέφερε η @Mama_Anesti_ χυμό πορτοκάλι δίνω και εγώ μετά τις φακές και μετά το μοσχάρι για την απορρόφηση σιδήρου όπως σωστά είπε.

@Δωρα ψάρι τρώει το μωράκι σου; Μπορείς να δίνεις ψάρι αντί του κοτόπουλου πχ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Κανονικά σε κομματάκια της το δίνω..Το κοβω στα 4.Την πρώτη φορά είχα λιγο άγχος αλλά είδα ότι μπορεί κ το μασάει.Βέβαια εχει την ταση αν κάτι δεν μπορει να το διαχειριστεί να το φτύνει επιπλέον από πολυ μωρό δεν ήθελε αλεσμενα οπότε έχει μάθει να διαχειρίζεται το φαγητό της.

Εμένα πλέον τρώει τα πάντα σε κομμάτια (16 μηνών) αλλά το αγγούρι και το μήλο με προβλημάτισαν. Το μήλο βέβαια το δίνω σε φλοιδες μετά από συμβουλή μιας άλλης μανούλα του φόρουμ. Το αγγούρι προσπάθησα τριμμένο αλλά δεν του άρεσε ή υφή. Θα δοκιμασω και κομμένο στα τέσσερα. Ευχαριστώ!   

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, vicky86 said:

Το αγγούρι είναι λίγο πιο σκληρό,οπότε το έδωσα κοντά στον χρόνο που διαχειρίζονταν τα κομμάτια καλά,αλλά νωρίτερα το έχω βάλει σε κτ σαν φρουτοκρεμα-σμουθις

Ντομάτα όταν την εισάγαμε,6-7μηνων,πρώτα μαγειρεμένη κ μετά κ ωμή

Πιπεριά ωμή δ είχα σκεφτεί ιδιαίτερα να δώσω,αλλά η κόρη δοκίμασε 10μηνων

Ίσως τα έχεις σκεφτεί όλα αυτά,αλλά έχεις δοκιμάσει κεφτεδάκια;το κρέας μόνο βραστό ή κ ψητό στο φούρνο;κοτόπουλο σε ομελέτα με λαχανικά;

 

Σε ομελετα δεν εχω δοκημασει ακομα, αλλα τα αλλα δεν τα θελει....

11 hours ago, Dust pink said:

Πιπεριά κοκκινη αλεσμένη βέβαια χρησιμοποιώ αρκετά στο φαγητό της μικρής από 6 μηνών. Είναι πλούσια σε βιταμίνες. Σχετικά με το αυγό προς το παρόν τρώει μόνο κρόκο αλλά μου είχε πει αν τα αυγά είναι φρέσκα ημέρας μπορεί να τρώει και καθημερινά κρόκο. Εγώ δίνω ανά δεύτερη ημέρα. Ντοματα επίσης από τον 6ο . Αυτό που κάνω τώρα καμιά φορά είναι να δίνω αποφλοιωμενη τριμμένη χωρίς σπόρια στα χεράκια και την τρώει. 

Επίσης κάτι που θυμήθηκα μόλις μιας και το ανέφερε η @Mama_Anesti_ χυμό πορτοκάλι δίνω και εγώ μετά τις φακές και μετά το μοσχάρι για την απορρόφηση σιδήρου όπως σωστά είπε.

@Δωρα ψάρι τρώει το μωράκι σου; Μπορείς να δίνεις ψάρι αντί του κοτόπουλου πχ.

Ακομα δεν τρωμε ψαρακι, σε 2-3 εβδομαδες θα ξεκηναμε και αυτο, ελπιζω να το τρωει καλητερα, χυμο πορτοκαλης δεν υπαρχει περιπτωση να το πειει δηστηχως.

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2018 at 3:46 ΜΜ, Δωρα είπε:

Σε μωρακι 10 μηση μηνων  που αρνειται πισματικα να φαει κρεας η κοτοπουλο σε οτι μορφη και να το δοκημασω να της το δωσω, ποσο συχνα μπορω να δωσω αυγα, οσπρια (μεχρη τωρα φακες εχει φαει μονο). κανονικα η παιδιατρος μου ειπε 3-4 φορες την εβδ αυγα και ανα 10 ημερες φακες. ευτηχως αυτα της αρεσουν αν την σερβηρω με λιγο τυρι....

μπορείς σε παρακαλώ να την ρωτήσεις σύμφωνα με ποιά οδηγία του ΠΟΥ ή άλλου επίσημου φορέα, περιορίζει αυτές τις καλές τροφές,

ενώ στην πραγματικότητα κάθε μέρα μπορεί ο καθένας μας να τις τρώει μιας και είναι γεμάτες σε καλές ουσίες πρωτείνες ιχνοστοιχεία κλπ?

Εμενα κανένας καμία παιδίατρος δεν μου ανέφερε ποτέ ότι πρέπει να περιορίζουμε τα όσπρια ή τα αυγά. 

πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω αυτό το πράγμα το διαβάσαμε και τις προάλλες! 

Εάν ένα παιδί δείχνει να μην χωνεύει καλά μια τροφή, τότε μην την δίνουμε συχνά!   Αλλά εάν του αρέσει και δεν του προκαλεί πρόβλημα στο πεπτικό, από που και ως που, εφόσον είναι υγιές το τρόφιμο αυτό, να πρέπει ανησυχείς πόσο συχνά το δίνεις;

Άραγε, σου έδωσε τέτοιο περιορισμό σε σκευάσματα του εμπορίου που περιέχουν συντηρητικά... ;

Η κόρη μου σε αυτή την ηλικία δεν ήθελε κανένα κρέας (μόνο αναγκαστικά το έτρωγε αναμεμειγμένο μέσα σε άλλες τροφές) 

και έτρωγε καθημερινά αυγά,  και όσπρια .   (εναλλάξ, μαυρομάτικα, φάβα, φακές ).

Αυτή τη στιγμή ακόμα δεν τρώει καθόλου κρέατα ενώ τρελλαίνεται για γιαούρτια, και τρώει και τα πρασινα λαχανικά όλα καλά  - είναι 5 ετών, εντελώς μυώδης, δυνατή κλπ.  σηκώνει καρέκλες τραπέζια κλπ (φτου φτου :-) ).  Το μόνο που της αρέσει σε ζωική πρωτείνη είναι τα fish sticks !(!).

Στην ηλικία σας, τα σταθερά της τρόφιμα (με βάση τις προτιμήσεις της καθώς εγώ δεν είμαι vegan) ήταν  τα όσπρια, το φυσικό παραδοσιακό γιαούρτι, αυγά, γάλα , βρώμη, φρούτα , σταφίδες     -σπιτική πουτίγκα με γάλα αλεύρι ολικής κ αυγό , .... !  Το βάρος ανέβαινε κανονικά φουλ power. 

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Εμένα πλέον τρώει τα πάντα σε κομμάτια (16 μηνών) αλλά το αγγούρι και το μήλο με προβλημάτισαν. Το μήλο βέβαια το δίνω σε φλοιδες μετά από συμβουλή μιας άλλης μανούλα του φόρουμ. Το αγγούρι προσπάθησα τριμμένο αλλά δεν του άρεσε ή υφή. Θα δοκιμασω και κομμένο στα τέσσερα. Ευχαριστώ!   

 

Εγώ το κόβω σε ψιλά στικάκια

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...