Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπορεί να υπάρξει ωορηξία στην 5-6η μέρα του κύκλου;


Recommended Posts

Λυστε μου μια απορία...υπάρχει περίπτωση ωορρηξίας αμεσως μετα την περίοδο??εχω κυκλο 36 ημερων...και οχι κ τοσο σταθερό θα ελεγα..και ενιωσα την ωορρηξία την δεύτερη μερα μετα το τέλος της περιόδου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 22/2/2018 at 7:42 ΜΜ, Sophaki90 είπε:

Λυστε μου μια απορία...υπάρχει περίπτωση ωορρηξίας αμεσως μετα την περίοδο??εχω κυκλο 36 ημερων...και οχι κ τοσο σταθερό θα ελεγα..και ενιωσα την ωορρηξία την δεύτερη μερα μετα το τέλος της περιόδου...

Για  τόσο νωρίς δεν έτυχε να ξανακουσω. Εγώ ποτέ δεν είχα την 14η μέρα. Συνήθως είχα νωρίτερα 11η μέρα πάνω κατω. Τι συμπτώματα ωορρηξιας είχες? 

Link to comment
Share on other sites

Είχα έντονα πονακια χαμηλα..κυριως αυτο..αλλα μου έκανε εντυπωση γιατί μετα την περιοδο αργουν αυτα τα πονακια κ ετσι καταλαβαίνω την ωορρηξία..τωρα βρίσκομαι στην 21η μερα του κυκλου μου και εδω κ 3 μερες με ποναει πολυ το στηθος μου..υποθετικα αυτο σημαίνει ότι σε 10-11 μερες θα αδιαθετησω..ομως αυτο που με προβληματιζει ειναι μηπως οντως ειχα στο τέλος της περιόδου ωορρηξία και υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης,γιατί ειχα ολοκληρωμένη επαφή μια μερα μετα την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sophaki90 είπε:

Είχα έντονα πονακια χαμηλα..κυριως αυτο..αλλα μου έκανε εντυπωση γιατί μετα την περιοδο αργουν αυτα τα πονακια κ ετσι καταλαβαίνω την ωορρηξία..τωρα βρίσκομαι στην 21η μερα του κυκλου μου και εδω κ 3 μερες με ποναει πολυ το στηθος μου..υποθετικα αυτο σημαίνει ότι σε 10-11 μερες θα αδιαθετησω..ομως αυτο που με προβληματιζει ειναι μηπως οντως ειχα στο τέλος της περιόδου ωορρηξία και υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης,γιατί ειχα ολοκληρωμένη επαφή μια μερα μετα την περίοδο.

το σπερμα μπορει να ζησει τρεις μερες οποτε φυσικα υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης... 5-6 μερα συνηθως δεν γινετε ωορηξια ομως 8-9 μερα γινετε πολυ ανετα οποτε πολυ πιθανη η περιπτωση εγκυμοσυνης με επαφες 5 μερα 

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2018 at 7:42 ΜΜ, Sophaki90 είπε:

Λυστε μου μια απορία...υπάρχει περίπτωση ωορρηξίας αμεσως μετα την περίοδο??εχω κυκλο 36 ημερων...και οχι κ τοσο σταθερό θα ελεγα..και ενιωσα την ωορρηξία την δεύτερη μερα μετα το τέλος της περιόδου...

Καλημερα κοριτσι. Για την ωορρηξια σε σχεση με τον κυκλο αυτο που μου εξηγησε εμενα τοτε που ρωταγα η γιατρος μου ειναι οτι απο την ημερα που γινεται η ωορρηξια η περιοδος ερχεται 14 περιπου μερες μετα (γι αυτο και εχει σημασια να ξερεις την διαρκεια του κυκλου σου για να υπολογισεις την ημερα ωορρηξιας) . Σε κυκλο δηλαδη 28-29ημερων ισχυει το 14η μερα. Σε εναν κυκλο  36 ημερων που ειπες, τοτε η ωορρηξια εχει γινει 36-14=22, 22 μερες δηλαδη μετα την εναρξη της προηγουμενης περιοδου. Αν τωρα η περιοδος σου κρατησε 5 ημερες + 2 μετα που λες οτι ενιωσες ωορρηξια + 14 = 21 μερες κυκλος. Πολυ μικρος. Και πολυ κοντρα στις 36 που λες οτι εχεις συνηθως. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανησυχείς εκτος και αν υποψιαζεσαι καμια ορμονικη διαταραχη. Εγω πολλες φορες μπερδεψα εντερικα πονακια με πονους ωορρηξιας παντως! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γεια σας και πάλι! Δεν ήξερα σε ποιο θέμα να γράψω την απορία μου και τη γράφω εδώ.

Όπως είχα πει, είχα περίοδο 4/4, 5-6 μέρες και γενικά ο κύκλος μου ειναι 29 ημερών. Τώρα, αντί να μου έρθει γύρω στις 4/5, ήρθε 14/5. Δηλαδή περίπου 10 μέρες καθυστέρηση.

Με την ωορηξία μου τι παίζει; λογικά πάλι θα μετράω από την 1η μέρα περιόδου 14-15 μέρες, αλλά στον προηγούμενο κύκλο, μήπως έκανα αργότερα ωορηξία; εν ολίγοις, η καθυστέρηση επιρρεάζει με κάποιο τρόπο την ωορηξία;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΧρύσαΜ είπε:

Γεια σας και πάλι! Δεν ήξερα σε ποιο θέμα να γράψω την απορία μου και τη γράφω εδώ.

Όπως είχα πει, είχα περίοδο 4/4, 5-6 μέρες και γενικά ο κύκλος μου ειναι 29 ημερών. Τώρα, αντί να μου έρθει γύρω στις 4/5, ήρθε 14/5. Δηλαδή περίπου 10 μέρες καθυστέρηση.

Με την ωορηξία μου τι παίζει; λογικά πάλι θα μετράω από την 1η μέρα περιόδου 14-15 μέρες, αλλά στον προηγούμενο κύκλο, μήπως έκανα αργότερα ωορηξία; εν ολίγοις, η καθυστέρηση επιρρεάζει με κάποιο τρόπο την ωορηξία;

αν ο κυκλος σου εχει αναστατωθει ωορηξια με σιγουρια δεν μπορεις να βρεις. περιοδος ερχετε 14 -16 μερες ΜΕΤΑ την ωορηξια. απο την αρχη της περιοδου δεν μπορεις να υπολογισεις ωορηξια οταν δεν εχεις απολυτα σταθερο κυκλο οποτε τωρα μονο οταν ερθει περιοδος θα ξερεις ποτε εκανες ωορηξια. 

αρα τωρα αργησε η ωορηξια σου να γινει γιαυτο κ η καθηστερηση. η καθηστερηση δεν επιρεαζει την ωορηξια η ωορηξια φερνει καθηστερηση στον κυκλο αν γινει αλλη μερα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...