Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙΓΡΙΠΠΙΚΟ ΕΜΒΟΛΙΟ


Sophia

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και

http://www.cdc.gov/flu/weekly/#S2

το 5-6% των θανάτων ατόμων που έχουν καταγραφεί σε νοσοκομείο, οφείλονται σε γρίπη και πνευμονία. στα παιδιά είναι ..χαμηλό το νούμερο, λίγες εκατοντάδες το χρόνο(για Αμερική μόνο).

 

Είναι κοινή παρανόηση ότι οι βιταμίνες και η καλή διατροφή προστατεύουν από τη γρίπη. Μπορεί να βοηθήσουν στη γρηγορότερη ανάρρωση, αλλά δεν «προστατεύουν». (υπάρχουν δεκάδες πηγές που το επιβεβαιώνουν, έχω δουλειά για να τις παραθέσω τώρα)

Link to comment
Share on other sites

 

Θα ηθελα τη γνωμη σου.

Λεει:

The 2009 H1N1 virus continues to circulate. It wasn’t added to the seasonal vaccine until the 2010-2011 flu season. This means that children who did not get the 2009 H1N1 vaccine in 2009-2010, or a seasonal flu vaccine in 2010-2011 or later, will not be fully protected from the 2009 H1N1 virus until they receive 2 doses of the 2012-2013 flu vaccine.

 

''Ο ιος του 2009 εξακολουθει να υπαρχει. Δεν ειχε συμπεριληφθει στο εποχιακο αντιγριπικο μεχρι την περιοδο γριπης 2010-11. Αυτο σημαινει οτι τα παιδια που δεν εμβολιαστηκαν το 2009-10 για τον Η1Ν1, η δεν εκαναν το αντιγριπικο το 2010-11 η και αργοτερα δεν θα εχουν καλυψη για τον Η1Ν1 μεχρι να κανουν αντιγριπικα 2 δοσεων με το εμβολιο του 2012-13''

 

Αυτο σημαινει οτι τα παιδια που εκαναν το αντιγριπικο 2011-12 ας πουμε , καλυπτονται?? Γιατι εγω αυτο καταλαβαινω....

Link to comment
Share on other sites

και

http://www.cdc.gov/flu/weekly/#S2

το 5-6% των θανάτων ατόμων που έχουν καταγραφεί σε νοσοκομείο, οφείλονται σε γρίπη και πνευμονία. στα παιδιά είναι ..χαμηλό το νούμερο, λίγες εκατοντάδες το χρόνο(για Αμερική μόνο).

 

Είναι κοινή παρανόηση ότι οι βιταμίνες και η καλή διατροφή προστατεύουν από τη γρίπη. Μπορεί να βοηθήσουν στη γρηγορότερη ανάρρωση, αλλά δεν «προστατεύουν». (υπάρχουν δεκάδες πηγές που το επιβεβαιώνουν, έχω δουλειά για να τις παραθέσω τώρα)

για τις βιταμινες οκ, συμφωνω....

Να κανω εμβολιο στο 7χρονο που τα περναει ολα στο ποδι και που ηδη εχει περασει 3-4 εποχιακες γριπες (οι δυο επιβεβαιωμενες), οχι δεν θα κανω...Ευελπιστω οτι εχει καποια αντισωματα. Και δεν ειναι δυνατον δηλαδη, δεν το δεχεται ο εγκεφαλος μου, οτι καθε χρονο θα πρεπει να τα εμβολιαζω τη στιγμη που δεν εχουν αλλα προβληματα.

Το προβλημα μου ειναι το 3χρονο...αυτο εχει περασει 2 φορες γριπη (κολλησε απο τον μεγαλο ) αλλα δεν ηταν επιβεβαιωμενο εργαστηριακα. Για αυτο και με ανησυχει...

Αλλα παλι σκεφτομαι οτι με φοβιζει και ο εμβολιασμος χωρις ορια οσο και η γριπη...δεν ξερω.

Υποτιθεται οτι η προστασια απο το εμβιλιο ειναι για μηνες ετσι δεν ειναι?? κραταει μηπως περισσοτερο??

 

Επισης, ερωτημα για οποιον ξερει, και το περυσινο αντιγριπικο τα ιδια στελεχη δεν πολεμουσε?? Γιατι περυσι αν θυμαμαι καλα 'επεσε εξω'....δεν υπηρχε τελικα καμια καλυψη απο το εμβολιο.

Link to comment
Share on other sites

Λαϊδα, εμείς ακολουθούμε το γενικό πρόγραμμα εμβολιασμού.

 

Όμως, σχετικά με το εμβόλιο της γρίπης ο γιατρός μας (ο μπαμπάς μου δηλαδή) είπε ότι δεν αξίζει τον κόπο διότι δεν προσφέρει ανοσοποίηση (αν το λέω καλά) αφού πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο. Σημειώνω πάντως ότι τα παιδιά μου ως τώρα δεν είχαν προβλήματα, μόνο λίγο πυρετό ανεβάζουν και αυτό είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λαΐδα, Στην Ελλάδα είχε συμπεριληφθεί στο εποχιακό εμβόλιο γρίπης (από του 2010), οπότε είναι προστατευμένο αν έχει κάνει το 2011 (από τον Η1Ν1, όχι από τις νέες μεταλλάξεις που έχουν βγει έκτοτε)

 

Κάθε χρόνο βγαίνουν καινούριες μεταλλάξεις των ιών και γιαυτό γίνεται εμβολιασμός ξανά (κάθε χρόνο περιλαμβάνονται τα παλιότερα στελέχη που κυκλοφορούν + τα καινούρια).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι σε δίλημμα σχετικά με το αντιγριππικό φέτος. Από τη μια, έχουν μεγαλώσει αρκετά πια, από την άλλη, τον Μάρτιο, το παιδάκι που έκανε περισσότερη παρέα ο γιος μου στα νήπια, πέρασε πολύ βαριά τη γρίππη και τους κόλλησε όλους στο σπίτι - στέλνοντας τη γιαγιά στο νοσοκομείο. Αν δεν ήταν εμβολιασμένος ο δικός μου, πιστεύω πως θα κολλούσε σίγουρα. Έχω περάσει γρίππη ως ενήλικη και είναι οπωσδήποτε μια εμπειρία που θα ήθελα να αποφύγω να ξαναζήσω...και προπάντων τα παιδιά μου! Κι επειδή, πέραν του σχολείου, ο μεγάλος έχει κι άλλες δραστηριότητες το χειμώνα, με πολλά παιδάκια σε κλειστό χώρο, με βλέπω πιθανότατα να το κάνω και στους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Λαΐδα, Στην Ελλάδα είχε συμπεριληφθεί στο εποχιακό εμβόλιο γρίπης (από του 2010), οπότε είναι προστατευμένο αν έχει κάνει το 2011 (από τον Η1Ν1, όχι από τις νέες μεταλλάξεις που έχουν βγει έκτοτε)

 

Κάθε χρόνο βγαίνουν καινούριες μεταλλάξεις των ιών και γιαυτό γίνεται εμβολιασμός ξανά (κάθε χρόνο περιλαμβάνονται τα παλιότερα στελέχη που κυκλοφορούν + τα καινούρια).

πολυ ενδιαφερον αυτο....Νομιζα οτι καθε εποχιακο εμβολιο γριπης χανει την δραση του μετα απο μηνες και για αυτο το ξανακανεις....

Link to comment
Share on other sites

εμεις περισυ αναγκαστηκα καναμε λογω της εγκυμοσυνης(οχι εγω) κ προπερσυ που ηταν ο 2 αρκετα μικρος κ ο μεγαλος πηγαινε δημοτικο.η αληθεια ειναι οτι δεν αρρωστησαν.δεν ξερω αν ευθυνεται το εμβολιο.φετος παλι θα κανουμε γιατι ο μεσαιος ξεκινησε παιδικο κ ο τριτος ακομα δεν εχει χρονισει.δεν ξερω τι ειναι καλυτερο.παντως ναι η αληθεια ειναι οτι καλυπτει κατι μηνες.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε κάνει αντιγριπικό εμβόλιο και φέτος που ρώτησα πάλι τον γιατρό μας (από περιέργεια γιατί πάλι μου λέγανε κάτι κουλά κάτι μανουλες) με κοίταξε με το γνωστό του ύφος και μου είπε όχι. Γενικά είναι εναντίον των πολλών φαρμάκων, της εύκολης αντιβίωσης κλπ κλπ-δε μας έχει δώσει ποτέ αντιβίωση μέχρι τώρα.

Τέλος δε ξέρω γιατί μπερδεύετε την πνευμονία με τον εμβόλιο...ξέρω παιδάκι που είχε κάνει το εμβόλιό του και νοσηλεύτηκε σε νοσοκομείο με πνευμονία, άρα γιατί να πιστέψω ότι μας καλύπτει το εμβόλιο γρίπης;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γρίπη

http://el.wikipedia.org/wiki/Γρίπη

Ιογενής ασθένεια, δεν αντιμετωπίζεται με αντιβίωση, μόνο με εμβόλια.

 

Κρυολόγημα

http://el.wikipedia.org/wiki/Κοινό_κρυολόγημα

Λοίμωξη ανώτερου αναπνευστικού, δεν αντιμετωπίζεται με αντιβίωση, ούτε με εμβόλια. (αν κάποιος είναι εμβολιασμένος για γρίπη δε σημαίνει ότι δε θα κρυολογήσει)

 

Πνευμονία

http://el.wikipedia.org/wiki/Πνευμονία

Λοίμωξη κατώτερου αναπνευστικού, μπορεί να προκληθεί και από Γρίπη. Αντιμετωπίζεται με αντιβίωση.

 

τα δύο πρώτα μπορούν να προκαλέσουν επιπλοκές, οι οποίες να χρειάζονται αντιβίωση. το 3ο χρειάζεται έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

μια διορθωση και το κοινο κρυολογημα ειναι ιος και σε καμια περιπτωση δεν δινονται αντιβιωσεις για θεραπεια, μονο σε περιπτωση δευτερογενους επιπλοκής οπως μια ωτιτιδα

 

http://ebookbrowse.com/uri-commoncold-pdf-d138776616

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, το διόρθωσα. θέλω να επισημάνω ότι είναι διαφορετικά, και ότι με εμβόλια αντιμετωπίζεται μόνο η γρίπη που που είναι και πιο σοβαρή, και προκαλείται από συγκεκριμένους ιούς. Και κυρίως, ότι το εμβόλιο δε δίνει ανοσία στα πάντα.

 

Και το κρυολόγημα μπορεί να προκαλέσει επιπλοκές μέχρι και πνευμονία σύμφωνα με κάποιες πηγές. γιαυτό πρέπει η διάγνωση να γίνεται από γιατρό, και όχι από γιατρό που έχει ψυχολογικά απέναντι στα φάρμακα όταν χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

 

Και το κρυολόγημα μπορεί να προκαλέσει επιπλοκές μέχρι και πνευμονία σύμφωνα με κάποιες πηγές. γιαυτό πρέπει η διάγνωση να γίνεται από γιατρό, και όχι από γιατρό που έχει ψυχολογικά απέναντι στα φάρμακα όταν χρειάζονται.

 

Οποιος γιατρός δεν δίνει και φάρμακα στο κρύωμα έχει ψυχολογικά; δηλαδή μόνο τα πελατάκια των φαρμακοβιομηχανιών ειναι καλοί επιστήμονες; στην αρχή τα έβαλες με τους ομοιοπαθητικούς τώρα και με τους υπολοίπους που δεν πιστεύουν ότι η πολυφαρμακεία δεν είναι η λύση; Συγνώμη αλλά ότι παραθέτεις όσο σωστό και να είναι χάνει την ουσία του όταν φαίνεται ότι από πίσω υπάρχει συμφέρον και κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

για μενα ο γιατρος ειναι ενας, αυτος που δινει φαρμακα και αντιβιωσεις και εμβολια οταν πρεπει και μονον οταν πρεπει

εγινε γιατρος οχι για να δινει φαρμακα αλλα για να κανει σωστη διαγνωση και να τα δινει μονον οταν χρειαζεται

 

δεν υπαρχουν γιατροι που να μην δινουν αντιβιωση οταν πρεπει, εκτος κι αν ειναι κακοι γιατροι

δεν υπαρχουν γιατροι που να δινουν αντιβιωση φαρμακα χωρις να ειναι απαραιτητο και να θεωρουνται καλοι γιατροι

 

προκειεται για οψεις του ιδιου νομισματος και απορω πως καποιοι βλεπουν μονον την μια απο τις δυο, προφανως καποιον πολυ ειδικο λογο θα εχουν για να φωτιζουν μονον την μια απο τις δυο πλευρες

 

κοριτσια δεν μπορει ενα αντιγριπικο να μας καλυψει απ ολα τα στελεχη της γριπης απ ολους τους ιους, και το απλα κρυολογημα στο ποδι ειναι μια ιωση

κανεις εμβολιο και καλυπτεσαι μερικως, αλλα το ανοσοποιητικο σου ειναι εκτεθειμενο και σε αλλα

 

ας ανοσησουμε και σε κατι φυσικα, τι στον κορακα εχουμε ανοσοποιητικο, μονο για να το εκβιαζουμε! θα στραφει καποια στιγμη εναντιον μας απο τον υπερβολικο ζηλο,,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεδομενου οτι στον μικρο ειχα κανει εμβολιο περυσι ( ο μεγαλος ειχε παει πρωτη φορα σχολειο και φοβομουν για το τι θα φερει) και οτι ο μικρος εχει περασει κανα δυο γριπουλες, δεν θα του κανω τελικα.

 

Στον μεγαλο , επισης ειχα κανει μια φορα αντιγριπικο οταν γεννησα τον μικρο.....Αλλα ειπαμε, ειναι στα 7 και εξαρχης δεν ημουν σε διλημμα.

 

Κατα τα αλλα συμφωνω με jackrusel, οταν πρεπει δινουμε και αντιβιωση και ο,τι διαθετουμε. Αλλα ειναι κριμα να υπερβαλλουμε.....

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα,και μένα σήμερα ο γιατρός μου είπε τον άλλο μήνα να κάνουμε το αντιγρηππικο εμβόλιο,το μωρό μου είναι 9μηνων.Όμως εγώ δεν θέλω ,δενξέρω αλλά το θεωρώ λίγο υπερβολικό στα άλλα δυο μου παιδιά δεν το έκανα ποτέ και δόξα σοι ο θεός δεν π'αθαμε τίποτα.

Άραγε αν κάνω αυτό το εμβόλιο ,το μωράκι μου εμένα δεν θα αρρωστήσει?

Αυτός ο υπερβολικός εμβολιασμός για τα πάντα πλέον άρχισε να με αγχώνει,μήπως τελικά βάζουμε τα χεράκια μας κια βγάζουμε τα ματάκια μασ?

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα,και μένα σήμερα ο γιατρός μου είπε τον άλλο μήνα να κάνουμε το αντιγρηππικο εμβόλιο,το μωρό μου είναι 9μηνων.Όμως εγώ δεν θέλω ,δενξέρω αλλά το θεωρώ λίγο υπερβολικό στα άλλα δυο μου παιδιά δεν το έκανα ποτέ και δόξα σοι ο θεός δεν π'αθαμε τίποτα.

Άραγε αν κάνω αυτό το εμβόλιο ,το μωράκι μου εμένα δεν θα αρρωστήσει?

Αυτός ο υπερβολικός εμβολιασμός για τα πάντα πλέον άρχισε να με αγχώνει,μήπως τελικά βάζουμε τα χεράκια μας κια βγάζουμε τα ματάκια μασ?

σε αυτην την ηλικια δεν θα το εκανα, δεδομενου οτι ακομη και να κολλησουν κατι τα πιο μεγαλα, θα μπορουσα να το αποτραβηξω ωστε να μην κολλησει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτην την ηλικια δεν θα το εκανα, δεδομενου οτι ακομη και να κολλησουν κατι τα πιο μεγαλα, θα μπορουσα να το αποτραβηξω ωστε να μην κολλησει και αυτο.

 

και εμείς σήμερα που το συζητήσαμε με τον άντρα μου είπαμε να μην το πάμε για εμβόλιο,και ο θεός βοηθός.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ο δικός μου γιατρός δε δίνει αντιβίωση εύκολα χωρίς να σημαίνει αυτό ότι αν χρειάζεται δε τη δίνει. Το θέμα είναι το ΠΟΤΕ τελικά τη χρειάζεται την αντιβίωση το παιδί....εχω δύο περιπτώσεις που κατάλαβα ότι δε τη δίνει για πλάκα.

Η πρώτη είχαμε την ίωση με τον εφταήμερο πυρετό, μας εξέτασε, δεν είδε κάτι και δε μας έδωσε τίποτα.....επειδή συνεχίστηκε ο πυρετός και ανησυχήσαμε, μας έστειλε να κάνουμε εξετάσεις μήπως είναι λοιμώδης μονοπυρήνωση. Ο πυρετός πέρασε στις 7 μέρες χωρίς αντιβίωση, ενώ η βαφτιστήρα μου με την ίδια ίωση στις 4 μέρες πυρετό πήρε αντιβίωση (χωρίς άλλα συμπτώματα πχ ωτίτιδα, αμυγδαλές κλπ κλπ), είχε τα ίδια ακριβώς με εμάς.

Ο γιατρός μας μας είπε ότι είναι μια ίωση θα κάνει το κύκλο της και δε δίνουμε τίποτα-εφόσον ξαναλέω δεν είχαμε κάτι άλλο.

Κι μια φορά με το αυτί μας που είχε δει λίγο υγρό και μου είπε ότι έχουμε 2 περιπτώσεις: ή θα το παλέψετε με πολύ ορό ή θα πάρετε αντιβίωση.....αυτός πρότεινε το πρώτο αλλά αν νιώσει πόνο το παιδί θα την εξετάσει πάλι και δε θα τη γλυτώσουμε την αντιβίωση. Αποφασίσαμε από κοινού να το παλέψουμε με ορό και τελικά μας πέρασε.

Ακριβώς το ίδιο κόρη φίλης μας πήρε κατευθείαν αντιβίωση χωρίς καν να την ρωτήσει.

Οπότε ναι έχω εμπιστοσύνη στον γιατρό μας και ξέρω ότι όταν θα μας δώσει αντιβίωση θα τη χρειαζόμαστε όντως...και δεν έχω κανένα πρόβλημα με την αντιβίωση, σώζει ζωές!

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση δύο αντιγριπικών εμβολίων του ελβετικού ομίλου Novartis απαγορεύτηκε προσωρινά σε αρκετές ευρωπαϊκές χώρες εξαιτίας της ανησυχίας για την ασφάλειά τους, επιβεβαίωσε σήμερα στη Βέρνη η ελβετική υπηρεσία αδειοδότησης φαρμάκων Swissmedic.

 

Η Ελβετία, η Ιταλία και η Αυστρία σταμάτησαν τη χρήση των εμβολίων, τα οποία πωλούνται με την εμπορική ονομασία Agrippal και Fluad.

 

«Οι πρώτες έρευνες έδειξαν ότι η ιταλική απαγόρευση κρίθηκε απαραίτητη ύστερα από τον εντοπισμό λευκών σωματιδίων μέσα στις σύριγγες» αναφέρει σε ανακοίνωσή της η Swissmedic και προσθέτει ότι τα σωματίδια μπορεί απλά να είναι ποσότητα του εμβολίου που δεν έχει διαλυθεί.

 

«Η Novartis επιβεβαίωσε ότι τα σωματίδια αυτά μπορούν να εμφανιστούν στη διαδικασία παρασκευής του εμβολίου και είναι βέβαιη ότι δεν έχουν καμία επίδραση στην ασφάλεια ή την αποτελεσματικότητα του εμβολίου» ανακοίνωσε η εταιρεία που εδρεύει στην Ελβετία.

 

Χθες, το ιταλικό Υπουργείο Υγείας και η Ιταλική Υπηρεσία Φαρμάκων (AIFA) αποφάσισαν πως είναι απαραίτητο να γίνουν νέοι έλεγχοι σχετικά με την ποιότητα και την ασφάλεια των εμβολίων Aggripal, Fluad και Influpozzi, που θα μπορούσαν «να προκαλέσουν παρενέργειες και ανεπιθύμητες αντιδράσεις».

 

http://www.zougla.gr/kosmos/article/prosorini-apagorefsi-kikloforias-antigripikon-emvolion-tis-novartis

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

εμείς μόλις κάναμε το vaxigrip στη μεγάλη που ειναι έξη..αύριο θα το κάνουμε και εγώ και ο άντρας μου..έχουμε μωρό δύο μηνων και η παιδίατρος ήταν κάθετη..πρόσφατα νοσηλεύτηκε και το μωρό με ιωση και όλοι οι παιδίατροι μας είπαν απαραιτήτως να εμβολιαστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...