Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ραγδαια αυξηση υψους


Recommended Posts

Καλησπερ, αυτη τη φορα προκειταιι για το αγορακι της γνωστης μου... Ο μικρος γεννηθηκε με νορμαλ υψος (52εκ) το βαρος δεν ξερω για να πω την αληθεια. Τις πρωτες 2 μηση μηνες εβαλε 15 ποντους και ηταν 6,5 κιλα. τωρα εχει κοψει φορα αλλα ειναι ακομα παρα πολυ ψηλος. Ειναι 3,5 μηνων και 70 εκ. Ο μπαμπας ειναι επησης πολυ ψηλος (2,05) και η μαμα περιπου 1,70, απο τα λεγομενα της μαμας ετσι ηταν και ο μπαμπας. ο παιδιατρος τους ειπε να μην ανησηχουν αλλα εγω αναρωτιεμαι, ειναι πιθανο να ειναι φυσιολογικο τετοιο αυξηση υψους;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν παίρνουν όλα τα παιδακια υψος με τον ιδιο τροπο.Η λογικη λεει οτι αφου ο μπαμπάς ειναι ψηλός θα πάρει.Μπορεί παλι να το εχει παρει απότομα κ μετα να μην παιρνει με υον ιδιο ρυθμο.Γίνεται κ αυτό

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να σου πω ότι ο γιος μου πήρε τους πρώτους 2,5 μήνες 22 εκατοστά και είναι φυσιολογικότατος. Στη μήτρα αναπτύσσεται κυρίως βάσει κληρονομικότητας της μαμάς και συνθηκών μήτρας και έπειτα, μετά τη γέννηση, παίρνει το ύψος που του αναλογεί γενετικά και από τις δύο πλευρές. Η ανάπτυξη εντός μήτρας σχετίζεται με τη δυνατότητα της μαμάς για τοκετό και το ύψος κυρίως με τον δικό της σωματότυπο και εκτός μήτρας ακολουθεί πια την καμπύλη που προορίζεται να ακολουθήσει. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οπως εξηγει κ η ζοζεφιν ειναι φυσιολογικο.με το υψος του μπαμπα ειναι αναμενομενο κ το μωρακι να ξεπερασει τα δυο μετρα ενηλικος.μπορει δλδ αν ηταν κ η μαμα πιο μεγαλοσωμη να γεννιοταν 56εκ το μωρο.δ θα αναπτυσσεται με αυτους τους ρυθμους παντα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Καλησπερ, αυτη τη φορα προκειταιι για το αγορακι της γνωστης μου... Ο μικρος γεννηθηκε με νορμαλ υψος (52εκ) το βαρος δεν ξερω για να πω την αληθεια. Τις πρωτες 2 μηση μηνες εβαλε 15 ποντους και ηταν 6,5 κιλα. τωρα εχει κοψει φορα αλλα ειναι ακομα παρα πολυ ψηλος. Ειναι 3,5 μηνων και 70 εκ. Ο μπαμπας ειναι επησης πολυ ψηλος (2,05) και η μαμα περιπου 1,70, απο τα λεγομενα της μαμας ετσι ηταν και ο μπαμπας. ο παιδιατρος τους ειπε να μην ανησηχουν αλλα εγω αναρωτιεμαι, ειναι πιθανο να ειναι φυσιολογικο τετοιο αυξηση υψους;

Αντιστοιχα με το μωρο της φιλης σου ειναι και η κορη μου. Γεννηθηκε 52 εκ και ενος ετους ηταν 88. Τωρα ειναι 20 μηνων, δεν την εχουμε μετρησει προσφατα αλλα ριχνει τουλαχιστον μισο κεφαλι σε ολα τα συνομιλικα και ας ειναι κοριτσι. Ο αντρας μου ειναι 1.98 κι εγω 1.68 (και η πεθερα μου 1.86!). Μολις χθες γεννησα το αγορακι μας. Γεννηθηκε 53 εκ και 4200 στις 38 εβδομαδες.... δεν ξερω κι εγω που θα φτασει!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...