Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζηλεύει; Μερικές συμβουλές..


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Josephine είπε:

Η παιδίατρος σ' εμάς σύστησε το ακριβώς αντίθετο, δηλ. τουλάχιστον μέχρι 6 μηνών και ιδανικά ως τον χρόνο του μπέμπη να μην τον στείλουμε παιδικό, βέβαια μιλάει κανονικά. Αλλά αν ήμουν στη θέση σου, επειδή κι εγώ δεν θα 'θελα να μείνει πίσω θα έβλεπα τουλάχιστον για παιδικό λίγες ώρες μόνο τη μέρα αφού έχετε τη δυνατότητα, νομίζω θα κάνει και τη δουλειά που θέλετε και δεν θα τον επιβαρύνει το ίδιο και θα τον έστελνα σίγουρα πριν γεννηθεί το μωρό και αν γίνεται σε περίοδο άνοιξης. Αν γίνονται φυσικά όλα αυτά. Πάντως πολλές φίλες μου το πέρασαν, το μωράκι κολλούσε απ' τα μεγάλα τους, αλλά εντάξει, μετά το 1ο έτος έστειλαν και το μωρό παιδικό και ήταν καλύτερα τα πράγματα. 

Αυτό θα κάνουμε. Ήδη από αύριο θα ξεκινήσει δημιουργική απασχόληση 6 ώρες τη βδομάδα Κ κατά την άνοιξη θα την γράψω για 3 μήνες παιδικό ένα 4ωρο τη μέρα. Μετά έρχεται το μωρό... και δεν ξέρω... Μόλις συναντηθώ με τον παιδίατρο θα το συζητήσω μαζί του. ίσως την πάω Κ Σεπτέμβριο και μετά τέλος. Το θέμα είναι να το δεχτούν από τον παιδικό διότι είναι ιδιωτικός. Κι αναρωτιέμαι, δε θα θέλουν εκείνοι τα χρήματα τους πάμε δε πάμε; Και δεν είναι χαζομάρα να πληρώσω κοντά ένα χιλιάρικο για μήνες που δε θα πάμε; 

*Επελεξα ιδιωτικό καθώς είναι διπλα από το σπίτι μου και κάνουν πολλές περισσότερες δραστηριότητες και εκεί θα πάει Κ δημιουργικη. Θα υπάρχει δηλαδή μια συνέχεια. Επίσης είναι κι απογευματινος που μας βολεύει παρά πολύ. Αλλά δεν ξέρω πως θα το κανονίσω αυτό με τους μήνες... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Αυτό θα κάνουμε. Ήδη από αύριο θα ξεκινήσει δημιουργική απασχόληση 6 ώρες τη βδομάδα Κ κατά την άνοιξη θα την γράψω για 3 μήνες παιδικό ένα 4ωρο τη μέρα. Μετά έρχεται το μωρό... και δεν ξέρω... Μόλις συναντηθώ με τον παιδίατρο θα το συζητήσω μαζί του. ίσως την πάω Κ Σεπτέμβριο και μετά τέλος. Το θέμα είναι να το δεχτούν από τον παιδικό διότι είναι ιδιωτικός. Κι αναρωτιέμαι, δε θα θέλουν εκείνοι τα χρήματα τους πάμε δε πάμε; Και δεν είναι χαζομάρα να πληρώσω κοντά ένα χιλιάρικο για μήνες που δε θα πάμε; 

*Επελεξα ιδιωτικό καθώς είναι διπλα από το σπίτι μου και κάνουν πολλές περισσότερες δραστηριότητες και εκεί θα πάει Κ δημιουργικη. Θα υπάρχει δηλαδή μια συνέχεια. Επίσης είναι κι απογευματινος που μας βολεύει παρά πολύ. Αλλά δεν ξέρω πως θα το κανονίσω αυτό με τους μήνες... 

Δε θα το δεχτούν. Στείλε το παιδί μόνο σε κάποια δραστηριότητα αν είναι θέμα κοινωνικοποίησης. Τύπου μουσικοκινητικης, χειροτεχνιών κλπ, να υπάρχει αλληλεπίδραση με άλλα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι ιδιωτικός εννοείται και θα το δεχτούν, το ίδιο έκανε και πολύ καλή μου φίλη, βέβαια εξαρτάται ίσως από τη ζήτηση, αλλά δεν χρειάζεται να πεις το πλήρες σχέδιό σας, ότι μετά θα την σταματήσεις δηλαδή. Στους δημόσιους νομίζω δεν δέχονται να αρχίσεις στη μέση της χρονιάς. Ε, φαντάζομαι κιόλας ότι σε καμία περίπτωση δεν θα προπληρώσεις τους μήνες, άλλωστε αν αρρωσταίνει συνέχεια θα πρέπει να την κρατάς σπίτι, οπότε βλέποντας και κάνοντας. Και αυτό που λέει η ΑΡΓΚ είναι μια λύση, αν και για να δείτε μεγάλο άλμα στην ομιλία νομίζω θα πρέπει να 'ναι κάτι καθημερινό και τακτικό. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...