Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Birthlight baby yoga


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω αναφερθεί σε άλλο θέμα στην ενασχόλησή μου με τη yoga και στο πόσο με έχει βοηθήσει τόσο ψυχολογικά, όσο και συναισθηματικά, προκειμένου να επιτύχω εσωτερική ισορροπία και ηρεμία.
Τον τελευταίο μήνα, μόλις η μικρή μου κόρη έγινε 3 μηνών ξεκινήσαμε baby yoga.
Να πω, πως πέρα από τα οφέλη που έχει η μητέρα όσον αφορά την άσκηση, βλέπω ότι και το μωράκι μου το απολαμβάνει. Πρόκειται για εξαιρετικά ποιοτικό χρόνο με τη μαμά και επιπλέον απολαμβάνει το μωράκι μασάζ, ασκήσεις ενδυνάμωσης, αλλά και χαλάρωσης.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι η μπέμπα είναι πολύ πιο ήρεμο μωρό απ' ότι ήταν τα αδελφάκια της (τότε δυστυχώς δεν είχα γνωρίσει ακόμα την προσέγγιση Birthlight), κοιμάται πολύ ευκολότερα και οι ύπνοι της έχουν μεγαλύτερη διάρκεια, τόσο οι ημερήσιοι, όσο και ο βραδινός και επιπλέον οι νυχτερινές αφυπνίσεις είναι πολύ λιγότερες, η μετάβαση από το ξύπνημα στον ύπνο πιο σύντομη κι η μετάβαση από τον ύπνο στο ξύπνιο πιο ομαλή και ήρεμη.
Θα ήθελα να ανταλλάξουμε κάποιες γνώμες σχετικά με την προσέγγιση Birthlight.

Επεξεργάστηκαν by Αννα 35

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, Αννα 35 είπε:

Καλησπέρα. Έχω αναφερθεί σε άλλο θέμα στην ενασχόλησή μου με τη yoga και στο πόσο με έχει βοηθήσει τόσο ψυχολογικά, όσο και συναισθηματικά, προκειμένου να επιτύχω εσωτερική ισορροπία και ηρεμία.
Τον τελευταίο μήνα, μόλις η μικρή μου κόρη έγινε 3 μηνών ξεκινήσαμε baby yoga.
Να πω, πως πέρα από τα οφέλη που έχει η μητέρα όσον αφορά την άσκηση, βλέπω ότι και το μωράκι μου το απολαμβάνει. Πρόκειται για εξαιρετικά ποιοτικό χρόνο με τη μαμά και επιπλέον απολαμβάνει το μωράκι μασάζ, ασκήσεις ενδυνάμωσης, αλλά και χαλάρωσης.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι η μπέμπα είναι πολύ πιο ήρεμο μωρό απ' ότι ήταν τα αδελφάκια της (τότε δυστυχώς δεν είχα γνωρίσει ακόμα την προσέγγιση Birthlight), κοιμάται πολύ ευκολότερα και οι ύπνοι της έχουν μεγαλύτερη διάρκεια, τόσο οι ημερήσιοι, όσο και ο βραδινός και επιπλέον οι νυχτερινές αφυπνίσεις είναι πολύ λιγότερες, η μετάβαση από το ξύπνημα στον ύπνο πιο σύντομη κι η μετάβαση από τον ύπνο στο ξύπνιο πιο ομαλή και ήρεμη.
Θα ήθελα να ανταλλάξουμε κάποιες γνώμες σχετικά με την προσέγγιση Birthlight.

Τι είναι η προσέγγιση Birthlight?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, poulxeria said:

Τι είναι η προσέγγιση Birthlight?

και εγω αυτο αναρωτιεμαι τι διαφορα εχει απο σκετο baby yoga; σκεφτομαι και εγω να ξεκηνησω την μικρη με κατι σχετικο..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Το Birthlight προκύπτει από τις λέξεις birthing και lightly. Η προσέγγιση αυτή έχει αναφορά στην προγεννητική περίοδο κι εκτείνεται έως και το τρίτο έτος του παιδιού.
Εγώ πριν την εγκυμοσύνη δεν το είχα ανακαλύψει ακόμα, ήρθα σε επαφή με την προσέγγιση τις πρώτες εβδομάδες της τελευταίας μου εγκυμοσύνης.
Η pregnancy yoga και birth yoga ουσιαστικά προετοιμάζει τόσο το σώμα, όσο και το πνεύμα για τον τοκετό, αλλά και τη μετάβαση στην περίοδο της μητρότητας. Στοχεύει στη σωματική, αλλά και την πνευματική ενδυνάμωση.
Προετοιμάζει το σώμα τόσο, ώστε να χρειαστεί κατά τη διάρκεια του τοκετού η λιγότερο δυνατή παρέμβαση. Συμβάλλει στην εκμάθηση εναλλαγής στάσεων, στην ενδυνάμωση του πυελικού εδάφους, στην εκμάθηση τεχνικών αναπνοής, στην ευεξία (σωματική και πνευματική) και τέλος οδηγεί και στην αύξηση των επιπέδων ωκυτοκίνης.
Η postnatal yoga στοχεύει στην αποκατάσταση του σώματος μεταγεννητικά. "Κλείνει" το σώμα, αναδομεί τους κοιλιακούς μύες, αλλά και τους μύες της πυέλου και της μέσης. Φυσικά και εδώ υπάρχει αλληλεπίδραση με το μωρό, σε μικρότερο βαθμό βέβαια απ' ότι στην Baby yoga που ξεκινά από τον 3ο μήνα.
Η φάση της baby yoga, πέρα από την άσκηση της μητέρας στοχεύει και στο μωρό. Περιλαμβάνει βρεφικό μασάζ, προσαρμοσμένες στην ηλικία κινήσεις yoga, μουσικοκινητική, αλλά και στοχευμένες κινήσεις προσαρμοσμένες στην εκάστοτε αναπτυξιακή φάση του μωρού, ξεκινώντας από το ανασήκωμα του κεφαλιού μέχρι και την ισορροπία. Ταυτόχρονα, γίνεται κι εκμάθηση τεχνικών κοινής χαλάρωσης παιδιού και μητέρας.

Ουσιαστικά το birthlight είναι μια ολιστική προσέγγιση, της οποίας η baby yoga αποτελεί μέρος.

Επεξεργάστηκαν by Αννα 35

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Αννα 35 είπε:

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Το Birthlight προκύπτει από τις λέξεις birthing και lightly. Η προσέγγιση αυτή έχει αναφορά στην προγεννητική περίοδο κι εκτείνεται έως και το τρίτο έτος του παιδιού.
Εγώ πριν την εγκυμοσύνη δεν το είχα ανακαλύψει ακόμα, ήρθα σε επαφή με την προσέγγιση τις πρώτες εβδομάδες της τελευταίας μου εγκυμοσύνης.
Η pregnancy yoga και birth yoga ουσιαστικά προετοιμάζει τόσο το σώμα, όσο και το πνεύμα για τον τοκετό, αλλά και τη μετάβαση στην περίοδο της μητρότητας. Στοχεύει στη σωματική, αλλά και την πνευματική ενδυνάμωση.
Προετοιμάζει το σώμα τόσο, ώστε να χρειαστεί κατά τη διάρκεια του τοκετού η λιγότερο δυνατή παρέμβαση. Συμβάλλει στην εκμάθηση εναλλαγής στάσεων, στην ενδυνάμωση του πυελικού εδάφους, στην εκμάθηση τεχνικών αναπνοής, στην ευεξία (σωματική και πνευματική) και τέλος οδηγεί και στην αύξηση των επιπέδων ωκυτοκίνης.
Η postnatal yoga στοχεύει στην αποκατάσταση του σώματος μεταγεννητικά. "Κλείνει" το σώμα, αναδομεί τους κοιλιακούς μύες, αλλά και τους μύες της πυέλου και της μέσης. Φυσικά και εδώ υπάρχει αλληλεπίδραση με το μωρό, σε μικρότερο βαθμό βέβαια απ' ότι στην Baby yoga που ξεκινά από τον 3ο μήνα.
Η φάση της baby yoga, πέρα από την άσκηση της μητέρας στοχεύει και στο μωρό. Περιλαμβάνει βρεφικό μασάζ, προσαρμοσμένες στην ηλικία κινήσεις yoga, μουσικοκινητική, αλλά και στοχευμένες κινήσεις προσαρμοσμένες στην εκάστοτε αναπτυξιακή φάση του μωρού, ξεκινώντας από το ανασήκωμα του κεφαλιού μέχρι και την ισορροπία. Ταυτόχρονα, γίνεται κι εκμάθηση τεχνικών κοινής χαλάρωσης παιδιού και μητέρας.

Ουσιαστικά το birthlight είναι μια ολιστική προσέγγιση, της οποίας η baby yoga αποτελεί μέρος.

Οπότε πρακτικά, αν κατάλαβα καλά, το birthlight είναι όλα αυτά τα είδη yoga που περιέγραψες παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την ακρίβεια, το birthlight ως προσέγγιση αξιοποιεί τη yoga και τις τεχνικές αναπνοής ως μέσα προκειμένου να ενισχυθεί η ευεξία εγκυμονούσας, της επιτόκου και του βρέφους.

Παρέλειψα να αναφέρω, ότι και το baby swimming περιλαμβάνεται στις birthlight πρακτικές.

Επεξεργάστηκαν by Αννα 35

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον Άννα, δεν το είχα ξανακούσει! Πιστεύω αν κάποιος έχει να διαθέσει το χρόνο (και το χρήμα βεβαίως) αν μη τι άλλο θα έχει μια ωραία δραστηριότητα να απολαμβάνει μαζί με το μωρό του.
Αλήθεια, έχεις βρει κάποιο κέντρο που τα κάνει όλα αυτά? Δε χρειάζεται να αναφέρεις την επιχείρηση φυσικά.
 
Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος που απαιτείται δεν είναι πολύς. Οι συνεδρίες στο κέντρο είναι μία φορά την εβδομάδα. Από εκεί και έπειτα εγώ προσωπικά εξασκώ τις πρακτικές και στο σπίτι σχεδόν καθημερινά μαζί με την μπέμπα. Αποτελεί μια πολύ όμορφη απασχόληση.
Την προσέγγιση αυτή μου την πρότεινε η δασκάλα της yoga, όταν την ενημέρωσα για την εγκυμοσύνη μου, οπότε συνέχισα την pregnancy και birth yoga στο κέντρο. Την postnatal yoga επέλεξα να την εξασκώ στο χώρο μου, καθώς τον πρώτο καιρό με το μωρό μου αποζητούσα τη θαλπωρή του σπιτιού, όμως την baby yoga και πάλι στο κέντρο το εξασκούμε. Είναι μια πολύ όμορφη εμπειρία και δίνει και τη δυνατότητα της αλληλεπίδρασης με άλλες μητέρες.
Το κόστος, δυστυχώς, είναι υποκειμενικός παράγοντας. Το πόσο μπορεί ή και θέλει κάποιος να διαθέσει για μια δραστηριότητα εξαρτάται καθαρά από τον οικογενειακό προϋπολογισμό. Αν δούμε την τιμή ως απόλυτο αριθμό, υπάρχουν φυσικά διακυμάνσεις από κέντρο σε κέντρο. Τέλος, για κάποιον που πραγματικά ενδιαφέρεται και δεν έχει την οικονομική άνεση να απευθυνθεί σε δάσκαλο ή κέντρο, υπάρχουν πάντα τα online tutorials.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...