Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμπύλη ανοχής γλυκόζης


Recommended Posts

Καλημέρα σας! Χθες έκανα την εξέταση της καμπύλης ανοχής γλυκόζης. Τα αποτελέσματα με 75mg glucose ήταν: .  Ώρα 0-78         mg/dl 85

ωρα 1-201.       mg/dl 170

ωρα 2-159 .      mg/dl <140 normal         140-199prediabetes >200 diabetes 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aν είσαι έγκυος, έχεις διαβητη  κύησης. Κόβεις οτιδήποτε περιέχει ζάχαρη, μέλι κλπ, τρως μακαρόνια, ρύζι, ψωμί, πατάτες κλπ σε μικρές ποσότητες (μία χούφτα τη φορα) και περιμενεις λεπτομερείς οδηγίες από το γιατρό σου.

Αν δεν είσαι έγκυος, μιλάς με τον ενδοκρινολόγο σου

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ntia 80 είπε:

Einai egguos. Exw rantevou aurio me endokrinologo. Eine epikindino?

Αν δεν ακολουθήσεις το πρόγραμμα που θα σου δωσουν, ναι. Αν ακολουθήσεις το διαιτολόγιο, μετράς το ζάχαρό σου και αν πάρεις τα φάρμακά σου (αν χρειαστεί αργότερα), δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και κανένας φόβος

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε θα κάνω ότι μου πει ο γιατρός. Έκανα μετρήσεις από χθες το απόγευμα και δεν έδειξε να έχω διαβήτη. Λες να πήγε πάνω από το άγχος; ότι πείγα αγχόμενη να κάνω την ανάλυση; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δ ανεβηκε απο το αγχος.απλα η γλυκοζη ειναι αρκετα μεγαλη ποσοτητα.συνεχισε τις μετρησεις κ εφοσον συνεχισουν να ναι καλες σημαινει οτι με διατροφη θα ειναι μια χαρα ελεγχομενο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μανούλες καλησπέρα!!!! Είμαι 25 εβδ. Πήγα το Σάββατο και έκανα την καμπύλη σακχάρου 50 γρ. Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα. Το σάκχαρο νηστείας είναι φυσιολογικό όπως είπαν 88.05 με όριο  <92.0. ο γιατρός μου είπε να κάνει μια μέτρηση 1 ώρα μετά... Βγήκε 174.91 με όριο <180.... (Χάρηκα και λέω μια χαρά βγήκαν) όμως μου είπαν ότι για τα 50 γραμμάρια το όριο πρέπει να είναι <140 μετά από μία ώρα μέτρησης. Και τώρα έχω αγχωθεί γτ μάλλον έκανα λάθος τους δείκτες απο το διαγνωστικό. Ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει τις σωστές τιμές για την καμπύλη 50γρ και μέτρηση 1 ώρα μέτα; έχω αγχωθεί πολύ και φοβάμαιιιι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, eirinaki943 είπε:

Μανούλες καλησπέρα!!!! Είμαι 25 εβδ. Πήγα το Σάββατο και έκανα την καμπύλη σακχάρου 50 γρ. Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα. Το σάκχαρο νηστείας είναι φυσιολογικό όπως είπαν 88.05 με όριο  <92.0. ο γιατρός μου είπε να κάνει μια μέτρηση 1 ώρα μετά... Βγήκε 174.91 με όριο <180.... (Χάρηκα και λέω μια χαρά βγήκαν) όμως μου είπαν ότι για τα 50 γραμμάρια το όριο πρέπει να είναι <140 μετά από μία ώρα μέτρησης. Και τώρα έχω αγχωθεί γτ μάλλον έκανα λάθος τους δείκτες απο το διαγνωστικό. Ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει τις σωστές τιμές για την καμπύλη 50γρ και μέτρηση 1 ώρα μέτα; έχω αγχωθεί πολύ και φοβάμαιιιι!!!!!

 

140 είναι το όριο, 200 είναι διαβήτης χωρίς άλλες εξετάσεις, τα ενδιάμεσα θέλουν πλήρη καμπύλη από όσο ξέρω ή αν είναι πιο κοντά στο 200 μπορεί και έτσι να θεωρηθεί ότι είναι διαβήτης χωρίς άλλη διερεύνηση, ανάλογα το γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια καλησπέρα,

Έκανα το Σάββατο καμπύλη ζαχάρου με 75 γραμμάρια γλυκόζη και βγήκαν τα εξής αποτελέσματα Σάκχαρο νηστείας 72 mg με φυσιολογικές τιμές 70-115

μετά απο 60 λεπτά 77mg με φυσιολογικό 120-170 και μετα απο 120 λεπτά 81mg με 70-125  μου φαίνονται πολύ χαμηλές οι τιμές έχει κάποια παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει, έχω στείλει βέβαια και τις εξετάσεις στο γιατρό μου.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι μετρήσεις σου είναι άψογες.

Μην ανησυχείς καθόλου.

Καθόλου χαμηλές. Απλά οι κατάλληλες. 

(ΕΚΤΟΣ κι αν νιωθεις υπογλυκαιμίες!)

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kine είπε:

Οι μετρήσεις σου είναι άψογες.

Μην ανησυχείς καθόλου.

Καθόλου χαμηλές. Απλά οι κατάλληλες. 

(ΕΚΤΟΣ κι αν νιωθεις υπογλυκαιμίες!)

Όχι ευτυχώς δε νιώθω απλά επειδή πριν κάνω τη καμπύλη μου είχαν κόψει τελείως γλυκά και ζάχαρη λόγω οτι το αμνιακό υγρό ήταν στα ανώτατα φυσιολογικά και είναι λέει ένδειξη για διαβήτη κύησης και στη Β επιπέδου είχε σημειώσει ο εμβρυολόγος να ελεγχθεί οπωσδήποτε το ζάχαρο της μητέρας. Έκανα σα μωρό παιδί για να φάω λίγη μαύρη σοκολάτα. Και είδα αυτές τις τιμές και λέω τελικά τι συμβαίνει. Αλλά εντάξει τώρα μπορώ να ευχαριστιέμαι ενα γλυκάκι που και που :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά κοιτώντας καλύτερα τις τιμές σου, έχω μερικούς προβληματισμούς.

 

Μου φαίνονται λίγο απίθανες τιμές, και κυρίως, το γεγονός ότι δεν ανέβηκε σχεδόν καθόλου το σακχαρο, στη μία ώρα, όπου εκεί βλέπεις το πικ της εκτόξευσης του σακχάρου. Και κανονικά στην 3η αιμοληψία των 2 ωρών, περιμένεις την πτώση της τιμής αυτής, ενώ εσύ έχεις πάλι μια απειροελάχιστη αύξηση....

 

Είναι λίγο....σαν να μην βγάζει και πολύ νόημα η εξέταση, δεδομένου ότι δεν μπορώ να σκεφτώ πώς γίνεται να μην έχεις ανεβάσει ΚΑΘΟΛΟΥ ζάχαρο, παίρνοντας μια μεγαδόση γυκόζης μια κι έξω:confused:.  Ειδικά αν δεν έτρωγες καθόλου ζάχαρη τον προηγούμενο καιρό, το πιθανότερο θα ήταν να έχεις καλή γλυκόζη νηστείς (1η αιμοληψία), πολύ αυξημένη 2η και την πτώση στην 3η.....

 

Σίγουρα είναι ακριβή τα αποτελέσματα σου;

Ελπίζω να είναι, αλλά είναι περίεργα. Οχι κακά. Περίεργα όμως, σε σχέση με το τί δείχνει μια τέτοια εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kine είπε:

Συγνώμη, αλλά κοιτώντας καλύτερα τις τιμές σου, έχω μερικούς προβληματισμούς.

 

Μου φαίνονται λίγο απίθανες τιμές, και κυρίως, το γεγονός ότι δεν ανέβηκε σχεδόν καθόλου το σακχαρο, στη μία ώρα, όπου εκεί βλέπεις το πικ της εκτόξευσης του σακχάρου. Και κανονικά στην 3η αιμοληψία των 2 ωρών, περιμένεις την πτώση της τιμής αυτής, ενώ εσύ έχεις πάλι μια απειροελάχιστη αύξηση....

 

Είναι λίγο....σαν να μην βγάζει και πολύ νόημα η εξέταση, δεδομένου ότι δεν μπορώ να σκεφτώ πώς γίνεται να μην έχεις ανεβάσει ΚΑΘΟΛΟΥ ζάχαρο, παίρνοντας μια μεγαδόση γυκόζης μια κι έξω:confused:.  Ειδικά αν δεν έτρωγες καθόλου ζάχαρη τον προηγούμενο καιρό, το πιθανότερο θα ήταν να έχεις καλή γλυκόζη νηστείς (1η αιμοληψία), πολύ αυξημένη 2η και την πτώση στην 3η.....

 

Σίγουρα είναι ακριβή τα αποτελέσματα σου;

Ελπίζω να είναι, αλλά είναι περίεργα. Οχι κακά. Περίεργα όμως, σε σχέση με το τί δείχνει μια τέτοια εξέταση.

ΑΙ Εμένα αυτό με παρεξένεψε το ζάχαρο πρώτης ώρας. Γιατί και τη γλυκόζη την ήπια μέσα σε 5 λεπτά και θα έπρεπε να έχει ανέβει.

Ο ιατρός μου μου απάντησε χθές το βράδυ οτι είναι όλα καλά, θα ήθελα και εγώ να τον ρωτήσω μήπως πρέπει να την επαναλάβω...

Η γλύκοζη νηστείας στο 72 με όριο 70-115 είναι καλό απο όσο καταλαβαίνω  μόνο της δεύτερης ώρας έχει περίεργη-χαμηλη  τιμή και περισσότερο το ανάρτησα μήπως έχει κάποια παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει γιατί μπορεί να συμβαίνει.

Τωρα όσον αφορά το αν είναι ακριβή πηγαίνω σε αυτό το διαγνωστκό κανένα χρόνο τώρα, γενικά δεν έχω παρατηρήσει μεγάλες αποκλείσεις και περίεργες τιμές σε άλλες εξετάσεις.

Κρατούσα ώρα εγώ και όντως να μια ώρα ακριβώς πήγαινα και μου έπαιρναν αίμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, εχεις δικιο. Ακριβώς αυτό είναι το περίεργο. Κι εγώ δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, παρόλο που μελετάω ιδιαίτερα διαβητολογία εδώ και καιρό...:confused:

 

Αν έχεις πάντως κάποιον γνωστό, συγγενή που έχει αυτό το μηχανηματάκι για να μετράς ζάχαρο στο σπίτι, μπορείς να δοκιμάσεις μετά από ένα τυπικό γεύμα σου, να πάρεις μια μέτρηση. Είναι καλύτερος δείκτης από την καμπύλη σακχάρου.

 

Κατά τα άλλα, με το καλό να έρθουν όλα :)

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, kine είπε:

Ναι, εχεις δικιο. Ακριβώς αυτό είναι το περίεργο. Κι εγώ δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, παρόλο που μελετάω ιδιαίτερα διαβητολογία εδώ και καιρό...:confused:

 

Αν έχεις πάντως κάποιον γνωστό, συγγενή που έχει αυτό το μηχανηματάκι για να μετράς ζάχαρο στο σπίτι, μπορείς να δοκιμάσεις μετά από ένα τυπικό γεύμα σου, να πάρεις μια μέτρηση. Είναι καλύτερος δείκτης από την καμπύλη σακχάρου.

 

Κατά τα άλλα, με το καλό να έρθουν όλα :)

Θα το δοκιμάσω και αυτό μου φαίνεται...

 

 

Ευχαριστώ πάντως :) και σε σένα τα καλύτερα ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...