Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

28η εβδομαδα στάση υπνου μαμάς


Recommended Posts

θα ήθελα την άποψη και εμπειρία σας όσον αφορά τις στάσεις στον ύπνο. είμαι στην 28 εβδομάδα και εδώ και καιρό προσπαθώ να κοιμάμαι στα πλαγια. ωστόσο κάποια βραδια ξυπνάω, και κοιμάμαι οριζόντια. αλλάζω κατευθείαν στάση αλλά φοβάμαι ότι μπορεί να βλαψω  το μωρό. δεν έχω ιδέα πόση ώρα έχω κοιμηθεί οριζόντια. έχετε παρόμοια εμπειρία; κι αν ναι τι κάνετε; ο γιατρός σας τι σας έχει πει; αν το μωρό βλάπτεται, φαίνεται άμεσα σε κάποιον υπέρηχο, η' αφού γεννηθεί;

 

ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, StellaXg είπε:

θα ήθελα την άποψη και εμπειρία σας όσον αφορά τις στάσεις στον ύπνο. είμαι στην 28 εβδομάδα και εδώ και καιρό προσπαθώ να κοιμάμαι στα πλαγια. οστοσο κάποια βραδια ξυπνάω, και κοιμάμαι οριζόντια. αλλάζω κατευθείαν στάση αλλά φοβάμαι ότι μπορεί να βλαψω  το μωρό. δεν έχω ιδέα πόση ώρα έχω κοιμηθεί οριζόντια. έχετε παρόμοια εμπειρία; κι αν ναι τι κάνετε; ο γιατρός σας τι σας έχει πει; αν το μωρό βλάπτεται, φαίνεται άμεσα σε κάποιον υπέρηχο, η' αφού γεννηθεί;

 

ευχαριστω πολύ!

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη απο οταν το εμαθα κοιμομουν ανασκελα οσο μπορουσα κ λιγο πλαι οσο γινοταν στο αριστερο πλευρο.στη δευτερη εγκυμοσυνη κοιμομουν κυριως μπρουμυτα κ λιγο στο πλαι.με αρκετα μαξιλαρια να μην πιεζω την κοιλια

Συνηθως το ανασκελα οι εγκυες το αποφευγουν επειδη δυσκολευει τις ιδιες στην αναπνοη,δ εχω ακουσει να κανει κακο στο μωρο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, StellaXg είπε:

θα ήθελα την άποψη και εμπειρία σας όσον αφορά τις στάσεις στον ύπνο. είμαι στην 28 εβδομάδα και εδώ και καιρό προσπαθώ να κοιμάμαι στα πλαγια. ωστόσο κάποια βραδια ξυπνάω, και κοιμάμαι οριζόντια. αλλάζω κατευθείαν στάση αλλά φοβάμαι ότι μπορεί να βλαψω  το μωρό. δεν έχω ιδέα πόση ώρα έχω κοιμηθεί οριζόντια. έχετε παρόμοια εμπειρία; κι αν ναι τι κάνετε; ο γιατρός σας τι σας έχει πει; αν το μωρό βλάπτεται, φαίνεται άμεσα σε κάποιον υπέρηχο, η' αφού γεννηθεί;

 

ευχαριστω πολύ!

Bασικα, οταν η εγκυος κοιμαται ανασκελα η μητρα (που ειναι βαρια πλεον) πιεζει μεγαλα αγγεια και μπορει να μειωθει η παροχη αιματος στο εμβρυο ή/και στη μητερα. Γι'αυτο καποιες εγκυες ζαλιζονται (η ακομη και λιποθυμουν) οταν ξαπλωνουν ανασκελα. Το ιδανικο ειναι το αριστερο πλαι γιατι διευκολυνεται η κυκλοφορια και κατ'επεκταση φτανει περισσοτερο οξυγονο (και θρεπτικα συστατικα) στο μωρο. Επισης, αυτη η σταση βοηθαει και τα πρησμενα ποδια για τον ιδιο λογο. Ιδανικα, κοιμησου στο αριστερο πλαι με ενα μαξιλαρι αναμεσα στα γονατα για να μην επιβαρυνεται και η μεση...Εγω γενικως, προσπαθουσα να το τηρω και τελικα ηταν η μονη σταση που με βολεψε!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

@Sentir...natureza Αν ομως δ ζαλιζεσαι κ δ σε πιανει δυσπνοια(γτ στην πρωτη με επιανε αλλα δ γινοταν να ξαπλωσω αλλιως)κ βολευεσαι;

Για τα ποδια παλι ανασκελα με βολευε η καθιστη κ να τα εχω ψηλα

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι αν βολευεται η γυναικα τοτε ας κατσει οπως τη βολευει. Εμενα προσωπικα με ενοχλουσε η μεση οταν καθομουν ανασκελα για πολλη ωρα. Δεν ειχα ζαλαδες κτλ αλλα επειδη σκεφτομουν οτι μπορει να επηρεαζοταν το μωρο το απεφευγα.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...