Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μανούλες με εμπειρίες από Frezylac pure 1


Recommended Posts

Γεια σας, ήθελα την εμπειρία σας με γαλα frezylac pure 1. Η κόρη μου γεννήθηκε 2330. Δεν θήλασα καθόλου. Στην αρχή της δίναμε το αλμιρον, αλλά είχε κολικούς και ζοριζόταν πολύ να αποβάλλει τα αέρια, όποτε με σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου αλλάξαμε σε rontamil complete. Θα μπορούσα να πω ότι το εκείνα πολύ καλά, και έπαιρνε αρκετό βάρος. Τον δεύτερο μήνα έχουμε πάρει 1400. Όμως κάποια στιγμή σταμάτησε να τρώει ποσότητες που έπρεπε. Ενώ έτρωγε 120 σε κάθε γεύμα, ξαφνικά άρχισε να πίνει 70-80, και με πολύ ζόρι, και πολλές ώρες προσπάθειας. Απελπισμένη, της άλλαξα το γαλα που επεινε ο μεγάλος μου γιος σε frezylac. Το πίνει πολύ γρήγορα, πολύ ευχάριστα. Το επεινε 2,5 εβδομάδες, αλλά είχε δυσκοίλια, όποτε την γυρίσαμε πίσω στο rontamil, όπου έκανε τα κακά κάθε μέρα, αλλά πάλι δεν ήθελε να το πίνει. Μιλάμε για κλάμα. Επεινε πρώτα 60-70 μλ γιατί πίναμε, και μετά τέλος. Και ήταν αρκετά ανήσυχη, το βράδυ γκρίνιαζε και ήθελε αγκαλιά συνέχεια. Και εκεί από απόγνωση ότι τρώει λίγο, καταλήγω πάλι στο frezylac, και σκέφτηκα ότι ίσως ήθελε προσαρμογή παραπάνω χρόνο. Τώρα το πίνει 10 μέρες, το πίνει καλά αλλά πάλι πρόβλημα με κακά. Ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που δίνανε στα παιδάκια τους Frezylac, αν το δέχτηκαν καλά, ποσό ακόμα πρεπει να επιμένω σε αυτό το γαλα, ή μήπως δεν θα αλλάξει κάτι....

Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω, ότι αν μα ήτανε κάτι τέτοιο θα ήταν από την γέννηση και δεν θα είχε πάρει 1400 τον δεύτερο μήνα. Και θα είχε αλλά συμπτώματα. Με ενδιαφέρει περισσότερο αν μωράκια που πίνανε frezylac είχανε παρόμοιο πρόβλημα και μετά από ποσό καιρό θα το δεχθεί ο οργανισμός, και αν δεχθεί...

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρια με το φρυζιλακ δ εχω.αλλα κ γω θα σκεφυομουν οτι καποιος λογος υπαρχει που δ τπ δεχεται το γαλα κ κανει δυσκοιλιοτητα.ο ανηψιος μου ειχε παρομοια θεματα.το ενα δυσκοιλιοτητα το αλλο γουλιες,το αλλο δ του αρεσε,τελικα καταληξαν σε ενα γτ παρολο που εβγαζε επαιρνε βαρος.ειχαν δοκιμασει σανιλακ,ναν κ καποια αλλα

Αν το εδωσες 1-2βδομαδες κ τα ιδια θα προτεινα να δοκιμασεις αλλο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , New-Mam είπε:

Νομίζω, ότι αν μα ήτανε κάτι τέτοιο θα ήταν από την γέννηση και δεν θα είχε πάρει 1400 τον δεύτερο μήνα. Και θα είχε αλλά συμπτώματα. Με ενδιαφέρει περισσότερο αν μωράκια που πίνανε frezylac είχανε παρόμοιο πρόβλημα και μετά από ποσό καιρό θα το δεχθεί ο οργανισμός, και αν δεχθεί...

 

πρίν από 52 λεπτά , New-Mam είπε:

Νομίζω, ότι αν μα ήτανε κάτι τέτοιο θα ήταν από την γέννηση και δεν θα είχε πάρει 1400 τον δεύτερο μήνα. Και θα είχε αλλά συμπτώματα. Με ενδιαφέρει περισσότερο αν μωράκια που πίνανε frezylac είχανε παρόμοιο πρόβλημα και μετά από ποσό καιρό θα το δεχθεί ο οργανισμός, και αν δεχθεί...

 εμπειρια απο το frezylac ουτε εγω εχω...εμενα ο γιος μου παρουσιασε συμπτωματα αλεργιας  στον 3 μηνα με αρνηση για το γαλα κλαμα με το που το επινε και τεντομα στα ποδια.. και πολυ κλαμα μετα για αρκετη ωρα.. αποτι αναφερεις ποιο πανω εχεις δωσει τρια διαφορετικα γαλατα και το αποτελεσμα ομως ειναι το ιδιο με ελαχιστες διαφοροποιησεις ..!!! ισως να χρειαζετε απλα να αλλαξεις το γαλα και να τις παρεις ιδικο για κολικους συμφωνα παντα βεβαια με τις οδηγιες της παιδιατρος σου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά μάλλον δεν με έχετε καταλάβει. Το παιδί το ένα γαλα το πίνει καλά, ευχαριστώ και είναι ήσυχο σαν παιδί, αλλά δεν κάνει εύκολα κακά και δεν παίρνει καλά βαροσ, και το άλλο δεν το πίνει καλά αλλά κάνει κακά, και από βάρος θα μπορούσα να πω έπαιρνε λίγο καλύτερα. Δεν θέλω να πειραματιζω με τα γάλατα, καθώς θα είναι ταλαιπωρία για το παιδί. Για αυτό το λόγο ρωτάω άλλες μανούλες που δοκιμάσαμε στα παιδάκια αυτό το γαλα, μήπως έχουν παρόμοιες εμπειρίες. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , New-Mam είπε:

Κορίτσια, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά μάλλον δεν με έχετε καταλάβει. Το παιδί το ένα γαλα το πίνει καλά, ευχαριστώ και είναι ήσυχο σαν παιδί, αλλά δεν κάνει εύκολα κακά και δεν παίρνει καλά βαροσ, και το άλλο δεν το πίνει καλά αλλά κάνει κακά, και από βάρος θα μπορούσα να πω έπαιρνε λίγο καλύτερα. Δεν θέλω να πειραματιζω με τα γάλατα, καθώς θα είναι ταλαιπωρία για το παιδί. Για αυτό το λόγο ρωτάω άλλες μανούλες που δοκιμάσαμε στα παιδάκια αυτό το γαλα, μήπως έχουν παρόμοιες εμπειρίες. Ευχαριστώ 

Αφού της αρέσει το frezylac και το πρόβλημα είναι η δυσκοιλιότητα, υπάρχει το frazylac ok που είναι για κολικούς και δυσκοιλιότητα. Ρώτα την γιατρό σου να πάρετε ειδικό γάλα της ίδιας εταιρείας. Γενικά η σκέψη είναι όταν το μωρό πίνει ευχάριστα καποιο γάλα δεν αλλάζουμε το γάλα αλλά αν παρουσιαστεί πρόβλημα κινούμαστε στα ειδικά γάλατα της εταιρείας που πίνει.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχω καταλαβει

Η συνεχιζεις με αυτο που πινει ευχαριστα κ εχευε δυσκοιλιοτητα η γυριζεις στο αλλο κ θα δυσκολευεσαινα ταιζεις

Υπαρχει κ τριτη λυση.κανεις κ αλλες δοκιμες.κ μεις οι μεγαλοι εχουμε προτιμησεις στις μαρκες

Ειναι τι θεωρεις ταλαιπωρια

Καθε παιδι εχει διαφορετικες αναγκες κ προτιμησεις

Σαν γαλα ειναι απο τα καλα απο οτι εχω ακουσει

Αυτο με το ειδικο γαλα καθε μαρκας ειναι καλη εναλλακτικη

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, New-Mam είπε:

Κορίτσια, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά μάλλον δεν με έχετε καταλάβει. Το παιδί το ένα γαλα το πίνει καλά, ευχαριστώ και είναι ήσυχο σαν παιδί, αλλά δεν κάνει εύκολα κακά και δεν παίρνει καλά βαροσ, και το άλλο δεν το πίνει καλά αλλά κάνει κακά, και από βάρος θα μπορούσα να πω έπαιρνε λίγο καλύτερα. Δεν θέλω να πειραματιζω με τα γάλατα, καθώς θα είναι ταλαιπωρία για το παιδί. Για αυτό το λόγο ρωτάω άλλες μανούλες που δοκιμάσαμε στα παιδάκια αυτό το γαλα, μήπως έχουν παρόμοιες εμπειρίες. Ευχαριστώ 

να ρωτησω κατι για διευκρινηση ποιο πολυ οταν λες δε κανει ευκολα κακα εννοεις δε κανει καθε μερα η οτι τα κακακια του ειναι σαν σβολαρακια;;;γιατι συνηθως οταν λεμε οτι ενα βρεφος κανει δυσκοιλιοτητα εννοουμε οτι τα κακα ειναι σαν σβολαρακια και ζοριζετε.... αλιως με γαλα φορμουλα κακακια μπορει να κανει μεχρι και τρεις φορες την εβδομαδα..!!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν κάνει 1-2 μέρες, μετά κάνει σβολαρακια και την ίδια μέρα ή την επομενη κάνει κακά κανονικά, μουσταρδί σαν κανονικά κακά μωρού. Και έτσι επι 2-3 μέρες. Μετά πάλι 2 μέρες δεν κάνει και πάει λέγοντας... δεν μπορώ να πω μάλλον ότι ενοχλείται όταν κάνει σκληρά κακά. Ούτε κλαει ούτε ζορίζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό. Λίγο πιο δύσκολα από κανονικά κακά. Για αυτό δεν της έχω αλλάξει ακόμα το γαλα γιατι σκέφτομαι μήπως ο οργανισμός θέλει παραπάνω χρόνο να προσαρμοστεί 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, New-Mam είπε:

Συνήθως δεν κάνει 1-2 μέρες, μετά κάνει σβολαρακια και την ίδια μέρα ή την επομενη κάνει κακά κανονικά, μουσταρδί σαν κανονικά κακά μωρού. Και έτσι επι 2-3 μέρες. Μετά πάλι 2 μέρες δεν κάνει και πάει λέγοντας... δεν μπορώ να πω μάλλον ότι ενοχλείται όταν κάνει σκληρά κακά. Ούτε κλαει ούτε ζορίζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό. Λίγο πιο δύσκολα από κανονικά κακά. Για αυτό δεν της έχω αλλάξει ακόμα το γαλα γιατι σκέφτομαι μήπως ο οργανισμός θέλει παραπάνω χρόνο να προσαρμοστεί 

με την παιδιατρο σου το εχεις συζητησει αυτο;; με την μικρη εμπειρια που εχω πιστευω πως αν ενα γαλα(οποιοδηποτε) δημιουργει καποιο προβλημα στο μωρακι ο οργανισμος δε προσαρμοζετε ειτε το προβλημα παραμενει το ιδιο ειτε γινεται ακομα χειροτερο....συζητησε το με την παιδιατρο σου μηπως καταληξετε σε ενα γαλα που να ταιριαζει στο μωρακι σου..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω αυτο το γαλα εδωσα και στα 2 παιδια μου,νομιζω ειναι απο τα καλυτερα μιας και βιολογικο.Όντως μου έκαναν λιγο δυσκοιλιοτητα και ειδικα στην αρχη ειχαμε και κλαματα αλλα γρηγορα συνηθισαν...εγω αν περναγαν αρκετες μερες χωρις κακα και εβλεπα δυσφορια εδινα λιγο χαμομηλι κιντερτε κ αμεσως σχεδον εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Aν το πρόβλημα είναι η δυσκοιλιότητα, μπορείς να φτιάξεις το γάλα με χαμομήλι αντί νερό. Συμβουλή της παιδιάτρου μου και για νεογέννητα, αλλά επιβεβαίωσε και με το γιατρο σου

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποια μανούλα θα έχει παρόμοιο πρόβλημα, θα ήθελα να μοιραστώ με το πόρισμα του προβλήματος. Μετά από 3 εβδομάδες που έδινα αυτό το γαλα, το μωρό μου άρχισε να κάνει κακά κανονικά, όχι σκληρά και εδώ και 10 μέρες κάνει κακά κάθε μέρα. Βέβαια σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να συζητάτε τα προβλήματα και με τον παιδίατρο σας, καθώς η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά σε εμένα απ´οσο βλέπω ο οργανισμός του μωρό προσαρμόστηκε και κάνει κανονικά τα κακά της. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...