Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαδικασία για Ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο (παθολόγο)


Vsofia

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα να πάω για εξέταση σε εναν γιατρό. Μου είπαν ότι πρέπει να έχω κλείσει ραντεβού. Θέλω έναν συγκεκριμένο, ο οποίος είναι σε δημόσιο νοσοκομείο. Απλά παίρνω τηλέφωνο στο νοσοκομείο και λέω ότι θέλω να κλείσω ραντεβού στον τάδε γιατρό ή μπορώ να πάω και όταν εφημερεύει? Επίσης, είμαι 18 και πρίν γίνω ήμουν ασφαλισμενη από τους γονείς μου. Τώρα χρειάζομαι κάτι άλλο πέρα από το ΑΜΚΑ για να πάω στο γιατρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, για να πας σε συγκεκριμένο γιατρό σε νοσοκομείο πρέπει να πας στα απογευματινά ραντεβού που είναι με πληρωμή, το ύψος της οποίας είναι ανάλογα με το βαθμό του γιατρού. Παίρνεις τηλέφωνο είτε κατευθείαν στο νοσοκομείο, βρες στο site του το τηλ. των ραντεβού, ή στο 1535 που βγαίνει ρομπότ και απαντάς ανάλογα. Μερικά νοσοκομεία δεν είναι στο 1535. Μπορείς να κλείσεις και στα πρωινά εξωτερικά ιατρεία που είναι δωρεάν αλλά εκεί δεν θα σε δει απαραίτητα ο γιατρός που θες εκτός και αν  έχεις συνεννοηθεί μαζί του προσωπικά και φροντίσει να είναι εκεί.  Για απλή εξέταση χρειάζεσαι μόνο τον ΑΜΚΑ αλλά αν χρειαστείς νοσηλεία ή κάποια επέμβαση θα πρέπει να έχεις ασφαλιστική κάλυψη για να μην πληρώσεις. Τσέκαρε στο site του ΙΚΑ αν έχεις ακόμα ασφαλιστική κάλυψη και μέχρι πότε. Έχει ένα πεδίο που βάζεις ΑΜΚΑ και δεν θυμάμαι τι άλλο και σου λέει. Συνήθως πάντως η κάλυψη ισχύει μέχρι και τον επόμενο Φεβρουάριο (δλδ Φεβρουάριο 2018 στην προκειμένη). Αν σπουδάζεις, είσαι ΑμεΑ ή άνεργη (μέσω ΟΑΕΔ αυτό) νομίζω ότι συνεχίζεται η κάλυψη αλλά πρέπει να ρωτήσεις για αυτό στον φορέα σου (στον ΕΦΚΑ πλέον) για να σου πουν τις προϋποθέσεις. Πάρε στο 1555 που είναι οι τηλεφωνικές πληροφορίες του ΕΦΚΑ μπορεί να ξέρουν. Αν δεν καλύπτεσαι ασφαλιστικά από γονείς ακόμα ή από τον ΟΑΕΔ αν είσαι άνεργη, τότε επικοινώνησε με το Δήμο σου για να σου πουν πώς να βγάλεις βιβλιάριο από την Πρόνοια. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mary1976 said:

Καλημέρα, για να πας σε συγκεκριμένο γιατρό σε νοσοκομείο πρέπει να πας στα απογευματινά ραντεβού που είναι με πληρωμή, το ύψος της οποίας είναι ανάλογα με το βαθμό του γιατρού. Παίρνεις τηλέφωνο είτε κατευθείαν στο νοσοκομείο, βρες στο site του το τηλ. των ραντεβού, ή στο 1535 που βγαίνει ρομπότ και απαντάς ανάλογα. Μερικά νοσοκομεία δεν είναι στο 1535. Μπορείς να κλείσεις και στα πρωινά εξωτερικά ιατρεία που είναι δωρεάν αλλά εκεί δεν θα σε δει απαραίτητα ο γιατρός που θες εκτός και αν  έχεις συνεννοηθεί μαζί του προσωπικά και φροντίσει να είναι εκεί.  Για απλή εξέταση χρειάζεσαι μόνο τον ΑΜΚΑ αλλά αν χρειαστείς νοσηλεία ή κάποια επέμβαση θα πρέπει να έχεις ασφαλιστική κάλυψη για να μην πληρώσεις. Τσέκαρε στο site του ΙΚΑ αν έχεις ακόμα ασφαλιστική κάλυψη και μέχρι πότε. Έχει ένα πεδίο που βάζεις ΑΜΚΑ και δεν θυμάμαι τι άλλο και σου λέει. Συνήθως πάντως η κάλυψη ισχύει μέχρι και τον επόμενο Φεβρουάριο (δλδ Φεβρουάριο 2018 στην προκειμένη). Αν σπουδάζεις, είσαι ΑμεΑ ή άνεργη (μέσω ΟΑΕΔ αυτό) νομίζω ότι συνεχίζεται η κάλυψη αλλά πρέπει να ρωτήσεις για αυτό στον φορέα σου (στον ΕΦΚΑ πλέον) για να σου πουν τις προϋποθέσεις. Πάρε στο 1555 που είναι οι τηλεφωνικές πληροφορίες του ΕΦΚΑ μπορεί να ξέρουν. Αν δεν καλύπτεσαι ασφαλιστικά από γονείς ακόμα ή από τον ΟΑΕΔ αν είσαι άνεργη, τότε επικοινώνησε με το Δήμο σου για να σου πουν πώς να βγάλεις βιβλιάριο από την Πρόνοια. 

 

Καλημέρα σας! Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας! Γνωρίζω ποτέ εφημερεύει πρωί ο γιατρός. Αν πάω τότε, χωρίς ραντεβού, πληρώνω κάτι?

P.S σε παθολόγο θέλω να πάω

Link to comment
Share on other sites

 

2 minutes ago, Mary1976 said:

Όχι δεν πληρώνεις τίποτα. 

Σας ευχαριστώ! Επίσης, Σάββατο γίνονται κανονικά οι εξετάσεις ασθενών από γιατρούς ή είναι μόνο για τα έκτακτα?

Γνωρίζω ότι θα βρίσκεται Σάββατο στο νοσοκομείο για αυτό

 

Γράφαμε μαζί:-D:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ ως πελάτης σου απαντάω, δεν είμαι ειδική αλλά υποθέτω ότι μόνο καθημερινές εξετάζουν στα εξωτερικά ιατρεία, οπότε θα πρέπει να πας στα επείγοντα. Καλό όμως είναι να μην γίνεται χρήση των επειγόντων για μη έκτακτα περιστατικά. Εφόσον δεν έχεις κάτι επείγον πήγαινε με την κανονική διαδικασία. Μπορεί να πάρεις τη σειρά κάποιου που έχει επείγουσα ανάγκη να τον δουν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 8/18/2017 at 10:47 AM, Mary1976 said:

Και εγώ ως πελάτης σου απαντάω, δεν είμαι ειδική αλλά υποθέτω ότι μόνο καθημερινές εξετάζουν στα εξωτερικά ιατρεία, οπότε θα πρέπει να πας στα επείγοντα. Καλό όμως είναι να μην γίνεται χρήση των επειγόντων για μη έκτακτα περιστατικά. Εφόσον δεν έχεις κάτι επείγον πήγαινε με την κανονική διαδικασία. Μπορεί να πάρεις τη σειρά κάποιου που έχει επείγουσα ανάγκη να τον δουν. 

Έκλεισα ραντεβού για να πάω καθημερινή και απ'οτι μου είπαν δε χρειάζεται να πληρώσω κάτι. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...