Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όρθιος στην αγκαλιά κ περπάτημα


λιλουμ

Recommended Posts

Δεν βρήκα ανάλογο θέμα κ δεν ξέρω εάν πρέπει εδώ να γράψω αυτό που με απασχολεί.

Ο μικρός μου(4μηνων) εδώ κ 1-1.5 μήνα θέλει να τον κρατάω αγκαλιά με το πρόσωπο του εμπρός κ η πλάτη του στο στήθος μου (ελπίζω να καταλάβατε) κ να κάνουμε βόλτες στο σπίτι. Κάποτε καθόμασταν κ λίγο. Στο ριλαξ, στο καρότσι, στο κρεβατάκι του στον καναπέ κ παίζαμε. Τώρα δεν κάθεται καθόλου κ πουθενά. Κάθετα μόνο για να φάει. Κ αυτό;;; τον βάζω στο καρεκλάκι ή στο ριλαξ κ αρχίζει να τσιρίζει ή κ να κλαίει ισιώνει τα πόδια του για να μην κάτσει! Του βάζω την σαλιαρα κ σταματάει γιατί ξέρει ότι θα φάει. Αφού φάει αρχίζει ξανά της φωνές κ τα κλάματα.  Στην αρχή είπα έλα μωρέ θα περάσει αλλά δεν βλέπω να αλλάζει κάτι.  Κ πλέον είμαστε 6 κιλά κ κουράζομαι. Κ βέβαια αναρωτιέμαι τι θα γίνει όταν βάλει κ αλλά κιλά. 

Να σας πω ότι είμαι 47 κιλά. Πάντα ήμουν κάτω από το φυσιολογικό κ όταν έβαλα κιλά στην εγκυμοσύνη(13 παρακαλω) χάρηκα γιατί πίστευα ότι κάτι θα μείνει κ θα είμαι φυσιολογική γυναίκα κ όχι ένα μάτσο κόκαλα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όχι μόνο έχασα τα κιλά της εγκυμοσύνης αλλά κοντεύω να χάσω κ αλλά!!! 

 

Γιατί θέλει πάντα όρθιος κ βολτες;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομιζω οτι προσαρμοζεται στο νεο περιβαλλον το μωρακι σου ακομη και η συνεχης κινηση ειναι κατι οικειο (9 μηνες στην κοιλιτσα φανταζομαι μολις καθοσουν κλωτσουσε! :-P)

Μπορει επισης να βλεπει τα πραγματα πιο ωραια απο ψηλα και εχει βρεθει οτι τα μωρα που τα κουβαλανε συνεχεια αντιλαμβανονται καλυτερα το χωρο και τα αντικειμενα σ'αυτον. Φαντασου ενα μωρο καθισμενο στο ριλαξ να κοιταει μια καρεκλα. Βλεπει μια οπτικη της καρεκλας. Τωρα φαντασου να ειναι στην αγκαλια καποιου που περπαταει και να την βλεπει γυρω-γυρω...αμεσως η καρεκλα γινεται κατι τρισδιαστατο μεσα στο χωρο. (δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτη:?)Δηλαδη ισως απλα θελει να παρατηρει τον χωρο!

 

Επειδη σε καταλαβαινω απολυτα γιατι εχουμε τα ιδια κιλα (απλα εγω στη εγκυμοσυνη πηρα 20! και τα εχασα ολα σε δυο μηνες) και ο δικος μου ηταν επισης πολυ αγκαλιτσας (εχω κανει μπρατσα-τωρα ειναι 10 κιλα και ακομη καποιες φορες τον βολταρω για να κοιμηθει το βραδυ), προσπαθησε να τον απασχολεις με παιχνιδακια για να ξεκουραζεσαι λιγο και μετα...μαρσιπο...εμεις σωθηκαμε! Απο τον 5ο-6ο και μετα που μπορεις να τον φορας και στην πλατη ειναι ακομη πιο ανετα!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απολυτα φυσιολογικο.για την ακριβεια λιγα μωρακια καθονται πολυ ωρα απασχολουμενα μονα.κ ειναι κ το πιο λογικο.οι βολτες ειναι πολυ πιο ενδιαφερουσες.υπομονη να μπουσουλησει.μαρσιπο τυπου μαι ται αν κ ειναι λιγο ζεστο,στην πλατη ακομη καλυτερα,η τυπου wrap

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Νομιζω οτι προσαρμοζεται στο νεο περιβαλλον το μωρακι σου ακομη και η συνεχης κινηση ειναι κατι οικειο (9 μηνες στην κοιλιτσα φανταζομαι μολις καθοσουν κλωτσουσε! :-P)

Μπορει επισης να βλεπει τα πραγματα πιο ωραια απο ψηλα και εχει βρεθει οτι τα μωρα που τα κουβαλανε συνεχεια αντιλαμβανονται καλυτερα το χωρο και τα αντικειμενα σ'αυτον. Φαντασου ενα μωρο καθισμενο στο ριλαξ να κοιταει μια καρεκλα. Βλεπει μια οπτικη της καρεκλας. Τωρα φαντασου να ειναι στην αγκαλια καποιου που περπαταει και να την βλεπει γυρω-γυρω...αμεσως η καρεκλα γινεται κατι τρισδιαστατο μεσα στο χωρο. (δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτη:?)Δηλαδη ισως απλα θελει να παρατηρει τον χωρο!

 

Επειδη σε καταλαβαινω απολυτα γιατι εχουμε τα ιδια κιλα (απλα εγω στη εγκυμοσυνη πηρα 20! και τα εχασα ολα σε δυο μηνες) και ο δικος μου ηταν επισης πολυ αγκαλιτσας (εχω κανει μπρατσα-τωρα ειναι 10 κιλα και ακομη καποιες φορες τον βολταρω για να κοιμηθει το βραδυ), προσπαθησε να τον απασχολεις με παιχνιδακια για να ξεκουραζεσαι λιγο και μετα...μαρσιπο...εμεις σωθηκαμε! Απο τον 5ο-6ο και μετα που μπορεις να τον φορας και στην πλατη ειναι ακομη πιο ανετα!

 

Καταλαβαίνω ότι είναι πιο ωραία να βλέπεις από ψηλά!! Απλά θα ήταν ωραία κ για εμένα να κάθεται κ λίγο. Εμείς πάνω από 5 λεπτά(κ πολλή λεω) δεν καθόμαστε. Κ δεν λέω να είναι μόνος του. Αλλά κ μαζί μου. Δηλαδή να τον έχω αγκαλιά κ να κοιτάζει γύρω γύρω αλλά εγώ να κάθομαι. Ούτε αυτό το θέλει. 

Κ ναι όταν ήταν στην κοιλιά ήταν όπως μου έλεγε ο γιατρός ζωηρος!!! Πολύ ζωηρος.

Το ίδιο μου είχε πει κ ο παιδίατρος από όταν ήταν 1.5 μηνών.

13 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Ειναι απολυτα φυσιολογικο.για την ακριβεια λιγα μωρακια καθονται πολυ ωρα απασχολουμενα μονα.κ ειναι κ το πιο λογικο.οι βολτες ειναι πολυ πιο ενδιαφερουσες.υπομονη να μπουσουλησει.μαρσιπο τυπου μαι ται αν κ ειναι λιγο ζεστο,στην πλατη ακομη καλυτερα,η τυπου wrap

 

Υπομονή μέχρι να μπουσουλησει... Ελπίζω γρήγορα.

 

Κ ενέργεια βρε κορίτσια που έχει.... 

Συνεχώς κουνάει χέρια κ πόδια. Συνεχώς!!!! Εάν θηλαζα θα έλεγα ότι κάτι που τρώω προκαλεί τέτοια ενέργεια. 

Ισχύει ότι τα παιδιά που είναι ζωηρά κ έχουν ενέργεια ότι θα περπατησουν κ θα μιλήσουν πιο γρήγορα;;; το έχω διαβάσει κάπου. Ο δικος μου τώρα κάνει ένα αου αου. Το έκανε κ πιο πριν αλλά τώρα το κάνει πιο έντονα κ πιο συχνά. Συγκεκριμένα έχω ένα κρεμαστό πάνω από το κρεβάτι του με κάτι ζωάκια. Κ σε εκείνα το κάνει πιο συχνά.  Είναι σαν να θέλει να τα μιλήσει(δεν ξέρω μπορεί να είναι κ χαζό αυτό που λεω).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για αυτο που λες με την ζωηραδα και ομιλια/περπατημα αλλα δεν νομιζω να ισχυει... Τωρα μπαινει στη φαση που θα αρχισει να συναλλασσεται πιο αποτελεσματικα με το περιβαλλον, πειραματισμοι με τα αντικειμενα, να τα πιανει, να τα βαζει στο στομα, με τις φωνουλες, τα γελακια, οποτε δεν ειναι καθολου χαζο αυτο που λες...μιλαει στα ζωακια! . Υπομονη με το κουβαλημα και απολαυσε το τωρα που θελει αγκαλιτσα γιατι μετα θα τον κυνηγας:-P

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οπως λεει και η vicky86 ειναι φυσιολογικοτατο.εμενα απο δυο μηνων δεν ηθελε καθολου ξαπλα ηθελε να τα βλεπει ολα. αν και εμενα τωρα ειναι 8μιση μηνων 6100 (αποκλειστικο θηλασμο)και ακομα την εχω αγκαλια συχνα ,  ομως θελει να κατεβαίνει συνέχεια  κατω να περπαταει , δεν εχει προβλημα αν την αφησω κατω αρκει να ειναι απασχολημένη με κατι...την αφηνω πχ για διαφορες δουλειες,μαγείρεμα  (που συνήθως προτιμώ να μαγειρευω οταν κοιματε) αν δω ομως οτι αρχιζει να βαριέται  την σηκώνω πριν κλαψει. Οσο πιο ηρεμα ειναι τοσο πιο ευχαριστα περναει η μερα και για εσενα και για το μπεμπε. και μην ακουτε τις εκφρασεις τυπου  " μην το εχεις συνεχεια αγκαλια το κακομαθαινεις" κ.α βέβαια εσυ εχεις θεμα με το βαρος... υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @λιλουμ!

 

Απολύτως φυσιολογική η συμπεριφορά του μωρού σου! Αρχίζει να ανακαλύπτει ότι υπάρχει ενδιαφέρον κόσμος πέρα από τη μαμά του και αυτό είναι τρομερά συναρπαστικό. Κάπως έτσι ήταν και η δικιά μου, καθόταν σε relax ελάχιστα, ήθελε αγκαλιά και γύρω γύρω να παρατηρεί. Στα γυμναστήρια έκανε αυτό που περιγράφεις, τρελό κούνημα χέρια πόδια και φωνούλες. Αλλά δεν έμενε πάνω από 5 λεπτά. Το καλύτερό της να την βάζω στον μάρσιπο που έβλεπε μπροστά και να της περιγράφω τι κάνω. Χαρά να δεις να βλέπει να κόβω φρούτα, να πηγαίνουμε στο σούπερ μάρκετ! Χαμόγελα με το που άκουγε βόλτα. Η δικιά μου μίλησε πολύ νωρίς και περπάτησε κανονικά, στον χρόνο ακριβώς, αλλά δεν έχει νομίζω κάποια σχέση αυτό. Αν και έδειχνε τρελή κινητικότητα από τη κοιλιά κιόλας, δεν μπορώ να πω ότι είναι ζωηρό παιδί. Είναι σίγουρα πολύ περίεργη, την ενδιαφέρουν τα πάντα. 

 

Όπως είπαν και οι υπόλοιπες κοπέλες, επένδυσε σε έναν καλό μάρσιπο, που θα βολέψει το σώμα σου. Εγώ δοκίμασα διάφορους, ο μακράν πιο ξεκούραστος πλάτης ήταν το mei tai. Όταν αρχίσει το μπουσούλημα, σίγουρα θα ξεκουραστείς κάπως, υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά έχω ακούσει ότι τον έχω καλό μάθει στην αγκαλιά από της γιαγιάδες! Αλλά δεν της ακούω. Προσπαθώ για το καλύτερο. Η μία γιαγιά(πεθερα) με θεωρούσε κ υπερβολική όταν το μωρό ήταν πιο μικρό κ προσπαθούσα να το κρατάω ξύπνιο ενδιάμεσα στα γεύματα γιατί είχαμε κάνει την νύχτα μέρα!  Εγώ όμως ήμουν που από της 22:00 το βράδυ μέχρι της 07:00 το πρωί τον ειχα αγκαλιά. 

Οπότε ευτυχώς που δεν άκουγα. Σε λίγες μέρες είχε μάθει την νύχτα κ την μέρα. 

Οπότε γιαγιάδες δεν τα ξέρουν όλα. ..

Link to comment
Share on other sites

Από την γέννα και μετά, θα ακούς συνέχεια συμβουλές και κριτική, χωρίς να φυσικά να τα ζητήσεις. Η μητρότητα δυστυχώς συνοδεύεται από "καλοθελητές" που έχουν άποψη για το πως νομίζουν αυτοί ότι θα πρέπει να μεγαλώσει το δικό σου παιδί. Κάποιες από αυτές μπορεί να είναι όντως χρήσιμες και σωστές αλλά κάποιες ακόμα και αν είναι σωστές γενικά, θα είναι λάθος για εσάς ειδικά. Και αυτό γιατί κανένας άλλος εκτός από εσένα και τον σύζυγό σου δεν ξέρει το παιδί σας. Η τριάδα σας είναι μοναδική και εσείς ξέρετε καλύτερα τις ανάγκες σας. Άκου λοιπόν τι έχουν να σου πουν γιαγιάδες, θείες, εξαδέλφες και γειτόνισσες, χωρίς να "αγοράζεις" όπως λένε και στο εμπόριο :-)

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , vtgian είπε:

Από την γέννα και μετά, θα ακούς συνέχεια συμβουλές και κριτική, χωρίς να φυσικά να τα ζητήσεις. Η μητρότητα δυστυχώς συνοδεύεται από "καλοθελητές" που έχουν άποψη για το πως νομίζουν αυτοί ότι θα πρέπει να μεγαλώσει το δικό σου παιδί. Κάποιες από αυτές μπορεί να είναι όντως χρήσιμες και σωστές αλλά κάποιες ακόμα και αν είναι σωστές γενικά, θα είναι λάθος για εσάς ειδικά. Και αυτό γιατί κανένας άλλος εκτός από εσένα και τον σύζυγό σου δεν ξέρει το παιδί σας. Η τριάδα σας είναι μοναδική και εσείς ξέρετε καλύτερα τις ανάγκες σας. Άκου λοιπόν τι έχουν να σου πουν γιαγιάδες, θείες, εξαδέλφες και γειτόνισσες, χωρίς να "αγοράζεις" όπως λένε και στο εμπόριο :-)

 

 

Είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να ανακατεύεται ο καθένας στο πως θα μεγαλώσεις το παιδί σου! Δέχομαι να ακούσω την άποψη σου! Όχι όμως να μου την επιβαλλεις! ! !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...