Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Ο μικρός μου είναι 28 μηνών και θα χρειαστεί να κάνει κολονοσκόπηση, γιατί έχει εμφανίσει αίμα στα κακά 3 φορές ως τώρα. Έχει κάποια μαμά παρόμοια εμπειρία για να με διαφωτίσει λιγάκι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα! Δεν εχω παρομοια εμπειρια απο τα παιδια μου ομως εχω απο τον εαυτο μου και επειδη ειναι αβολη εξεταση ποσο μαλλον για ενα παιδακι εχετε κανει αιματολογικες;;; μηπως ειναι καποιο μικροβιο στο εντερακι του;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις στο Παίδων και επαναλάβαμε και την καλπροτεκτίνη κοπράνων, που δείχνει κάποια φλεγμονή στο έντερο. Και από το Παίδων και ιδιώτης παιδογαστρεντρολόγος μας είπαν ότι πρέπει να γίνει. Για μικρόβιο δεν μας είπαν κάτι. Τώρα, όσο για τους ενήλικες, άλλοι λένε πως δεν κατάλαβαν τίποτε και άλλοι πως ταλαιπωρήθηκαν. Δυστυχώς, μια θεία μου πριν λίγα χρόνια πέθανε μετά από κολονοσκόπηση σε επαρχιακό νοσοκομείο. Γι΄αυτό ρωτάω αν είναι επικίνδυνη εξέταση...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις στο Παίδων και επαναλάβαμε και την καλπροτεκτίνη κοπράνων, που δείχνει κάποια φλεγμονή στο έντερο. Και από το Παίδων και ιδιώτης παιδογαστρεντρολόγος μας είπαν ότι πρέπει να γίνει. Για μικρόβιο δεν μας είπαν κάτι. Τώρα, όσο για τους ενήλικες, άλλοι λένε πως δεν κατάλαβαν τίποτε και άλλοι πως ταλαιπωρήθηκαν. Δυστυχώς, μια θεία μου πριν λίγα χρόνια πέθανε μετά από κολονοσκόπηση σε επαρχιακό νοσοκομείο. Γι΄αυτό ρωτάω αν είναι επικίνδυνη εξέταση...

 

Γίνετε με νάρκωση στα παιδιά. Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα το παιδί. Εσείς που θα περιμένετε έξω θα έχετε πρόβλημα απο την αγωνία.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις στο Παίδων και επαναλάβαμε και την καλπροτεκτίνη κοπράνων, που δείχνει κάποια φλεγμονή στο έντερο.

 

Sorry που ρωτάω, πόσο έδειξε η καλπροτεκτίνη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η πρώτη εξέταση τον Οκτώβριο έδειξε 300, τότε που είδαμε αίμα. Τώρα η δεύτερη έδειξε 125. Το όριο είναι 40-50. Μας είπαν να γίνει και τρίτη φορά μετά από δυο μήνες μήπως έχει μειωθεί κι άλλο. Πάντως, γνωστοί μου μού είπαν τα χειρότερα για κολονοσκόπηση στο Παίδων Αγία Σοφία, και ανησυχώ πολύ γιατί εκεί έχουμε κλείσει ραντεβού. Γι' αυτό, αν κάποια μαμά ξέρει κάτι περισσότερο, ας το γράψει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη εξέταση τον Οκτώβριο έδειξε 300, τότε που είδαμε αίμα. Τώρα η δεύτερη έδειξε 125. Το όριο είναι 40-50. Μας είπαν να γίνει και τρίτη φορά μετά από δυο μήνες μήπως έχει μειωθεί κι άλλο. Πάντως, γνωστοί μου μού είπαν τα χειρότερα για κολονοσκόπηση στο Παίδων Αγία Σοφία, και ανησυχώ πολύ γιατί εκεί έχουμε κλείσει ραντεβού. Γι' αυτό, αν κάποια μαμά ξέρει κάτι περισσότερο, ας το γράψει εδώ.

 

Εμείς είχαμε γύρω στο 260 και τις 2 φορές. Αλλά οι βιοψίες δεν έδειξαν κρον ή κατι τέτοιο που φοβόμασταν. Μας είπαν ότι ήταν από την γαστρεντερίτιδα που είχε πάθει και θα αργήσει να περάσει. Αλλά οι παιδογαστρεντερολόγοι είπαν οτι στα παιδιά οι τιμές τις καλπροτεκτίνης είναι πιο ανεβασμένες. Εμείς σε ιδιωτικό κάναμε αλλά δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με τις ενδοσκοπήσεις. Μη φοβάσαι οι γιατροί κάνουν κάθε μέρα τέτοια. Θα κάνουν και εξετάσεις πιο μπροστά και ακτινογραφία και καρδιογράφημα. Δεν θα πονάει μετά. Θα είναι λίγο ζαλισμένο από την νάρκωση. Φύγαμε την ίδια μέρα από την κλινική. Για αλλεργία στο γάλα έχετε κάνει εξέταση?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...