Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Εγκυμοσύνη μετά από παλίνδρομη

Recommended Posts

Διαφημίσεις

Άντε κορίτσια γράψτε μας τις εμπειρίες σας να ΄πάρουμε κουράγιο :cool:

Λοιπόν κορίτσια, να πως έχει η δική μου ιστορία: Τον Ιούνιο του 2005 και έχοντας ήδη ένα παιδάκι, έμεινα έγκυος. Δυστυχώς η κύηση παλλινδρόμησε στην 6η εβδομάδα, χωρίς να έχουμε δει έμβρυο - μόνο σάκο. Δύο μήνες μετά ξαναμένω έγκυος, βλέπουμε μωράκι, ακούμε καρδιά αλλά δυστυχώς την 15η εβδομάδα διαπιστώνεται ότι η ανάπτυξη του μωρού έχει σταματήσει στην 11η και φυσικά δεν υπάρχει καρδιακή λειτουργία, λόγω πιθανής μύλης κύησης. Μετά από όλα αυτά και αφού έκανα ένα σκασμό από εξετάσεις - αν και όλοι οι γιατροί επέμεναν ότι οι παλλίνδρομες είναι συμπτωματικές αφού είχαν διαφορετική αιτιολογία - αφού έκανα τα αντιπατρικά εμβόλια (μόνο και μόνο για να μη λέω ότι δεν το έκανα - απ' ότι ξέρω λίγοι γιατροί τα υποστηρίζουν, σίγουρα όχι ο δικός μου), αφού έκανα σαλπιγγογραφία και επέμβαση στον τράχηλο που ήταν κλειστός (!) - αν και το πρώτο μου παιδί το γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, έμεινα έγκυος στη μπεμπούλα μου που είμαι σίγουρη ότι άξιζε κάθε προσπάθεια και κάθε αγώνα και για την οποία θα ξαναέκανα τόσα κι άλλα τόσα.

Έτσι κι αλλιώς κορίτσια είμαι σίγουρη ότι όταν μείνετε έγκυες και αντικρίσετε με το καλό το μωράκι σας θα ξεχάσετε με τη μία όλα όσα περάσατε και θα τα σκέφτεστε απλώς σαν μία μακρινή ανάμνηση που θα έχετε για να διηγήστε. Καλή δύναμη και πολλά φιλιά σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!

Διαφημίσεις

Κοριτσακια εσεις που ειστε παλι εγκυουλες μετα από παλινδρομη γιατι δεν γραφεται σε αυτο το topik. Αντε καλε και θελουμε να ειμαστε οι επομενες...μη μας ξεχνατε και μας που ειμαστε ακομη στο αγχος και την προσπαθεια !!!!!!!

Τον Απρίλη του 2007 έμεινα έγκυος. Είχα καθυστέρηση κοντά 2 μήνες αλλά λόγο ακατάστατου κύκλου δεν είχα δώσει σημασία.Επειδή είχαμε κανονίσει όμως με τον άντρα μου ένα ταξίδι στο εξωτερικό, είπα να κάνω ένα τεστ εγκυμοσύνης, να είμαι σίγουρη ότι δεν είμαι έγκυος και να πάμε το ταξίδι μας με την ησυχία μας. όταν έκανα το τεστ και βγήκε θετικό, μου ήρθε λίγο ξαφνικό!δενμπορούσα να το συνειδητοποιήσω....αλλά πήγαμε στον γιατρό, είδαμε το μωράκι κ ακούσαμε την καρδούλα του.Τότε άρχισα να το πιστεύω και να χαίρομαι.ήμουν 6 εβδομάδων.Την χαρά μας επισκίασε η αναβολή του ταξιδιού (έτσι συνέστησε ο γιατρός),αλλά αφού ηταν για καλό σκοπό, το ξεχάσαμε!Είπαμε σε όλους ότι είμαι έγκυος και ειδικά οι γονείς μου που το περίμεναν τόσο πολύ, πετούσαν από τη χαρά τους. Ο γιατρός μου είπε να κάνω τις αιματολογικές εξετάσεις και όταν θα είχα τα αποτελέσματα να ξαναπάω. Μου είπε να πάρω επίσης utrogestan, χωρίς να μου εξηγήσει το γιατί.Όταν το άκουσαν αυτό κάποια από τα μέλη της οικογένειάς μου που έχουν σχέση με την ιατρική, μου είπαν γιατί να πάρεις ορμόνες χωρίς λόγο και να ψάξω να βρω άλλο γιατρό. Βρήκα άλλο γιατρό και εκεινος μου ειπε όταν θα έχω τα αποτελεσματα απο τις αιματολογικες να παω να με δει. Τα utrogestan,τελικά δεν τα πήρα , παρασυρόμενη από αυτά που μου έλεγαν...την 12η εβδομάδα είχα τα αποτελεσματα απο τις αιματολογικές και θα πηγαινα στον γιατρό. Μια μέρα πριν όμως είδα στα καλά καθούμενα αίμα. Πήρα τον γιατρό τηλ. και μου είπε να πάρω utrogestan και να κάτσω κρεββάτι μήπως και είναι καμιά αποκόλληση. Έκατσα μια μέρα ακίνητη και αφού το αίμα συνεχιζόταν μου είπε να πάω στο μαιευτήριο να κάνω υπέρηχο. Δεν ήταν εκείνος εκεί. Ήταν ένας γνωστός του γιατρός.Βάζει τον υπέρηχο και μου λεει:είστε σίγουρα έγκυος?δεν βλέπω κανένα μωρό. Α!νατο!έχει πεθάνει από την 7η εβδομάδα.συμβαίνουν αυτά.παλινδρόμηση.συνεννοηθείτε με το γιατρό σας για απόξεση.

έμεινα...περιττό να πω, πως αισθανθηκα.ακόμη πιστεύω ότι αν δεν το έχεις ζήσει δεν μπορείς με τίποτα να το καταλάβεις...μόνο στη σκέψη ότι είχα τόσο καιρό μέσα μου ένα πεθαμένο μωρό, φρίκαρα.η απόξεση κανονίστηκε για την επόμενη μέρα. Ο γιατρός μου είπε ότι αφού μου έρθει περίοδος θα μπορούσα να προσπαθήσω παλι για μωρό.Δεν προσπάθησα όμως...δεν άντεχα να μου ξανασυμβεί το ίδιο...μάζευα δυνάμεις να αντιμετωπίσω μια πιθανή ίδια περίπτωση... και στους 6 μήνες ξαναπροσπαθήσαμε. Ευτυχώς μέσα στον πρώτο μήνα έμεινα εγκυος. Αυτή τη φορά δεν το είπα σε κανέναν. είχα πολύ άγχος για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης. φοβόμουν ότι θα ξανασυμβεί το ίδιο. Κάθε φορά πριν τον υπέρηχο ρωτούσα τον γιατρό:λέτε να ζει?

Ανακοινωσαμε τα ευχάριστα νέα στους φίλους και γνωστούς,μετά την 12η εβδομάδα.ευτυχώς αυτή τη φορά όλα πήγαν καλά και σήμερα κρατάμε αγκαλίτσα τον πιο γλυκό μπεμπούλη όλου του κόσμου.

Συγγνώμη αν σας κούρασα!θέλω να καταλήξω στο ότι μέσα από αυτή την περιπέτεια, έμαθα να ακούω μόνο τον γιατρό μου και κανέναν άλλο(αν είχα πάρει τα utrogestan από την αρχή, ίσως να ήταν όλα αλλιώς...)

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!

Lola bunny σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες αυτή σου την εμπειρία μαζί μας. Πόσο χρονών είσαι? Μετά την παλιίνδρονη έκανες εξετάσεις? Εγώ μετά την παλίνδρομη ξεκίνησα αμέσως προσπάθειες και τώρα΄ένα μήνα μετά αδιαθέτησα. Άκουγα που έλεγαν ότι μετά από τέτοια κατάσταση είναι εύκολο να μείνεις έγκυος και είχα ελπίδες αλλά τίποτα. Ελπίζω σύντομα να μπορώ να γράψω και εγώ εδώ μέσα για τη δική μου εγκυμοσύνη. Να χαίρεσαι τον μπεμπούλη σου... :wink:

εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να έχεις ευχάριστα νέα! είμαι 25 χρονών. μετά την παλίνδρομη κύηση δεν έκανα καμία εξέταση, ούτε καν ιστολογική εξέταση του εμβρύου(νομίζω ότι έτσι λέγεται). ο γιατρός μου είναι της άποψης ότι την πρώτη φορά που συμβαίνει μια παλίνδρομη κύηση, απλώς έτυχε και δεν είναι κάτι ανησυχητικό.αν επαναληφθεί, τότε χρειάζεται ψάξιμο το θέμα, λέει. τον άκουσα και δεν εκανα καμία εξέταση....

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!

Διαφημίσεις

eirinik, όσο καιρό σε παρακολουθώ καταλαβαίνω ότι έχεις πάρα πολύ άγχος. Σιγούρα σου έχουν συμβεί πάρα πολλά τον τελευταίο καιρό, όμως όσον αφορά την εγκυμοσύνη προσπάθησε να χαλαρώσεις και να μην το σκέφτεσαι. Μην ψάχνεσαι τόσο πολυ με τις εξετάσεις που γίνονται μετά από παλίνδρομη. Μια παλίνδρομη δεν σημαίνει τίποτα. Επίσης δεν σημαίνει τίποτα το ότι δεν έμεινες έγκυος σε 1 μήνα. Βγάλτο από το μυαλό σου για λίγο και ας το να έρθει μόνο του και να σου κάνει έκπληξη. Έτσι θα βοηθήσεις περισσότερο τον εαυτό σου.

Να δεις που σε λίγο καιρό θα διαβάσουμε και τη δικιά σου ιστορία σε αυτό το topic

eirinik, όσο καιρό σε παρακολουθώ καταλαβαίνω ότι έχεις πάρα πολύ άγχος. Σιγούρα σου έχουν συμβεί πάρα πολλά τον τελευταίο καιρό, όμως όσον αφορά την εγκυμοσύνη προσπάθησε να χαλαρώσεις και να μην το σκέφτεσαι. Μην ψάχνεσαι τόσο πολυ με τις εξετάσεις που γίνονται μετά από παλίνδρομη. Μια παλίνδρομη δεν σημαίνει τίποτα. Επίσης δεν σημαίνει τίποτα το ότι δεν έμεινες έγκυος σε 1 μήνα. Βγάλτο από το μυαλό σου για λίγο και ας το να έρθει μόνο του και να σου κάνει έκπληξη. Έτσι θα βοηθήσεις περισσότερο τον εαυτό σου.

Να δεις που σε λίγο καιρό θα διαβάσουμε και τη δικιά σου ιστορία σε αυτό το topic

maggie μου η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι σχεδόν καθόλου αγχωτικός άνθρωπος. Πάντα ήμουν η πιο ψύχραιμη και θετική ανάμεσα σε φίλους και οικογένεια και έδινα στους άλλους κουράγιο. Τα τελευταία 2 χρόνια όμως δεν ήταν καθόλου εύκολα και κάποια στιγμή ο οργανισμός ξεσπάει. Μην φανταστείς ότι είμαι όλη μέρα με την εγκυμοσυνη στο μυαλό μου. Ούτε τεστ ωορηξίας έχω πάρει καν. Μόνο εδω μέσα το συζητάω γιατί γιαυτό είμαστε εδώ. Απλά τώρα με την απόλυση το ένα συνδέεται με το άλλο. Ξέρω ότι κάποια στιγμη θα έρθει ένα μωράκι έτσι κι αλλιώς είδαμε ότι συλλαμβάνουμε, απλά όταν μαζεύονται τόσα πολλά έχεις την ανάγκη να σου συμβεί και κάτι καλό για να πάρεις κουράγιο...

Πολλά φιλιά

κοριτσακια εγω αυτό που θα θελα να πω πριν σας πω την ιστορια μου αν και την εχω πει πάμπολλες φορες είναι να προσπαθούμε να μην τρομαζουμε τα υπολοιπα κοριτσια!!!!!Παρατήρησα σε άλλα τοπικ ότι καμιά φορά θέλοντας να πουμε την ιστορία μας γρήγορα δε λεμε καποια πράγματα και ο άλλος μπορει να βγάζει του κόσμου τα άσχετα συμπεράσματα.Απλα όποια γράφει να προσπαθει να τα λεει όσο καλύτερα μπορει για να αποφευγονται οι άσχημες σκέψεις!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png

Η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν παλίνδρομη.Στην αρχη,6η εβδομάδα, ειδαμε σακο αλλά όχι έμβρυο.Ο γιατρος μίλησε κατευθείαν για "ρουφηγμα"...Ο άντρας μου λόγω της άθλιας δικης μου κατάστασης μετά το γιατρό πήρε τηλ. και το 2ο γιατρο που έχω.Μας είπε να περιμενουμε γιατι μπορει να εγινε αργοτερα η συλληψη.Τον επισκεφτηκαμε μετα από μερικές μέρες και είδαμε εμβρυο 5ης εβδομαδας. Ξαναπήγα την επόμενη εβδομαδα το εμβρυο είχε μεγαλώσει αλλά δεν ακούσαμε καρδουλα.Περιμεναμε αλλη μια βδομαδα και το μωρο ειχε μεινει στην 6η εβδομαδα.Κι ετσι όλα τελειωσαν...

Ογιατρος μου πε οτι ειναι τυχαιο και να μην κάνω καμιά εξέταση.Μετα απο 2 περιοδους μπορουσα να ξαναπροσπαθησω. Τον πρώτο μηνα προσπαθησαμε αλλα....δεν ηρθε.Τελικα ήρθε τον επόμενο μήνα προς μεγαλη μου εκπληξη...Τώρα ειμαι στην 13η εβδομαδα και βαση του γιατρου μου εχω μια "τελεια εγκυμοσυνη, αλλά πολυ αγχος"!!!!Δε θα ξεπερασω ποτε την 1η αποβολη μου!!!!Με εχει στοιχειωσει θα ελεγα!!Μετά διαβάζω και διάφορεσ άλλες εμπειριες κοριτσιων και με πανικοβάλλουν.

Ξερω όμως ότι "ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ" ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ!!!!!!!Το νιωθω θα έλεγα!!!Στην 1η εγκυμοσύνη το νιωθα απο την αρχη οτι δε θα παει καλα!!!Δεν ξερω γιατι αλλά την είχα αυτή την αίσθησηπριν τον υπέρυχο...

RSvcp2.png wNVQp2.png

κορίτσια όταν θέλετε κάτι πολύ σίγουρα θα έρθει, αρκεί να μην αγχώνεστε.μια κουβέντα θα μου πείτε είναι...λοιπόν εγώ έμεινα έγκυος έπειτα απο 1 1/2 χρόνο και ενω οι εξετάσεις μου βγήκαν τέλειες και χωρις να υπάρχει πρόβλημα την 5 εβδ και 4 ημ είχα αιμορραγία που οδήγησε σε παλλίνδρομη.έπειτα απο 16 μήνες έμεινα έγκυος στη κορούλα μου και η εκυμοσύνη μου -παρόλο που είχα άγχος -ήταν πολύ καλή.στο χρόνο της μικρής αποφασίσαμε να της χαρίσουμε ένα αδελφάκι και στο 1 μήνα έμεινα έγκυος προς εκπληξή μου,δεδομένου ότι της προηγούμενες φορές πέρασαν αρκετοί μήνες.δυστηχώς όμως δεν καταφέραμε αυτη τη φορα να ακούσουμε καρδούλα,είχε μείνει στης 6 εβ και 1 ημ.ξέχασα να πώ οτι την πρώτη φορα δεν έκανα εξετάσεις αλλα τώρα θα της κάνω όλες και μην νομίζετε οτι επειδη έχουμε ένα παιδάκι είναι καλύτερα τα πράγματα.για μένα τουλάχιστον η δεύτερη φορά ήταν χειρότερη απλά λογο της μικρης δεν προλαβαίνω να το χωνέψω.ελπίζω όσες κοπέλες το έχουν περάσει 1 φορά να μην το ξαναπεράσουν και όσες το έχουν περάσει 2 φορές ...υπομονή δεν ξέρω τη άλλο να πω.συγνώμη που δεν σας ανέβασα ψυχολογικά όπως θα έπρεπε αλλα ίσως είναι οι μέρες δεν ξέρω και εγω down είμαι,ααα καλο μήνα και όπως είπε και μια άλλη κοπέλα να πάει και να μη γυρίσει το 2008

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Διαφημίσεις

κοριτσακια μου καλησπερα σας και απο δω...(σε αυτο το τοπικ εννοω που το πρωτοξεκινησα εγω για να παιρνουμε κουραγιο εμεις που περασαμε μια ασχημη περιπετεια(παλινδρομη) . Σας ενημερωνω λοιπον πως ειμαι εγκυος ω ναιναι ναι!!!!!!! ειμαι λιγο συγκρατημενη αλλα πολυ ευτυχισμενη.......πολυ !!!!

Zeta σα χτες θυμαμαι που σου λεγα τα δικα μου και μου λεγες οτι σου δινω δυναμη με την περιπτωση μου!!!!!!!!Δε φανταζεσαι ποσο χαρηκα!!!Κοριτσακι μου σου ευχομαι αν και ειμαι σιγουρη, να εχεις μια τελεια εγκυμσυνη και σε 9 μηνες να κρατας αγκαλια το μπεμπε σου!!Κοιτα να δεις που ειμαστε γουρλουδες σε αυτο το φορουμ τελικα!!!!

:):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)

RSvcp2.png wNVQp2.png

Mην απογοητευεσαι!!!!!!!!!!Σε όλες μας ερχεται ο μπεμπε!!!!Υπομονη!Να ξερεις και να σκεφτεσαι οτι εισαι γονιμη για μωρακι (λογω της παλινδρομης)κι οτι σιγουρα θα ξαναρθει!Εγω στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png