Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΕΦΥΓΕ...

ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ

Recommended Posts

Ο αντρας μου.τσακωθηκαμε.του ειπα να διαλεξει αναμεσα σε εμενα η τον υπολογιστη και εφυγε απο το σπιτι.δεν πηρε τα ρουχα του,πηρε τα κλειδια του και εφυγε.δεν μαγαπαει ποια,αλλιως δεν θα εφευγε.δεν ξερω αν θα ξαναγυρισει.θελω να πεθανω.τον αγαπαω παρα πολυ αλλα δεν αντεχω να βαζει ποιο πανω τον υπολογιστη απο εμενα.τι να κανω κοριτσια.θελω τη βοηθεια σας.

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Διαφημίσεις

• Replies 384
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

AΓΚΑΛΙΤΣΑ δεν πιστεύω οτι ο αντρας σου εφυγε και σε παρατησε. Απλώς απομακρύνθηκε για λίγο. Είναι ένας τρόπος άμυνας τον οποιο εφαρμόζω και εγώ δηλ απο το να φωνάξω προτιμώ να απομακρυνθω για λίγο. Ετσι κατευνάζω τα θυμό μου και οταν επιστρέφω μπορω να συζητήσω ήρεμα.

Τώρα όσον αφορά το pc του δεν νομίζω να το αγαπά περισσότερο. Είχα παρόμοια προβλήματα σπίτι μου επειδή κατανάλωνα πολλές ώρες μπροστά στο PC μου. Δεδομένου οτι εργαζόμουν και πολλές ώρες μπροστα σε Ηλ. Υπολογιστή αυτό έκανε την οικογένειά μου να ανησυχεί. Μείωσα τις ώρες και απλώς τώρα έχω αυτξομειώσεις στον χρόνο που καταναλώνω.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

Ηρέμησε και περίμενε.

Υποθέτω ότι πήγε μια βόλτα να ηρεμήσει και να σκεφτεί. Το πολύ πολύ σε 2 ώρες θα είναι πίσω και πρόθυμος για μια συζήτηση. Μην αγχώνεσαι , δεν διαλύονται έτσι εύκολα τα σπίτια.

Προφανως εχουν μαζευτει πολλα και προτιμησε να φυγει απο το να τσακωθει μαζι σου...παρε και εσυ τον χρονο σου και κατσε να σκεφτεις πιο σοβαρα τα πραγματα.Ο καθε ανθρωπος αντιδρα διαφορετικα στις καταστασεις.Θα εχει κι αυτος πολλα στο κεφαλι του.Αφησε τον να τα δει...και κουβεντες του τυπου "θα πεθανω" ουτε απο μεσα σου μην τις λες...τοσο ανασφαλης εισαι; :roll:

Θα γυρισει κοριτσακι μου, ηρεμησε. Προφανως πηγε μια βολτα να ηρεμησει. Καλο ομως ειναι να μην θετουμε τετοια ακραια διλημματα του τυπου "διαλεξε". Καλο θα ηταν να κανετε μια ηρεμη συζητηση του τυπου "μειωσε τις ωρες που καθεσαι στο πισι γιατι μου λειπεις και θελω να περναμε ουσιαστικο χονο οι δυο μας". Ετσι, γλυκα και παραπονιαρικα... Δυστυχως το ακουω ολο και περισσοτερο αυτο το προβλημα με το πισι ειτε απο πλευρας του αντρα ειτε απο πλευρας της γυναικας. Βρειτε κατι αλλο που να ευχαριστει και τους δυο σας και περαστε χρονο μαζι κανοντας αυτο το "κατι αλλο" Ο,τι και να ειναι, φτανει να ευχαριστει και τους δυο.

Αν ριξατε κανενα ματσακι κι ενιωσε να πνιγεται λογικο ηταν που σηκωθηκε να φυγει, μαλλον για να εκτονωσει την κατασταση. Το εχω κανει κι εγω. θα ριξει καμια βολτα, θα σκεφτει, θα ηρεμησει και θα γυρισει... Κοιτα οταν γυρισει να σου εχουν περασει κι εσενα τα νευρα. Μην κρατησεις μουτρα, δειξε διαθεση για συζητηση, να εκτονωθει η κριση για να νιωσει κι αυτος φιλικο το τοπιο. Οχι νευρα, δεν βοηθανε. Ηρεμα και γλυκα να βρειτε μια λυση.

Διαφημίσεις

το προβλημα υπηρχε παντα με τον υπολογιστη.αν δουλευε δεν θα μιλαγα,αλλα εμενα παιζει παιχνιδια.ολο το μεσημερι που κοιμουνται τα παιδια ειναι στον υπολογιστη,το βραδυ κοιμαμαι μονη μου γιατι ειναι στον υπολογιστη.εχω αναγκη απο αγκαλια,ενα χαδι,μια καλη κουβεντα.

δεν ξερω τι να κανω.το μετανιωσα που τσακωθηκαμε αλλα μπορει να ειναι αργα.

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Φτιάξε ένα καφεδάκι και χαλάρωσε στον καναπέ σου...

όπου να ΄ναι θα ακούσεις τα κλειδιά του στην πόρτα....

Και μην τον βάζεις βρε ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ να διαλέξει ανάμσα σε σένα και το pc..δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη τα δύο....

Και το ότι έφυγε σημαίνει πως πιθανόν νευρίασε και όχι ότι δεν σ΄αγαπάει....

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με τον άντρα μου, αλλά ανάποδα...

Στην αρχή μου το λεγε μεταξύ σοβαρού και αστείου, μετά με ολίγα νεύρα και μια δόση ειρωνίας και μετά αφού είδε και απόειδε, μου λέει....

Τέλος!!!!θα πάρουμe laptop, τουλάχιστον να κάθεσαι εδώ δίπλα μου και όχι στην άλλη μεριά του σπιτιού...εσύ δεν παντρεύτηκες εμένα το pc παντρεύτηκες....σημείωση: όλα άρχισαν όταν ανακάλυψα το forum, πιο πριν του γκρίνιαζα εγώ :D

Εντωμεταξύ...τώρα πρέπει να γύρισε...Ε?

Συμφωνω με την jean.Το μεγα λαθος που κανουμε στους διαπληκτισμους μας ειναι να ξεκιναμε με το να κατηγορουμε τον αλλον.Ετσι δεν βγαινει πουθενα...αλλα αν κατσουμε και πουμε "ξερεις εγω νιωθω αυτο και θα ηθελα εκεινο..ή κι εγω δεν κανω το ταδε καλα" τοτε εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες να βγει κατι πιο ουσιαστικο.

Όπως είπαν και τα κορίτσια, θα γυρίσει. Έχουμε τσακωθεί με τον άντρα μου έτσι ουκ ολίγες φορές. Φεύγει και έρχεται σε 4-5 ώρες. Όταν ηρεμήσουν τα πνεύματα θα μπορέσετε να το συζητήσετε, θα δεις.

it's never too late to start all over again

το προβλημα υπηρχε παντα με τον υπολογιστη.αν δουλευε δεν θα μιλαγα,αλλα εμενα παιζει παιχνιδια.ολο το μεσημερι που κοιμουνται τα παιδια ειναι στον υπολογιστη,το βραδυ κοιμαμαι μονη μου γιατι ειναι στον υπολογιστη.εχω αναγκη απο αγκαλια,ενα χαδι,μια καλη κουβεντα.

Δεν μπορει καπου κι εσυ τροφοδοτησες μια τετοια κατασταση...ισως παλιοτερα να σε βολευε κατι τετοιο και τωρα να θες να αλλαξει...θελει να υπαρξει αποσταση για να γινει κατι τετοιο,κατι που κι εσυ θα αφησες για τους λογους σου να δημιουργηθει.

Διαφημίσεις

Να μην μετανοιώνεις που του μίλησες γι αυτά που σε ενοχλούν.Το ότι νοιώθεις μόνη,το ότι έχεις ανάγκη απο μια αγκαλιά και ένα χάδι,το ότι κοιμάσαι μόνη σου τα βραδια είναι λογοι για να φύγεις εσύ από το σπίτι όχι εκείνος.

Ψυχραιμία.Και για να μην παρεξηγηθώ δεν σου λέω να φύγεις ούτε ομως επικροτώ αυτό που έκανε και εκείνος.Θα γυρίσει πάλι,αφου ηρεμήσει,όμως εσύ δεν πρέπει να πάρεις πίσω αυτά που του είπες,γιατί αυτή είναι η αλήθεια: ΜΟΝΗ έτσι ΝΟΙΩΘΕΙΣ.

Συμφωνώ σε αυτό που σου είπε η JEAN,καθίστε και μιληστε ήσυχα και ήρεμα

Ολα καλά να πάνε κοριτσάκι μου :wink:

5ba48f516d.png.png

εφυγε και πηγε στο χωριο στου αδερφου του.πιστευω οτι θα αργησει να γυρισει.βρε κοριτσια δεν αντεχα αλλο γιαυτο μιλησα ετσι.του το εχω πει πολλες φορες οτι τον εχω ανγκη,να μην καθετα στον υπολογιστη,να παμε να ξαπλωσουμε στο κρεβατι να δουμε ενα εργο,να μιλησουμε αλλα τιποτα.εχουμε να κανουμε ερωτα 1 και βδομαδα,γιατι καθε βραδυ κοιμαμαι μονη μου.ανθρωπος ειμαι κι εγω και εχω τρελαθει.

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Γλυκια μου, οταν ξεκιναμε εναν καυγα, υπαρχουν παντα συνεπειες. Δεν ειναι δυνατον ο ενας να φωναζει κι ο αλλος να το βουλωνει. Με καποιον τροπο πρεπει να αμυνθει κι ο αλλος. Εσενα σηκωθηκε κι εφυγε. Οταν λοιπον δεν ειμαστε ετοιμοι να υποστουμε τις οποιες συνεπειες καλο ειναι να το ξανασκεφτουμε πριν φτασουμε τα πραγματα στα ακρα, γιατι στο τελο χανουμε και το δικιο μας. Οταν του ειπες διαλεξε, ησουν ετοιμη να υποστεις τις συνεπειες; Απ' οτι φαινεται οχι. Γιατι λοιπον το τραβας τοσο πολυ; Υπαρχουν πολλοι τροποι να δηλωσεις τη δυσαρεσκεια σου για κατι και τα ακρα δεν ειναι σχεδον ποτε η καλυτερη λυση. Συζητηση χρειαζεται, αλλα με ωριμοτητα και παντα πανω σε ρεαλιστικες βασεις, γιατι οταν κανουμε βαρυγδουπες δηλωσεις που δεν αντεχουμε να υποστουμε ο αλλος μια δυο τρεις στο τελος σε παιρνει στο ψιλο και δεν πιανουν. Εσυ θα δηλωνεις οτι "τελειωσαμε" κι αν κανει οτι φευγει θα βρισκεσαι στη θεση να απολογεισαι κιολας. Ψυχραιμα λοιπον και ωριμα. Αλιμονο αν διαλυαμε τα σπιτια μας για τα πισια. Διπλωματια και γυναικεια πιπινιά χρειαζεται. Αντρας ειναι, δεν μπορει, με κατι θα πεσει. Αυτο το κατι σιγουρα ομως δεν ειναι οι φωνες. Οταν γυρισει γλυκα και τρυφερα, κουνα του οτι βρεις προχειρο (ξερεις εσυ) και βαλε σε εφαρμογη πρακτικς που θα τον ξεκολλησουν μια και καλη απο το πισι. Τι παει να πει κοιμασαι μονη σου κι αυτος καθεται στο πισι;

Εγώ πάλι δεν νομίζω ότι, ντε και καλά υπάρχει απόσταση στο ζευγάρι και ο ένας εκ των δύο καταλήγει να περνάει ώρες στον υπολογιστή...

Είναι κόλλημα ρε παιδί μου ο άτιμος.....Εντάξει βέβαια δεν μιλάμε να φτάσουμε σε σημείο να μη μιλιόμαστε ολημερίς....αν είναι δυνατόν....

Αλλά να τώρα...είμαστε εδώ μέσα τόσα άτομα..οι άντρες μας που είναι? γιατί δεν καθόμαστε μαζί τους και πέσαμε με τα μούτρα στο forum? αυτό σημαίνει ότι υπάρχει απόσταση ανάμεσά μας???

Εμένα πάντως κάτι βλέπει στην τηλεόραση.... :D

Για να μιλήσω και λίγο σοβαρά πάντως, συμφωνώ με όσα είπε η Jean....

Διαφημίσεις

Κουκλιτσα μου συμφωνω κι εγω με τα κοριτσια.Ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα με εσενα οταν ο αντρας μου σχεδον τις περισοτερες ωρες του σαββατοκυριακου καθοταν στον υπολογιστη.Στην αρχη του εκανα μια συζητηση για το πως ενιωθα εγω για την ολη κατασταση,με ηρεμια και χωρις να θελω να τσακωθω μαζι του.Αφου ειδα οτι στην αρχη το καταλαβε αλλα δεν αλαξε κατι προχωρησα σε ποιο δραστικα μετρα.Αυτο που σου λεω εγινε πριν απο 11 μηνες.Οταν τον εβλεπα πως καθοταν για να παιξει με τον υπολογιστη του,πηγαινα κοντα του και τον ξεσηκωνα με χαδακια για να μου δωσει την προσοχη που ηθελα αλλα και ολα τα υπολοιπα.ε λοιπον αυτο χρειαστηκε να το κανω πολλες φορες για να τον ξεκολησω ωσπου καταλαβε οτι μαζι μου περνουσε καλυτερα.Αυτο που σου λεω ειναι δυσκολο οταν στο σπιτι ειναι τα παιδια,αλλα μπορεις να κανεις και το αλλο.Πες στα παιδια σας οταν τον βλεπεις να καθετε να παιξει,να πανε κοντα του να τον ξεσηκωνουν να παιξει μαζι τους.Θα νιωσεις καλυτερα.Ελπιζω να βοηθησα λιγο,ευχομαι να πανε ολα καλα.

Fotinip δεν ειπαμε να ειμαστε αυτοκολλητοι. Ο καθενας χρειαζεται τον προσωπικο του χρονο. Εγω τωρα ειμαι στο πισι γιατι εκεινος βλεπει μπασκετ. Εγω δεν θελω να δω μπασκετ κι ετσι κανει ο καθενας αυτο που το ευχαριστει γιατι ειναι Κυριακη και ειναι ευκαιρια για ρεκλα. Το παιδι κοιμαται και χαλαρωνουμε ο καθενας με τον τροπο του. Ξυπνησαμε το πρωι, πηγαμε κι οι τρεις για καφε, γυρισαμε, μαγειρεψαμε μαζι, φαγαμε μαζι, κοιμησαμε το παιδι. Τωρα χαλαρωνουμε. Το βραδυ αυτος θα δει μπαλα, εγω θα παω μια βολτα με το παιδι σε κατι που εχω κανονισει και αργα το βραδυ εχουμε κανονισει να δουμε μια ταινια μαζι. Αλλα μες στη μερα ο καθενας δικαιουται 2 ωριτσες για τον εαυτο του. Εγω χθες βραδυ εκανα 2 ωρες μπανιο, αποτριχωσεις, αφρολουτρα κτλ και αυτος επαιζε με το μωρο. Αφου το κοιμησαμε ανοιξαμε ενα μπουκαλι κρασι και αραξαμε. Σημερα αυτος θελει να δει μπαλα. πασο. Κανονισα εγω κατι αλλο και ρνβ το βραδυ για ταινιουλα. Καπως ετσι δηλαδη. Χρονο μαζι, χρονο για τον εαυτο μας, χρονο για το παιδι μας. Ισορροπια για να μην νιωθει κανεις οτι πνιγεται.

αν αυτο θες,μην το συζητας....ορμα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

Αλβερτος Αινσταιν

Βρε Jean μου πλάκα έκανα..

δεν είδες που έγραψα στο τέλος..ότι συμφωνώ με όσα γράφεις???

Εννοείται ότι ο καθένας θέλει και χρόνο για τον εαυτό του..και εγώ είμαι υπέρ αυτής της άποψης....προηγείται όμως πάντα η οικογένεια ως σύνολο....

Αφού συμφωνούμε, γιατί διαφωνούμε? :D:D:D

Fotinip δεν ειπαμε να ειμαστε αυτοκολλητοι. Ο καθενας χρειαζεται τον προσωπικο του χρονο. Εγω τωρα ειμαι στο πισι γιατι εκεινος βλεπει μπασκετ. Εγω δεν θελω να δω μπασκετ κι ετσι κανει ο καθενας αυτο που το ευχαριστει γιατι ειναι Κυριακη και ειναι ευκαιρια για ρεκλα. Το παιδι κοιμαται και χαλαρωνουμε ο καθενας με τον τροπο του. Ξυπνησαμε το πρωι, πηγαμε κι οι τρεις για καφε, γυρισαμε, μαγειρεψαμε μαζι, φαγαμε μαζι, κοιμησαμε το παιδι. Τωρα χαλαρωνουμε. Το βραδυ αυτος θα δει μπαλα, εγω θα παω μια βολτα με το παιδι σε κατι που εχω κανονισει και αργα το βραδυ εχουμε κανονισει να δουμε μια ταινια μαζι. Αλλα μες στη μερα ο καθενας δικαιουται 2 ωριτσες για τον εαυτο του. Εγω χθες βραδυ εκανα 2 ωρες μπανιο, αποτριχωσεις, αφρολουτρα κτλ και αυτος επαιζε με το μωρο. Αφου το κοιμησαμε ανοιξαμε ενα μπουκαλι κρασι και αραξαμε. Σημερα αυτος θελει να δει μπαλα. πασο. Κανονισα εγω κατι αλλο και ρνβ το βραδυ για ταινιουλα. Καπως ετσι δηλαδη. Χρονο μαζι, χρονο για τον εαυτο μας, χρονο για το παιδι μας. Ισορροπια για να μην νιωθει κανεις οτι πνιγεται.

δεν εννοουσα αυτο το τελευταιο εεεεεεεεεεεεεεεε

αν ειχα συντροφο ...ετσι θα ταν χαχαχχαχαχαχα

Ασε να περασουν κανα δυο ωριτσες, δωστου λιγο χρονο να ηρεμησει. Και προσεξε η συγνωμη που θα πεις να αφορα στα νευρα και στον διαπληκτισμο κι οχι στην ουσια της συζητησης γιατι χαθηκες. "Συγνωμη που το τραβηξα τοσο, δεν ηταν δικαιο να παραφερθω ετσι, αλλα ενιωσα οτι βαζεις πανω απο μενα το πισι, κατι που ξερω οτι δεν ισχυει αλλα μ' επιασε το παραπονο. Οταν ηρεμησεις γυρισε σπιτι και θα κανουμε μια καινουρια αρχη με λιγοτερο πισι και περισσοτερες αγκαλιτσες.... Στην τελικη μαθ μου τα παιχνιδια που παιζεις να πωρωθουμε μαζι!!! " Τι λες; :wink::wink: Πιπινια; :wink: