Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταδίκη δημοσιογράφου για αναμετάδοση hoax


Dragonfly

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καταδίκη δημοσιογράφου για αναμετάδοση hoax σχετικά με εμβόλιο:

 

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500077828

 

πρέπει να προσέχουμε τί αναμεταδίδουμε ή τουλάχιστον να επισημαίνουμε ότι το αναμεταδίδουμε με επιφύλαξη για την ορθότητα της δημοσίευσης.

 

δηλαδή, σε αυτόν που το πρωτοδημοσίευσε τί πρέπει να επιβληθεί??

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να προσέχουμε τί αναμεταδίδουμε ή τουλάχιστον να επισημαίνουμε ότι το αναμεταδίδουμε με επιφύλαξη για την ορθότητα της δημοσίευσης.

 

δηλαδή, σε αυτόν που το πρωτοδημοσίευσε τί πρέπει να επιβληθεί??

 

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει διαφορετική ποινή για εκείνον που το κάνει σκόπιμα και επανειλλημένα, σε σχέση με εκείνον που το κάνει από αμέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει διαφορετική ποινή για εκείνον που το κάνει σκόπιμα και επανειλλημένα, σε σχέση με εκείνον που το κάνει από αμέλεια.

 

λογικό ακούγεται, αλλά το θέμα είναι ότι αναδημοσιεύουμε κάτι, κυρίως, όταν το πιστεύουμε ως αληθινό. και πολλές φορές σχολιάζουμε και κάτω από την αναδημοσίευση λέγοντας την άποψή μας.

οπότε, άντε μετά να πείσεις ότι το έκανες από αμέλεια...

Link to comment
Share on other sites

λογικό ακούγεται, αλλά το θέμα είναι ότι αναδημοσιεύουμε κάτι, κυρίως, όταν το πιστεύουμε ως αληθινό. και πολλές φορές σχολιάζουμε και κάτω από την αναδημοσίευση λέγοντας την άποψή μας.

οπότε, άντε μετά να πείσεις ότι το έκανες από αμέλεια...

 

Αλλιώς είναι να συζητάμε κάτι εδώ και αλλιώς να έχεις δικό σου blog και να κατασκευάζεις ειδήσεις που προκαλούν πανικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλιώς είναι να συζητάμε κάτι εδώ και αλλιώς να έχεις δικό σου blog και να κατασκευάζεις ειδήσεις που προκαλούν πανικό.

 

είχα στο νου μου και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, όπου γίνεται τρελλή αναμετάδοση ειδήσεων, που τελικά, συνήθως, αποδεικνύονται ψεύτικες.

 

πάντως στη συγκεκριμένη περίπτωση έγινε αναμετάδοση παλιάς δημοσίευσης από άλλο ιστότοπο. μπορεί να είχε πειραχτεί λίγο.

 

θυμάμαι, τότε, που είχε γίνει η αρχική δημοσίευση, είχε γίνει πάρτυ με τις αναδημοσιεύσεις και τα σχόλια από παντού.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω έχει σημασία και ο τρόπος που το αναδημοσιεύεις ότι και αν είναι αυτό! άλλο να γράψεις με κάθε επιφύλαξη κυκλοφορεί και ίσως και μπορεί το διαβάσαμε αλλά προσοχή έχει/δεν έχει πηγές κτλ και άλλο ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΟΛΕΘΡΟΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!! φαίνονται οι αναδημοσιεύεσεις που είναι σοβαρές ή/και εγείρουν σοβαρά ερωτηματικά μετά από μελέτες και οι αναδημοσιεύσεις τρομολαγνείας χωρίς επιστημονικό υπόβαθρο με ιστορίες παραμύθι και ανάγκη να σε πείσω για όποια συνομοσιολογία μου έχει καρφωθεί εμένα στο κεφάλι (αλλά να πάρω και τα λάικ μου στο μπλογκ μου έτσι; ) καλά έκαναν και βάλαν μια ποινή μπας και καθαρίσει το τοπίο από τις αμέτρητες βλακείες που διαβάζουμε πάνω σε όλα τα θέματα που μας απασχολούν!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

είχα στο νου μου και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, όπου γίνεται τρελλή αναμετάδοση ειδήσεων, που τελικά, συνήθως, αποδεικνύονται ψεύτικες.

 

πάντως στη συγκεκριμένη περίπτωση έγινε αναμετάδοση παλιάς δημοσίευσης από άλλο ιστότοπο. μπορεί να είχε πειραχτεί λίγο.

 

θυμάμαι, τότε, που είχε γίνει η αρχική δημοσίευση, είχε γίνει πάρτυ με τις αναδημοσιεύσεις και τα σχόλια από παντού.

 

Ναι το ξέρω. Νομίζω στη συγκεκριμένη περίπτωση είχε πειραχτεί η δημοσίευση. Δηλαδή διαβάζω διάφορα στο ίντερνετ, κάνω ένα συνοθύλευμα, βάζω και λίγη σάλτσα, δεν ελέγχω τις πηγές (ειδικά εάν είμαι δημοσιογράφος) και παρουσιάζω κάτι σαν γεγονός ή με αναληθείς ισχυρισμούς.

 

Και η πλάκα είναι ότι υπάρχει υπερπληθώρα τέτοιων sites που γράφουν ό,τι να΄ναι... Αν αυτό το ό,τι να΄ναι όμως πάρει διαστάσεις και προκαλέσει πανικό αρχίζει και σοβαρεύει το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

πόσες φορές έουμε διαβάσει τίτλους, όπως:

 

ΣΟΚ...

ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ...

ΠΑΓΩΣΕ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ...

ΠΑΝΙΚΟΣ ΤΩΡΑ...

"ΕΦΥΓΕ" ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ....

 

κλπ, κλπ...

και όλα αυτά αντιστοιχού σε γελοιότητες, μόνο και μόνο για να μπεις στο site καιι να έχουν επισκεψιμότητα....

και αυτοί θα έπρεπε να έχουν κάποια κύρωση για τις ηλιθιότητες που γράφουν

Link to comment
Share on other sites

και αυτοί θα έπρεπε να έχουν κάποια κύρωση για τις ηλιθιότητες που γράφουν

 

Εννοείται! Και όλα αυτά για τα κλικ... Πρόκειται για καθαρή απάτη. Και πολλά από αυτά όντως μπορεί να προκαλέσουν πανικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρομαι ιδιαίτερα για την είδηση. Επιτέλους. Σε κάτι τέτοια πατάνε όλες οι γελοίες σελίδες του τύπου "εμβόλια κρυφός φόνος", που διασπείρουν τον πανικό στους νέους γονείς.

 

Είναι τελείως διαφορετικό να εκφέρουμε μια γραπτή άποψη, σαν σχόλιο, εμείς, ως ιδιώτες και τελείως διαφορετική η ευθύνη ενός δημοσιογράφου ή ενός επιστήμονα.

 

Ακόμη κι εμείς, όμως, πρέπει να είμαστε προσεκτικές. Πχ σήμερα διάβασα πως καταργείται η κυκλοφορία του χαπιού της επόμενης ημέρας στην Ελλάδα. Ήμουν έτοιμη να το κοινοποιήσω, όταν, σε μια προσεκτικότερη ανάγνωση, παρατήρησα πως καταργείται η κυκλοφορία ενός από τα σκευάσματα, μιας συγκεκριμένης εταιρειας μόνο δηλαδή. :roll:

Link to comment
Share on other sites

πολλές φορές αναρωτιέμαι αν κάποιες παραπλανητικές ειδήσεις δημοσιεύονται για τα like ή τα κλικ ή αν υπάρχει και δόλος πίσω από αυτές.

 

δυστυχώς, σε πολλές περιπτώσεις πρέπει να είσαι αρκετά σχετικός με το αντικείμενο για να καταλάβεις την "απάτη" που κρύβει μια δημοσίευση και ο τρόπος που παρουσιάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...