Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γειτόνισσα κολλιτσίδα


sogni d'oro

Recommended Posts

Μετακόμισα σε νέα πόλη και η γειτόνισσά μου με βοήθησε πάρα πολύ αλλά αρχίζει να με εκνευρίζει.... έρχεται ότι ώρα θέλει το πρωί που λείπει ο άνδρας της και κάθεται καμιά ώρα (όταν πεινάσει ή βαρεθεί το παιδί της φεύγει). Είναι λίγο παρτάκιας... μπορεί να ετοιμάζομαι για ταξίδι και έρχεται...μπορεί να μου πει την μπαρούφα να παίξουνε τα παιδιά μας μαζί (3χρονα) κτλ.

Αυτή μπορεί να μαγειρεύει και να με έχει στην κουζίνα της... εγώ απο την άλλη δεν μπορώ ....

Έχω το άγχος μέχρι τις 12 να έχω τελειώσει τις δουλειές μου για να πάρω το άλλο απο το παιδικό και πλέον έχω και αυτή τι ώρα θα μου χτυπήσει.....

Χτυπάει ...με ρωτάει... τι κάνεις? της λέω δουλειές.. και περιμένει... να της πω να περάσει... και περνάει. Μία φορά μόνο δεν μπήκε γιατί απλά είχε ανοιχτεί την πόρτα του σπιτιού της, τώρα πλέον κλείνει την δικιά της πόρτα και στέκεται μπροστά στη δικιά μου. Με έχει εξυπηρετήσει πολλές φορές και γω τώρα που είναι έγκυος.

Τι να κάνω?!?!?!?!?!?!

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ω ρε γμτ, αυτά με κάνουν και δεν ζητάω βοήθεια απο κανενα σε τιποτα!!!!

 

Αν αρχίσεις να λες ναι έλα αλλα πρεπει να φύγω σε 5, η δεν νοιωθω καλα το κάνουμε αύριο λες να πιάσει; Αν το κανεις μια ίσως οχι αλλα αν το κανεις 4 απο τις 5 φορές δεν θα ττο καταλάβει;

 

Το προβλημα ειναι οτι υποθέτω δεν δουλεύετε και οι δυο οποτε αυτη μαλλον σκέφτεται δεν κανεις τιποτα οποτε έρχομαι.. Μήπως να της πεις οτι έπιασες δουλειά απο το σπίτι ; Δηλαδή ράβεις ρουχα, βλέπεις εργασίες παιδιών και αλλα τέτοια για τα οποία πληρώνεσαι οποτε πρεπει να τα τελειώσεις μέχρι τάδε ωρα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να σου πω ότι εμενα θα μου αρεσε να εχω ετσι μια γειτονισσα να πινουμε καφεδακι να τα λεμε να παιζουν και τα πιτσιρικια.Βεβαια αυτό το κάθε μερα που περιγραφεις ναι γινεται κουραστικο.Επισης ισως να μη σου ταιριαζει και η συγκεκριμενη ως ατομο.

 

Μπορεις όταν ερχεται εσυ να συνεχιζεις κανονικα τις δουλειες σου...θα το καταλαβει καποια στιγμη ότι δε μπορεις..η να της λες ελα αλλα για δεκα λεπτακια γιατι θελω να προλάβω να κανω τις δουλειες μου....η θελεις να πιουμε καφεδακι καλυτερα το απόγευμα να παιξουν και τα παιδια να μην εχω κι εγω δουλειες?Παντως μιας και όπως λες είναι εγκυος υποθετω αν γεννησει δε θα εχει κι αυτή το χρονο να καφεδιαζεται ετσι με την ανεση της οποτε θα ληξει ολο αυτό.Ομως να ξερεις ότι είναι πολύ καλο να εχεις ετσι κοντα σου έναν ανθρωπο που εμπιστεύεσαι και μπορει να σε βοηθησει αν τυχει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά επειδη δεν θα μπορείς να την αποφεύγεις λέγοντας της οτι λείπεις και τέτοια αφου μένει δίπλα και μπορεί να δει αν είσαι σπίτι, το καλύτερο για μένα θα ήταν οταν σου ξαναχτυπήσει την πόρτα, να της ανοίξεις και να της πεις:Επειδη πνίγομαι αυτή τη στιγμή στις δουλειές, να σου μιλήσω εγω αργότερα αν προλάβω για να πιούμε καφέ;Χωρίς να της πεις να περάσει για να της δείξεις οτι όντως δεν μπορείς.Αν της το κανεις 2-3 φορές φαντάζομαι θα καταλάβει οτι δεν είσαι "διαθέσιμη" ανα πάσα ώρα και στιγμή.Και έτσι ουτε θα χρειαστεί να την αποφύγεις ουτε να παρεξηγηθείτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω την εντύπωση κορίτσια ότι περνάει μόνη της μέσα χωρίς να της το πει.Βρε παιδιά εγώ είμαι καμμένη από "καλούς" γειτονες.Προτιμώ να μην έχω πολλά πολλά γτ δε ξερεις πως θα σου βγει ο άλλος. Sogni μήπως να της έλεγες διάφορες δικαιολογίες στην ουσία να της έλεγες την αλήθεια δλδ ότι πρέπει να κανεις δουλειές για να φύγεις κλπ;Σε γενικές γραμμές πιστεύω πως έτσι κι αλλιώς θα χαλαστει με όποιον τρόπο κι αν το κανεις τουλάχιστον να μη της πεις ψέμματα.Φαντασου μετά με το μωρό να έρχεται κάθε μέρα ότι ώρα γουστάρει για να πιείτε καφέ. Δε θα άντεχα με τπτ και αν ήμουν και λεχωνα θα μου τη βαραγε στα νεύρα και θα της την έλεγα χειροτερα (κρίνοντας από μένα δλδ που όλα και όλοι μου έφταιγαν τοτε)

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Δε μας λες αν κατα τα αλλα σου αρέσει η παρέα της,ταιριαζετε,περνατε καλα.Συμφωνω οτι το καθε μερα ,οποτε θελει ειναι σπαστικο.Αν δε σε νοιαζει να χαθει μιλατης αποτομα,Διαφορετικα οταν ερχεται πες της "εναν καφε στα γρηγορα,γιατι θελω να κανω μπανιο/να παω να ψωνισω/να πεταχτω σε μια φιλη με περιμενει"Αν της το πεις 2-3 φορες λογικα θα παρει μπρος.Αρχισε καμια συζήτηση του στυλ "εχω αγχωθει πολυ δεν τα προλαβαινω το πρωι μαλλον χαζευω κλπ"Παρε της τηλ εσυ πριν πας κ ρωτα την "να ερθω ή εχεις δουλειες κ θα ενοχλησω"Δειξε την οτι θελεις να κανετε παρεα αλλα με ορια.Μπορεις να της πεις επισης να βγαινετε εξω για κανα καφε καμια ωριτσα γιατι στο σπιτι βαριεσαι,ετσι θα φευγετε οποτε θελετε κ οι δυο.Εγω ετσι κανω με μια φιλη που την αρέσουν οι αρμενικες επισκεψεις,ερχεται καθεται 2-3 ωρες,περιμενει να κοιμησω το παιδι ξανακαθεται λεει όλο τα ιδια κ τα ιδια,την αφηνω γιατι δεν εχει παρεες πολλες αλλα καπου δεν αντεχω κ εγω γιαυτο της δινω ραντεβου εξω,καμια ωριτσα κ γεια.

Link to comment
Share on other sites

Δε μας λες αν κατα τα αλλα σου αρέσει η παρέα της,ταιριαζετε,περνατε καλα.Συμφωνω οτι το καθε μερα ,οποτε θελει ειναι σπαστικο.Αν δε σε νοιαζει να χαθει μιλατης αποτομα,Διαφορετικα οταν ερχεται πες της "εναν καφε στα γρηγορα,γιατι θελω να κανω μπανιο/να παω να ψωνισω/να πεταχτω σε μια φιλη με περιμενει"Αν της το πεις 2-3 φορες λογικα θα παρει μπρος.Αρχισε καμια συζήτηση του στυλ "εχω αγχωθει πολυ δεν τα προλαβαινω το πρωι μαλλον χαζευω κλπ"Παρε της τηλ εσυ πριν πας κ ρωτα την "να ερθω ή εχεις δουλειες κ θα ενοχλησω"Δειξε την οτι θελεις να κανετε παρεα αλλα με ορια.Μπορεις να της πεις επισης να βγαινετε εξω για κανα καφε καμια ωριτσα γιατι στο σπιτι βαριεσαι,ετσι θα φευγετε οποτε θελετε κ οι δυο.Εγω ετσι κανω με μια φιλη που την αρέσουν οι αρμενικες επισκεψεις,ερχεται καθεται 2-3 ωρες,περιμενει να κοιμησω το παιδι ξανακαθεται λεει όλο τα ιδια κ τα ιδια,την αφηνω γιατι δεν εχει παρεες πολλες αλλα καπου δεν αντεχω κ εγω γιαυτο της δινω ραντεβου εξω,καμια ωριτσα κ γεια.
Ακριβως σαν εσενα εχω κι εγω μια αντίστοιχη φίλη η οποία ερχόταν και ξεχνάγε να φύγει.Αρχικα της έλεγα οτι ειχα δουλειές και οτι θα είχαμε και τα παιδιά στα πόδια μας και δεν θα μπορούσαμε να πιούμε καφέ και εκείνη μου έλεγε οτι δεν είχε πρόβλημα.Μαλιστα προσφερόταν να έρθει να απασχολεί τα παιδιά μου για να κανω τις δουλειές μου...Δεν την "έπιανα" πουθενά δηλαδή.Μεχρι που άρχισα να της λέω να πίνουμε έξω καφέ γιατι βαριόμουν στο σπίτι.Η αλήθεια ειναι οτι οταν εχεις έναν άνθρωπο κάθε μέρα στα πόδια σου όσο καλός και να ειναι, κάποια στιγμή κουράζεσαι και μετά σου φταίνε ολα.Ασε που παρά γνωριζεσαι και ειδικά αν ο άλλος δεν εχει μέτρο μπορεί λόγω οικειότητας να αρχίσει να παρεμβαίνει παντού.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βρε παιδιά αν είχα φίλη να έρχεται και να μου κάνει παρέα κάθε μέρα δε θα είχα πρόβλημα.Να μιλάω κι εγώ με έναν ενήλικα επιτέλους όλη μέρα σπίτι.Εκτος κι αν δεν πρόκειται για φίλη και ηταν απλά γνωστή.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν μας είπε αν της αρέσει η παρέα της γειτόνισσας και αν γενικά βλέπει οτι ταιριάζουν απλα την ενοχλεί το καθημερινό.οσο για αυτο που λες cacao συμφωνώ οτι ειναι ωραίο να εχεις έναν άνθρωπο να κανεις παρέα και πιστεύω σε όλους αρέσει αρκεί να μην γίνεται ενοχλητικός και χάνεται το μέτρο.Η συγκεκριμένη φίλη που ανέφερα πιο πριν, γινόταν φορτική.Ειχε τύχει αρκετές φορές να έρχεται για καφέ και ο καφές γινόταν φαγητό και το φαγητό ποτακι το βράδυ στο μπαλκόνι!Μιλαμε για 5-6 ώρες επίσκεψη..Ωστόσο εγω να εχω τις δουλειές μου, να φροντίσω τα παιδιά και να έρχεται και άντρας μου απο τη δουλειά να θέλει να φάει και να ξεκουραστεί κι εκείνη να μην ξεκολλάει.Εντομεταξυ οταν είσαι τόσες ώρες με έναν άνθρωπο βαριέσαι και δεν εχεις τι να πεις στο τέλος.Και δεν μιλάμε να τύχει μια στο τόσο αλλα σε τακτά χρονικά διαστήματα.Ετσι κι εγω άρχισα να της λέω οτι βαριέμαι να κάθομαι στο σπίτι και της έλεγα να πηγαίνουμε έξω για καφέ.Γιαυτο είπα απο την αρχή οτι πρεπει να υπάρχει μέτρο.Αν βλέπεις απο την αρχή οτι ο άλλος δεν παίρνει χαμπάρι καλό ειναι να θέτεις τα όρια σου για να μην φτάνεις σε σημείο να παρεξηγηθείς στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως βρε παιδιά αν είχα φίλη να έρχεται και να μου κάνει παρέα κάθε μέρα δε θα είχα πρόβλημα.Να μιλάω κι εγώ με έναν ενήλικα επιτέλους όλη μέρα σπίτι.Εκτος κι αν δεν πρόκειται για φίλη και ηταν απλά γνωστή.

Κ για φιλη να προκειται,κ για αδερφή,θελω να έρχεται οταν μπορω κ εγω,κατοπιν συννενοησης(εκτος εξαιρεσεων βέβαια)να ειμαι κ εγω χαλαρη ,να τα πουμε ,να περασουμε καλα.Φυσικα οχι καθε μερα.Εχω τις δουλεις μ ,θελω να ξεκουραστω να ηρεμησω τις 4-5ωρες που ειναι ο γιος μ σχολειο κ στην τελικη θελω να βλεπω κ αλλα ατομα οχι καθε μερα το ιδιο.Κ εγω κ σε κολλητη να παω παίρνω πριν τηλ αν μπορει,αν ειναι σπιτι,αν θελει να παω.Δεν χτυπαω το κουδουνι"γεια σου"ηρθα.

Μια φιλη ειχε παθει το ιδιο με την κουμπαρα της χωρις,παιδια η κουμπαρα ,ανυπαντρη ολη μερα στο σπίτι της κ ολη μερα κριτικη για τα παντα.Η φιλη μ τα έπαιξε κ εγω το ιδιο,ηθελα να παω να τη δω κ ρωτουσε αν ειναι εκει η κουμπάρα γιατι δεν ενιωθα άνετα.Τελικα αραιωσε οταν επαιρνε τηλ τη μια την ελεγε οτι θα βγει εξω,την αλλη οτι θαρθει σε μενα το έπιασε το νοημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Σε θεωρώ καταρχην τυχερή που έχεις τέτοια σχέση με γειτόνισσα. Είναι και άλλα πράγματα που παίζουν ρόλο, όπως αν ο σύζυγος δουλεύει πολλές ώρες, αν θα καθήσετε πολλά χρόνια εκεί, αν θα εργαστείς έξω από το σπίτι στο μέλλον.

 

Στις δικές μου γειτόνισσες χρησιμοποιούμε το χτύπημα στην πόρτα και να σου πω την αλήθεια δεν φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνει με τηλέφωνο, αν είναι τόσο μικρή η απόσταση και όταν έτσι και αλλιώς δεν ενοχλείς ακατάλληλες ώρες. Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν θεωρούμε δεδομένο την πρόσκληση για καφεδάκι, μπορεί να πούμε δυο λόγια στην πόρτα, αναλόγως τη διαθεσιμότητα καθεμιάς. Στην πράξη λίγες φορές θα κάτσουμε για καφεδάκι, αλλά έχουμε άλλες υποχρεώσεις και άλλα ωράρια.

 

Το ζήτημα είναι ότι η άλλη δεν έχει καταλάβει ότι μπορεί να είναι ακατάλληλη ώρα για εσένα κάποια που εκείνη θεωρεί κατάλληλη.

 

Πιστεύω θα υπάρχει τρόπος να το πεις ευγενικά. Δηλαδή όπως τα λες εδώ. Δεν φαίνεται να τα έχεις πει;

 

Για παράδειγμα, μπορεί να ήξερε ότι έχετε ταξίδι, αλλά επειδή σπίτι της πχ δεν είναι κάτι μεγάλο αυτό, να μην το φαντάστηκε για εσένα. Άλλοι φεύγουν κάθε ΣΚ στο εξοχικό, έχουν βρει τρόπους να μην είναι κατι ιδιαίτερο η ετοιμασία.

 

Λογάριασε επίσης, ότι αρκετά σύντομα, τα παιδιά σας θα αλλάξουν ανάγκες και ωράρια και μπορεί οι ανάγκες οι δικές σου και οι δικές της για παρέα να αλλάξουν.

 

Έχοντας μεγαλούτσικα παιδιά και έχοντας ζήσει διαφορετικά σκηνικά παρέας και μη παρέας με γείτονες, έχω να πω ότι κάποιες φορές όταν κάποιος φτάσει να μην ξέρει τι του φταίει και ψάχνει ψυχολογους, είναι ότι έχει μπλέξει σε καταστάσεις μοναξιάς. Ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και το να κάνεις δουλειές και ψιλή κουβέντα με τις γειτόνισσες είναι αυτό που είμαστε σχεδιασμένοι να κάνουμε, για χιλιετίες. Τώρα στην εποχή μας λόγοι ασφάλειας ίσως ή άλλοι λόγοι μας έχουν κάνει όλους να είμαστε πιο κουμπωμένοι και να προσπαθούμε να ισορροπήσουμε ανάγκες και πιθανές παρενέργειες ή κινδύνους ακόμα, από τις συναναστροφές μας.

 

Επίσης θα λογάριαζα τι άλλες ευκαιρίες κοινωνικοποίησης έχεις σε ένα ξένο μέρος πιθανόν. Έχω δει ζευγάρια να χωρίζουν, γιατί η γυναίκα, μη εργαζόμενη, δεν εντάχθηκε ουσιαστικά ποτέ στο νέο περιβάλλον. Στην αρχή που τα παιδιά είναι μικρά έχεις τα παιδιά να απασχολείσαι, μετά όμως γίνονται πιο εντονα τα όποια κενά. Φυσικά δεν είναι κανόνας αυτό, είναι μια παρατήρηση, ότι μακροπρόθεσμα μπορεί να επιβαρύνει η έλλειψη επαφών με ενήλικες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Σε θεωρώ καταρχην τυχερή που έχεις τέτοια σχέση με γειτόνισσα. Είναι και άλλα πράγματα που παίζουν ρόλο, όπως αν ο σύζυγος δουλεύει πολλές ώρες, αν θα καθήσετε πολλά χρόνια εκεί, αν θα εργαστείς έξω από το σπίτι στο μέλλον.

 

Στις δικές μου γειτόνισσες χρησιμοποιούμε το χτύπημα στην πόρτα και να σου πω την αλήθεια δεν φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνει με τηλέφωνο, αν είναι τόσο μικρή η απόσταση και όταν έτσι και αλλιώς δεν ενοχλείς ακατάλληλες ώρες. Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν θεωρούμε δεδομένο την πρόσκληση για καφεδάκι, μπορεί να πούμε δυο λόγια στην πόρτα, αναλόγως τη διαθεσιμότητα καθεμιάς. Στην πράξη λίγες φορές θα κάτσουμε για καφεδάκι, αλλά έχουμε άλλες υποχρεώσεις και άλλα ωράρια.

 

Το ζήτημα είναι ότι η άλλη δεν έχει καταλάβει ότι μπορεί να είναι ακατάλληλη ώρα για εσένα κάποια που εκείνη θεωρεί κατάλληλη.

 

Πιστεύω θα υπάρχει τρόπος να το πεις ευγενικά. Δηλαδή όπως τα λες εδώ. Δεν φαίνεται να τα έχεις πει;

 

Για παράδειγμα, μπορεί να ήξερε ότι έχετε ταξίδι, αλλά επειδή σπίτι της πχ δεν είναι κάτι μεγάλο αυτό, να μην το φαντάστηκε για εσένα. Άλλοι φεύγουν κάθε ΣΚ στο εξοχικό, έχουν βρει τρόπους να μην είναι κατι ιδιαίτερο η ετοιμασία.

 

Λογάριασε επίσης, ότι αρκετά σύντομα, τα παιδιά σας θα αλλάξουν ανάγκες και ωράρια και μπορεί οι ανάγκες οι δικές σου και οι δικές της για παρέα να αλλάξουν.

 

Έχοντας μεγαλούτσικα παιδιά και έχοντας ζήσει διαφορετικά σκηνικά παρέας και μη παρέας με γείτονες, έχω να πω ότι κάποιες φορές όταν κάποιος φτάσει να μην ξέρει τι του φταίει και ψάχνει ψυχολογους, είναι ότι έχει μπλέξει σε καταστάσεις μοναξιάς. Ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και το να κάνεις δουλειές και ψιλή κουβέντα με τις γειτόνισσες είναι αυτό που είμαστε σχεδιασμένοι να κάνουμε, για χιλιετίες. Τώρα στην εποχή μας λόγοι ασφάλειας ίσως ή άλλοι λόγοι μας έχουν κάνει όλους να είμαστε πιο κουμπωμένοι και να προσπαθούμε να ισορροπήσουμε ανάγκες και πιθανές παρενέργειες ή κινδύνους ακόμα, από τις συναναστροφές μας.

 

Επίσης θα λογάριαζα τι άλλες ευκαιρίες κοινωνικοποίησης έχεις σε ένα ξένο μέρος πιθανόν. Έχω δει ζευγάρια να χωρίζουν, γιατί η γυναίκα, μη εργαζόμενη, δεν εντάχθηκε ουσιαστικά ποτέ στο νέο περιβάλλον. Στην αρχή που τα παιδιά είναι μικρά έχεις τα παιδιά να απασχολείσαι, μετά όμως γίνονται πιο εντονα τα όποια κενά. Φυσικά δεν είναι κανόνας αυτό, είναι μια παρατήρηση, ότι μακροπρόθεσμα μπορεί να επιβαρύνει η έλλειψη επαφών με ενήλικες.

Βρε κοριτσι αν καταλαβα καλά η θεματοθέτρια δε λεει πως δεν θέλει να κανει παρέα με τη γειτονισσα αλλα της την δινει η αδιακρισια της.Γιατι αδιακρισια ειναι οταν πηγαινεις συνεχεια στο σπίτι καποιου χωρις να σε καλέσει μη ξεροντας αν εχει κεφια/δουλειες/αλλο φιλο που θελει να τα πουνε μονοι τους.Το τηλ το χρησιμοποιω εγω ως μεσο για να ρωτησω αν η φιλη μ εχει ορεξη για καφε,αν δεν μ πει ελα ή αν πει εχω πολλες δουλειες δε θα παω.Ειναι ενοχλητικο να παω να χτυπησω το κουδουνι κ ΝΑ με δει μπροστά της τι θα πει θελει δε θελει θα με καλεσει.Κ εμενα ετσι μ αρέσει να μ φέρονται(εννοειται εκτος εξαιρεσεων)να με ρωτανε πριν ερθουν οχι ντρινννν κ μέσα.Δεν ειναι όλες οι ωρες ιδιες κ δεν εχω παντα ορεξη για κουβεντες.Όσο κι αν αγαπω τους φιλους/συγγενεις θελω να οριζω εγώ ποτε θα ερθουν ή οχι στο σπιτι μου.Αυτο κανω κ εγω.

Φυσικα αυτα π λες για τη φιλια τα συνυπογράφω,τη θεωρω απο τα μεγαλυτερα δώρα στον άνθρωπο αλλα όλα με μετρο κ με λογικη για να μπορουμε να τα απολαμβανουμε κ να μην γινονται φορτικα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα. Εμενα ενα τετοιο σεναριο, μου φανταζει εφιαλτικο.

 

Κατι σαν κοινοβιο δηλαδη. Δεν το μπορω καθολου. Να μου χτυπαει την πορτα και να μπαινει χωρις να ρωτησει κιολας? :confused: Θελω την ιδιωτικοτητα μου, να κυκλοφορω οπως θελω σπιτι και δεν μου αρεσει να ξερει η γειτονισα πολλα πολλα. Αν θελει, ας παρει τηλ, να παμε εξω για καφε. Αυτο, μαλιστα.

 

Οταν μετακομισα στην πολυκατοικια που μενω τωρα, ξεκινησαν οι γειτονες κατι τετοιο. Χτυπουσαν συνεχως το κουδουνι, για διαφορα. Μαλιστα, μια φορα το χτυπησαν στις 00.30!!!

 

Αυτο που εκανα εγω ειναι λιγο υπερβολικο, αλλα επιασε. Απλα οταν μου ξαναχτυπησαν, εκανα φασαρια μεσα στο σπιτι κανονικα, αλλα δεν ανοιγα. Μια, δυο, το επιασαν το νοημα. Μια μερα, μου αφησαν απ εξω....κατι λεμονια, που εκοψαν απο γειτονικο κτημα. Εκανα σαν να μη συμβαινει τιποτα και τα χαρισα αλλου. Λιγο αγενες, αλλα θεωρω τη δικη τους αδιακρισια πολυ μεγαλυτερη. Και πανω απ ολα η ηρεμια μας. Αν θελησουν ποτε κατι, κοπει το ρευμα, παθουν κατι κλπ χτυπα ξυλο, εδω ειμαι να βοηθησω, αλλα μεχρι εκει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η συχνότητα και η ένταση που μπορεί να ενοχλεί. Με τις γειτόνισσες, η συχνότητα συνήθως είναι μια φορά στις 10 μέρες και πολύ λέω. Επίσης, συνειδητοποιώ ότι με ενοχλεί λιγότερο να μου χτυπάνε την πόρτα, γιατί σπίτι είμαστε πάντα κανονικά ντυμένοι, δεν κοιμόμαστε μεσημέρι, γενικώς είμαστε διαθέσιμοι. Αντίθετα, με ψιλοχαλάει να χτυπάει το τηλέφωνο, γιατί εκεί είναι πιο πιεστικός ο χρόνος που πρέπει να απαντήσεις, αφήνοντας αυτο που κάνεις εκείνη τη στιγμή, άσχετα αν έχουμε αναγνώριση. Το να μην απαντάω ενώ είμαι εκεί μου φαίνεται γράψιμο.

 

Αν χτυπήσει το κουδούνι, έχεις πιο πολύ χρόνο για να ετοιμαστείς.

 

Επίσης αυτή την εποχή μας χτυπάνε τα γειτονάκια σχεδόν κάθε απόγευμα για παιχνίδι, αλλά δεν με ενοχλεί αυτό, το βρίσκω γλυκούλι. Δηλαδή δεν ξέρω, αφού υπάρχει κώδικας ότι κάθε απόγευμα λίγο πολύ θα παίξουν έξω, θα ήταν παράξενο να τηλεφωνούσαν. Αν με ενοχλούσε κάτι από όλα αυτά όμως, θα το έλεγα, απλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ίδιο και εγω! Άλλο το καφεδάκι με την γειτόνισα και άλλο το μπείτε σκύλοι αλέστε! Ασε που μερικες παρατηρούν πως καθαρίζεις, πως συμπεριφέρεσαι με το παιδι σου, πως μιλάς στον άντρας σου και πανε και τα λενε παντου ... Όπως φέρεσαι σε πεθερα πρεπει να φέρεσαι και συην γειτόνισα μου φαινεται - απο μακριά και αγαπημένοι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα συμφωνησω με τη Χαρα-Μαρια ,ειναι τι θελει ο καθενας κ τι του αρέσει.Εμενα το χυμα δεν μ αρέσει στη ζωή μου ,με αποδιοργανώνει.Θελω να οριζω εγω την καθημερινοτητα μ ,εχω να κανω 2-3 δουλειες κ θελω να τις κανω.Αν θελει καποια να ρθει πρέπει να το ξερω,οχι να με φερει εξάπροοπτου.Εξαλλου δεν μπορω να εχω κ το σπιτι μ έτσι ανοικτο ανεξελεγκτα,μπορει μια μερα να ειναι ο άνδρας μ ,να εχει αδεια ,να ειναι αρρωστος.

Athinap δεν μπορω να καταλαβω πως σε ενοχλει το τηλ που αν θελεις δεν το σηκωνεις κ δε σε ενοχλει η πορτα που ο αλλος περιμενει να μπει.Όπως κ ναεχει δεν ειμαστε φοιτητες,(κ εκει εγω που συγκατοικουσα μ αλλες δυο ειχα βαλει ορια,δεν μπαινοβγαιναμε στα δωματια των αλλων χυμα)εχουμε οικογενειες κ υποχρεωσεις,δεν ειμαστε ανα πασα στιγμη ετοιμη για καφεδακι κ κουβεντα,γιαμενα μιλαω.Όποιος το μπορει κ το θελει κ δεν τον εκνευριζει ας το κανει κακο δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ την κάθε κοπέλα ξεχωριστά. Όντως κάθε μία απο μας είναι διαφορετική και αυτό είναι το όμορφο. Όταν έμενα στην πρωτεύουσα θεωρούσα οτι δεν "πρέπει" να έχεις πολλά πάρε δώσε με τον γείτονα, γιατί θα τον βλέπεις συνέχεια μπροστά σου και με το να είσαι ευγενική και τυπική είναι το καλύτερο, η πορεία θα δείξει αν ταιριάζετε.

Χαρα-Μαρία δεν υπάρχει!!!!!

Niki81 δυστυχώς δεν μπορώ να συνεχίσω τις δουλείες μου...δεν μπορώ να εχω κάποιον να βλέπει πως μαγειρεύω, σιδερώνω κτλ

 

Είναι πολύ ευχάριστη η παρέα της, αλλά με τον καιρό κατάλαβα οτι θέλει να πει τα δικά της μόνο και δεν μου αρέσει πως συμπεριφέρεται στα παιδιά της. Αν έχει ξεμείνει απο κάτι θα χτυπήσει να το ζητήσει ...εγώ απο την άλλη διστάζω.

Κάθε μέρα μισή με μία ώρα θα μπορούσα να έκανα άλλα πράγματα.

 

πχ. Συναντιόμαστε κάθε μέρα το πρωί (παιδιά σχολείο). Τι νέα ρωτάει? Λέω θα πάω κομμωτήριο (για να μην έρθει). Τι ώρα? ρωτάει. Και έρχεται μετά να δει πως έγιναν τα μαλλιά.

 

Ευτυχώς για αρκετές μέρες θα λείπουν....έχω βρει την ησυχία μου μου!!!!! Γι αυτό και συνειδητοποίησα οτι μου έκανε περισσότερο κακό απο ότι καλό.

Αν ήταν εδώ ..θα χτύπαγε και μπορεί να καθόταν και στον υπολογιστή να διάβαζε τι έγραφα, εκτός και αν τον έκλεινα

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...