Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίγες μέρες πριν τη διακοπή κύησης


Hope...

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Σας γράφω με τα μάτια μου να μην μπορούν να σταματήσουν να κλαίνε. Είμαι 33 ετών και βρίσκομαι στη 18η εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης η οποία ήρθε πολύ εύκολα, αλλά και με πολύ άγχος, λόγω του ότι εγώ είμαι φορέας δρεπανοκυτταρικής αναιμίας και ο άντρας μου ετεροζυγώτης β-μεσογειακής αναιμίας με αποτέλεσμα να έχουμε 25% πιθανότητα το παιδί να πάσχει από μικροδρεπανοκυτταρική αναιμία. Με το που έμαθα ότι είμαι έγκυος άρχισα να ψάχνω για κάποιον κάποιο καλό γυναικολόγο να με αναλάβει, αφού ως τότε δεν υπήρχε κάποιος που να μπορώ να τον εμπιστευτώ για την εγκυμοσύνη μου. Έτσι κατέληξα στον Λ*******, τον οποίο είχαν γυναικολόγο η κουμπάρα μου, οι νύφες της και κάποιες φίλες της και ήταν όλες πολύ ευχαριστημένες. Όλα κυλούσαν πολύ ομαλά και την 11η εβδομάδα μας έκανε την αυχενική διαφάνεια- μιας και είχε και πιστοποίηση- και το συμπέρασμα ήταν "Όλα τέλεια"! Τη 12 εβδομάδα έκανα λήψη τροφοβλάστη στο Αλεξάνδρα, όπου εκτός από την εξέταση για αναιμία, ζήτησα να μου πάρουν επιπλέον δείγμα για μοριακό καρυότυπο 514 ανωμαλιών, ο οποίος έγινε σε εξωτερικό εργαστήριο και κόστισε 750 ?. Δε μας περισσεύουν αυτά τα χρήματα, αλλά αφού μπήκαμε σε αυτή τη διαδικασία, θέλαμε να κάνουμε το καλύτερο για το παιδί μας και να είμαστε σίγουροι ότι θα είναι απόλυτα υγιές. Για την ιστορία ο γιατρός μας πίεζε να πάμε σε δικό του γιατρό για τη λήψη τροφοβλάστη, λέγοντας μας ότι οι γιατροί στο Αλεξάνδρα είναι απαράδεκτοι και στο τέλος αρνήθηκε να μας συνταγογραφήσει ηλεκτρονικά την εξέταση, η οποία χρειαζόταν από το Λαϊκό και μας είπε "να σας το γράψουν οι γιατροί του Αλεξάνδρα"! Τελικά τα αποτελέσματα των εξετάσεων ήταν αυτά που ευχόμασταν.. το αγοράκι μας δε θα έπασχε ούτε από αναιμία ούτε από κάποιο άλλο γενετικό σύνδρομο κ επιτέλους ήρθε η ώρα να ανασάνουμε, να χαρούμε κ να μπορούμε πλέον να το ανακοινώνουμε! Τη 16η εβδομάδα πήγαμε πάλι στο γιατρό μας, ο οποίος μας ξεπέταξε σε ένα πεντάλεπτο, πέρασε τις φωτογραφίες στο cd, δεν έκανε καμία μέτρηση και το μόνο που με ρώτησε είναι "Είδες κάποιο υγράκι από κάτω;". Όταν του απάντησα όχι, σηκώθηκε, μας χαιρέτησε και μας είπε "Όλα τέλεια παιδιά, θα τα πούμε πάλι σε ένα μήνα"! Επειδή είχα δυσαρεστηθεί πολύ με τη συμπεριφορά του, την επόμενη εβδομάδα πήγαμε να γνωρίσουμε το Δασκαλάκη και να του ζητήσουμε να μας αναλάβει. Τη στιγμή που ξεκίνησε ο υπέρηχος, απλά παγώσαμε με αυτά που ακούσαμε... το παιδί δεν είχε καθόλου αμνιακό υγρό, στην κοιλίτσα του είχε υγρό (ασκίτης) και δε φαινόταν αν είχε νεφρά, κύστη και στομάχι. Μόλις τελειώσαμε, ο Δασκαλάκης μας ρώτησε αν θέλουμε να πάμε και για δεύτερη γνώμη σε εμβρυολόγο που εμπιστεύεται και ευχήθηκε κ ο ίδιος να έχει κάνει λάθος. Κλαίγοντας πήγαμε στον Πιλάλη, ο οποίος δυστυχώς μας επιβεβαίωσε όλα όσα μας είπε ο Δασκαλάκης και επιστρέφοντας σε εκείνον μας είπε ότι κατά 99,9% τα πράγματα δε θα πάνε καλά και μας πρότεινε να περιμένουμε μία εβδομάδα ακόμα, μήπως αυτό το 0,1% είναι κάποιο θαύμα. Χθες, και για να είμαστε καλά με τον εαυτό μας για την απόφαση που θα πάρουμε, πήγαμε και στον Παφίλη για τρίτη γνώμη, ο οποίος σε σύγκριση με τις μετρήσεις του Πιλάλη μας είπε ότι έχει χειροτερέψει η κατάσταση του παιδιού κ έχει προστεθεί κ ένα οίδημα στον αυχένα. Συμφώνησε με τους άλλους δύο ότι είναι κάποιο ανατομικό πρόβλημα είτε καρδιολογικό είτε ουρολογικό και ότι χωρίς αμνιακό υγρό και με τα οιδήματα που έχει αναπτύξει, κάποια στιγμή θα πάψει να λειτουργεί η καρδούλα του εντός της μήτρας. Με λίγα λόγια γλιτώσαμε το 25% της αναιμίας και κερδίσαμε το Τζόκερ! Εδώ και μία εβδομάδα έχω πεθάνει.. κλαίω όλη μέρα και δεν κοιμάμαι. Προσπαθώ να το δω ψύχραιμα, αλλά σκέφτομαι και ότι η διακοπή της κύησης θα πρέπει να γίνει με τοκετό.. τον πρώτο μου τοκετό.. και τρελαίνομαι! Διάβασα και δικές σας περιπτώσεις και πήρα λίγη δύναμη ξέροντας πως δεν είμαι η μόνη που περνάω κάτι τέτοιο, αλλά και πάλι με παίρνει από κάτω. Αύριο θα ξαναπάω στο Δασκαλάκη και λογικά θα κλείσουμε ραντεβού να κάνουμε τη διακοπή της κύησης στο Ιασώ. Χίλια συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα, απλά προσπαθώ να ηρεμήσω γράφοντας τα. Θα εκτιμούσα πάρα πολύ,και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, αν με ενημερώνατε για τη διαδικασία την οποία θα υποστώ τις επόμενες ημέρες. Θα είναι σωματικά πολύ επώδυνο; Θα έχω μαζί με τον ψυχικό πόνο, να θυμάμαι και τον σωματικό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ κοριτσάκι μου γλυκό πέρασα τα ίδια πριν ακριβώς ένα μήνα.

Αλήθεια σε νιώθω απόλυτα βλέπεις έκανα αναγκαστική διακοπή κύησης στον 6ο σύνδρομο νταουν , κουράστηκα πολύ με την ιστορία μου η οποία ήταν κάπως ακραία καθώς υπερηχογραφικα το μωρό μου δ είχε κανένα πρόβλημα κ μάλιστα είχα εξαιρετικά καλά ποσοστά σε αυχενική κ β επιπέδου . Στην περίπτωση μου κανείς γιατρός δ έκανε λάθος ξανάκανα τις μετρήσεις . Η αμνιοπαρακέντηση όμως είχε άλλη γνώμη !!! Ήμουν η 1:13.000 σύμφωνα με τη αυχενική κ την ΠΑπ α .

Ήμουν κ είμαι λοιπόν ακόμα σαστισμένη σαν κ εσένα , δεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς κ το ξέρω !!! Δεν θέλω να πω κάτι τύπου θα το ξεχάσεις η θα το ξεπεράσεις αυτά είναι για τους τρίτους θα σου πω όμως πως εμείς οι μανούλες γιατί έστω κ έτσι μανούλες είμαστε έχουμε δυνάμεις τρομερές που δ περιμένουμε !! Αλήθεια στο λέω αυτό !

Θα κανείς επισκληρίδειο απο την αρχή ως το τέλος κ ζητά απαραίτητα μέθη στην τελική εξώθηση ξέρουν οι γιατροί αλήθεια εγώ πόνο δ ένιωσα άλλωστε ο ψυχικός μας πόνος είναι μεγαλύτερος . Είμαι εδώ ότι θέλεις να με ρωτήσεις !!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω αλλά παιδιά κ γις μένα ήταν ο πρώτος τοκετός

Πριν είχα κ μια παλλινδρομη στην 9 βδομάδα αλλά μετά απο καρυοτυπο εμβρύου αποδειχθεί υγιές έμβρυο , τι να πει κανείς .

Ένα μήνα μετά κ αρκετή ψυψοθεραπεια προσπαθώ να το αποδεχθώ φυσικά κ δ μπορώ φυσικά κ κλαίω φυσικά κ ρωτώ το γιατί Θεέ μου .

Θα σε σκέφτομαι !

Link to comment
Share on other sites

Exasa to mwro mou prin apo 8 μήνες... Κα οπως βλέπεις ξενυχταω ακόμη ψάχνοντας να βρω παρηγοριά...και παλεύοντας με φαντάσματα.εσπασαν απλώς τα νερά...δεν διέκοψα την εγκυμοσύνη...ίσως έκανα κάτι χειροτερο ομως...προσευχηθηκα και παρακαλεσα να φυγει ήρεμα γιατί σίγουρα τα προβληματακια που προέκυψαν από την προωοτητα θα μας βασανιζαν όλους.ηταν το πρώτο μου παιδί.γεννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο...δεν πονεσα...το σώμα αντέχει και ξεχναει...πες στον εαυτό σου πώς δεν συνέβη... Και μην καθηστερειτε την διαδικασία....σε σκοτώνει η αναμονή...

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Ηοpe αυτό που περνάς είναι πολύ δύσκολο και εύχομαι να τελειώσει γρηγορα και να ηρεμησεις.

Τουλάχιστον ο γιατρός σου να σου κανει την διακοπή κύησης με φυσιολογικό τοκετό για να μην επιβαρυνθείς με καισαρική. Βέβαια αν το προτιμάς οκ.

Μου κανει εντυπωση πως στον μοριακό καρυότυπο δεν βρεθηκε κανενα πρόβλημα. Πως το εξήγησαν αυτό οι γιατροί; Συνήθως στην αυχενική διαφανεια έχουμε ένα πιο αμφιβολο αποτέλεσμα και επιβεβαιώνεται στο τέλος με τη λήψη τροφοβλάστη ή την αμνιο. εσενα συνεβη το αντιθετο. Δεν μπορω να το καταλαβω γιατι η διαγνωστική αξια της λήψης τροφοβ΄λαστη ή αμνιο είναι πολύ μεγαλύτερη από την αυχενική διαφανεια ή την β επιπέδου.

Σου ευχομαι να περάσεις όλες αυτές τις δυσκολιες όσο το δυνατό πιο ανωδυνα και να έρθουν χαρες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marian s καλημέρα σου

Αυτό που συμβαίνει στην hope είναι ότι το μωρό δεν έχει κάποιο σύνδρομο δηλαδή χρωμόσωματικη ανωμαλία αλλά έχει κάποια συγγενής ανωμαλία σοβαρή στην καρδιά η στο ουτοπιιητικο . Αυτό δεν θα μπορούσε να βρεθεί στην αμνιο καθώς εξετάζει σύνδρομα κ όχι καρδιοπαθείες πχ . Νομίζω κάπως έτσι . Hope καλά κατάλαβα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κοριτσάκια μου! Απόψε μετά από μέρες κατάφερα και κοιμήθηκα. Μάλλον ο Θεός μου δίνει λίγη δύναμη να αντέξω αυτά που θα ακολουθήσουν. Συγκινήθηκα πάρα πολύ με αυτά που γράφετε και ειλικρινά σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου η Παναγία να σας φέρει όλα τα καλά του κόσμου! Κάθομαι και αναρωτιέμαι γιατί να έγινε αυτό σε ΄μένα και πόσο άδικο είναι, αλλά μετά μου έρχονται στο μυαλό εικόνες από παιδάκια με καρκίνο, παιδάκια μεταναστών που πνίγονται στη θάλασσα, ακρωτηριασμένοι άνθρωποι που παλεύουν και βγαίνουν νικητές... γι' αυτούς υπάρχει κάποια απάντηση στο "γιατί"; Όχι. Το παίρνω λοιπόν ως μια δοκιμασία, σφίγγω τα δόντια και εύχομαι να περάσει και να δείξω τη δύναμη που δείξατε κι εσείς.

Marian S είναι ακριβώς όπως σου το εξήγησε η Summer love. Ενώ το παιδί δεν πάσχει ούτε από αναιμία ούτε από κάποιο γενετικό σύνδρομο, πάσχει από κάποιο ανατομικό πρόβλημα, το οποίο, όπως μας είπαν οι γιατροί, είναι τυχαίο... πιάσαμε τον πρώτο λαχνό δηλαδή! Εύχομαι απλά να μην επαναληφθεί και να μπορέσω να αποκτήσω κι εγώ κάποια στιγμή ένα υγιές μωράκι...

Summer love γίνεται κανονικά επισκληρίδιος από την αρχή ή περιμένουν να έχεις κάποια διαστολή; Διάβασα κάποια μέλη που έλεγαν ότι επειδή δεν είχαν διαστολή, δεν τους επέτρεψαν την επισκληρίδιο κι έχω τρελαθεί από το άγχος μου! Επίσης, γνωρίζετε αν αφήνετε τους συζύγους να μείνουν μέσα; Εννοείται πως δε θέλω να είναι στο τέλος εκεί, αλλά τουλάχιστον όλες αυτές τις ώρες που η αναμονή θα με σκοτώνει θα ήθελα να μου κρατάει το χέρι και να μην είμαι μόνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Hope μου έχω ακούσει πολλές διαφορετικές εκδοχές σχετικά με την επισκληρίδειο σε τέτοιες περιπτώσεις . Προσωπικά ο γιατρός μου έδωσε οδηγίες να έχω επισκληρίδειο κυριολεκτικά απο την αρχή ως το τέλος . Έτσι με άφησαν με πόνους περίπου μια ώρα αλλά ανεκτά κ στο καπάκι έγινε επιδκλητιοδιις 13 ώρες κρατησε η όλη διαδικασία κ στην εξώθηση επιτόπου μέθη ώστε να μην δω τίποτε αυτά μου πρότεινε ο γιατρός μου κ τα ακολούθησα κ ήταν όλα καλά . Προτίμησε φυσιολογικό τοκετό με αυτό το τροπο θα δεις θα είσαι καλύτερα . Στη αίθουσα ωδινων επιτρέπεται ένα άτομο οποίος θες εσύ .

Κοριτσάκι μου αλήθεια λυπάμαι πάρα πολυ Αχ τράβηξες κ εσυ λαχείο ρε γαμωυο

Λυπάμαι πολυ πολυ !!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκά μου κορίτσια, καλημέρα

δυστυχώς δεν υπάρχει "γιατί" σε κανένα θέμα στη ζωή γενικώς.

Άλλες εγκυμοσύνες έρχονται μετά από πολύ κόπο, άλλες δεν εξελίσσονται, άλλες είναι πολύ δύσκολες καθ΄όλη τη διάρκειά τους, άλλες καταλήγουν με δύσκολο τοκετό, ή με μη υγιές παιδάκι. Από την άλλη υπάρχουν κι εκείνες που έρχονται πανεύκολα, που κυλούν χωρίς προβλήματα και που καταλήγουν με υγιή παιδάκια, και πάει λέγοντας.

Έχοντας μια αυτόματη αποβολή σε πολύ μικρή (ευτυχώς) εβδομάδα, και πια ένα μωρό, όταν το κοιτάζω, ειλικρινά, σκέφτομαι πως το ότι το έχω στα χέρια μου και ότι είναι υγιές, είναι θέμα τύχης. Θα μπορούσε απλώς να μην ήταν έτσι. Όπως έτυχε και έχασα το πρώτο μωράκι πριν καλά καλά δημιουργηθεί. Όμως στα καλά δε θυμόμαστε να ρωτήσουμε "γιατί", έτσι είναι.

Σίγουρα με τη βοήθεια της ιατρικής και της επιστήμης μπορούν να αντιμετωπιστούν πολλά θέματα, όχι όμως όλα

Θέλω να σας ευχηθώ από καρδιάς να έχετε δύναμη, και να περάσετε αυτό το Γολγοθά όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα γίνεται.

Όσο απίστευτο ή αδύνατο κι αν σας φαίνεται τώρα, θα έρθουν και καλύτερες ημέρες!

Απαντήσεις μπορεί να μην πάρετε, επίσης μπορεί να μην ξεχάσετε, αλλά κάποια στιγμή θα το αφήσετε πίσω σας.

Να σκέφτεστε ότι όπως ήρθαν τα άσχημα θα έρθουν και τα καλά! Γιατί να μην έρθουν, άλλωστε!!!

Καλή δύναμη σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Summer love , αν και δεν θέλω να σας θυμίζω άσχημες καταστάσεις...αλλα με προβλημάτισες άσχημα.

Γιατι φτάσατε στον 6μηνα ? Στην αυχενική , στην Β επιπέδου όλα ήταν καλά και μετά δηλαδή τι ακριβώς είδαν στον 6 μήνα για νταουν που δεν είχε φανεί πριν? Γιατί έγινε αμνιο τόσο αργά για κάποια 'αλλο λόγο δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχώνεσαι ήμουν Μια ιδιάζουσα περίπτωση , θα σου πω ακριβώς

Φτάσαμε στην β επιπέδου με αυχενική κ ΠΑπ α 1:13.000 πολυ καλά δηλαδή

Στην β επιπέδου βρέθηκε οριακά ήπια υδρονεφρωση που επι της ουσίας είναι συχνό εύρημα κ μας είπαν ΟΛα καλά κ αυτό φεύγει μέχρι το ντοπλερ στο 85% των εμβρύων . Εγώ όμως έχω νόσο φοβία κ άγχος υγείας κ πήγα κ έκανα κ σε άλλο γνωστό κ επίσης πιστοποιημένο με τα ίδια αποτελέσματα ότι δηλαδή οι πιθανότητες είναι σούπερ κ μάλιστα η υδρονεφρωση στην δεύτερη εξέταση δ φαινόταν κάν . Κάπου εκεί συνέχισα να ρωτάω κ άλλους γυναικολόγους κ επέμεναν όλα τέλεια . Τίποτα δ προμήνυε την αλήθεια , μια βδομάδα πριν την β επιπέδου λόγω δίκης μου υπερβολής έκανα το harmony μη επεμβατικό τεστ κ τότε σκάει η βόμβα τρισωμις 21 .

Όλοι έμειναν άνσυδοι σε αυτό το σημείο έπρεπε να κάνω αμνιο .

Τελικά έγινα κ case study σε συνέδριο γνωστού νοσοκομείου

Παρουσιάστηκαν τα υπερηχογραφικα δεδομένα κ οι βιοχημικοί δείκτες .

Ήμουν λοιπόν η 1 στις 13.000 που με τόσο καλή εικόνα το έμβρυο έπασχε .

 

Πρόσεξε δ πρέπει να φοβηθεί καμία κ φυσικά εννοείται δ είμαι ο κανόνας !

Link to comment
Share on other sites

Hope κοριτσάκι μου ΚΟΥΡΑΓΙΟ.Είμαι κι εγώ μια από αυτές που μέχρι τον 6ο μήνα κύησης ζούσα το ονειρό μου,πετουσα στα σύννεφα μέχρι που ανακάλυψα σοβαρές ανωμαλίες στο έμβρυο.Πριν 15 μήνες μπήκα κι εγώ στο μαιευτήριο να γεννησω το κοριτσάκι μου και να το αποχαιρετήσω για πάντα.Γλυκιά μου μην σε τρομάζει ο τοκετός στο λέει η πιο φοβιτσιάρα ύπαρξη πάνω στη γη.Κι εγώ περίμενα τη διαστολή και γέννησα μετα σπο 15 ώρες.Δεν είναι κάτι που θυμάμαι σαν τραυματική εμπειρία ίσα ίσα εκείνη τη στιγμή την έβλεπα σαν λύτρωση,λύτρωση για το αγγελούδι μου ,για μένα,για όλους.Θα τα καταφέρεις και θα βγεις πιο δυνατή,πιο ώριμη και συνειδητοποιημένη από εκείνη την αίθουσα.Θα μπεις γυναίκα και θα βγεις παλικάρι.Μην μου αγχωθείς λεπτό.Κλάψε , ξέσπασε νιώθω τον πόνο και σου λέω ΚΟΥΡΑΓΙΟ καλή μου.Η σκέψη μου θα είναι μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου δε φαντάζεστε πόσο πολύ με έχετε συγκινήσει και μέσα από τα δικά σας βιώματα παίρνω κι εγώ κουράγιο. Γυρίσαμε πριν από 2 ώρες από το γιατρό και κανονίσαμε αύριο να μπω στο Ιασώ. Αυτό όμως που με έχει αγχώσει είναι αν ο γιατρός βρεθεί εκεί τη στιγμή που πρέπει. Μου είπε, επίσης, ότι επειδή ο πλακούντας είναι χαμηλά, πιθανόν να έχω μεγάλη αιμορραγία και να χρειαστώ μετάγγιση κι επειδή στο Ιασώ είναι λίγο του "ελαφρολαϊκού" θα τον τρελάνουν στα τηλέφωνα και θα πρέπει να είναι 24 ώρες το 24ωρο εκεί. Ό,τι καταλαβαίνετε, κατάλαβα! Γιατρό ακόμα που να μπορώ να εμπιστευτώ 100% δεν έχω βρει κι επειδή θα πρέπει να ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία όσο πιο σύντομα, θα καταλήξω σε εκείνον κ ο Θεός μαζί μας. Έχει καμία ανάλογη εμπειρία στο Ιασώ; Υπάρχουν άνθρωποι δίπλα σου ή είναι όπως στο δημόσιο που φωνάζεις και δε βρίσκεις άνθρωπο; Το μαιευτήριο θα πιέσει το γιατρό να είναι εκεί όταν πρέπει ή θα μείνω ξεκρέμαστη; Συγνώμη που σας έχω πρήξει, αλλά έχουν μείνει λίγες ώρες ακόμα κι έχω τρελαθεί!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μου κορίτσι,εμένα με ανέλαβε ο Παπαπαναγιώτου και γέννησα στο γαια.Κυριολεκτικα last minute μιας και ήμουν στον 6ο και όλα έπρεπε να γίνουν γρήγορα.Κανένας απ τους δυο γιατρους που με παρακολουθούσε δεν με αναλάμβανε κι έτσι βρήκα αυτόν.Δεν θα ξαναπήγαινα σε αυτόν γιατί δεν μου άρεσε ο τρόπος του αλλά είναι εξαιρετικός γιατρός.Ότι θελήσεις θα είμαι εδώ.Ένα να θυμασαι,η ζωή θα συνεχιστεί και μετά απ αυτό.Προσπάθησε να νιώθεις σιγουριά με το γιατρό σου.Σε φιλώ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία απ το Ιασώ αλλά στο Γαία ήταν όλοι υπέροχοι,μου στάθηκαν σαν δικοί μου άνθρωποι.Σκέψου ότι ο γιατρός μου είχε αργήσει 2 με 3 ώρες και το προσωπικό έκανε ό,τι περνούσε απ το χέρι του να μην πονάω.Ήρθε άμεσα η αναισθησιολόγος και μου έκανε επισκληρείδιο κσι μετά ήμουν στον πλανήτη happy.Να χητήσεις να έχεις μέσα τον αντρούλη σου.Θα σου δώσει πολύ κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Hope μου έμπαινα να δω ποτέ θα γράψεις

Αύριο λοιπον..... Ναι γέννησα στο Ιασω κ μπορώ να σου πω μόνο τα καλύτερα για όλο το προσωπικό που μου φέρθηκε κάτι παραπάνω απο άψογα ! Η αναισθησιολόγος μόνο που δεν έκλαιγε κ μάλιστα μου έβαλε να της υποσχεθεί ουι του χρόνου θα μου κάνει επισκληρίδειο για να κάνουμε το μωράκι μας . Όλες οι νοσηλεύτριες μου μιλούσαν σαν παιδί τους κ γενικά δεν μπορώ να πω κουβέντα .

Να μην ανησυχείς για το ποτέ θα ξεκινήσει η τελική ευθεία έρχονται συνεχώς οι νοσηλεύτριες κ σε ελέγχουν κ θα το διαπιστώσουν πολυ εύκολα ! Όσο για αυτό που ΔΟΥ είπε ο γιατρός ασχολίαστο !

Το ότι το άντεξα ψυχικά σε μεγάλο κομμάτι οφείλεται κ στο γιατρό μου ο οποίος αποδειχθεί απο τους πιο γλυκούς ανθρώπους και τις 13 ώρες στάθηκε κοντά μου ερχόταν συνεχώς να με δει κ αυτό δ θα το ξεχάσω .

Όταν έρθει λοιπόν η ώρα να πάτε στην αίθουσα τοκετού σίγουρα θα το δουν νωρίτερα εσυ να μην έχεις άγχος γι αυτό κ έπειτα δίπλα σου στο κρεβάτι υπάρχει κουδουνάκι οι νοσηλεύτριες καταφθάνουν αμέσως .

Επίσης θα σου δώσουν κ οδηγίες για το ποτέ να χτυπήσεις κουδουνάκι άμεσα . Αλλά έτσι κι αλλιώς περνάνε συνεχεία .

 

Σου είπε ο γιατρός σου πως θα γίνει με την επισκληρίδειο κ αν θα κάνετε μέθη ;

Link to comment
Share on other sites

Hope μου επίσης θα συμφωνήσω απόλυτα με το δαμάσκηνακι κ εγώ φοβόμουν πολυ μια μέρα πριν αλλά τελικά δεν έμεινε η διαδικασία σαν κακή εμπειρία δεν στο λέμε για παρηγοριά το ενοουμε τώρα φυσικά η ψυχή είναι ένα άλλο κομμάτι .

Ξέρω αυτή την άθλια αναμονή που περνάς κ η σκέψη μου είναι κοντά σου .

Η αλήθεια είναι πως μέσα στο φόρουμ βρήκα πολυ υποστήριξη κ ελπίζω κ εσυ .

Δεν ξέρω γιατί σε εμάς αλλά μας συνέβει κ βγήκαμε απο όλα αυτό με τα τραυματα μας που ναι δ θα σβήσουν αλλά ένα μήνα μετά καμία φορά κοιτάω τον ήλιο κ σκέφτομαι πως κάθε μέρα είναι μια νέα ζωή κ ίσως κάπου εκεί έξω μια ανώτερη δύναμη μου χαμόγελα ....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου δυστυχώς δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θα γίνει αύριο από αυτα που μου είπε ο γιατρός. Από αυτά που έλεγε έμεινα ότι στο Αλεξάνδρα γεννούν τις περισσότερες φορές στο κρεβάτι τους ανάμεσα σε άλλες πονεμένες γυναίκες γιατί εκείνος εκείνη τη στιγμή μπορεί να βρίσκεται σε άλλο όροφο! Όταν τον ρώτησα για την επισκληρίδιο, μου απάντησε λες και είναι θέμα μαιευτηρίου, δηλαδή ότι λογικά θα μου κάνουν αλλά γίνεται αφού η διαδικασία έχει προχωρήσει αρκετά! Τι να πω; Αύριο πριν μπω μέσα θα πρέπει να τα έχω ξεκαθαρίσει όλα αυτά για να μην τρέχω μετά. Όλο αυτό ήδη είναι επώδυνο για 'μένα.. δε θέλω να γίνει χειρότερο λόγω κακής συνεννόησης..! Η αλήθεια είναι ότι αν είχα χρόνο, θα έψαχνα άλλο γιατρό, αλλά αυτήν τη στιγμή μπορώ να κάνω κάτι; Τι να πω; Γίνομαι όλο και πιο χάλια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα.

Δεν έχω ξαναγράψει όμως είπα να το κάνω για να δώσω κουράγιο σε κοπέλες που περνάνε την ίδια ή παρόμοια κατάσταση με μένα. Πριν από κάποιες μέρες έχασα και εγώ το μωράκι μου στον 9ο μήνα (39η εβδομάδα), μια εβδομάδα πριν γεννήσω.. Σε τακτικό έλεγχο διαπιστώσαμε ότι απλά είχε σταματήσει η καρδιά του... Να σημειώσω ότι είχα μια πάρα πολύ καλή εγκυμοσύνη, με εξετάσεις άριστες. Τίποτα δεν προμήνυαν αυτό που θα ακολουθούσε.. Τώρα είμαστε σε φάση εξετάσεων για να διαπιστώσουμε τι έφταιξε..

 

Κοιτώντας πίσω απορώ πως το άντεξα όλο αυτό, όμως είμαι πλέον σίγουρη ότι ο Θεός μου έδωσε δύναμη να το αντιμετωπίσω και να αισθάνομαι κάθε μέρα όλο και καλύτερα.

 

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, όμως ζήτησα να μην το δω. Όπως είπε και η κοπέλα παραπάνω, τον τοκετό δεν τον έζησα ως κάτι τραγικό, περισσότερο ως λύτρωση το έζησα. Το μωράκι μου ήταν νεκρό στην κοιλιά μου, δεν μπορούσα να κάνω κάτι γιαυτό, και έπρεπε με κάποιο τρόπο να βγει από μέσα μου. Έτσι το σκεφτόμουν τότε..Απίστευτοι οι μηχανισμοί άμυνας του ανθρώπου...

 

Hope μου, αυτό που θέλω να σου πω είναι να κάνεις υπομονή να περάσει όλο αυτό. Μην αναρωτηθείς ποτέ "γιατί σε μένα", αυτό δεν το κάναμε ποτέ με τον άντρα μου και μας βοήθησε πολύ. Επίσης μας βοήθησε να το συζητάμε πολύ και ίσα-ίσα που δεν μας απομάκρυνε όλο αυτό, αλλά αντίθετα μας έδεσε περισσότερο!Οι πρώτες μέρες θα είναι δύσκολες (προσωπικά υπήρχαν μέρες που δεν ήθελα να σηκωθώ από το κρεβάτι, όλα μου φαινόντουσαν μάταια) όμως το ουράνιο τόξο θα βγει και πάλι να είσαι σίγουρη!!!

 

Σας φιλώ...

Link to comment
Share on other sites

Αχ userkmm δεν έχω να σου πω τίποτα καμία λέξη καμία κουβέντα .

Συμφωνώ μαζί σου η λύτρωση είναι κάτι που σκεφτόμουν κ εγώ όπως στην αρχαία τραγωδία όπως οι ήρωες λοιπον ενός έργου που έχουν περάσει τόσα δεινά βιώνουν τη λύτρωση κ έπειτα έρχεται η κάθαρση κ αυτή προσμένω κ εγώ .

Η δύναμη του ανθρώπου της γυναίκας της μάνας είναι τεράστια !

 

Κάνατε το καλύτερο σχετικά με τις εξετάσεις σας κ ίσως βρεθεί κάτι που θα σας φέρει πιο κοντά στην δίκη σας κάθαρση στο δικό σας ουράνιο τόξο

 

 

 

Hope δεν καταλαβαίνω ειλικρινά τι λέει ο γιατρός σου κ με θυμώνει απίστευτα !!!! Θα ήθελα πολυ να σου μιλήσω πραγματικά δ καταλαβαίνω !!

 

Τι σκέφτεσαι να κανείς ;

Link to comment
Share on other sites

Hope δεν ξέρω τι κάνει ο γιατρός στο Αλεξάνδρα ξέρω όμως ότι η επιδκλητιοδιις επειδή καθυστερεί την διαστολή κάποιοι γιατροί σε περιπτώσεις σαν την δίκη μας δεν την δίνουν αμέσως ίσως για να πάνε πιο γρήγορα σπίτι !!

Αλλά συγγνώμη τι θα πει αυτό ! Ο γιατρός λέει ποτέ θα πρέπει να γίνει επιδκλητιοδιις κ όχι το υπόλοιπο προσωπικό . Ζητά να σου κάνουν γρήγορα !

Link to comment
Share on other sites

userkmm,

τι να πω..ειμαι σοκαρισμένη, 39η εβδομάδα..Μπράβο σου που βρίσκεις τη δύναμη να δίνεις κουράγιο σε άλλες κοπέλες.Είσαι αξιοθαύμαστη...Εγώ που το χασα όταν ακόμη δεν ήταν ικανό να επιβιώσει στον έξω κόσμο και πάλι η απώλεια ήταν τεράστια..Κορίτσια,hope,είμαστε ενωμένες,είμαστε δυνατές και να θυμάστε δεν είστε οι μόνες ούτε μόνες..Το πικρό ετούτο ποτήρι μας έλαχε σαν κλήρος,ποιος ξέρει το γιατί.Ξέρετε τι σκεφτόμουν σήμερα?Ότι είμαι τυχερή που ζω,αναπνέω και χτυπάει η καρδούλα μου και που είναι υγιής και ο αντρούλης μου.ΌΟΟΟΟΟΟΟΛΑ θα τα καταφέρουμε σιγά σιγά..Σας το λέει το πλέον απαισιόδοξο άτομο.Σας στέλνω την αγάπη μου..

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι ήμουν Μια ιδιάζουσα περίπτωση , θα σου πω ακριβώς

Φτάσαμε στην β επιπέδου με αυχενική κ ΠΑπ α 1:13.000 πολυ καλά δηλαδή

Στην β επιπέδου βρέθηκε οριακά ήπια υδρονεφρωση που επι της ουσίας είναι συχνό εύρημα κ μας είπαν ΟΛα καλά κ αυτό φεύγει μέχρι το ντοπλερ στο 85% των εμβρύων . Εγώ όμως έχω νόσο φοβία κ άγχος υγείας κ πήγα κ έκανα κ σε άλλο γνωστό κ επίσης πιστοποιημένο με τα ίδια αποτελέσματα ότι δηλαδή οι πιθανότητες είναι σούπερ κ μάλιστα η υδρονεφρωση στην δεύτερη εξέταση δ φαινόταν κάν . Κάπου εκεί συνέχισα να ρωτάω κ άλλους γυναικολόγους κ επέμεναν όλα τέλεια . Τίποτα δ προμήνυε την αλήθεια , μια βδομάδα πριν την β επιπέδου λόγω δίκης μου υπερβολής έκανα το harmony μη επεμβατικό τεστ κ τότε σκάει η βόμβα τρισωμις 21 .

Όλοι έμειναν άνσυδοι σε αυτό το σημείο έπρεπε να κάνω αμνιο .

Τελικά έγινα κ case study σε συνέδριο γνωστού νοσοκομείου

Παρουσιάστηκαν τα υπερηχογραφικα δεδομένα κ οι βιοχημικοί δείκτες .

Ήμουν λοιπόν η 1 στις 13.000 που με τόσο καλή εικόνα το έμβρυο έπασχε .

 

Πρόσεξε δ πρέπει να φοβηθεί καμία κ φυσικά εννοείται δ είμαι ο κανόνας !

 

Ακριβώς παρόμοια ιστορία με κοπέλα γνωστή μου, 25 ετών παρακαλώ, κανενα υπερηχογραφικό ευρημα, 1:20000 για down, και γεννάει μωράκι με down. Αυτές ειναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα, αλλά δυστυχώς υπάρχουν, εισαι τυχερή που κάτι σε έσπρωξε να κανεις αυτές τις "υπερβολικές" χωρίς ενδειξη εξετάσεις..

 

Hope.. καλή δύναμη, ευχομαι ο τοκετός στις 18 εβδομαδες να είναι συντομος και με τη μέθη να μη ταλαιπωρηθείς πολύ. Προσωπικά στη 16η εχασα κι εγώ προσφατα με μηδαμινό σωματικό πόνο.

Link to comment
Share on other sites

Eve καλησπέρα

Δυστυχώς όπως το λες υπάρχουν κ αυτά ! Πράγματι τράβηξα 2 λαχεία ! Πρώτη φορά μαθαίνω πως κ κάποια άλλη με τόσο καλά ποσοστό είχε τελικά μωράκι με σύνδρομο . Δυστυχώς !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...