Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και ύπνος όλη νύχτα


mkcm

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

έχω το εξής θέμα με το δεύτερο παιδάκι μου, που δεν είχα αντιμετωπίσει με το πρώτο καθότι αποθηλάσαμε σχετικά νωρίς στους 6 μήνες, δηλαδή.

Σήμερα το μωράκι μου είναι 9 μηνών, τρώει κανονικά 3 γεύματα στέρεες και κάνει και 3 θηλασμούς μέσα στη μέρα και έναν τη νύχτα.

Ο νυχτερινός όμως με έχει ξεκάνει λίγο, καθώς ξυπνάει κατά τις 2 το πρωί, θηλάζει κανονικά και μετά αρχίζει να κάνει παιχνίδια. Την ώρα εκείνη τον βάζω στην κουνίτσα του αλλά δεν ξανακοιμάται, στριφογυρίζει, γκρινιάζει, κλπ., με αποτέλεσμα να πρέπει να το ξανασηκώσω, να το ξαναθηλάσω (που στην ουσία δεν τρώει, αλλά πιπιλάει) και μπορεί να περάσει και 1 ώρα για να ξανακοιμηθεί, κοινώς θα μείνω κανά δίωρο ξύπνια. Το πρωί που ξυπνάει δεν πίνει πάρα πολύ γάλα, καθώς φαίνεται χορτασμένος από το νυχτερινό θηλασμό.

Νομίζω, λοιπόν, ότι η νυχτερινή αφύπνιση δεν έχει να κάνει τόσο με πείνα, αλλά περισσότερο ίσως με συνήθεια, ανάγκη για επάφή, κλπ. Δε θα με πείραζε αν διαρκούσε η διδιακασία λιγότερο.

Με το σκεπτικό ότι δε θέλω να αποθηλάσω, αν έχετε κάποια συμβουλή που θα μπορούσε να τον κάνει να παραλείψει το νυχτερινό γεύμα και να φάει το πρωί πάλι κανονικά και με όρεξη.

Για εκπαίδευση ύπνου δεν το συζητάω, παρόλο που την είχα εφαρμόσει στο πρώτο μου παιδάκι, το οποίο ήταν όμως περίπου 18 μηνών και μπορούσαμε να συνεννοηθούμε. Θεωρώ δηλαδή ότι το μωράκι είναι ακόμη πολύ μικρό για να μπει σε αυτή τη διαδικασία και πέραν τούτου στους πρωινούς ύπνους, αλλά και στο βραδυνό απλά τον ακουμπάς στην κούνια και κοιμάται μόνος του, δεν έχουμε δηλαδή θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια,

έχω το εξής θέμα με το δεύτερο παιδάκι μου, που δεν είχα αντιμετωπίσει με το πρώτο καθότι αποθηλάσαμε σχετικά νωρίς στους 6 μήνες, δηλαδή.

Σήμερα το μωράκι μου είναι 9 μηνών, τρώει κανονικά 3 γεύματα στέρεες και κάνει και 3 θηλασμούς μέσα στη μέρα και έναν τη νύχτα.

Ο νυχτερινός όμως με έχει ξεκάνει λίγο, καθώς ξυπνάει κατά τις 2 το πρωί, θηλάζει κανονικά και μετά αρχίζει να κάνει παιχνίδια. Την ώρα εκείνη τον βάζω στην κουνίτσα του αλλά δεν ξανακοιμάται, στριφογυρίζει, γκρινιάζει, κλπ., με αποτέλεσμα να πρέπει να το ξανασηκώσω, να το ξαναθηλάσω (που στην ουσία δεν τρώει, αλλά πιπιλάει) και μπορεί να περάσει και 1 ώρα για να ξανακοιμηθεί, κοινώς θα μείνω κανά δίωρο ξύπνια. Το πρωί που ξυπνάει δεν πίνει πάρα πολύ γάλα, καθώς φαίνεται χορτασμένος από το νυχτερινό θηλασμό.

Νομίζω, λοιπόν, ότι η νυχτερινή αφύπνιση δεν έχει να κάνει τόσο με πείνα, αλλά περισσότερο ίσως με συνήθεια, ανάγκη για επάφή, κλπ. Δε θα με πείραζε αν διαρκούσε η διδιακασία λιγότερο.

Με το σκεπτικό ότι δε θέλω να αποθηλάσω, αν έχετε κάποια συμβουλή που θα μπορούσε να τον κάνει να παραλείψει το νυχτερινό γεύμα και να φάει το πρωί πάλι κανονικά και με όρεξη.

Για εκπαίδευση ύπνου δεν το συζητάω, παρόλο που την είχα εφαρμόσει στο πρώτο μου παιδάκι, το οποίο ήταν όμως περίπου 18 μηνών και μπορούσαμε να συνεννοηθούμε. Θεωρώ δηλαδή ότι το μωράκι είναι ακόμη πολύ μικρό για να μπει σε αυτή τη διαδικασία και πέραν τούτου στους πρωινούς ύπνους, αλλά και στο βραδυνό απλά τον ακουμπάς στην κούνια και κοιμάται μόνος του, δεν έχουμε δηλαδή θέμα.

 

Καλημέρα!

 

Αφού δεν αποκοιμιέται θηλάζοντας αλλά μόνος του, δεν νομίζω ότι μπορεί να τεθεί έτσι κι αλλιώς ζήτημα εκπαίδευσης ύπνου, καθώς αυτή ενδείκνυται για να μάθει ένα μωρό να αποκοιμιέται χωρίς να έχει ανάγκη εξωτερικούς παράγοντες (στήθος, αγκαλιά, μπιμπερό, κούνημα κ.λπ.), κάτι όμως που ο μικρός σου, όπως λες, το έχει κατακτήσει ήδη.

 

Είναι πολύ πιθανόν το μωρό να χρειάζεται ακόμα φαγητό το βράδυ, κι εμένα η κόρη μου -παρόλο που δεν θήλαζε - έκοψε τελείως και σε σταθερή βάση το νυχτερινό γεύμα μετά τους 8 μήνες, μέχρι 6 μηνών ξυπνούσε σταθερά κάθε βράδυ και μετά πότε - πότε ξυπνούσε πάλι, όχι κάθε βράδυ, αλλά 1-2 φορές την εβδομάδα σίγουρα. Ειδικά αφού λες ότι θηλάζει κανονικά στις 2, δεν αποκλείεται απλά να πεινάει, απλά αφού ικανοποιήσει την πείνα του, συνειδητοποιεί ότι μπορεί να παίξει και λίγο με την μαμά και δεν θέλει να χάσει την ευκαιρία!

 

Έχεις διάφορες επιλογές που μπορείς να σκεφτείς :

 

1. Προσπαθείς να του κάνεις ένα τάισμα πριν κοιμηθείς εσύ ή ακόμα καλύτερα, αν βλέπεις ότι σταθερά ξυπνάει στις 2, μπορείς να σηκώνεσαι λίγο νωρίτερα και να τον βάζεις να φάει ελαφρά κοιμισμένος, έτσι ώστε να μην ξεσηκωθεί ιδιαίτερα. Μπορεί να λέω βλακείες, δεν ξέρω πόσο μπορούν να γίνουν αυτά με θηλασμό, εγώ το έκανα αρκετές φορές στην μικρή με το μπιμπερό και έπιανε.

 

2. Μπιμπερό παίρνει? Αν παίρνει, ίσως τα παραπάνω γίνονται πιο εύκολα, καθώς μπορεί να πίνει αντλημένο γάλα, ακόμα καλύτερα από τον μπαμπά, για να μοιράζετε και λίγο την κούραση.

 

3. Εάν πιστεύεις ότι δεν πεινάει στις 2:00 που ξυπνάει, μπορείτε να επιχειρήσετε να πηγαίνει ο μπαμπάς και να προσπαθεί να τον ξανακοιμήσει.

 

Πάντως, επειδή καταλαβαίνω ότι αυτό που σε κουράζει δεν είναι ο νυχτερινός θηλασμός καθεαυτός αλλά το γεγονός ότι η όλη διαδικασία διαρκεί 2 ώρες, αυτό που κυρίως θα πρότεινα είναι να τον θηλάζεις και μετά τέλος. Ούτε θηλασμός ξανά για να ηρεμήσει, ούτε νανουρίσματα κ.λπ. Αφού φάει τον αφήνεις στην κούνια του (όπως πριν τον βραδυνό ύπνο) και φεύγεις. Αν απλά γκρινιάξει και στριφογυρίζει, δεν έχεις λόγο να ξαναπάς στο δωμάτιο. Αν αρχίσει να κλαίει και εφόσον δεν θέλεις να τον αφήσεις να κλάψει λίγο, θα πρότεινα να μην πας εσύ, αλλά ο μπαμπάς, να τον ηρεμήσει λίγο και να ξαναφύγει. Αν είναι χορτάτος, καθαρός, δεν πονάει κ.λπ., σε λίγες μέρες θα μπορεί να κοιμάται μόνος του.

 

Πάντως και η δικιά μου το έκανε πολύ συχνά αυτό, δηλαδή ξυπνούσε να φάει (όντως πεινούσε πολύ, το μπουκάλι το στράγγιζε) και μετά άρχιζε να "μιλάει", στριφογυρίζει κ.λπ. Τις περισσότερες φορές, έκλεινα την πόρτα της για να μην μου ξυπνήσει ο μεγάλος, έβαζα την ενδοεπικοινωνία στην χαμηλή σκάλα ήχου αλλά με αναμμένη την κάμερα στο κομοδίνο μου και ξανακοιμόμουν:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Αυτό για το πρώιμο τάισμα μου το έχει προτείνει και η παιδίατρος, ο μόνος λόγος που δεν το έχω κάνει είναι ότι τον λυπάμαι να τον ξυπνήσω την ώρα που κοιμάται... Δεν έχω ακόμη αποφασίσει να το εφαρμόσω.

Όσο για τον μπαμπά.... Όποτε τον έχουμε επιστρατεύσει, ο μικρός παθαίνει παράκρουση. Τον έχω δηλαδή ταΐσει, είναι χορτάτος (στρέφει το κεφαλάκι του μακριά από το στήθος, όταν το προσφέρω) κι ενώ είναι χαρούμενος στην αγκαλιά μου, αν τον πάρει ο μπαμπάς να τον βάλει στη κούνια χαλάει τον κόσμο.

Θα προσπαθήσω να τον αφήσω να γκρινιάζει, βέβαια, εμένα είναι τα παιδιά στο ίδιο δωμάτιο κι έχω το άγχος μην ξυπνήσει τη μεγάλη, αν και αυτή κοιμάται σα βόδι, δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Θα κρατήσω λοιπόν την πρώτη συμβουλή για πρώιμο τάισμα, εφόσον καταφέρω να πείσω τον εαυτό μου να τον "ανησυχήσει" ενόσω κοιμάται και το να τον αφήσω να γκρινιάξει....

Απ' ότι καταλαβαίνει είμαι κι εγώ τραβάτε με κι ας κλαίω....Αλλά, νυστάζω λέεεεεεεμε.......

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Αυτό για το πρώιμο τάισμα μου το έχει προτείνει και η παιδίατρος, ο μόνος λόγος που δεν το έχω κάνει είναι ότι τον λυπάμαι να τον ξυπνήσω την ώρα που κοιμάται... Δεν έχω ακόμη αποφασίσει να το εφαρμόσω.

Όσο για τον μπαμπά.... Όποτε τον έχουμε επιστρατεύσει, ο μικρός παθαίνει παράκρουση. Τον έχω δηλαδή ταΐσει, είναι χορτάτος (στρέφει το κεφαλάκι του μακριά από το στήθος, όταν το προσφέρω) κι ενώ είναι χαρούμενος στην αγκαλιά μου, αν τον πάρει ο μπαμπάς να τον βάλει στη κούνια χαλάει τον κόσμο.

Θα προσπαθήσω να τον αφήσω να γκρινιάζει, βέβαια, εμένα είναι τα παιδιά στο ίδιο δωμάτιο κι έχω το άγχος μην ξυπνήσει τη μεγάλη, αν και αυτή κοιμάται σα βόδι, δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Θα κρατήσω λοιπόν την πρώτη συμβουλή για πρώιμο τάισμα, εφόσον καταφέρω να πείσω τον εαυτό μου να τον "ανησυχήσει" ενόσω κοιμάται και το να τον αφήσω να γκρινιάξει....

Απ' ότι καταλαβαίνει είμαι κι εγώ τραβάτε με κι ας κλαίω....Αλλά, νυστάζω λέεεεεεεμε.......

 

Για να καταλάβω, ο μικρός ξυπνάει, τον παίρνεις από το δωμάτιο στο δωμάτιό σου για να θηλάσεις και μετά τον πας πάλι μέσα? Μπορεί να μην σου φαίνεται, αλλά είναι αρκετά "έντονη" δραστηριότητα αυτή για ένα μωράκι 9 μηνών. Πιστεύω ότι εάν καταφέρεις να τον σηκώνεις λίγο νωρίτερα από την συνηθισμένη του ώρα, τον θηλάζεις μέσα στο παιδικό δωμάτιο και μετά τον ξαναβάζεις ήσυχα στην κούνια του, θα πάτε καλά.

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι εάν ένα μωρό μπορεί να μπει να θηλάσει χωρίς να έχει καλοξυπνήσει, με το μπιμπερό ξέρω ότι γίνεται, για αυτό και είπα και για αντλημένο γάλο σε μπιμπερό.

 

Επίσης, απλά γκρινιάζει στην κούνια? Δεν κλαίει? Αν μόνο κλαψουρίζει, δεν αποκλείεται η μικρή σου να μην καταλάβει και πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τον παίρνω στο δωμάτιό μου, ώστε να έχω λίγο φως να αχνοφέγγει, γιατί έχουν μάθει τα παιδιά να κοιμούνται τη νύχτα σε πλήρες σκοτάδι. Αν δεν υπάρχει το ελάχιστο φωτάκι που έχω δεν μπορώ να τον θηλάσω και ταυτόχρονα ελαχιστοποιώ και την πιθανότητα να χαζοξυπνήσει η μεγάλη, να με δει αγκαλιά με το μωρό και να ζηλέψει.

Το θέμα με το μπιμπερό είναι λίγο δύσκολο, καθώς όσο χρησιμοποιούσα θήλαστρο το είχα νοικιασμένο με αποτέλεσμα να το έχω επιστρέψει τώρα που δεν το χρειάζομαι και άρα η άντληση δεν αποτελεί πλέον επιλογή.

Θα κάνω σήμερα μια προσπάθεια να τον αφήσω να χαζογκρινιάξει λίγο και αν δεν κλάψει να μην τον σηκώσω καθόλου.... Για να δούμε τι θα πετύχουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με το ξύπνημα μες στην νύχτα και που θέλουν να παίξουν νομίζω είναι φάση που περνάει. Κάπου εκεί γύρω στους 10 μήνες μου το έκανε ο μεγάλος μου για κανά δίμηνο. Και η μικρή πήγε να το κάνει αλλά δεν την άφησα, εννοώ, αφού την θηλάζω με λίγο φως όπως κάνεις, μετά σβήνω τελείως το φως για να πάρει το μήνυμα "τώρα κοιμόμαστε" , την νανουρίζω λίγο και μετά την ξαναθηλάζω (για το πιπίλισμα όπως λες) να ξανακοιμηθεί. Παρακάμπτω δηλαδή το βήμα κούνια- παιχνίδι-γκρίνια- ξανα θηλασμός που κρατάει καμιά ώρα. Δυστυχώς τα δεύτερα παιδιά έχουν αυτή την δυσκολία ότι δεν θέλουμε να πολυγκρινιάξουν γιατί θα ξυπνήσουν τα μεγάλα..

 

 


Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...