Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ 4ΧΡΟΝΗ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ


stroumaki

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα τις γνώμες, τις εμπειρίες σας και αν γνωρίζετε κάποιον παιδοψυχολόγο ή ψυχολόγο να συμβουλευτούμε... Ο σύζυγος μου έχει μία κόρη 4 ετών από τον προηγούμενο γάμο του. Χώρισε όταν η μικρή ήταν 18 μηνών αλλά έχει πολύ στενή σχέση με το παιδί.

Λόγω της δουλειάς της η πρώην του ταξιδεύει συχνά και όποτε έλειπε πήγαινε ο άντρας μου και έμενε στο σπίτι τους για να μην αλλάζει περιβάλλον το παιδί. Στο σπίτι μας έχει το δικό της δωμάτιο και κάποιες φορές τον τελευταίο χρόνο που μένουμε μαζί τη φέρνει εδώ αντί να πηγαίνει εκείνος. Έχουμε πολύ καλές σχέσεις και με τη μητέρα της και με τη μικρή, κατά κάποιο τρόπο νομίζω ότι με βλέπει σαν θεία.

Το θέμα είναι ότι η μητέρα της πλέον θα λείπει για συνεχόμενα διαστήματα, περίπου 7-10 μέρες κάθε μήνα και όχι διακεκομμένα όπως γινόταν μέχρι τώρα. Σε αυτές τις περιόδους η μικρή θα μένει κανονικά μαζί μας οπότε επί της ουσίας θα έχει δύο σπίτια.

Πως πρέπει να το χειριστώ; Θα είναι ήδη δύσκολο για εκείνη ότι η μητέρα της θα λείπει για τόσο μεγάλο διάστημα και δεν θέλω να μπερδέψουμε τους ρόλους μας. εν τω μεταξύ σε αυτό διάστημα θα ξεκινήσουμε προσπάθειες για εξωσωματική οπότε δημιουργείται και ένα επιπλέον θέμα για τη μικρούλα.

Έχει καμία αντίστοιχη εμπειρία; Πως το αντιμετωπίσατε;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειναι πολυ γλυκιες οι σκεψεις σου για το παιδακι κ μπραβο σου!

Μπερδεμα μεγαλο κ ο χωρισμος κ το οτι αναγκαζεται το παιδι να ξεβολευεται ουσιαστικα απο το χωρο του για τη δουλεια της μαμας. Απορω πραγματικα η μανα δεν το σκεφτεται και το σκεφτεται μια "ξενη" ας πουμε? Συγνωμη αλλα δεν μου καθησε καθολου ωραια ολο αυτο για 4 χρονων παιδι!

Η εξωσωματικη δεν εχει να κανει καθολου με τη μικρη φυσικα. Εσεις θα της αναφερετε κατι μονο εαν κ εφοσον εχετε σιγουρη εγκυμοσυνη κ θα την προετοιμασετε τοτε. Νωριτερα δεν χρειαζεται να ξερει κατι. Τωρα το πως θα της φερεσαι το διαστημα της απουσιας της μαμας της, αστο να σου βγει φυσικα. Πηγαινε τη βολτες, παιζε μαζι της κ γενικα ειναι μια ευκαιρια να ξεκινησεις "προβες" για το δικο σου παιδακι. :wink:

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ γλυκιες οι σκεψεις σου για το παιδακι κ μπραβο σου!

Μπερδεμα μεγαλο κ ο χωρισμος κ το οτι αναγκαζεται το παιδι να ξεβολευεται ουσιαστικα απο το χωρο του για τη δουλεια της μαμας. Απορω πραγματικα η μανα δεν το σκεφτεται και το σκεφτεται μια "ξενη" ας πουμε? Συγνωμη αλλα δεν μου καθησε καθολου ωραια ολο αυτο για 4 χρονων παιδι!

Η εξωσωματικη δεν εχει να κανει καθολου με τη μικρη φυσικα. Εσεις θα της αναφερετε κατι μονο εαν κ εφοσον εχετε σιγουρη εγκυμοσυνη κ θα την προετοιμασετε τοτε. Νωριτερα δεν χρειαζεται να ξερει κατι. Τωρα το πως θα της φερεσαι το διαστημα της απουσιας της μαμας της, αστο να σου βγει φυσικα. Πηγαινε τη βολτες, παιζε μαζι της κ γενικα ειναι μια ευκαιρια να ξεκινησεις "προβες" για το δικο σου παιδακι. :wink:

 

Μα τι λες;

Σκέφτηκες καθόλου αν η μητέρα της έχει ανάγκη τη δουλειά; Ειδικά ως μονογονέας; Ή νομίζεις ότι στις εποχές που ζούμε υπάρχει η δυνατότητα να πει ο καθένας στον εργοδότη του "δεν πάω" και να μην υπάρχουν επιπτώσεις;

 

stroumaki συγνώμη για το εκτός θέματος, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να διαβάζω τέτοια σχόλια από μάνα προς μάνα ειδικά.

 

Για την ερώτησή σου, σε παροτρύνω να απευθυνθείτε σε παιδοψυχολόγο. Έχω εμπειρία από τους γονείς μου που χώρισαν σε μικρή ηλικία και οι σχέσεις μου με την γυναίκα του πατέρα μου ήταν για πολλά χρόνια κλονισμένες λόγω κακών χειρισμών. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται πολύ αγάπη και υπομονή - όπως εξάλλου και όλα τα παιδάκια - και να κινείστε πάντα με γνώμονα το συμφέρον του παιδιού, όπως είμαι σίγουρη ότι θα κάνετε!

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά και με ειλικρίνια είναι η απάντηση. Φερθείτε φυσιολογικά και απαντάτε ειλικρινά. Με σεβασμό στον γονέα που δεν είναι παρόν και ποτέ κριτική για τις συνθήκες ή τον ίδιο.

 

Καλή επιτυχία στην εξωσωματική, μάλιστα αν η μικρούλα συμμετέχει στην δική σας αγωνία θα νιώσει πιο πολύ μέλος σας, τα μικρά δεν μπερδεύονται όταν υπάρχουν καλές, ξεκάθαρες και ειλικρινείς σχέσεις και μπορούν να διαχειριστούν την έννοια της σύνθετης οικογένειας καλύτερα από εμάς τους ενήλικες.

Δεν χρειάζονται υπερβολές ούτε και φαμφάρες!

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες;

Σκέφτηκες καθόλου αν η μητέρα της έχει ανάγκη τη δουλειά; Ειδικά ως μονογονέας; Ή νομίζεις ότι στις εποχές που ζούμε υπάρχει η δυνατότητα να πει ο καθένας στον εργοδότη του "δεν πάω" και να μην υπάρχουν επιπτώσεις;

 

stroumaki συγνώμη για το εκτός θέματος, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να διαβάζω τέτοια σχόλια από μάνα προς μανα!

 

Να με συγχωρειςαν σε σοκαρω τοσο, αλλα πιστεψε με ξερω πολυ καλα τι μου γινεται για την δυσκολη κατάσταση που επικρατει αλλα ξερω επισης κ κατι πολυ ωραιες κυριες καριερας που τα θυσιαζουν ολα για χαρη της δουλειάς! Κ επειδή ειμαι κ εγω παιδί χωρισμενων γονιων κ πλεον μανα, ασε με να ειμαι λιγο πιο αυστηρή προς την αλλη μανα...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα βρε smak που στο καλό ξέρεις πως δεν απασχολεί τη μάνα το ίδιο ή και παραπάνω;

Κορίτσια δεν είναι όλες μανάδες εγγεγραμμένες στο parents.gr για να μας γράφυν εδώ τα προβλήματα τους....

 

Ας είμαστε λίγο πιο δραματικοι...

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρειςαν σε σοκαρω τοσο, αλλα πιστεψε με ξερω πολυ καλα τι μου γινεται για την δυσκολη κατάσταση που επικρατει αλλα ξερω επισης κ κατι πολυ ωραιες κυριες καριερας που τα θυσιαζουν ολα για χαρη της δουλειάς! Κ επειδή ειμαι κ εγω παιδί χωρισμενων γονιων κ πλεον μανα, ασε με να ειμαι λιγο πιο αυστηρή προς την αλλη μανα...

 

Εαν δεν εχει βρεθει στην θεση να εισαι μονογονεας και να πρεπει να θρεψεις το παιδι σου, καλυτερα να μην απαντας... Λυπαμαι που υπαρχουν μαναδες που σκεφτονται ετσι και που κατηγορουν αλλες μανες χωρις να ξερουν τα πραγματικα γεγοντα... Γιατι εξω απο ενα σπιτι βλεπουμε αυτα που θελουμε εμεις και οχι τι πραγματικα συμβαινει...

Link to comment
Share on other sites

stroumaki, δεν μπορω να σε συμβουλεψω για ενα τοσο σοβαρο θεμα, αλλα θα ηθελα να σου πω αν μπορειτε, να κανονισετε η μικρη να ειναι σπιτι της οταν κανεις εμβρυομεταφορα.

θα θελεις καποιες μερες προσοχη και ξεκουραση, και ενα παιδακι, οσο καλοβουλο και να ειναι, θελει φροντιδα. για παραδειγμα, σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να τη σηκωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρειςαν σε σοκαρω τοσο, αλλα πιστεψε με ξερω πολυ καλα τι μου γινεται για την δυσκολη κατάσταση που επικρατει αλλα ξερω επισης κ κατι πολυ ωραιες κυριες καριερας που τα θυσιαζουν ολα για χαρη της δουλειάς! Κ επειδή ειμαι κ εγω παιδί χωρισμενων γονιων κ πλεον μανα, ασε με να ειμαι λιγο πιο αυστηρή προς την αλλη μανα...

 

Και επαναλαμβάνω: Μα τι λες???

Κάθεσαι και σχολιάζεις μια γυναίκα που δεν ξέρεις, γιατί κάποιες άλλες που ξέρεις είναι "ωραίες κυρίες καριέρας" (;; ). Οι οποίες φαντάζομαι δουλεύουν μόνο για τη δόξα, γιατί τα χρήματα δεν τα έχουν ανάγκη;

 

Αντί να ευχαριστείς την τύχη σου που εσύ δεν χρειάζεται να θυσιάζεις τον χρόνο από τα παιδιά σου, γιατί προφανώς δεν υπάρχει ανάγκη, κάθεσαι και σχολιάζεις τι θυσιάζει η κάθε μία;

 

Ζητώ και πάλι συγνώμη απο τη θεματοθετρια για την κατάχρηση. Σου εύχομαι ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα τις γνώμες, τις εμπειρίες σας και αν γνωρίζετε κάποιον παιδοψυχολόγο ή ψυχολόγο να συμβουλευτούμε... Ο σύζυγος μου έχει μία κόρη 4 ετών από τον προηγούμενο γάμο του. Χώρισε όταν η μικρή ήταν 18 μηνών αλλά έχει πολύ στενή σχέση με το παιδί.

Λόγω της δουλειάς της η πρώην του ταξιδεύει συχνά και όποτε έλειπε πήγαινε ο άντρας μου και έμενε στο σπίτι τους για να μην αλλάζει περιβάλλον το παιδί. Στο σπίτι μας έχει το δικό της δωμάτιο και κάποιες φορές τον τελευταίο χρόνο που μένουμε μαζί τη φέρνει εδώ αντί να πηγαίνει εκείνος. Έχουμε πολύ καλές σχέσεις και με τη μητέρα της και με τη μικρή, κατά κάποιο τρόπο νομίζω ότι με βλέπει σαν θεία.

Το θέμα είναι ότι η μητέρα της πλέον θα λείπει για συνεχόμενα διαστήματα, περίπου 7-10 μέρες κάθε μήνα και όχι διακεκομμένα όπως γινόταν μέχρι τώρα. Σε αυτές τις περιόδους η μικρή θα μένει κανονικά μαζί μας οπότε επί της ουσίας θα έχει δύο σπίτια.

Πως πρέπει να το χειριστώ; Θα είναι ήδη δύσκολο για εκείνη ότι η μητέρα της θα λείπει για τόσο μεγάλο διάστημα και δεν θέλω να μπερδέψουμε τους ρόλους μας. εν τω μεταξύ σε αυτό διάστημα θα ξεκινήσουμε προσπάθειες για εξωσωματική οπότε δημιουργείται και ένα επιπλέον θέμα για τη μικρούλα.

Έχει καμία αντίστοιχη εμπειρία; Πως το αντιμετωπίσατε;

Ευχαριστώ.

 

 

Καλησπέρα.

Να μπερδέψετε τους ρόλους σας αποκλείεται, το παιδί το ίδιο θα σας τοποθετήσει σε διακριτό ρόλο. Η μαμά του είναι η μαμά του και τίποτα στον κόσμο δεν μπορεί να το μπερδέψει αυτό.

Εσύ θα είσαι ένα άλλο πρόσωπο εμπιστοσύνης, μέλος της οικογένειας σε έναν άλλο ρόλο. Αν του φερθείς σωστά και με αγάπη, όπως καταλαβαίνω ότι έχεις σκοπό να κάνεις, θα σε αγαπήσει και θα χτίσει μια ωραία σχέση μαζί σου.

Θα πρότεινα κι εγώ να δείτε έναν παιδοψυχολόγο, θα σας βοηθήσει να τακτοποιήσετε τις σκέψεις σας, και ίσως σας δώσει και κάποια κατεύθυνση που δεν μπορούμε εμείς να σκεφτούμε.

 

Για την εξωσωματική, δεν χρειάζεται να μάθει παρά όταν με το καλό θα είσαι έγκυος.

 

Όσο πιο καλή σχέση μπορέσεις να έχεις με την πρώην σύζυγο, τόσο καλύτερα και πιο εύκολα θα είναι όλα.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Αν θέλετε να μου συστήσετε κάποιον καλό παιδοψυχολόγο στη Θεσσαλονίκη θα το εκτιμούσα. Καλό είναι να μην κρίνετε χωρίς να γνωρίζετε. Η μητέρα της είναι ένας υπέροχος άνθρωπος, χωρίς άλλη οικογένεια και βοήθεια και είναι πολύ δύσκολο και για κείνη. Είναι 38 χρονών και πραγματικά πριν το παιδί είχε χτίσει μία καλή καριέρα την οποία κρατάει με πολύ δυσκολία πλέον. Αλλά αν την αφήσει λόγω του παιδιού, δεδομένης της κατάστασης στην Ελλάδα δεν θα έχει και πολλές επιλογές. Δεν βρίσκει εύκολα δουλειά μία γυναίκα μόνη με ένα παιδί. Αν βρεθεί χωρίς δουλειά, όσο και να βοηθήσει ο σύζυγος, πως θα τα καταφέρει; Έτσι κι αλλιώς, αυτή η κατάσταση θα διαρκέσει 6-8 μήνες για εκπαιδευτικούς λόγους, και μετά θα πάρει προαγωγή και θα μειωθούν πολύ τα ταξίδια της.

Σχετικά με την εξωσωματική, εννοείται πως δεν θα πούμε κάτι μέχρι να πετύχει, αλλά όταν με το καλό, θα πρέπει να προσέχω πολύ και φοβάμαι μην το εκλάβει αρνητικά σε συνδυασμό με την απουσία της μητέρας της. Βέβαια, όταν χρειαστεί συμφωνήσαμε να πάρει άδεια και ο σύζυγος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Αν θέλετε να μου συστήσετε κάποιον καλό παιδοψυχολόγο στη Θεσσαλονίκη θα το εκτιμούσα. Καλό είναι να μην κρίνετε χωρίς να γνωρίζετε. Η μητέρα της είναι ένας υπέροχος άνθρωπος, χωρίς άλλη οικογένεια και βοήθεια και είναι πολύ δύσκολο και για κείνη. Είναι 38 χρονών και πραγματικά πριν το παιδί είχε χτίσει μία καλή καριέρα την οποία κρατάει με πολύ δυσκολία πλέον. Αλλά αν την αφήσει λόγω του παιδιού, δεδομένης της κατάστασης στην Ελλάδα δεν θα έχει και πολλές επιλογές. Δεν βρίσκει εύκολα δουλειά μία γυναίκα μόνη με ένα παιδί. Αν βρεθεί χωρίς δουλειά, όσο και να βοηθήσει ο σύζυγος, πως θα τα καταφέρει; Έτσι κι αλλιώς, αυτή η κατάσταση θα διαρκέσει 6-8 μήνες για εκπαιδευτικούς λόγους, και μετά θα πάρει προαγωγή και θα μειωθούν πολύ τα ταξίδια της.

Σχετικά με την εξωσωματική, εννοείται πως δεν θα πούμε κάτι μέχρι να πετύχει, αλλά όταν με το καλό, θα πρέπει να προσέχω πολύ και φοβάμαι μην το εκλάβει αρνητικά σε συνδυασμό με την απουσία της μητέρας της. Βέβαια, όταν χρειαστεί συμφωνήσαμε να πάρει άδεια και ο σύζυγος.

 

Stroumaki, έχετε βάλει τις καλύτερες βάσεις για το παιδί, δηλαδή υπάρχει πολύ καλή σχέση μεταξύ των τριών εμπλεκόμενων ενηλίκων και αυτό από μόνο του είναι πολύ σπάνιο και αξιοθαύμαστο. Όλα τα υπόλοιπα νομίζω ότι θα ακολουθήσουν. Απέναντι στο παιδί θα είστε πάντα ειλικρινείς και δεν θα υπάρξει καμία σύγχυση. Όταν με το καλό μείνεις έγκυος (γρήγορα σου εύχομαι) θα αντιμετωπίσεις την μικρή όπως ακριβώς θα αντιμετώπιζες ένα μεγαλύτερο δικό σου παιδάκι, όπως έχουμε κάνει και κάνουμε όλες οι μαμάδες με περισσότερα από ένα παιδάκια.

 

Μην αγχώνεσαι και με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρειςαν σε σοκαρω τοσο, αλλα πιστεψε με ξερω πολυ καλα τι μου γινεται για την δυσκολη κατάσταση που επικρατει αλλα ξερω επισης κ κατι πολυ ωραιες κυριες καριερας που τα θυσιαζουν ολα για χαρη της δουλειάς! Κ επειδή ειμαι κ εγω παιδί χωρισμενων γονιων κ πλεον μανα, ασε με να ειμαι λιγο πιο αυστηρή προς την αλλη μανα...

 

Και εσένα τι σε νοιάζει???

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Αν θέλετε να μου συστήσετε κάποιον καλό παιδοψυχολόγο στη Θεσσαλονίκη θα το εκτιμούσα. Καλό είναι να μην κρίνετε χωρίς να γνωρίζετε. Η μητέρα της είναι ένας υπέροχος άνθρωπος, χωρίς άλλη οικογένεια και βοήθεια και είναι πολύ δύσκολο και για κείνη. Είναι 38 χρονών και πραγματικά πριν το παιδί είχε χτίσει μία καλή καριέρα την οποία κρατάει με πολύ δυσκολία πλέον. Αλλά αν την αφήσει λόγω του παιδιού, δεδομένης της κατάστασης στην Ελλάδα δεν θα έχει και πολλές επιλογές. Δεν βρίσκει εύκολα δουλειά μία γυναίκα μόνη με ένα παιδί. Αν βρεθεί χωρίς δουλειά, όσο και να βοηθήσει ο σύζυγος, πως θα τα καταφέρει; Έτσι κι αλλιώς, αυτή η κατάσταση θα διαρκέσει 6-8 μήνες για εκπαιδευτικούς λόγους, και μετά θα πάρει προαγωγή και θα μειωθούν πολύ τα ταξίδια της.

Σχετικά με την εξωσωματική, εννοείται πως δεν θα πούμε κάτι μέχρι να πετύχει, αλλά όταν με το καλό, θα πρέπει να προσέχω πολύ και φοβάμαι μην το εκλάβει αρνητικά σε συνδυασμό με την απουσία της μητέρας της. Βέβαια, όταν χρειαστεί συμφωνήσαμε να πάρει άδεια και ο σύζυγος.

 

Καλή επιτυχία με την εξωσωματική!! εφόσον πάρει άδεια και ο σύζυγος δεν νομίζω ότι θα υπάρχει θέμα.... εσείς το κανονίζετε πότε θα την κάνετε?? αν ναι θα σου πρότεινα να την βάλεις σε ημερομηνίες που η μαμά της μικρής δεν θα λείπει ταξίδι.. διαφορετικά όπως είπες θα είναι ο σύζυγος σπίτι... από ότι διαβάζω οι σχέσεις σας όλων (μαμά - συζυγος - παιδί - εσύ) είναι πολύ καλές, πράγμα σπάνιο στις μέρες μας... τον παιδοψυχολόγο γιατί ακριβώς τον χρειάζεσαι?? για να "καταλάβει" η μικρή ότι είστε ζευγάρι και θα κάνετε παιδί?? επειδή λες ότι σε θεωρεί κάτι σαν θεία.. μπορεί να έχω καταλάβει και λάθος... δεν ξέρω κάποιον να σου προτείνω Θεσσαλονίκη.... η μικρή πάει σχολείο?? ίσως από εκεί μπορεί να σου προτείνουν κάποιον.. Αθήνα σε κάποιους παιδικούς υπάρχει ψυχολόγος ή συνεργάζεται κάποιος μαζί τους.. μήπως να ρώταγες και εκεί??

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία με την εξωσωματική!! εφόσον πάρει άδεια και ο σύζυγος δεν νομίζω ότι θα υπάρχει θέμα.... εσείς το κανονίζετε πότε θα την κάνετε?? αν ναι θα σου πρότεινα να την βάλεις σε ημερομηνίες που η μαμά της μικρής δεν θα λείπει ταξίδι.. διαφορετικά όπως είπες θα είναι ο σύζυγος σπίτι... από ότι διαβάζω οι σχέσεις σας όλων (μαμά - συζυγος - παιδί - εσύ) είναι πολύ καλές, πράγμα σπάνιο στις μέρες μας... τον παιδοψυχολόγο γιατί ακριβώς τον χρειάζεσαι?? για να "καταλάβει" η μικρή ότι είστε ζευγάρι και θα κάνετε παιδί?? επειδή λες ότι σε θεωρεί κάτι σαν θεία.. μπορεί να έχω καταλάβει και λάθος... δεν ξέρω κάποιον να σου προτείνω Θεσσαλονίκη.... η μικρή πάει σχολείο?? ίσως από εκεί μπορεί να σου προτείνουν κάποιον.. Αθήνα σε κάποιους παιδικούς υπάρχει ψυχολόγος ή συνεργάζεται κάποιος μαζί τους.. μήπως να ρώταγες και εκεί??

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Δυστυχώς η εξωσωματική καθορίζεται από τον κύκλο και ιατρικούς παράγοντες οπότε δεν προγραμματίζεται απόλυτα. Το συζητήσαμε με την παιδοψυχολόγο του παιδικού σταθμού και μας είπε ότι θα πρέπει να πρόσεξουμε να μην εκλάβει την απουσία της μαμάς σαν απόρριψη και στραφεί από αντίδραση σε μένα. Φανταστείτε πόσο θα πλήγωνε τη μητέρα της αν το παιδί αρχίσει να με βλέπει σαν μαμά... Οι ισορροπίες κρατιούνται με την προσπάθεια όλων. Φοβάμαι όμως ότι αν η μικρή αρχίζει να βλέπει διαφορετικά τα πράγματα θα δημιουργηθούν εντάσεις. Βέβαια η συγκεκριμένη παιδοψυχολόγος δε μου γεμίζει πολύ το μάτι, γι αυτό ψάχνω άλλη-ον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Δυστυχώς η εξωσωματική καθορίζεται από τον κύκλο και ιατρικούς παράγοντες οπότε δεν προγραμματίζεται απόλυτα. Το συζητήσαμε με την παιδοψυχολόγο του παιδικού σταθμού και μας είπε ότι θα πρέπει να πρόσεξουμε να μην εκλάβει την απουσία της μαμάς σαν απόρριψη και στραφεί από αντίδραση σε μένα. Φανταστείτε πόσο θα πλήγωνε τη μητέρα της αν το παιδί αρχίσει να με βλέπει σαν μαμά... Οι ισορροπίες κρατιούνται με την προσπάθεια όλων. Φοβάμαι όμως ότι αν η μικρή αρχίζει να βλέπει διαφορετικά τα πράγματα θα δημιουργηθούν εντάσεις. Βέβαια η συγκεκριμένη παιδοψυχολόγος δε μου γεμίζει πολύ το μάτι, γι αυτό ψάχνω άλλη-ον.

 

 

 

......τα είπες όλα μ αυτην την πρόταση . Ευχομαι ο,τι το καλύτερο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον συμμετέχεις τόσο ενεργά στην ανατροφή της είναι λογικό και επόμενο να σε δει ως μαμά. Θα έχει κατ' ουσίαν δυο μαμάδες. Ποτέ δε θα σχολιάσεις αρνητικά τη μαμά της, θα ακούσεις όμως τις ανησυχίες της αν τις απευθύνει σε εσένα και θα επικυρώσεις το πόσο πολύ την αγαπάει η βιολογική μητέρα της.

 

Όσο για την εξωσωματική, πραγματικά θα πρέπει να να φερθείτε όπως κάνουν όλες οι οικογένειες με παραπάνω από ένα παιδιά. Με το καλό σου εύχομαι και με μια όμορφη εγκυμοσύνη.

 

Αυτό που θα ήθελα να επισημάνω είναι ότι την ευθύνη για όλο αυτό θα πρέπει να την επωμιστεί κυρίως ο μπαμπάς κι εσύ να παίξεις επικουρικό ρόλο. Ειναι καταπληκτικό που αγαπάς το παιδί τόσο και θέλεις να σταθείς σωστά απέναντι σε όλους, όμως ο βασικό καταλύτης στην ισορροπία είναι και πρέπει να είναι ο μπαμπάς.

 

Είσαι φανταστική που προσπαθείς να δεις την πλευρά της μαμάς και κατά βάση τη στηρίζεις κι εκείνη. Δε θα μπορούσα καν να φανταστώ πόσο δύσκολη είναι η θέση της...

 

Καλό θα ήταν να αναζητησετε γνώμη ειδικού όμως στην οικογενειακή θεραπεα και συμβουλευτική. Θα σας βοηθήσει πολύ πιστεύω.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρειςαν σε σοκαρω τοσο, αλλα πιστεψε με ξερω πολυ καλα τι μου γινεται για την δυσκολη κατάσταση που επικρατει αλλα ξερω επισης κ κατι πολυ ωραιες κυριες καριερας που τα θυσιαζουν ολα για χαρη της δουλειάς! Κ επειδή ειμαι κ εγω παιδί χωρισμενων γονιων κ πλεον μανα, ασε με να ειμαι λιγο πιο αυστηρή προς την αλλη μανα...

 

Οι κυρίες που ξέρεις και τα προσωπικά του τραύματα, για τα οποία λυπάμαι πολύ, δεν σου δίνουν το δικαίωμα να γενικεύεις.

 

Το ότι κατακρίνεις μια άγνωστη, μόνη, εργαζόμενη μητέρα είναι το λιγότερο. Δυστυχώς πολλές γυναίκες έχουν μεγαλώσει με το στερεότυπο που μας πέρασαν οι προηγούμενες γενιές, ότι καλή μάνα είναι αυτή που κάθεται στο σπίτι με τα παιδιά της, ή που είναι εκπαιδευτικός / δημόσιος υπάλληλος με τα σχετικά ωράρια και προνόμια. Δεν είναι τυχαίο ότι όλο το εκπαιδευτικό σύστημα είναι φτιαγμένο στα μέτρα και ωράρια αυτών των κατηγοριών...

 

Υπάρχουν άπειρες αξιόλογες γυναίκες καριέρας, επιστήμονες ή επαγγελματίες, που έχουν υπεύθυνες θέσεις, κάνουν έργο, ταξιδεύουν, και παράλληλα μεγαλώνουν μια χαρά ευτυχισμένα παιδιά...και που δεν είναι διατεθειμένες να θυσιάσουν το ένα για το άλλο, και τελικά τα καταφέρνουν αρκετά καλά σε όλα...Τη σήμερον ημέρα θα έπρεπε να ενθαρρύνουμε τις γυναίκες να έχουν μια πολύπλευρη προσωπικότητα, μόνο καλό θα κάνει αυτό το πρότυπο στα παιδιά τους. Με μέτρο σε όλα, πάντα...

 

Σόρι για την κατάχρηση του θέματος, αλλά πλέον εξανίσταμαι με αυτές τις αναχρονιστικές "ταμπέλες".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα θελα και εγω να συγχαρω την κοπελα για την ωριμοτητα της και το μεγαλειο της . Ειναι υπεροχο να βλεπεις οτι υπαρχουν πραγματικα τετοιοι ανθρωποι που η αγαπη ειναι το μονο συστατικο που κυριαρχει στην οικογενεια τους . Ειμαι σιγουρη οτι εφοσον ξεκινατε απο ενα τοσο βασικο δεδομενο ολα τα αλλα θα γινουν ευκολα . Συγχαρητηρια για τα καλα σου λογια για την μητερα της μικρουλα σας . Καθοριστικο πιστευω για την ψυχολογια του μικρου κοριτσιου οι καλες σας και αγαπημενες σας σχεσεις . Αμα ενδιαφερεσε ακομα για παιδοψυχολογο στην περιοχη της θεσσαλονικης στειλε μου προσωπικο μυνηματακι και εχω καποια καλη στα υποψην που παρακολουθει το γιο μου εδω και χρονια .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Θα θελα και εγω να συγχαρω την κοπελα για την ωριμοτητα της και το μεγαλειο της . Ειναι υπεροχο να βλεπεις οτι υπαρχουν πραγματικα τετοιοι ανθρωποι που η αγαπη ειναι το μονο συστατικο που κυριαρχει στην οικογενεια τους . Ειμαι σιγουρη οτι εφοσον ξεκινατε απο ενα τοσο βασικο δεδομενο ολα τα αλλα θα γινουν ευκολα . Συγχαρητηρια για τα καλα σου λογια για την μητερα της μικρουλα σας . Καθοριστικο πιστευω για την ψυχολογια του μικρου κοριτσιου οι καλες σας και αγαπημενες σας σχεσεις . Αμα ενδιαφερεσε ακομα για παιδοψυχολογο στην περιοχη της θεσσαλονικης στειλε μου προσωπικο μυνηματακι και εχω καποια καλη στα υποψην που παρακολουθει το γιο μου εδω και χρονια .

 

Vikaki καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Είχα πολύ καιρό να μπω γιατί είχαμε 15 μέρες το παιδί, ξεκινάμε και την προσπάθεια για την εξωσωματική... Ευτυχώς το διάστημα που ήταν εδώ το παιδί ήταν και μία φίλη που είναι Ψυχολόγος στην Ιταλία και το διαχειριστήκαμε καλά. Φυσικά και ενδιαφέρομαι για παιδοψυχολόγο! Στείλε μου σε παρακαλώ τα στοιχεία του. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...