Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια τρελό άγχος!!


Dimitras2367

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες!! Είμαι 5 μηνών κ απο τον δεύτερο μήνα μέχρι κ τώρα περνώ ουτροτζεσταν των 200 πρωι βράδυ..... Είμαι παρα πολύ φοβισμένη κ αγχωμενη....πολλά ατομα μου έχουν πει οτι η ορμόνη κανει τα παιδιά γκρίνιαρικα κ πολύ ανυσηχα να μην κοιμούνται!! Εχω υπέρ αγχωθει γιατί τα περνώ κ πολύ καιρό κ δεν ξέρω ποτε θα τα σταματήσω.. Εσείς περνάτε ουτροτζεσταν; κ αν ναι ποσο καιρό, κ πως είναι τώρα το μεράκι σας;Σας παρακαλώ αν έχετε κάποια εμπειρία έστω κ το πιο απλό ενημέρωστε με έχω τρελό άγχος...Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν νομιζω οτι το σκευασμα στις παρενεργεις αναφερει κατι για γκρινιαρικα μωρα και μωρα με αυπνιες λογω της χορηγησης του στην μητερα...φιλτραρε λιγακι αυτα που σου λενε ή ακους για να μην αγχωνεσαι...

 

απολαυσαι την εγκυμοσυνη σου!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο κουτί υπάρχει χαρτάκι που αναγράφει τις γνωστές παρενέργειες του σκευάσματος. Διάβασέ το.

Μετά συζήτα με το γιατρό σου για το κόστος και το όφελος αυτης της επιλογής του.

 

Καλό υπόλοιπο κι εύχομαι ένα τελειόμηνο και υγιές μωράκι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι το σκευασμα στις παρενεργεις αναφερει κατι για γκρινιαρικα μωρα και μωρα με αυπνιες λογω της χορηγησης του στην μητερα...φιλτραρε λιγακι αυτα που σου λενε ή ακους για να μην αγχωνεσαι...

 

απολαυσαι την εγκυμοσυνη σου!

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου το χαρτί δεν λέει κάτι τέτοιο απλα 3 κοπέλες που τα πήραν στην εγκυμοσύνη τους μου το είπαν τώρα δεν ξέρω... Εσυ τα πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο κουτί υπάρχει χαρτάκι που αναγράφει τις γνωστές παρενέργειες του σκευάσματος. Διάβασέ το.

Μετά συζήτα με το γιατρό σου για το κόστος και το όφελος αυτης της επιλογής του.

 

Καλό υπόλοιπο κι εύχομαι ένα τελειόμηνο και υγιές μωράκι.

 

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...είδα οτι εχεις ενα αγοράκι 6 χρονων να σου ζήσει γερο να στο κρατάει ο θεόυλης!!εσύ έσπερνε ουτροτζεσταν στην εγκυμοσύνη σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι βέβαια! Κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Έπαιρνα προγεστερόνη των 400 μέχρι 34 εβδομάδα και το μωρό μου μια χαρά κοιμότανε και ούτε γκρίνιαζε. Μάλιστα θεωρώ ότι έχω ένα από τα εύκολα μωρά. Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια συσχέτιση με την προγεστερόνη και την γκρίνια. Οι γνωστές σου να εφεύρουν άλλους λόγους που έχουν γκρινιάρικα μωρά γιατί κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Ξέρεις πόσες παίρνουν προγεστερόνη; Αλίμονο να είχαμε όλες γκρινιάρικα ή ήσυχα μωρά!

08Irp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια! Κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Έπαιρνα προγεστερόνη των 400 μέχρι 34 εβδομάδα και το μωρό μου μια χαρά κοιμότανε και ούτε γκρίνιαζε. Μάλιστα θεωρώ ότι έχω ένα από τα εύκολα μωρά. Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια συσχέτιση με την προγεστερόνη και την γκρίνια. Οι γνωστές σου να εφεύρουν άλλους λόγους που έχουν γκρινιάρικα μωρά γιατί κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Ξέρεις πόσες παίρνουν προγεστερόνη; Αλίμονο να είχαμε όλες γκρινιάρικα ή ήσυχα μωρά!

 

 

 

Αχ!!σε ευχαριστώ παρα πολύ να ξέρεις με καθησύχασε η απάντηση σου!!σε ευχαριστώ κ να σου ζησει το μωρακι σου οτι καλύτερο σου εύχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Με το καλο να γεννηθεί το μωρακι σου!

Και εγω έπαιρνα οχι για πολυ καιρό ομως!

Δεν ήμουν τακτική με τα χάπια 😂

Για αυτα τα χάπια ακούγονται διαφορα...!

Αλλα νομίζω τίποτα δεν πολυ ισχύει...

Εμένα μου είχε πει μια πως το μωρο θα βγει με πολλες τρίχες και σκουρο!

Και της είπα: σιγά μην βγει και μαϊμού!

Για να τα παίρνεις κάποιος λόγος θα υπάρχει 😊

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Με το καλο να γεννηθεί το μωρακι σου!

Και εγω έπαιρνα οχι για πολυ καιρό ομως!

Δεν ήμουν τακτική με τα χάπια 😂

Για αυτα τα χάπια ακούγονται διαφορα...!

Αλλα νομίζω τίποτα δεν πολυ ισχύει...

Εμένα μου είχε πει μια πως το μωρο θα βγει με πολλες τρίχες και σκουρο!

Και της είπα: σιγά μην βγει και μαϊμού!

Για να τα παίρνεις κάποιος λόγος θα υπάρχει 😊

 

 

 

Τα περνώ απο την 6η εβδομαδα λογο αποκολησης κ μέχρι τώρα στην 20η λόγω χαμηλού πλακούντα....να σου ζήσει το παιδάκι σου να το χερεσαι

Link to comment
Share on other sites

Τα επερνα και εγώ αυτά τα χάπια και στις 2 εγκυμοσύνες μου.έχω να σου πω ότι το πρώτο παιδί ήταν πολύ γκρινιάρης και το δεύτερο καθόλου. Νομίζω ότι είναι θέμα του παιδιού και όχι της μητέρας. Ηρέμησε και Σκέψου τον ερχομό του μωρού σου και ποσό θα γεμίσει την ζωή σου και όχι εάν γκρινιάζει ή όχι γιατί ή γκρίνια θα είναι για λίγο εάν υπάρχει. Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να κάνεις ένα υγιειες μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα επερνα και εγώ αυτά τα χάπια και στις 2 εγκυμοσύνες μου.έχω να σου πω ότι το πρώτο παιδί ήταν πολύ γκρινιάρης και το δεύτερο καθόλου. Νομίζω ότι είναι θέμα του παιδιού και όχι της μητέρας. Ηρέμησε και Σκέψου τον ερχομό του μωρού σου και ποσό θα γεμίσει την ζωή σου και όχι εάν γκρινιάζει ή όχι γιατί ή γκρίνια θα είναι για λίγο εάν υπάρχει. Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να κάνεις ένα υγιειες μωρό.

 

Σε ευχαριστώ παρα πολύ....δεν με νοιάζει για μένα για το αν θα γκρινιάζει είναι το πρώτο μου κ εννοείται έχω οσες αντοχές χρειαζεται για να είμαι στο πλάι του κ να με ταλαιπωρεί.... Εμένα με αγχώνει το γεγονός οτι μπορεί να ταλαιπωρείται αυτό κ να μην απολαμβάνει τίποτα..να μην απολαμβάνει τον ύπνο του την καθημερινότητα του καθετί που θα μπορούσε να το ευχαριστήσει... Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου κ να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει Δημητρα μου αυτο με τα ουτρο και τη γκρινια του μωρου, να μην αγχωνεσαι καθολου!

Ξερεις ομως τι ισχυει;

Το να προσπαθεις να διανυεις μια ηρεμη εγκυμοσυνη, χωρις φωνες και καυγαδες, να εισαι χαρουμενη και αισιοδοξη! Το εννοω πρακτικά και καθημερινά, οχι σαν γλυκαναλατη προτροπη!

Αυτο δεν εχει καμια σχεση με τα ουτροτζεσταν, αλλα ειναι γεγονος και ηθελα να το ξερεις γιατι στ' αληθεια θα βοηθησει πολυ το μωρο σου να ειναι ηρεμο και γελαστο οταν με το καλο ερθει!

Καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει Δημητρα μου αυτο με τα ουτρο και τη γκρινια του μωρου, να μην αγχωνεσαι καθολου!

Ξερεις ομως τι ισχυει;

Το να προσπαθεις να διανυεις μια ηρεμη εγκυμοσυνη, χωρις φωνες και καυγαδες, να εισαι χαρουμενη και αισιοδοξη! Το εννοω πρακτικά και καθημερινά, οχι σαν γλυκαναλατη προτροπη!

Αυτο δεν εχει καμια σχεση με τα ουτροτζεσταν, αλλα ειναι γεγονος και ηθελα να το ξερεις γιατι στ' αληθεια θα βοηθησει πολυ το μωρο σου να ειναι ηρεμο και γελαστο οταν με το καλο ερθει!

Καλη συνεχεια!!!

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου....όντως εχεις δίκιο....με τόσο άγχος που μας σκοτεινιάζει καθημερινά τι να λέμε...είμαστε κ πρωταρες χθες αγχωθηκα που δεν το ενιωσα να με κλωτσαει ήμουν αχ κ Βαχ ..όταν με κλώτσησε χαμογέλασε το πρόσωπο μου!!σήμερα είδε οτι αγχωθηκε η μανούλα κ απο το πρωι συνεχώς μου δίνει σημάδια οτι είναι ζωηρουλης σήμερα!!να σου ζήσει το παιδάκι σου ο θεός να στο κρατάει γερο δυνατό!!

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις!

Δεν το ειπα για το αγχος σου για τα ουτροτζεσταν, αλιμονο, φαρμακο ειναι και καλα κανει και σε προβληματιζει!

Και εννοειται οτι αγχωνομαστε στις εγκυμοσυνες, δεν ειμαστε κι απο σιδερο, αλλα τα αγχη να ειναι ετσι συντομα και να ξεπερνιουνται αμεσως (το ειχα παθει αυτο που ειπες στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και νομιζω οτι εκεινη τη μερα -που σαν να μην ενιωθα το μωρο- ειχα παθει μια μίνι καταθλιψη!!!).

Απλα το ειπα σαν γενικη κατευθυντηρια οδηγια!

Η ηρεμια κανει καλο στο εμβρυο :)

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις!

Δεν το ειπα για το αγχος σου για τα ουτροτζεσταν, αλιμονο, φαρμακο ειναι και καλα κανει και σε προβληματιζει!

Και εννοειται οτι αγχωνομαστε στις εγκυμοσυνες, δεν ειμαστε κι απο σιδερο, αλλα τα αγχη να ειναι ετσι συντομα και να ξεπερνιουνται αμεσως (το ειχα παθει αυτο που ειπες στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και νομιζω οτι εκεινη τη μερα -που σαν να μην ενιωθα το μωρο- ειχα παθει μια μίνι καταθλιψη!!!).

Απλα το ειπα σαν γενικη κατευθυντηρια οδηγια!

Η ηρεμια κανει καλο στο εμβρυο :)

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το.κουράγιο που μου δίνεις τα λες πολύ σωστά....κ εσύ οτι επιθυμείς!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έπαιρνα κι εγώ στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης προγεστερόνη, και έχω ένα μωρό 3.5μηνών, το οποίο το ξυπνούσαμε τα βράδια για να φάει (τώρα που μεγάλωσε το κόψαμε, γιατί ταλαιπωρούσαμε το παιδάκι, και δεν έτρωγε από τη νύστα!). Δεν ξέρουμε τι θα πει αϋπνία και ξενύχτι σα γονείς νεογέννητου. Αλλά και την ημέρα κοιμάται, ειδικά όταν ήταν πιο μικρό περισσότερο. Τώρα συνήθως "ξεκλέβει" μισή με μία ωρίτσα μετά το γεύμα του.

Γκρίνια, δε, έχει συνηθισμένη. Εντάξει, θα κλάψει σα μωράκι, αλλά είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι ημέρες που μπορεί να είχε συνεχόμενη γκρίνια, όλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...