Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Την Πρεβένστρια της Φρεζυντερμ παιρνω, αλλα τωρα, αν ειναι καλη δεν μπορω να το καταλαβω :D

Εχω ακουσει οτι καλο κανει το αμυγδαλελαιο, που το παιρνεις απο φαρμακείο ή και ενα απλό baby oil. Επισης λενε οτι καλο ειναι να αποφευγουμε τη βαζελινη, γιατι ειναι παραγωγο πετρελαιου.

Γενικα νομιζω οτι αν κανεις μια καλη και, κυριως, καθημερινη ενυδατωση του δερματος, ακομα και με μια κλασσικη κρεμα σωματος, βοηθαει στην προληψη (στο βαθμο που μπορει να βοηθησει, γιατι η δερματολογος μου μου ειχε πει οτι ειναι και θεμα δερματος - πχ μπορει να μη βαλεις ποτέ τιποτα και να μην κανεις ραγαδες ή αντιθετα να το προσεξεις οσο μπορεις και παλι να μην το γλιτωσεις).

Θυμισου να βαζεις και αρκετα χαμηλα, σχεδον μεχρι την αρχη της ηβης, γιατι πολλες φορες κανουμε εκει και λογω μεγεθους κοιλιας το παιρνεις ειδηση 2-3 μηνες μετα τη γεννα που αρχιζεις να εχεις παλι οπτικη επαφη με την περιοχη :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Την Πρεβένστρια της Φρεζυντερμ παιρνω, αλλα τωρα, αν ειναι καλη δεν μπορω να το καταλαβω :D

Εχω ακουσει οτι καλο κανει το αμυγδαλελαιο, που το παιρνεις απο φαρμακείο ή και ενα απλό baby oil. Επισης λενε οτι καλο ειναι να αποφευγουμε τη βαζελινη, γιατι ειναι παραγωγο πετρελαιου.

Γενικα νομιζω οτι αν κανεις μια καλη και, κυριως, καθημερινη ενυδατωση του δερματος, ακομα και με μια κλασσικη κρεμα σωματος, βοηθαει στην προληψη (στο βαθμο που μπορει να βοηθησει, γιατι η δερματολογος μου μου ειχε πει οτι ειναι και θεμα δερματος - πχ μπορει να μη βαλεις ποτέ τιποτα και να μην κανεις ραγαδες ή αντιθετα να το προσεξεις οσο μπορεις και παλι να μην το γλιτωσεις).

Θυμισου να βαζεις και αρκετα χαμηλα, σχεδον μεχρι την αρχη της ηβης, γιατι πολλες φορες κανουμε εκει και λογω μεγεθους κοιλιας το παιρνεις ειδηση 2-3 μηνες μετα τη γεννα που αρχιζεις να εχεις παλι οπτικη επαφη με την περιοχη :mrgreen:

skoundoufla σε ευχαριστώ πολύ,πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου!! Εγώ ξεκίνησα ήδη με αμυγδαλέλαιο και στην πορεία θα δω μήπως χρειαστεί κάτι πιο δραστικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στην πρώτη εγκυμοσύνη χρησιμοποίησα μόνο αμυγδαλέλαιο και ήταν πού αποτελεσματικό. Το ίδιο και τώρα, στην κοιλιά και το στήθος. Είναι και φθηνό επίσης.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κ εγώ νομίζω ότι τα έλαια είναι πολύ καλά και φυσικά προιόντα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη κ τώρα στη δεύτερη τα χρησιμοποιώ. Αν θέλετε όμως κάποια κρέμμα πιο εξειδηκευμένη, synchroelast της synchroline. Δοκιμασμένη από πολλές εγκυμονούσες στον κύκλο μου. Εγώ τη χρησιμοποιώ μέρα παρά μέρα κ νομίζω κάνει πολύ καλή δουλειά. Είναι παχύρευστη και μένει πάνω στο δέρμα. στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανα το ίδιο και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Ραγάδες έκανα μόνο στο στήθος κατά τη διάρκεια του θηλασμού που δεν έβαζα τίποτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκίνησα από το τέλος του πρώτου τριμήνου περίπου. Όχι ότι τότε είχε τεντωθεί το δέρμα ακόμα, όμως σαν προετοιμασία για να μαλακώσει το δέρμα.

 

Στην πρώτη εγκυμοσύνη, κοντά στον ένατο, είχα πάρει και μία κρέμα της mustela που μου είχε αρέσει στην υφή. Κυρίως όμως έκανα δουλειά με το αμυγδαλέλαιο. Και στον θηλασμό το συνέχισα.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έγώ fissan mama και την ξεκίνησα στον 3ο μήνα, γιατί είχε αρχίσει η φαγούρα και σιγά-σιγά να πετάγεται η κοιλιά (ναι, είχα κοιλιά από τον 2ο...:shock:)

και τη συνέχισα και για 2 μηνες μετά τον τοκετό.

Δεν έκανα καθόλου ραγάδες, εκτός από κάποιες πολύ χαμηλά στην κοιλιά, κι αυτό γιατί εκεί δεν βλέπαμε να την απλώνουμε με τον άντρα μου (καλύπτονταν από το εσώρουχο αφενός, κι αφετέρου δεν τις βλέπαμε λόγω τεράστιας κοιλιάς).

Μόλις το πήραμε χαμπάρι βάζαμε κι εκεί, και το ψιλοπρολάβαμε κι όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...