Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνα τους στην αίθουσα σινεμά???


Recommended Posts

Καλησπερα

Εχω εναν ενδιασμό σχετικά με μια μαμά από το σχολείο όπου θέλει να παμε τα παιδιά σινεμά μαζί...ειναι τετρτη δημοτικού ...

Η γνώμη της είναι να τα βάλουμε στην αίθουσα να δούνε την ταινία τα παιδιά και εμεις να πιούμε καφε...κάτι με το οποίο δεν είμαι σύμφωνη και διαφωνω προς το παρόν...θα της το πω βέβαια αλλά σε πρωτη φάση μου είπε οτι πρεπει να κάνουν μόνα τους πράγματα τα παιδιά και κάτι τέτοια ....οκ θα γινει και αυτό αλλά εγώ φοβάμαι ακόμη ....είμαι υπερβολική??? Εσείς τι θα κάνατε????

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομιζω οτι η αλλη μαμα ειναι λιγο υπερβολικη οχι εσυ! Ουτε εγω θα τα αφηνα, ειδικα σε αυτην την ηλικια. Υπαρχουν κι αλλοι τροποι να ανεξαρτητοποιηθει ενα παιδι, παντα με την επιβλεψη μας..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ο δικός μου, πέρυσι στη Γ' Δημοτικού, ήταν καλεσμένος σε "πάρτυ" συμμαθητή και φίλου, με τον οποίο κάνει παρέα εκτός σχολείου, καθώς έχουμε γνωριστεί οικογενειακώς και ταιριάζουμε και οι γονείς, στα Village, συγκεκριμένα στην ταινία "Αεροπλάνα 2". Γράφω "πάρτυ", καθώς δεν ήταν βεβαίως πάρτυ, όπως το εννοούμε. Η μαμά του παιδιού αποφάσισε να καλέσει 10 παιδιά συμμαθητές με τα οποία το παιδί της κάνει παρέα και να δουν την παράσταση. Ωραία ήταν, εμείς οι γονείς ήπιαμε καφέ και τα παιδιά, με τη βοήθεια των κοριτσιών που εργάζονται εκεί, είδαν την παράσταση, έφαγαν πίτσα και στη συνέχεια φάγαμε (όλοι μαζί) τούρτα. Ο δικός μου έχει καλές αναμνήσεις από την ημέρα εκείνη και τα παιδιά ήταν μικρότερα από εσάς - Γ' Δημοτικού. τι ακριβώς σε προβληματίζει; Το σκοτάδι στην αίθουσα; Το ότι είναι χωρίς τους γονείς; Κατά την γνώμη μου, τα παιδιά όταν είναι παρέα με φίλους τους, ακόμη και στο σκοτάδι, καλά περνούν, αν ξέρουν ότι θα δουν αγαπημένη ταινία, κάθονται και τη βλέπουν. Βέβαια, τα ανήσυχα παιδιά, ακόμη και με τους γονείς, πάλι ανήσυχα είναι μέσα στην αίθουσα, μιλούν δυνατά, σηκώνονται, μπορεί και να φωνάζουν, οπότε το μαζί με γονείς ή χώρια στην αίθουσα της ταινίας δεν κάνει ακριβώς τη διαφορά! Κοπέλες πάντως για την επίβλεψη (και για την οργάνωση) υπήρχαν.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ την άφησα φέτος - δ δημοτικού- να μπει μόνη με φίλο της , συνόδευε η μαμά του που έμεινε έξω. μετά τους πήγε γκούντις στο μολ.πέρασαν σουπερ εννοείται.ενώ η πρώτη σκέψη είναι "κάπως" τελικά δεν διατρέχουν κίνδυνο ειδικα σε μεγάλους τέτοιους χώρους

Link to comment
Share on other sites

4η δημοτικου=10 ετών. Σαφώς και θα τα άφηνα. Θα κάναμε έρευνα που είναι η τουαλέτα, θα έδινα εντολή να πάνε στην ανάγκη και πάντα 2 μαζί. Και οδηγίες να απρυθυνθούν στους ταξιθέτες έξω από την αιθουσα για κάθε ανάγκη. Στην έξοδο θα τα περίμενα..

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4η δημοτικού = 9 ετών (ακόμα)

 

Όχι, δε θα τα άφηνα. Αν φτάσουν στην ηλικία που να μπορούν να πάνε μόνα τους στο σινεμά, θα τα αφήσω τότε.

 

Όπως στις κούνιες. Δεν τα ανέβαζα για να κάνουν τσουλήθρα όταν δεν μπορούσαν. Όταν κατάφεραν να σκαρφαλώσουν, έκαναν μόνα τους. ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα τα άφηνα... Ποιος ο λόγος ακριβώς; Για να πιείτε καφέ; Δεν μπορείτε να τον πιείτε μετά μαζί με τα παιδιά; Καλά κάνεις και έχεις ενδοιασμούς.

 

Θα τα άφηνα μόνο σε περίπτωση κάποιου πάρτυ, με την προϋπόθεση να υπάρχει κάποιος ενήλικας να επιβλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δε νομιζω να τα αφηνα...προτιμω να εχω το κεφαλι μου ησυχο...γιατι και για καφε να παω το πιθανοτερο είναι το μυαλο μου να είναι ολη την ωρα στα παιδια οποτε να μου λειπει.Προτιμω κι εγω μετα καφεδακι ολοι μαζι.

 

Βλεπω όμως και καποια παιδακια που σε αυτή την ηλικια ερχονται και στις κουνιες μονα τους....αυτό κι αν με τρομοκρατει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα τα αφηνα, πιο πολυ με το σκεπτικο οτι η υπευθυνοτητα και η ανεξαρτησια μαθαινονται.

Δεν ξερω αν θα απομακρυνομουν απο το κτήριο του σινεμά, αλλα θα θελα σιγα-σιγα να "το παιρνουν πανω τους".

Μιλαω στη θεωρία γιατι δεν εχω παιδια στην ηλικια αυτη, μόνο ανίψια και βαφτιστηρι (3η δημοτικού) και ισως να εχω στο μυαλο μου τα συγκεκριμενα παιδια, παντως ειναι μια ηλικία που μου εμπνεει τη στοιχειωδη εμπιστοσυνη για μια τετοια κινηση.

(δεν μπαινω στη λογικη του "τι θα μπορουσε να γινει", γιατι αυτο θα μπορουσε να αφορα και παιδια 12 χρονων ή θα μπορουσε να γινει και τη στιγμη που το 9χρονο ειναι στα 5 βηματα απο μενα...).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα τα αφηνα, πιο πολυ με το σκεπτικο οτι η υπευθυνοτητα και η ανεξαρτησια μαθαινονται.

Δεν ξερω αν θα απομακρυνομουν απο το κτήριο του σινεμά, αλλα θα θελα σιγα-σιγα να "το παιρνουν πανω τους".

Μιλαω στη θεωρία γιατι δεν εχω παιδια στην ηλικια αυτη, μόνο ανίψια και βαφτιστηρι (3η δημοτικού) και ισως να εχω στο μυαλο μου τα συγκεκριμενα παιδια, παντως ειναι μια ηλικία που μου εμπνεει τη στοιχειωδη εμπιστοσυνη για μια τετοια κινηση.

(δεν μπαινω στη λογικη του "τι θα μπορουσε να γινει", γιατι αυτο θα μπορουσε να αφορα και παιδια 12 χρονων ή θα μπορουσε να γινει και τη στιγμη που το 9χρονο ειναι στα 5 βηματα απο μενα...).

 

Συμφωνώ! Νομίζω ότι και εγώ θα τα άφηνα σε αυτήν την ηλικία! Μπορεί απλώς την πρώτη φορά να μην απομακρυνόμουν από το χώρο του σινεμά, (εννοώ ότι μπορεί να ήμουν 10 βήματα έξω από την αίθουσα).

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι είναι μια περίεργη ηλικία και εξαρτάται από την ωριμότητα του κάθε παιδιού. Υπάρχουν 9 χρονα που δεν τα εμπιστεύεσαι ούτε τουαλέτα να πάνε μόνα τους (εντάξει υπερβολή, αλλά νομίζω καταλαβαίνετε τι εννοώ) και 9χρονα που έχουν ένα α' επίπεδο ωριμότητας. Αν το παιδί σου και οι φίλοι του είναι σε γενικές γραμμές συνεργάσιμα παιδιά που μπορείς να τα εμπιστευτείς, ότι θα ακολουθήσουν ορισμένους βασικούς κανόνες, νομίζω ότι με τη βοήθεια των ταξιθετών μπορούν να μείνουν στην αίθουσα μόνα τους και στη συνέχεια να τα περιμένετε στην έξοδο και μάλιστα σε αυτή την περίπτωση θα απολαύσουν και την "ελευθερία" αυτή. Βασικό να βγουν από την αίθουσα μόνο σε περίπτωση ανάγκης, 2 - 2 και ίσως και με συνοδεία κάποιας ταξιθέτριας, γιατί πολλά ακούμε και διαβάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕΕμμμμ...

Όταν ήμουν 10-12 χρονών, είχα πάει σινεμά με τη γιαγιά μου και ξαφνικά ανακάλυψα το χέρι του διπλανού μου πάνω στο μπούτι μου!!!!!!!!!

Ήμουν τόσο χαζό ώστε να μην πω τίποτα. Ευτυχώς σε ελάχιστα λεπτά το αντιλήφθηκε η γιαγιά μου. Στο τσακ ξέφυγε από την τσαντιά στο κεφάλι ο τύπος.

 

Δεν πιστεύω ότι ακόμα μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους στο σκοτάδι απέναντι σε σκοτεινά άτομα. Θα μου πεις...πόσο πιθανό είναι να βρεθεί ένας τέτοιος σε παιδική ταινία??? Ξέρω γω??? Και γιατί να μάθω??

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το συζήτησα με την μαμά και συμφωνήσαμε να μπούμε όλοι στην αίθουσα να δούμε την ταινία που παρεπιπτόντως ήταν πολύ καλή και συγκινητική. Μετά ήπιαμε τον καφέ μας με την ησυχία μας και όλα καλά...η αλήθεια μέσα στο σινεμά όταν ήταν νορμάλ και για να είμαι ειλικρινής κοίταζα γενικώς τι γίνεται και δεν είδα ασυνόδευτα παιδιά , όχι ότι δεν έχω δει βέβαια αλλά τα συγκεκριμένα θεωρώ ήταν σε μεγαλύτερη ηλικία....

Το συζήτησα και με την κόρη μου η οποία με κοίταξε με έκπληξη όταν της είπα αν θέλει να μπει μόνη της σε μια τέτοια αίθουσα με την φίλη της και μου απάντησε αφοπλιστικά " Δεν είμαι έτοιμη μαμά" ...έμεινα!!!! και νομίζω ότι πήρα την απάντηση από το ίδιο το παιδί μου....Τελικά θα συμφωνήσω με τις φίλες που λένε ότι είναι και θέμα ωρίμανσης του κάθε παιδιού....::)

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕΕμμμμ...

Όταν ήμουν 10-12 χρονών, είχα πάει σινεμά με τη γιαγιά μου και ξαφνικά ανακάλυψα το χέρι του διπλανού μου πάνω στο μπούτι μου!!!!!!!!!

Ήμουν τόσο χαζό ώστε να μην πω τίποτα. Ευτυχώς σε ελάχιστα λεπτά το αντιλήφθηκε η γιαγιά μου. Στο τσακ ξέφυγε από την τσαντιά στο κεφάλι ο τύπος.

 

Δεν πιστεύω ότι ακόμα μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους στο σκοτάδι απέναντι σε σκοτεινά άτομα. Θα μου πεις...πόσο πιθανό είναι να βρεθεί ένας τέτοιος σε παιδική ταινία??? Ξέρω γω??? Και γιατί να μάθω??

 

Το πέρασα και εγώ αυτό σε αντίστοιχη ηλικία και ίσως για αυτό να φοβάμαι ακόμη....εγώ τρομοκρατήθηκα να είμαι ειλικρινής και δεν ήξερα πως να αντιδράσω. Αυτόματα του πήρα το χέρι από εκεί και μάλλον φοβήθηκε και άλλαξε θέση...ούτε στα μάτια δεν τόλμησα να τον κοιτάξω τόσο πολύ φοβήθηκα...

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ανωμαλία είναι ένας παράγοντας που δεν σκέφτηκα.

Άλλος προβληματισμός εδώ.

 

Γιατί σε αυτού του είδους παρενόχληση καμιά φορά αδυνατούν να αντιδράσουν και ενήλικες γυναίκες. Και δεν είναι σημερινό φαινόμενο.

 

Τι κάνουμε οέο;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά το συζήτησα με την μαμά και συμφωνήσαμε να μπούμε όλοι στην αίθουσα να δούμε την ταινία που παρεπιπτόντως ήταν πολύ καλή και συγκινητική.

Μπραβο στην κορη σου, το τι θελει το παιδι ειναι ο πρωτος και βασικοτερος μπουσουλας!

υ.γ. ποια ταινια ειδατε? γιατι αν ειδατε αυτον τον ρημαδο-καλοσαυρο, μπορεις να συμμετασχεις και σε ενα αλλο θεματακι που παιζει δυναμικά αυτες τις μερες στο φορουμ:mrgreen::mrgreen::mrgreen: (αστειάκι...)

 

Η ανωμαλία είναι ένας παράγοντας που δεν σκέφτηκα.

Εγω το σκεφτηκα (και το φοβάμαι). Αλλα ειδες ότι και σε 12 χρονών κορίτσι μπορεί να συμβεί. Τι θα κανουμε? Θα τα πηγαινουμε χερακι-χερακι στα 12 τους στο σινεμα? Στα 13? Στα 15?

Μετά λεμε να τους μιλάμε για ολα από νωρίς, προσπαθουμε να τους μαθουμε τον κανονα του εσωρουχου από 3 χρονων, σεξουαλική διαπαιδαγώγηση από τα 8 και δεν μπορούμε (να προσπαθήσουμε!) να τα μαθουμε να αντιδρουν ΑΜΕΣΑ σε τετοιες περιπτωσεις? (κι ας πάρει η μπάλα και τον βλάκα μπαμπά που του γλίστρησε το χερι γιατι τον πήρτε ο υπνος στη Μπάρμπι, το διακινδυνευω).

Αν τους συμβεί στο δρόμο για το σχολείο ή για τα αγγλικά? Μεσα στο λεωφορείο σε μια διαδρομή που τυχαίνει να κάνουν μόνα τους?

Θα ειμαστε άραγε πανταχού παρούσες και τα πάντα αποτρέπουσες?

(μιλάω με ελπιδοφόρα προτροπή και όχι κάνοντας υποδείξεις και ακούω με προσοχή εσας που εχετε ήδη την εμπειρία με τα παιδιά σας).

Link to comment
Share on other sites

Εγω το σκεφτηκα (και το φοβάμαι). Αλλα ειδες ότι και σε 12 χρονών κορίτσι μπορεί να συμβεί. Τι θα κανουμε? Θα τα πηγαινουμε χερακι-χερακι στα 12 τους στο σινεμα? Στα 13? Στα 15?

Μετά λεμε να τους μιλάμε για ολα από νωρίς, προσπαθουμε να τους μαθουμε τον κανονα του εσωρουχου από 3 χρονων, σεξουαλική διαπαιδαγώγηση από τα 8 και δεν μπορούμε (να προσπαθήσουμε!) να τα μαθουμε να αντιδρουν ΑΜΕΣΑ σε τετοιες περιπτωσεις? (κι ας πάρει η μπάλα και τον βλάκα μπαμπά που του γλίστρησε το χερι γιατι τον πήρτε ο υπνος στη Μπάρμπι, το διακινδυνευω).

Αν τους συμβεί στο δρόμο για το σχολείο ή για τα αγγλικά? Μεσα στο λεωφορείο σε μια διαδρομή που τυχαίνει να κάνουν μόνα τους?

Θα ειμαστε άραγε πανταχού παρούσες και τα πάντα αποτρέπουσες?

(μιλάω με ελπιδοφόρα προτροπή και όχι κάνοντας υποδείξεις και ακούω με προσοχή εσας που εχετε ήδη την εμπειρία με τα παιδιά σας).

 

Εδώ συνέβη σε φοιτήτριες 18+ ετών σε γνωστό σινεμά στη θεσ/κη. Κατ'εξακολούθηση από κάποιον το όνομα του οποίου ακούστηκε με άλλη αφορμή. και βγήκαν οι κοπέλες και το ανέφεραν μετά από χρόνια. Και αυτό που είπαν πρώτα ήταν ότι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ συνέβη σε φοιτήτριες 18+ ετών σε γνωστό σινεμά στη θεσ/κη. Κατ'εξακολούθηση από κάποιον το όνομα του οποίου ακούστηκε με άλλη αφορμή. και βγήκαν οι κοπέλες και το ανέφεραν μετά από χρόνια. Και αυτό που είπαν πρώτα ήταν ότι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ???

Αυτο λεω! Μηπως και στα 18 θα θελουν συνοδεία?

Η λυση ειναι να θωρακισουμε τα παιδιά μας, γιατι το να παταξουμε την ανωμαλία, αποκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ???

Αυτο λεω! Μηπως και στα 18 θα θελουν συνοδεία?

Η λυση ειναι να θωρακισουμε τα παιδιά μας, γιατι το να παταξουμε την ανωμαλία, αποκλείεται.

 

Αυτό. Και οπωσδήποτε πριν τα 9, 10. Γιατί ο κίνδυνος είναι παντού. Στους δασκάλους. Στους προπονητές. Στον περιπτερά. Στον συγγενή.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ???

Αυτο λεω! Μηπως και στα 18 θα θελουν συνοδεία?

Η λυση ειναι να θωρακισουμε τα παιδιά μας, γιατι το να παταξουμε την ανωμαλία, αποκλείεται.

 

Οπωσδήποτε αυτή είναι η λύση. Αλλά σιγά σιγά και το κάθε τι στην ώρα του.

Νομίζω πάνω κάτω καταλαβαίνεις πότε το παιδί είναι έτοιμο για κάθε στάδιο.

Με το δεδομένο ότι έχεις το στόχο να το κάνεις ανεξάρτητο.

Υπάρχει και ο τύπος μαμάς που και στα 45 αν γίνεται θέλει να πάει μαζί στο σινεμά. :lol:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι δεν έχουν όλα τα σινεμά ταξιθέτες και αν έχουν δεν πολυασχολούνται... Δεν θα μπορούσα ποτέ να βασιστώ σε ταξιθέτρια να μου προσέχει το παιδί...

 

Προς τη θεματοθέτρια: καλύτερα που δεν αφήσατε τελικά τα παιδιά. Είδες; Ούτε το παιδί θα ένιωθε καλά. Εδώ άφησα μια φορά τα παιδιά για 5λεπτά να πάω μέχρι το μπαρ να τους πάρω ποπκορν και άρχισε να με πιάνει πανικός όταν είδα την ουρά. Όταν γύρισα ήταν και τα παιδιά σε αναμμένα κάρβουνα και κοίταζαν συνεχώς την είσοδο.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΟΥΣΑ!! Ποιος με φώναξε????:twisted:

 

Πεθερόπληκτη;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ο τύπος μαμάς που και στα 45 αν γίνεται θέλει να πάει μαζί στο σινεμά. :lol:

 

ΠΑΡΟΥΣΑ!! Ποιος με φώναξε????:twisted:

:lol::lol::lol::lol:

...βασικά, μη θελει ο 45χρονος να πηγαινει μονο με τη μανουλα του σινεμα σ' αυτη την ηλικία, αλλιώς η μανα παλευεται (λεω εγω τωρα :P)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...