Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χασατε φιλες από τότε που γινατε μανουλες????


myriam14

Recommended Posts

Skountoufla μου περισσότερο στο δεύτερο στηρίζεται το ερώτημα ,σου απαντώ γιατί εγώ το εθεσα.όλα όσα λέτε κορίτσια είναι σεβαστά,όμως ποσό μπορεί εν τέλει να κρατήσει μια φιλία όταν στηρίζεται κατά βάση στην επικοινωνία μέσω τηλ ή fb????και δεν αναφερομαι σε φίλες που τις χωρίζουν χιλιόμετρα και υπάρχει απόσταση αλλά σε φίλες που μένουν στην ίδια πόλη,έχουν πάνω κάτω ιδιες υποχρεώσεις αλλά δυστυχώς άλλη οπτική για το τι σημαίνει φίλος στα 30 και έπειτα.αν ήμουν πιο πιτσιρικι με τα μηνύματα θα ψιλοημουν οκ,αλλά τώρα δε ζηταω πολλα,ούτε ξενύχτια μέχρι πρωίας.... Μια βόλτα με τά μωρά στο εμπορικό,ένας καφές μόνες,μια βόλτα στην αγορά,κάτι τέλος πάντων..... Κουραστηκα να συντηρω εγώ τη φιλία.βλέπω και τον άντρα μου βρε κορίτσια, δουλεύει ώρες ατέλειωτες,έχει τους ηλικιωμένους γονείς του που πρέπει καθότι μοναχοπαίδι να τους βλέπει-βοηθα τακτικά μες τη βδομάδα, έχει φυσικά κι εμάς,αλλά μια φορά την εβδομάδα θα αφιερώσει στους φίλους του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω συνεχιζω να πιστευω πως οταν οι φιλιες αξιζουν θα κρατησουν γιατι εμεις οι ιδιες τις εχουμε αναγκη.Δεν θα παω να ξενυκτισω προφανως με μια φιλη γιατι εχω μικρο παιδι ,θα βρουμε μια μεση λυση αν δε θελει θα προσπαθησω για κατι αλλο αν παλι δε συνεργαστει δεν μπορω να κανω κατι παραπανω.Θελω οι φιλες να με καταλαβαινουν οχι να με εχουν ως συνοδο για εξοδους.Παλαιοτερα το ανεχομουν ,τωρα πια θελω ουσιαστικες σχεσεις ,ποιοτητα κ αληθεια.Βλεπω καθαρα κ δεν ανεχομαι αυτα που καποτε ανεχομουν.Έκανα το ξακαθαρισμα μου -πολυ δυσκολο ομολογουμενως -αλλα αναγκαιο μετα απο καποια ηλικια ειδικα αν εισαι ατομο που δε θελεις μαλωματα κ παρεξηγησεις κ καποιοι σε ερμηνευουν ως ανεκτικο κ σε κανουν οτι θελουν θεωρωντας εαυτους εξυπνους κ χειριστικους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γενικά κλινω προς αυτο που λεει η Hope, αλλα καταλαβαινω Μυριαμ τι ζητας. Ναι, η φιλη, για μενα, θα ερθει μαζι μου μια βολτα στο εμπορικο, θα παρει καφε στο χερι κι οχι καθιστό, αν πχ εγω πρεπει να γυρναω με το καροτσι για να μην κλαψει το μωρο και θα μου προσεχει το καροτσι για να μπω να ψωνισω κατι που θελω ή θα προσαρμοστει (αν βεβαια το προγραμμα της ειναι ευελικτο) στην ωρα και μερα που θα βρω ανθρωπο να μου κρατησει το παιδι για να βγουμε μονες. Γενικα, θελω να πω, μεταξυ φιλων γινονται παντα υποχωρησεις, καθε φορα απο τη μεριά που είναι ευκαιρη και οχι μονόπαντα.

Επισης καταλαβαινω αυτο που λες, να συντηρεις μονη σου μια φιλια, πλεον με κουραζει ακομα και η σκεψη, δεν θα το εκανα ομολογω.

Υ.Γ. Μη συγκρινεις με τον αντρα σου, εκεινος δεν νομιζω να βγαινει με τους φιλους του παίρνοντας και τα παιδια μαζι ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνησω ούτε εγώ με τη hope,λίγο πολύ όλες τα ίδια λέμε εν κατακλείδι.για μένα θεμέλιο μιας φιλίας,σε οποιαδήποτε φάση της ζωής και σε οποιαδήποτε ηλικία,με τα οποιαδηποτε προβλήματα και υποχρεώσεις,είναι ή πραγματική επαφή.το τετ α τετ βρε παιδί μου.κι ας είναι με τις πυζαμες στο σπίτι και τα μωρά στο χαλι μετά παιχνίδια σκορπισμένα παντού....σε περίπτωση που όλη αυτή ή ανθρώπινη ανάγκη θεωρηθεί από την αλλη πλευρά ως καταπίεση ως ξεσήκωμα από τη ρουτίνα την οικογενειακή ή ως οτιδήποτε άλλο που δε μπορώ πραγματικά να σκεφτώ πια....πάω πασο.όλες οι σχέσεις για να κρατηθούν χρειάζονται επαφη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάντως δεν μου έτυχε να αλλάξουν οι φίλες μου στάση επειδή έκανα παιδιά, θυμούνται πάντα και τα γενέθλιά τους και τις ηλικίες τους (αςχετα που στα τρία μου θα δικαιολογούνταν, αλλά δε συμβαίνει πάραυτα). Σας είπα ότι μου έχει τύχει να μην θέλουν επαφή ολιγομηνες φιλίες γιατί κάτι άλλαξε στη δίκη τους ζωή (όχι παιδιά) ενώ στη δίκη μου όχι, στον αντίστοιχο τομέα. Δεν ήταν τελικά φιλίες, πήραν ο,τι είναι να πάρουν, γιατί την πάρτη τους μόνο και μετά γεια δεν σε έχω ανάγκη άλλο. Κρατάω αυτές τις τέσσερις που έχω. Και βγαίνω με παιδιά και χωρίς παιδιά, πάω σπίτια τους κι έρχονται στο δικό μου με παιδιά ή χωρίς, όπως βολεύει, ΘΕΛΗΣΗ και ΠΙΣΤΗ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ να υπάρχει. Επειδή θα δούμε 2 φορές το μήνα αντί για 4 τη φίλη μας επειδη έχουμε διαβάσματα και δραστηριότητες σημαίνει ότι νιώθουμε διαφορετικά για αυτήν, ότι είναι λιγότερο φίλη μας; Όχι, το ίδιο ανάγκη τους έχουμε, το ίδιο τους αγαπάμε οςο κι αν αλλάζουν οι προτεραιότητές μας.

 

Εμενα ομως, αλλαξαν μερικες....δηλαδη δειχνουν εντονα τη δυσαρεσκεια τους, που εχω αλλαξει προγραμμα, ή που καμμια φορα δεν μπορω να αφησω το παιδι για να βγουμε μονες μας.

 

Γι αυτες τις περιπτωσεις μιλουσα.

Link to comment
Share on other sites

Skountoufla μου περισσότερο στο δεύτερο στηρίζεται το ερώτημα ,σου απαντώ γιατί εγώ το εθεσα.όλα όσα λέτε κορίτσια είναι σεβαστά,όμως ποσό μπορεί εν τέλει να κρατήσει μια φιλία όταν στηρίζεται κατά βάση στην επικοινωνία μέσω τηλ ή fb????και δεν αναφερομαι σε φίλες που τις χωρίζουν χιλιόμετρα και υπάρχει απόσταση αλλά σε φίλες που μένουν στην ίδια πόλη,έχουν πάνω κάτω ιδιες υποχρεώσεις αλλά δυστυχώς άλλη οπτική για το τι σημαίνει φίλος στα 30 και έπειτα.αν ήμουν πιο πιτσιρικι με τα μηνύματα θα ψιλοημουν οκ,αλλά τώρα δε ζηταω πολλα,ούτε ξενύχτια μέχρι πρωίας.... Μια βόλτα με τά μωρά στο εμπορικό,ένας καφές μόνες,μια βόλτα στην αγορά,κάτι τέλος πάντων..... Κουραστηκα να συντηρω εγώ τη φιλία.βλέπω και τον άντρα μου βρε κορίτσια, δουλεύει ώρες ατέλειωτες,έχει τους ηλικιωμένους γονείς του που πρέπει καθότι μοναχοπαίδι να τους βλέπει-βοηθα τακτικά μες τη βδομάδα, έχει φυσικά κι εμάς,αλλά μια φορά την εβδομάδα θα αφιερώσει στους φίλους του.

 

Εμενα το θεμα αποσταση, δεν μου λεει τιποτα. Ο καλυτερος μου φιλος, γυριζει τον κοσμο. Μερικες φορες κανουμε και 6 μηνες να ειδωθουμε. Κραταμε βεβαια επαφη στο μεταξυ. Μπορω να σου πω οτι υπαρχουν ανθρωποι που βλεπω καθημερινα και μιλαμε ωρες ολοκληρες και δεν γνωριζουν ουτε τα μισα απ οσα γνωριζει αυτος για εμενα. Η πραγματικη φιλια διατηρειται.

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικη φιλια διατηρειται.

 

Αυτό ακριβώς!

 

Απλώς η πραγματική φιλία είναι τελικά σπάνια... όση καλή διάθεση να έχεις... Οι φιλίες δοκιμάζονται όταν έρθουν σε σύγκρουση τα συμφέροντά σου με του φίλου σου ή όταν αλλάξει η ρουτίνα που έχεις αναπτύξει μαζί του ή οι συνθήκες. Μια πραγματική φιλία θα αντέξει. Συνήθως δεν αντέχει όμως...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα παραφράσω το τραγούδι που λέει: "η αγάπη θέλει 2 .." σε "η φιλία θέλει 2".... οπότε ανεξάρτητα με το πως εξελίσσονται τα πράγματα στη ζωή μας, ανεξάρτητα από την φάση στην οποία είμαστε, αν μας ενδιαφέρει να έχουμε μία φίλη δίπλα μας και εάν την ενδιαφέρει και την ίδια να είμαστε δίπλα της τότε γίνονται κινήσεις και προσπάθειες και από τις 2 πλευρές... όταν οι προσπάθειες γίνονται μόνο απο την μία πλευρά τότε αργά ή γρήγορα η φιλία θα σβήσει....

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε φιλος, τι εννοουμε? Εναν ανθρωπο ο οποιος ειναι υποχρεωμενος 24 ωρες το 24ωρο να ειναι διπλα μας με την φυσικη του παρουσια? Να ερχεται σπιτι μας οποτε θελουμε εμεις?

Γενικά σε πολλα θεματα εχω δει οτι απαιτουμε απο τους ανθρωπους να κανουν αυτο που θελουμε και εχουμε αναγκη εμεις χωρις να υπολογιζουμε τις δικες τους αναγκες.

Οπως ειπε και ενα κοριτσι παραπανω την φιλια δεν την σταματαει η χιλιομετρικη αποσταση.

Εχουμε σκεφτει οτι και οι φιλοι μας εχουν αναγκες? Η μπορει να μην έχουν την διαθεση συγκεκριμενο χρονικό διαστημα να μεινουν μόνοι? ΙΣως να μην μπορουν να ακουσουν παιδικες φωνές, να μην θελουν να ακουσουν τι ωρα εφαγε το ζουζουνι μας, αν ειπε μαμα, αν πηρε αριστα στην γεωγραφία και αν θα γινει πυρινικος επιστημονας οταν μεγαλωσει? Εχουμε σκεφτει οτι οι φιλοι μας χωρις παιδια ισως "εκπεμπουν" σε διαφορετικο μηκος κυματος, τους ενδιαφερουν αλλα πραγματα χωρίς να σημαινει οτι δεν αγαπανε τα παιδια μας ? Εχουμε σκεφτεί οτι μπορει να μας ακουνε προσεκτικα για μεγαλο χρονικο διαστημα χωρις εμεις να εχουμε συνειδητοποιησει οτι δεν τους εχουμε δωσει τον χρονο να μας πουν τα δικά τους?

Υπαρχουν δυο πλευρες σε όλα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ "φίλο" εννοώ κάποιον που κρατάει μια ισότιμη σχέση μαζί σου, όποια και να είναι αυτή. Κάποιον που δεν κοιτάει μόνο τον εαυτό του, που δεν πράττει ανάλογα με το δικό του συμφέρον, που σε υπολογίζει και σε σέβεται...

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε φιλος, τι εννοουμε? Εναν ανθρωπο ο οποιος ειναι υποχρεωμενος 24 ωρες το 24ωρο να ειναι διπλα μας με την φυσικη του παρουσια? Να ερχεται σπιτι μας οποτε θελουμε εμεις?

 

Υπάρχει τετοιος άνθρωπος?

Αν υπάρχει, δεν λεγεται φιλος, λεγεται εσωτερική αποκλειστική νοσοκομα, που την πληρωνουμε με το μηνα :confused:

"Φιλος" ειναι ο φιλος ρε παιδιά, θελει πολλή φιλοσοφία?

Αν ειστε στα κατω σας, δεν εχετε 1, 2, 3 ανθρωπους που τους παιρνετε τηλ και τους λετε : μπορείς να παμε καμια βόλτα?

Κι εκεινοι σας λενε : "ναι" ή "δεν μπορω σημερα, παμε αυριο? αλλα για πες μου τι εχεις???"

Αυτός ειναι ο φιλος, δεν θελει και κανα πτυχίο, από την καρδιά βγαίνει.

Και βεβαια ο φιλος δικαιουται να μην εχει ορεξη να ακουσει παιδικές φωνες σημερα, αλλα ούτε ποτέ? Αν ειναι φιλος μου, καποια στιγμη ειτε δεν θα τον πειραξει ειτε θα κανει μια υποχωρηση και θα τις ακουσει, ή και θα τις αναζητησει, αφού προκειται για τα παιδιά του φίλου του. Μπορεί όχι σημερα, μπορεί όχι καθε μερα, αλλά καποια στιγμη και πολύ περισσοτερο τη στιγμη που θα του πω εγω, παμε μια βολτα? Αν δεν μπορεί τότε, δεν τρεχει και τιποτα, αν δεν μπορεί ποτέ...ε...κάτι τρεχει.

 

Αλλωστε η θεματοθετρια διευκρινισε οτι δεν μιλαμε για φιλους που βρισκονται Θεσσαλονικη ενω εμεις μενουμε Αθηνα, μιλαει για φιλους που ζουν στην ιδια πόλη, άρα μπορούμε να μιλάμε για φυσική επαφη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Σκουντούφλα.

 

Να προσθέσω σε αυτά που είπα πριν, ότι ο φίλος εκτός όλων των άλλων σέβεται και την οικογένειά σου και δεν κάνει σαν να μην υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια μου, κοιταξτε λιγο τα θεματακια σε ολο το φορουμ και θα δειτε οτι εχουμε παραπανω απαιτησεις απο τους γυρω μας.. απο τους φιλους μας, απο τις νονες των παιδιων μας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είναι να παιρνεις τη φιλη σου τηλεφωνο και ολη την ωρα να σου λεει όχι η να κανονίζετε και να ξεκανονιζει και αυτό να γινεται σε συτηματικη βαση τοτε ,μαλλον κατι προσπαθει να σου πει εμεσως πλην σαφως.Αρα εγω δε θα το προσπαθουσα καν..η αν ηθελα να το προσπαθουσα θα ρωτουσα ευθεως αν εχω κανει κατι που την ενοχλησε.

 

Από κει και περα εγω σαν ανθρωπος και σα μαμα δε θα εβαζα τη φιλη μου να κουναει πχ το καροτσι στο εμπορικο γι ανα ψωνισω εγω...ουτε θα της ελεγα παμε για καφε αν ηξερα ότι θα πρεπει να γυρναμε γυρω γυρω με το καροτσι.Εκτος κι αν η άλλη προσφεροταν να το κανει.Σε καμια περιπτωση δεν είναι αυτά κριτήρια για μενα.Αν εγω βρισκω χαριτωμενο να φερνω το μωρο κυκλους μεσα στο εμπορικο με τον καφε στο χερι δεν οφειλουν ολοι οι φιλοι μου να το βρισκουν χαριτωμενο.

Αν μια φιλη μου πει δεν ερχομαι Σπιτι σου γιατι φοβάμαι μη κολλησει τοπαιδι μου το μωρο σου θα το εκτιμησω από το να μου φερει το παιδι αρρωστο.Εγω με τη φιλη μου μεχρι το σεπτεβρη βρισκόμασταν κάθε μερα σχεδόν..ολο βολτες με τα παιδια μας.Απο τη στιγμη που ξεκινησαν τα σχολεια βρισκόμαστε σπανια γιατι μονίμως καποιο από τα πιτσιρικια μας είναι αρρωστο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να παιρνεις τη φιλη σου τηλεφωνο και ολη την ωρα να σου λεει όχι η να κανονίζετε και να ξεκανονιζει και αυτό να γινεται σε συτηματικη βαση τοτε ,μαλλον κατι προσπαθει να σου πει εμεσως πλην σαφως.Αρα εγω δε θα το προσπαθουσα καν..η αν ηθελα να το προσπαθουσα θα ρωτουσα ευθεως αν εχω κανει κατι που την ενοχλησε.

 

Καλέ βαλτή είσαι;;:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να παιρνεις τη φιλη σου τηλεφωνο και ολη την ωρα να σου λεει όχι η να κανονίζετε και να ξεκανονιζει και αυτό να γινεται σε συτηματικη βαση τοτε ,μαλλον κατι προσπαθει να σου πει εμεσως πλην σαφως.Αρα εγω δε θα το προσπαθουσα καν..η αν ηθελα να το προσπαθουσα θα ρωτουσα ευθεως αν εχω κανει κατι που την ενοχλησε.

 

Από κει και περα εγω σαν ανθρωπος και σα μαμα δε θα εβαζα τη φιλη μου να κουναει πχ το καροτσι στο εμπορικο γι ανα ψωνισω εγω...ουτε θα της ελεγα παμε για καφε αν ηξερα ότι θα πρεπει να γυρναμε γυρω γυρω με το καροτσι.Εκτος κι αν η άλλη προσφεροταν να το κανει.Σε καμια περιπτωση δεν είναι αυτά κριτήρια για μενα.Αν εγω βρισκω χαριτωμενο να φερνω το μωρο κυκλους μεσα στο εμπορικο με τον καφε στο χερι δεν οφειλουν ολοι οι φιλοι μου να το βρισκουν χαριτωμενο.

Αν μια φιλη μου πει δεν ερχομαι Σπιτι σου γιατι φοβάμαι μη κολλησει τοπαιδι μου το μωρο σου θα το εκτιμησω από το να μου φερει το παιδι αρρωστο.Εγω με τη φιλη μου μεχρι το σεπτεβρη βρισκόμασταν κάθε μερα σχεδόν..ολο βολτες με τα παιδια μας.Απο τη στιγμη που ξεκινησαν τα σχολεια βρισκόμαστε σπανια γιατι μονίμως καποιο από τα πιτσιρικια μας είναι αρρωστο.

Εχετε συγκεκριμενο λογο που δεν πολυβλεπεστε επομενως και πολυ λογικο μαλιστα.

Αυτο δεν ειναι ακριβως ενα αντιπροσωπευτικο δειγμα επικοινωνιας και συνεννοησης μεταξυ φιλων;

Ο καθενας μας εχει τις αναγκες του και τους κωδικες του με τους φιλους του και βγαινουν αυθορμητα αν η σχεση ειναι δοκιμασμενη και στερεη κι αυτό ειναι που τελικα μας ανακουφιζει σε μια φιλια, ετσι δεν ειναι;

Προχτες μια πολυ καλη φιλη μου ζητησε να βγαλουμε μαζι την κορουλα της για την πρωτη της βολτα γιατι φοβοταν να βγει μονη της :)

Ηταν μεγαλη μου χαρα! Γυρναγαμε με τον καφε στο χερι, καροτςαδα. Α, μπηκε και σε δυο μαγαζια να αλλαξει κατι πραγματα και της φυλαγα το καροτσι (μεγαλη αγγαρεία, τι να σας πω...).

Link to comment
Share on other sites

Το εκτιμώ αφανταστα όταν το παιδί σου είναι άρρωστο να αποφυγεις την επαφή, αλλά το θεωρώ γελοίο να το χρησιμοποιείς συνεχώς ως απάντηση σε κάθε πρόταση που γίνεται για συνάντηση.ή συγκεκριμένη φίλη μου κατάλαβα κορίτσια,επειδή συνεχώς μου έλεγε ότι το κοριτσάκι της είναι άρρωστο(δύο χρόνια χειμώνα καλοκαίρι άρρωστο???) ότι προσπαθεί να αραιωσει για ένα και μοναδικό λόγο,το βολεμα.πως είναι δυνατόν όταν εγώ δεν είχα ακόμη παιδιά (εκείνη είχε) να με έχει συνέχεια στα τηλ,να βγαίνουμε,να την πηγαίνω συνεχώς για ψώνια με το αμάξι και πολλά αλλά που τότε τις τα δικαιολογουσα καθότι μανούλα κλεισμένη όλη μέρα με το μωρό αποζητούσε παρέα και καμία βόλτα.όταν όμως ήρθα στη θέση της με έγραψε κανονικά! Σου λέει που μπορεί πλέον αυτή με το μωρό!δεν είναι έτσι κορίτσια μου όμως!αυτό θέλω να πω με το άνοιγμα του συγκεκριμένου θέματος!το ίδιο και ή κολλητή μου πάνω κάτω,εάν δεν προτείνω καφέ στο 2μηνο ούτε που θα μπει στον κόπο,θα στείλει ένα μήνυμα στο fb και ξεμπερδεψαμε.σε γιορτή και γενέθλια μου ούτε λόγος να έρθει,μένω μακρυά λεει,πανόραμα Θεσσαλονίκης είμαι,όχι σε αετοφωλιά,οδηγεί κιόλας!!!απλώς περιμένει να κατεβω εγώ,όπως συμβαίνει συνήθως άλλωστε προκειμένου να μη χαθουμε από φίλες γιατί την αγαπώ! Αυτά.ούτε το καρότσι θέλω να μου σπρώχνει καμία από τις δύο τους,ούτε να τριγυρναει ασκοπα στα εμπορικά για να ξεσκασω εγώ,ούτε να παρατήσουν τα παιδιά τους για να ξενυχτάμε στα κλαμπ.θέλω απλώς τις φίλες μου.απλά και ταπεινά.

Link to comment
Share on other sites

Skountoufla σε ευχαριστώ πραγματικά για την κατανόηση.δυστυχώς όσες φορές το έκανα κουβέντα με την κολλητή μου κυρίως,ή άλλη κοπέλα έχει μπει σε άλλο σκαλί πια,ή απάντηση είναι ναι ναι θα κοιτάξω να έρθω για καφέ και φυσικά δεν έρχεται ποτέ,είμαστε και κουμπαρες και τα Χριστούγεννα γιόρταζε ο άντρας μου,στις 9 το βράδυ ανταλλαξαμε χρόνια πολλά και πρωτοχρονιά μιλήσαμε την επόμενη μιας και τηλεφωνησα εγώ πάλι.έτσι όμως και κάποια στιγμή μείνω εγώ λίγο πίσω στην επαφή μας είτε την φιλική είτε την κουμπαρικη αναρωτιέμαι πραγματικά πως θα το αντιμετωπίσει....φοβάμαι ότι απλώς θα χαθουμε....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα!!! Εγώ έχω φίλες που έχουν παιδιά κ φίλες που δεν έχουν αυτές δυστυχώς τις Βλέπω μια φορά το μήνα κ αν μαζί με την μικρή βέβαια κ δεν έχουν πρόβλημα ίσα ίσα .Έχω φίλες που βγαινοιυμε μαζί με τα παιδάκι μας για φαγητό νωρίς βέβαια λόγω τσιγάρου σε παιδικές χαρές κλπ .Κ έχω φίλες κ κουμπάρους που τα παιδιά τους είναι πιο μεγάλα απ την δικιά μου κ έχουν όλο υποχρεώσεις κ δεν μπορούν ποτέ ενώ εγώ όταν δεν ειχα το αστερακι έτρεχα σε εκδηλώσεις τον παιδιών τους επαιρνα καφε στο χερι κ καναμε βολτα για να χασουν τα κιλα στα λουνα παρκ παιδικες χαρες κλπ το ήθελα φυσικά δεν με ανάγκασαν .Τώρα λοιπόν αφού έδωσα πολλές ευκαιρίες ρωτησα εάν έχει γίνει κάτι αν κάπου "φταιω"να τα λύσουμε όλα καλα λένε καμία σχέση έχουν πολλες υποχρεώσεις τρέχουν λες κ γω κάθομαι... Οπότε πλέον δεν έπαιρνα τηλ να δω τι κάνουν μόνο εαν είχαν γιορτή γενέθλια κλπ ε σας πληροφορω ότι άλλαξαν στάση κ όλο στο τηλ είναι να δουν τι κάνουμε κ λοιπά νομίζω λοιπόν πως το καλύτερο είναι να μιλάμε κ να τα λύνουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια μου, κοιταξτε λιγο τα θεματακια σε ολο το φορουμ και θα δειτε οτι εχουμε παραπανω απαιτησεις απο τους γυρω μας.. απο τους φιλους μας, απο τις νονες των παιδιων μας..

Τι εννοεις υπερβολικες απαιτησεις;Το οτι θελουμε οι φιλοι μας να μας σκεφτονται κ να τους βλεπουμε κ να μην γινεται η επικοινωνια μεσω facebook ή κινητων ,το θεωρεις υπερβολικο;Φυσικα όλοι εχουμε δουλειες,ασχολιες,προβλήματα,ελλειψη χρονου αλλά κ οι φιλοι αποτελουν μεγαλο κ βασικο κεφαλαιο στη ζωη κ στην ισορροπια μας.

Φυσικα σεβομαι κ την ιδιωτικη ζωη του καθε φιλου.Εννοειται πως δε θα θυμωσω οταν δεν μπορει να με δει ,να μιλησει ,να πιει καφε οταν θελω εγω γιατι εχει αλλη ασχολια.Αλλα θα μου αντιπροτεινει κατι αλλο,καποια αλλη στιγμη ,δε θα αδιαφορησει.Το ιδιο κανω κ εγω .Δεν μπορω παντα να ειμαι διαθεσιμη αλλα θα ρωτησω να μαθω τι εχει ο αλλος.Θελω να βλεπω το ενδιαφερον του φιλου που φαινεται με πολλους τροπους(εμενα η φιλη μου η καλυτερη ειναι πολυ μακρυα οπως ειπα κ μπορει να κανουμε κ 1-2 μηνες να μιλησουμε με την ησυχια μας.Αλλα αν της στειλω μν οτι θελω να της μιλησω δεν υπαρχει περιπτωση να μην με παρει.)

 

myriam εγω στη θεση σου θα σταματουσα να την επαιρνα τηλ για να δω πώς θα αντιδράσει.Θα της λειψεις;Θα σε παρει;Γιατι δε το δοκιμάζεις;Εγω παντως ειχα τη συμπεριφορα της κουμπαρας σου σε ατομο-φιλη που ηθελα να την κοψω.Μηπως εγινε κατι που την πειραξε κ δεν το καταλαβες;

Link to comment
Share on other sites

Hope,το έχω δοκιμάσει και αυτό που μου προτεινεις.στη δεύτερη εβδομάδα περίπου θα το ψιλιαστει και θα στείλει κανένα μήνυμα όλο αγάπες στο fb και κατόπιν θα πάρει και κανένα τηλέφωνο.....μετα θα επανέλθουμε στη πρότερη κατάσταση. Της έχω μιλήσει και ευθέως και συνεχώς μου λέει έχεις δίκαιο, να μωρε με παίρνει ή μπάλα της καθημερινότητας κτλ...απλώς νομίζω αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά πλέον τη φιλία.από τότε που έγινα μαμά έχω αλλάξει.σκέφτομαι πλεον διαφορετικά.είναι μια νεα εκκίνηση ή μητρότητα στη ζωή κάθε γυναίκας.αναθεωρησα και έβαλα νέα θεμέλια σε πολλά πράγματα στη ζωή μου.άλλαξε ή σχέση με τους γονείς μου,με τον σύζυγο μου,με τον εαυτό μου....ή μόνη σχέση που χωλαινει είναι αυτή που σας περιγραφώ.εγώ με το που έγινα μαμά ανέβασα και τη φιλία ένα σκαλί πιο πάνω εκείνη την έριξε ενα σκαλί χαμηλότερα...δεν συμβιβαζομαι για το υπόλοιπο της ζωής μου με μια on off φίλη.θα υπάρχει στη ζωή μου στο μέτρο και στο βαθμό που εκείνη μπορεί και εγώ εύχομαι σύντομα να καλυψω τα κενά της....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...