Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όταν δεν υπάρχει εμφύτευση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Δυστυχώς τα ωάρια δεν μπορούν να ελεγχθούν για την ποιότητά τους. Αν έχεις μία καλή ηλικία (κάτω από 35) και καλό ορμονολογικό προφίλ τεκμαίρεται ότι θα είναι καλά. Ακόμα όμως και τα έμβρυα που μορφολογικά ελέγχονται, μπορεί να έχουν πρόβλημα στο DNA γιατί το ωάριο τελικά δεν ήταν καλό ή το σπερματοζωάριο είχε αντίστοιχο πρόβλημα (π.χ. κατακερματισμού). Εμείς για παράδειγμα είχαμε μέχρι τώρα βιοχημικές εγκυμοσύνες (η εμφύτευση σταματά πριν καλά-καλά ξεκινήσει) με άριστα έμβρυα (βλαστοκύστες). Οπότε, αγαπητή φίλη, μπορεί να φαίνεται μια χαρά το έμβρυο αλλά να μην είναι... Αυτό ελέγχεται αν κάνεις PGS (προεμφυτευτικό έλεγχο).

Τέλος, πολλοί του χώρου λένε ότι τα ίδια τα φάρμακα της διέγερσης χαλάνε τα ωάρια και γι' αυτό το πρωτόκολλο έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα ωάρια δεν μπορούν να ελεγχθούν για την ποιότητά τους. Αν έχεις μία καλή ηλικία (κάτω από 35) και καλό ορμονολογικό προφίλ τεκμαίρεται ότι θα είναι καλά. Ακόμα όμως και τα έμβρυα που μορφολογικά ελέγχονται, μπορεί να έχουν πρόβλημα στο DNA γιατί το ωάριο τελικά δεν ήταν καλό ή το σπερματοζωάριο είχε αντίστοιχο πρόβλημα (π.χ. κατακερματισμού). Εμείς για παράδειγμα είχαμε μέχρι τώρα βιοχημικές εγκυμοσύνες (η εμφύτευση σταματά πριν καλά-καλά ξεκινήσει) με άριστα έμβρυα (βλαστοκύστες). Οπότε, αγαπητή φίλη, μπορεί να φαίνεται μια χαρά το έμβρυο αλλά να μην είναι... Αυτό ελέγχεται αν κάνεις PGS (προεμφυτευτικό έλεγχο).

Τέλος, πολλοί του χώρου λένε ότι τα ίδια τα φάρμακα της διέγερσης χαλάνε τα ωάρια και γι' αυτό το πρωτόκολλο έχει σημασία.

 

 

Το ίδιο μπορεί να ισχύσει και στην περίπτωση που δεν υπάρχει βιοχημική εγκυμοσύνη?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εμφυτευθεί το έμβρυο δε σημαίνει πως δεν είναι καλό το ωάριο ή το έμβρυο. εξαιρούνται οι χρωμοσωμικες ανωμαλίες οι οποίες φαίνονται στις εξετάσεις (νομίζω ο καρυότυπος το δείχνει)

οι γιατροί λένε πως η ποιότητα του ωαρίου φαίνεται στο αν και πως θα γονιμοποηθεί και το έμβρυο στο πώς διαιρείται

το αν θα εμφυτευθεί είναι λίγο σκοτεινό για όλους. εκεί εχουμε και την ανεξήγητη υπογονιμότητα άλλωστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mayra_d δυστυχώς αυτό δεν μπορώ να σου το απαντήσω αλλά υποθέτω πως ναι. Ο κατακερματισμός DNA στο σπέρμα (άλλη εξέταση από το σπερμοδιάγραμμα) σου δείχνει αν το σπέρμα είναι χρωμοσωμικά καλό. Αντίστοιχη εξέταση για το ωάριο δυστυχώς ακόμα δεν υπάρχει. Όπως λέει η φίλη liana το εάν θα γονιμοποιηθεί και τι διαιρέσεις κάνει το έμβρυο που θα προκύψει είναι μία καλή ένδειξη για το εάν το ωάριο είναι χρωμοσωμικά υγιές χωρίς όμως να είναι απόλυτο.

Ο καρυότυπος του ζευγαριού από την άλλη μας δείχνει αν ο άνδρας και η γυναίκα είναι χρωμοσωμικά "φυσιολογικοί", όχι αν είναι το έμβρυο, μια που το ωάριο και το σπερματοζωάριο μπορεί να έχουν πρόβλημα ακόμα και με έναν φυσιολογικό καρυότυπο περιφερειακού αίματος από το ζευγάρι. Το μόνο που μας λέει αν το έμβρυο είναι χρωμοσωμικά υγιές είναι το PGS που είναι μία έξτρα εξέταση, ακριβή, που όμως σε ορισμένες περιπτώσεις αξίζει τον κόπο.

 

Συμβουλή προς όλες και όλους: όταν έχετε επαναλαμβανόμενες αποτυχίες (και οι δύο για εμένα επαναλαμβανόμενες θεωρούνται) μιλήστε με τον εμβρυολόγο και τον γενετιστή. Ο γιατρός δεν τα ξέρει όλα (στο κάτω-κάτω μπορεί η Γενετική να μην ήταν το αγαπημένο του μάθημα στη σχολή! ;)). Οι πιθανότητες επιτυχίας μίας εξωσωματικής είναι μόλις 35% οπότε προς το συμφέρον μας είναι να μειώσουμε το 65% που προκύπτει από προβλήματα τέτοιου τύπου που δεν έχουν διαγνωστεί/ελεγχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Mayra_d δυστυχώς αυτό δεν μπορώ να σου το απαντήσω αλλά υποθέτω πως ναι. Ο κατακερματισμός DNA στο σπέρμα (άλλη εξέταση από το σπερμοδιάγραμμα) σου δείχνει αν το σπέρμα είναι χρωμοσωμικά καλό. Αντίστοιχη εξέταση για το ωάριο δυστυχώς ακόμα δεν υπάρχει. Όπως λέει η φίλη liana το εάν θα γονιμοποιηθεί και τι διαιρέσεις κάνει το έμβρυο που θα προκύψει είναι μία καλή ένδειξη για το εάν το ωάριο είναι χρωμοσωμικά υγιές χωρίς όμως να είναι απόλυτο.

Ο καρυότυπος του ζευγαριού από την άλλη μας δείχνει αν ο άνδρας και η γυναίκα είναι χρωμοσωμικά "φυσιολογικοί", όχι αν είναι το έμβρυο, μια που το ωάριο και το σπερματοζωάριο μπορεί να έχουν πρόβλημα ακόμα και με έναν φυσιολογικό καρυότυπο περιφερειακού αίματος από το ζευγάρι. Το μόνο που μας λέει αν το έμβρυο είναι χρωμοσωμικά υγιές είναι το PGS που είναι μία έξτρα εξέταση, ακριβή, που όμως σε ορισμένες περιπτώσεις αξίζει τον κόπο.

 

Συμβουλή προς όλες και όλους: όταν έχετε επαναλαμβανόμενες αποτυχίες (και οι δύο για εμένα επαναλαμβανόμενες θεωρούνται) μιλήστε με τον εμβρυολόγο και τον γενετιστή. Ο γιατρός δεν τα ξέρει όλα (στο κάτω-κάτω μπορεί η Γενετική να μην ήταν το αγαπημένο του μάθημα στη σχολή! ;)). Οι πιθανότητες επιτυχίας μίας εξωσωματικής είναι μόλις 35% οπότε προς το συμφέρον μας είναι να μειώσουμε το 65% που προκύπτει από προβλήματα τέτοιου τύπου που δεν έχουν διαγνωστεί/ελεγχθεί.

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Είχαμε 2 έμβρυα των 4 και 6 διαιρέσεων όταν τα βάλαμε. Των 4 μας είπαν ήταν πολύ καλό και επειδή η χωριακή βγήκε 0 δεν έγινε εμφύτευση και ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να δούμε και τη μήτρα τώρα... Το βλέπω να απομακρύνεται όλο και περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα. Χαρά μου!

Να τη δείτε τη μήτρα, φυσικά. Αλλά έχοντας μείνει μόνη μου έγκυος με μήτρα που είχε συμφύσεις (αυτά πριν την εξωσωματική) τείνω να πιστεύω ότι η ποιότητα του εμβρύου και ενδεχόμενοι ανοσολογικοί παράγοντες στη γυναίκα (π.χ. αυξημένα NK λεμφοκύτταρα) παίζουν (ίσως) πιο σημαντικό ρόλο. Σίγουρα όμως μια "καθαρή" μήτρα δίνει ένα έξτρα πλεονέκτημα στο να πετύχει η εξωσωματική.

Το σπέρμα πάντως είναι ένας υποτιμημένος παράγοντας αποτυχιών. Μέχρι τώρα δεν το πολυεξέταζαν σε βάθος. Το θέμα της κατάτμησης είναι εξαιρετικά σοβαρό και οι περισσότεροι γυναικολόγοι δεν πολυασχολούνται (ίσως επειδή είναι γυναικολόγοι :wink:). Ομοίως και το θέμα των μικροβίων τόσο στο σπέρμα όσο και στη γυναίκα. Η υπογονιμότητα είναι μία πολυπαραγοντική "πάθηση" και ομοίως η εξωσωματική θα έπρεπε να βασίζεται σε μία πιο συνολική προσέγγιση του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπίσει κάποια άλλη πρόβλημα με την εμφύτευση όταν τα ωάρια είναι καλής ποιότητας?

 

τα ωάρια μου είπαν και εμένα πως είναι καλά, γονιμοποιήθηκαν και τα βάλαμε την τρίτη μέρα 3 εμβρυάκια 6,8 και 12 κυττάρων!!χοριακή 0.

το σπέρμα όλοι οι γιατροί μας λενε ότι είναι σούπερ, έχουμε κάνει μόνο σπερματοδιάγραμμα!!πρέπει να κάνουμε και κάτι ακόμα για τον κατακερματισμό????δεν ξέρω... το πρόβλημα βέβαια το έχω εγώ, ενδομητρίωση!! με βλέπω για 2η επέμβαση!την οποία μου αποτρέπουν ΟΛΟΙ οι γιατροί για να μην χάσω ωοθηκικό ιστό, όμως από την στιγμή που έχω ενδομητρίωση πιστεύω ακράδαντα πως δεν υπάρχει σωστό περιβάλλον να εμφυτευτεί το δόλιο το έμβρυο, γυναίκες με ενδομητρίωση διάβασα πως συνήθως έχουν αυξημένα νκ κύτταρα και εμβρυοτοξικότητα, δεν μπαίνω στην διαδικάσία φυσικά της καταστολ'ης αυτών των κυττάρων αφού ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι εγκεκριμένο, αποδεδειγμένο και βρίκεται σε ερευνητικό και πειραματικό στάδιο!άρα...μετά την εμβρυομεταφορά ό,τι πει ο Κύριος!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει αντιμετωπίσει κάποια άλλη πρόβλημα με την εμφύτευση όταν τα ωάρια είναι καλής ποιότητας?

 

Εγώ!!!!!

Αμε αμε.....

3 αποτυχίες με μορφολογικά (μονο αυτο μπορει να ελεγχθεί) αριστα εμβρυα!!!!

Και σωστές διαιρέσεις για τις μερες τους, και ομοιόμορφα σε μέγεθος κυτταρα και χωρις ρωγμές ...... Αυτα ειναι τα τρια στοιχεία που καθορίζουν την ποιότητα του εμβρύου..... Αλλα.... Απο εμφυτευση τζίφος !!!! Παω για την 4η με τον καινουριο χρονο με τα 2 κατεψυγμένα που μου εχουν απομείνει !!!!!!!

Τι να φταίει;;; Ελα ντε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ!!!!!

Αμε αμε.....

3 αποτυχίες με μορφολογικά (μονο αυτο μπορει να ελεγχθεί) αριστα εμβρυα!!!!

Και σωστές διαιρέσεις για τις μερες τους, και ομοιόμορφα σε μέγεθος κυτταρα και χωρις ρωγμές ...... Αυτα ειναι τα τρια στοιχεία που καθορίζουν την ποιότητα του εμβρύου..... Αλλα.... Απο εμφυτευση τζίφος !!!! Παω για την 4η με τον καινουριο χρονο με τα 2 κατεψυγμένα που μου εχουν απομείνει !!!!!!!

Τι να φταίει;;; Ελα ντε;;;;

 

Πραγματικά σου εύχομαι να κρατάς ένα μωράκι στην αγκαλιά σου το '16!!! Δεν μπορώ να τα καταλάβω κάποια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σου εύχομαι να κρατάς ένα μωράκι στην αγκαλιά σου το '16!!! Δεν μπορώ να τα καταλάβω κάποια πράγματα...

 

Και σε σένα και σε ολες όσες προσπαθούν να ερθει το πολυπόθητο μωρακι γρηγορα!!!!

Α!!!! Και αν καταλαβεις....να μου πεις και εμενα ε;;;; Μην με ξαχασεις!!!! Χαχχαχαχαχαχ...

Link to comment
Share on other sites

Maraki2608 ο κατακερματισμός ή κατάτμηση DNA είναι μία ξεχωριστή εξέταση από το σπερμοδιάγραμμα. Δείχνει αν το σπέρμα είναι χρωμοσωμικά καλό (βασικός παράγοντας στις αποβολές που συμβαίνουν νωρίς) ενώ το σπερμοδιάγραμμα δείχνει απλώς τη μορφολογία, την κινητικότητα κλπ. Καλό σπερμοδιάγραμμα δεν σημαίνει και καλό κατακερματισμό, και αντίστροφα. Τα καλά κέντρα γι'αυτή την εξέταση είναι το Locus Medicus και το εργαστήριο του Λυμπερόπουλου.

 

Αν έχεις ενδομητρίωση είναι ένας επιβαρυντικός παράγοντας αλλά εξαρτάται από τον βαθμό της. Αν είναι μέχρι μέτριου βαθμού πολλοί γιατροί δεν την πειράζουν καν. Τα ΝΚ όπως σωστά λες μπορεί να σχετίζονται με την ενδομητρίωση. Τα Intralipids πάντως λένε ότι βοηθούν σε αυτό (στην αντιμετώπιση των ΝΚ) και ότι δεν είναι επικίνδυνα. Το μόνο αρνητικό που μπορούν να προκαλέσουν είναι μία αλλεργική αντίδραση (αν είσαι αλλεργική στη σόγια,τα αυγά κλπ). Αντιπατρικά και ανοσοσφαιρίνη προσωπικά δεν θα τα πλησίαζα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...