Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εσύ Νίκη πήγες πολύ μακριά... Δεν είπα οτι λέει ψέματα πουθενά! Απλά στο ότι ''αποδεδειγμένα έχει συμβεί'' απάντησα πως αυτό δεν το γνωρίζουμε...

Και πάλι τονίζω οτι όλα αυτά τα λέω γιατί αναφέρει δημόσια το όνομα του μαγαζιού.

απλό!

 

 

Βρε hara τωρα...δεν ειπες ότι αυτό που κανει είναι συκοφαντια?Συκοφαντω καποιον δε σημαινει λεω ψεμματα εις βαρος του?

Ναι εχεις δικιο απεοδεδειγμενα δε γνωρίζω ότι αυτό συνεβει...όπως ουτε κι εσυ αποδεδειγμένα γνωρίζεις ότι η Rea στοχευει στην επαγγελματικη της διαφημιση...το ειπες όμως.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά θα αυτοπυρποληθώ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η φορολογία που έγραψα παρακάτω είναι επί του καθαρού κέρδους, όχι φυσικά επί των εσόδων.

Άλλα ποσά είναι οι δαπάνες. Μιλάω για αυτό που σου μένει στην τσέπη.

Όχι, δεν καταλήγουν στο ίδιο φορολογικό αποτέλεσμα.

Έγραψα συγκεκριμένο παράδειγμα, μίλησέ μου με αριθμούς αν θέλεις.

 

Όλα αυτά φυσικά δεν τα λέω υπέρ της φοροδιαφυγής. Τα λέω για το σύνδρομο Ιαβέρη.

 

Αυτοπυρπολήσου. Η φορολογία του ελ επαγγελματία είναι επί του καθαρού του κέρδους. Του μισθωτού επί του μικτού μισθού μείον μόνο εισφορές.

Ο ΕΕ εκπίπτει βενζίνα, κόστη αγορών, κινητά, συντηρήσεις, γεύματα, βιβλία, χαρτικάοτε, δεη αναλ ενοικίου. Ο μισθωτό ΝΙΕΝΤΕ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κωνσταντίνα, είσαι "φασαριόζα" γυναίκα μανίτσα μου.

Πάω να φάω κα'να μελομακάρονο:D:D:D:D

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ρεα δεν εκπιπτουν όλα αυτά ολοκληρωτικα όπως τα αναφέρεις.Ο αντρας μου είναι ελευθερος επαγγελματιας (εξωτερικος συνεργάτης σε εταιρια) είναι ελαχιστα αυτά που εκπιπτουν...ένα ποσοστο από τη βενζινη,αγορες μονο αν αφορουν το επαγγελμα του και δεν ξερω αν εκπιπτει και καποιο ποσο από τη δεη που λες στην επαγγελματικη εδρα που εχει δηλωσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοπυρπολήσου. Η φορολογία του ελ επαγγελματία είναι επί του καθαρού του κέρδους. Του μισθωτού επί του μικτού μισθού μείον μόνο εισφορές.

Ο ΕΕ εκπίπτει βενζίνα, κόστη αγορών, κινητά, συντηρήσεις, γεύματα, βιβλία, χαρτικάοτε, δεη αναλ ενοικίου. Ο μισθωτό ΝΙΕΝΤΕ.

 

Σε 17 χρόνια δουλειάς, μόνο το κινητό μου έχω βάλει στα βιβλία.

Τώρα, αν στην εταιρεία σας εκπίπτετε τα πάντα από τους πελάτες σας...κατήγγειλε εδώ άφοβα τους παρακατιανούς!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock: φαντάζομαι ως λογίστρια ξέρεις πως και η γιαγιά στην λαική είναι υποχρεωμένη να κόβει αποδείξεις εφόσον πουλάει πράγματα!!

ρωτώ μήπως έχω ξεχάσει και αυτά που ξέρω!!

διαφορετικά εάν δεν ήταν υποχρεωμένη να κόψει απόδειξη δεν θα έτρωγε και πρόστιμο!!!!!!!!!!!!

 

Άρθρο 41. Ν.2859/00 όπως ισχύει.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι τα 3 ευρώ του καφέ δεν είναι το θέμα... αλλά εκπλήσσομαι με τις αντιδράσεις. Δηλαδή οκ, εγώ μπορεί να μην έκανα καταγγελία για τον καφέ, θα με ενοχλούσε όμως. Και σίγουρα δεν με ενοχλεί που το καταγγέλλει κάποιος άλλος.

 

Το καταλαβαίνω ότι και οι ελεύθεροι επαγγελματίες έχουν βαρύτατη φορολογία, όπως και οι μισθωτοί (εγώ είμαι μισθωτή). Και ότι βεβαίως οι μεγάλες επιχειρήσεις βρίσκουν άλλους, νόμιμους, τρόπους για αποφύγουν την εδώ φορολόγηση. Αλλά όπως λέει κι η Niki81, τι σημαίνει αυτο; Ότι δικαιολογούνται όλοι οι υπόλοιποι; Επισης, ετσι επιβαρύνουμε τον σωστό και τίμιο μικρομεσαίο επιχειρηματία που κόβει αποδείξεις. Υπάρχουν και τέτοιες καφετέριες (για να συνεχίσω με το συγκεκριμένο παράδειγμα), αυτές δηλαδή σφάλλουν;

 

Αυτό.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά αντέδρασα καθώς αδυνατώ να καταλάβω τι νοήμα έχει να καταγγέλλει σε δημοσιο Φόρουμ επώνυμα ένα τέτοιο περιστατικό!

Εφόσον ηθεματοθετρια δείχνει μηδενική ανοχή στη φοροδιαφυγή ( και καλά κάνει) θα έπρεπε να καταγγείλει το μαγαζί στην αρμόδια υπηρεσία κι όχι στο parents.gr!

Αυτό που κάνει εδώ λέγεται συκοφαντία και δυσφήμιση...

Αν και μου φαίνεται πως το όλο θέμα ανοίχτηκε για να διαφημιστεί η συγκεκριμένη κυρία...φοροτεχνικος! Που δεν ανέχεται τη φοροδιαφυγή αλλά υποστηρίζει πως η γιαγιά που πουλάει χόρτα στη λαϊκή δεν είναι υποχρεωμένη να κόβει αποδείξεις!

 

Χαρά. Να διαφημιστώ εδώ μέσα αποκλείεται γιατί στο πελατολόγειό μου δεν βρίσκονται ιδιώτες. Δεν μπορεί να με πληρώσει ιδιώτης.

Εάν δεν ξέρεις στοιχειώδη νομικά να μην γράφεις τι είναι και τι δεν είναι συκοφαντική δυσφήμιση. Αν δεν ξέρεις το λόγο ύπαρξης αυτής της ενότητας καλύτερα μην γράφεις καθόλου.

 

Τα άλλα που γράφεις για τη γιαγιά. Απλά τα θεωρώ γραφικότητες σουρεάλ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ρεα δεν εκπιπτουν όλα αυτά ολοκληρωτικα όπως τα αναφέρεις.Ο αντρας μου είναι ελευθερος επαγγελματιας (εξωτερικος συνεργάτης σε εταιρια) είναι ελαχιστα αυτά που εκπιπτουν...ένα ποσοστο από τη βενζινη,αγορες μονο αν αφορουν το επαγγελμα του και δεν ξερω αν εκπιπτει και καποιο ποσο από τη δεη που λες στην επαγγελματικη εδρα που εχει δηλωσει.

 

Ειδικά ο άντρας σου που απασχολείται από 1 μόνο εργοδότη φορολογείται ως μισθωτός ειδικά αν δηλώνει έδρα του το σπίτι του.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτοί οι υπολογισμοί είναι σωστοί, κι εγώ με την Goody είμαι!

 

Λάθος είναι.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

hara επειδή τυχαινει κι εγω να είμαι παλιο μελος στο φορουμ...νομιζω ότι ως μελος η συγκεκριμενη κοπελα εχει δειξει τι είναι και ποια είναι.Το να την κατηγορεις ότι παει να επωφεληθεί λεγοντας ψεμματα είναι λοιπον συμφωνα με τα λεγομενα σου συκοφαντια.Μη κανεις λοιπον αυτό που κατηγορεις.

 

Σε ευχαριστώ.

Ο διάλογος είναι πάτα μεταξύ ανθρώπων με διαφορετικές απόψεις. Αλλά η προσωπική επίθεση είναι ότι χειρότερο μπορώ να συναντήσω. Σεβασμός ακόμα και όταν διαφωνούμε είναι ο πολιτισμός μας.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια ότι είνια λίγο too much μια καταγγελία για 3?, αλλά υποθέτω από τα λεγόμενα της Κων/νας ότι μιλάμε για μεγάλη καφετέρια που το κάνει σύστημα να μην εκδίδει καθόλου αποδείξεις.

 

Η καταγγελία ενός περιστατικού που αποδεδειγμένα έχει συμβεί δεν αποτελεί ούτε συκοφαντία (= κάτι ψευδές) ούτε δυσφήμιση.

 

Και δεν νομίζω η Κων/να να σκέφτηκε να κάνει την καταγγελία για να διαφημιστεί και ν αποκτήσει πελατεία.

Ξαναλέω, είναι ολίγον too much για μένα η καταγγελία αλλά, δεν έχει τέτοιο προφίλ που της προσάπτεις. Αποψή μου βεβαια (είμαι παλιούρα εδώ μέσα, μην μου δίνεις και πολύ σημασία)

 

Ομοίως ευχαριστώ πολύ. Δεν θέλω να συμφωνούμε όλοι. Ο καθένας ευαισθητοποιείται με διαφορετικούς τρόπους. Ειδικά σήμερα που όλα είναι σκ@τ@. Αλλά η προσωπική επίθεση με πείραξε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι και νομικός!!!!Συγχαρητήρια!!!!

 

Χαρά δήλωσα ακριβώς τι είμαι.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάθος είναι.

 

Ναι, αλλά σε παρακαλάω από χθες να κάνεις τον υπολογισμό και το αντιπαρέρχεσαι.

 

* Είναι σωστός.

Η διαφορά που έχει από τον δικό μου είναι ότι έχει υπολογίσει την φετινή προκαταβολή ενώ εγώ την 100% του Αλέξη της καρδιάς μας.

Αφού μπήκες σε αυτό το παρακλάδι της συζήτησης, για τρίτη φορά σου ζητάω να μιλήσουμε με νούμερα.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

Ο διάλογος είναι πάτα μεταξύ ανθρώπων με διαφορετικές απόψεις. Αλλά η προσωπική επίθεση είναι ότι χειρότερο μπορώ να συναντήσω. Σεβασμός ακόμα και όταν διαφωνούμε είναι ο πολιτισμός μας.

 

Το "αυτοπυρπολήσου" που μου απήυθυνες θεωρείται ένδειξη πολιτισμού για σένα?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ενας μισθωτος με 20.000 ετησιο εισοδημα θα πληρωσει φορο 2.500 ευρω.

Ένας μισθωτός με ετήσιο εισόδημα 20.000 ευρώ θα πληρώσει φόρο 4.400 ευρώ. (22% για εισοδήματα <25.000). Τουλάχιστον προς το παρόν.

Ενας ελευθερος επαγγελματιας εχει καθε μηνα ποσα εξοδα να καλυπτει,ενοικια, τεβε, φπα, μισθους και ο φορος του θα ειναι 5.200, το διπλασιο ποσο δηλαδη! Και πανω σε αυτο το ποσο του βαζουν φορο επιτηδευματια, γιατι το κρατος ηδη θεωρει οτι ολοι φοροδιαφευγουν και ειναι λεφταδες αρα ας πληρωσουν κατι ακομα, συν 650 λοιπον, και γιατι να μην δωσουν και προκαταβολη για του χρονου, άλλα 2850, συν εκτακτη εισφορα (οπως και οι μισθωτοι) 200 ευρω, συνολο 8910 φορος!

- Ο ΕΕ που έχει ένα εργοδότη (τεσπα κάτω από ειδικές συνθήκες) φορολογείται ως μισθωτός.

- Για τους λοιπούς ΕΕ ισχύει ότι για κάθε επιτηδευματία. Δεν θα φορολογηθεί στο συνολικό εισόδημα μετά ασφ εισφορές (όπως ο μισθωτός) αλλά μετά την αφαίρεση επαγγελματικών δαπανών. Και μετά θα φορολογηθεί με 26%. Δηλαδής στα 20.000 και 2.000 δαπάνες να έχει θα πληρώσει φόρο 4,680

- Το ΦΠΑ σε καμία περίπτωση δεν είναι κόστος για τον ΕΕ. Αντίθετα για τον μισθωτό, είναι

 

Όλοι πληρώνουν ταμεία. Όλοι. Για αυτό τα εξαίρεσα από τους υπολογισμούς.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Το "αυτοπυρπολήσου" που μου απήυθυνες θεωρείται ένδειξη πολιτισμού για σένα?

 

 

Εσύ το είπες ότι θα αυτοπυρποληθείς. Εγώ στο επέτρεψα απλά.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά σε παρακαλάω από χθες να κάνεις τον υπολογισμό και το αντιπαρέρχεσαι.

 

* Είναι σωστός.

Η διαφορά που έχει από τον δικό μου είναι ότι έχει υπολογίσει την φετινή προκαταβολή ενώ εγώ την 100% του Αλέξη της καρδιάς μας.

Αφού μπήκες σε αυτό το παρακλάδι της συζήτησης, για τρίτη φορά σου ζητάω να μιλήσουμε με νούμερα.

 

Πριν λίγο μπήκα. Του υπολογισμούς τους άφησα για το φινάλε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Οι υπολογισμοι ειναι σωστοι.

Δεν εκατσα με κομπιουτερακι, σε λογιστικο προγραμμα εβαλα απλα τα ποσα. Ο φορος που ανεφερα ειναι τελικος, οι μισθωτοι εχουν εκπτωση για τα πρωτα 2.100 ευρω αρα ο φορος απο 4.400 που θα ηταν πραγματι αρχικα, παει στις 2.300 συν τα 200 ευρω που θα πληρωνε αυτος ο μισθωτος ως εκτακτη εισφορα παμε στα 2.500 .

Τελοσπαντων ανεφερα τα ποσα ως παραδειγμα για να δειξω το λογο της ανοχης που θα εδειχνα σε τετοιες περιπτωσεις οπως ειπα, οχι για αλλο λογο ουτε σκοπευω να συνεχισω καποια αντιπαραθεση.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο υπολογισμους και αντιπαραθεσεις.

Δεν ειναι απλα 1 μονο καφες των 3 ευρω. Αναλογιστειτε ποσους καφεδες δινει την ημερα.. και οχι μονο καφε.. οτι σερβιρει το καταστημα. Σκεφτειτε τον φουρνο που δεν μας κοβει 60 λεπτα για το ψωμακι (δεν πουλαει μονο μισο κιλο ψωμακι), τη καντινα σε ενα νοσοκομειο, και παει λεγοντας.

Ολοι αυτοι πρεπει ή δεν πρεπει να φορολογουνται συμφωνα με αυτα που πωλουν? Ενας μισθωτος συνταξιουχος γιατι φορολογειται κανονικα και οταν δεν βγαινουν τα κουκια της εκαστοτε κυβερνησης, φορολογουν ξανα και ξανα τους ιδιους επειδη καποιοι δεν δινουν αυτα που τους αναλογουν?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το είπες ότι θα αυτοπυρποληθείς. Εγώ στο επέτρεψα απλά.

 

Αυτό μάλιστα, είναι πολιτισμός. Ευχαριστώ.

 

* Έχω απολύσει λογιστές για λιγότερα λάθη από όσα έκανες εσύ στους υπολογισμούς σου.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...