Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Χριστουγεννιάτικο δέντρο!

Recommended Posts

Γεια σε όλους! Λοιπόν τόσα χρόνια στόλιζαν ένα μικρό μικρό δεντράκι λευκό με κόκκινες κ χρυσές μπάλες! Το κόκκινο με το χρυσό το θεωρω από τα πιο ωραία χρώματα για χριστούγεννα! Φέτος λέω να πάρουμε ένα μεγάλο δέντρο επιτέλους γιατί το παλιό....έχει σπάσει τόσα χρόνια το τοποθετούσαν μέσα σε γλάστρα με χώμα για να στηριζόταν!! Ναι να αυτό έκανα μην γελατε! Φέτος επιτέλους πιστεύω να καταφέρουμε να πάρουμε ένα μεγάλο μεγάλο δέντρο σας αυτό που βλέπω σε μερικά σπίτια κ ζηλεύω!!!

Θέλω μου πείτε την γνώμη σας όσο αφορά το στολισμό με το χρώμα του δέντρου! Καταρχήν θα πάρω πράσινο δέντρο κλασσικό...συνδιασμό χρωμάτων κόκκινο χρυσό το ξέρω πως είναι κλασικό κ ωραίο! Από εκεί κ πέρα σκέφτομαι το ροζμοβ με ασιμι μπάλες το έχω δει κ είναι ωραίο φαίνεται αριστοκρατικό! Σκέφτομαι όμως κ το άλλο..να μην βάλω μπάλες και γεμισω το δέντρο με μικρά χριστουγεννιάτικα παιχνίδακια διακοσμητικά δέντρου καταλαβατε ποια λέω???

Τι από τα 3 μου προτείνεται? Κόκκινο χρυσό κλασικό? Μοβ ασημί Ή γεμάτο στολίδια που είναι πρωτότυπο?? Πέρα από αυτά προτείνεται ότι άλλο θελεται ότι άλλη ιδέα έχετε! Εσάς το δέντρο σας πως είναι???

Δώστε ιδέες!!!!!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!!!!

Διαφημίσεις

Καλησπέρα!! Εγω περσυ το στόλισα με αυτα τα παιχνιδάκια που περιγράφεις και ξέφυγα στο κόστος!!! Χρειάζονται παρα πολλα για να δείξει! Εκτος αν το κανεις σε συνδυασμό με μπάλες! Εμενα μου εχει μεινει μια χρονια όπου αγόρασα Χάρτι περιτυλίγματος απο κάβα ! Ηταν πολυ ωραιο χαρτί! Αυτο που τυλιγουμε τα δώρα και τύλιξα μπάλες και τους έβαλα κορδέλα στη μέση! Αλλη μια χρονια το στόλισα με λούτρινα και μπάλες! Πολυ ωραιο και αυτο! Φετος δε ξερω!

Γεια σε όλους! Λοιπόν τόσα χρόνια στόλιζαν ένα μικρό μικρό δεντράκι λευκό με κόκκινες κ χρυσές μπάλες! Το κόκκινο με το χρυσό το θεωρω από τα πιο ωραία χρώματα για χριστούγεννα! Φέτος λέω να πάρουμε ένα μεγάλο δέντρο επιτέλους γιατί το παλιό....έχει σπάσει τόσα χρόνια το τοποθετούσαν μέσα σε γλάστρα με χώμα για να στηριζόταν!! Ναι να αυτό έκανα μην γελατε! Φέτος επιτέλους πιστεύω να καταφέρουμε να πάρουμε ένα μεγάλο μεγάλο δέντρο σας αυτό που βλέπω σε μερικά σπίτια κ ζηλεύω!!!

Θέλω μου πείτε την γνώμη σας όσο αφορά το στολισμό με το χρώμα του δέντρου! Καταρχήν θα πάρω πράσινο δέντρο κλασσικό...συνδιασμό χρωμάτων κόκκινο χρυσό το ξέρω πως είναι κλασικό κ ωραίο! Από εκεί κ πέρα σκέφτομαι το ροζμοβ με ασιμι μπάλες το έχω δει κ είναι ωραίο φαίνεται αριστοκρατικό! Σκέφτομαι όμως κ το άλλο..να μην βάλω μπάλες και γεμισω το δέντρο με μικρά χριστουγεννιάτικα παιχνίδακια διακοσμητικά δέντρου καταλαβατε ποια λέω???

Τι από τα 3 μου προτείνεται? Κόκκινο χρυσό κλασικό? Μοβ ασημί Ή γεμάτο στολίδια που είναι πρωτότυπο?? Πέρα από αυτά προτείνεται ότι άλλο θελεται ότι άλλη ιδέα έχετε! Εσάς το δέντρο σας πως είναι???

Δώστε ιδέες!!!!!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!!!!

Εγω πριν 6χρονια περιπου ειχα αγορασει ενα πρασινο δεντρο υψους 2.4m και καθε χρονο προς το τελος της σεζον(που ειναι πιο οικονομικα) αγοραζω 3-4 καλα στολιδια διαφορα σχεδια και χρωματα εκτος απο μπαλες.Ακομα δεν εχω καταφερει να το γεμισω.Αλλα χρονο με το χρονο δειχνει ωραιοτερο. Βεβαια σε καμια περιπτωση δεν θα προτεινα τοσο μεγαλο δεντρο. Ενα,υψους 1.8 m νομιζω ειναι καλο.

καλημέρα σας.

Εμείς έχουμε πράσινο κλασσικό δέντρο μεγάλο με ΞΥΛΙΝΑ στολίδια διαφόρων μεγεθών κ χρωμάτων (με κυριότερα μπεζ / καφέ κ κόκκινο). Λιγοστές μπάλες από υλικό σαν πρες παπιέ που δεν σπάνε.

Αποφασίσαμε τα ξύλινα για να μην τα σπάνε τα παιδιά μας κ έχει βγει πολύ ωραίο το αποτέλεσμα.

Βέβαια, εάν βγεις μια γύρα στα μαγαζιά με χριστουγεννιάτικα είδη, θα βρεις πολύ ωραίες ιδέες κ χρωματισμούς. Αλλά γνώμη μου είναι καλύτερα να είναι ψιλο-κλασσικό (νομίζω ότι ας πούμε το φούξια - λευκο θα το βαρεθείς πιο εύκολα).

ειμαι φαν του κοκκινο χρυσο...μπαλες σε αυτα τα χρωματα,ξυλινα διακοσμιτικα σε αυτα τα χρωματα,αστερακια και φυσικα κοκκινα χρυσα λουλουδια που βαζω αναμεσα στα κλαδια και δειχνει το συνολο εντυπωσιακο!!πολλα πολλα φωτακια...προς μεγαλη μου εντυπωση, τα jumbo εχουν πολυ ομορφα ξυλινα και διακοσμιτικα φετος σε καλες τιμες...καλες γιορτες να εχουμε

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Διαφημίσεις

Ή γεμάτο στολίδια που είναι πρωτότυπο??

Ετσι το φτιαχνω εγω, μου αρεσει πραγματι πολύ (γιατι γούστα ειναι αυτα:P), αλλά καταφερα να το γεμισω μετα από 3-4 χρονια, γιατι πραγματι αυτα τα στολιδακια ειναι τσιμπημενα στην τιμη, όπως λεει κι η Στέλλα, και γιατι γενικά τα μαζευα λιγα-λιγα, όποτε εβρισκα κατι που μου αρεσε πραγματικα. Το αποτελεσμα πλεον βεβαια νιωθω οτι με δικαιωνει, το καμαρωνω το δεντρο μου!

Ειναι πολύχρωμο και παιχνιδιάρικο, όποιο παιδάκι το βλέπει κάθεται και χαζευει τα στολίδια ένα-ένα και εντυπωσιάζεται γιατι κάθε στολιδάκι ειναι σαν παιχνιδάκι (κι επίσης τα περισσότερα δεν σπάνε, αξία ανεκτίμητη όπως ανακάλυψα αφότου ο γιος μου άρχισε να περπατάει :mrgreen: ).

Από τοι μου λέτε να το γεμισω στολίδια θα είναι πολύ ακριβό! Οπότε μάλλον καταληγω στο κόκκινο χρυσό! Το δέντρο θα το πάρω από τζαμπο λέω. Έχετε δει είναι καλά? Φαίνονται γεμάτα με πολλά κλαδιά? Κ τα στολίδια επίσεις... Μάλλον θα πρέπει να κάνω μια βόλτα από εκεί για να δω τι παίζει!!

Εχω ψαξει κ ιντερνετ αυτες τις μερες κ εχω βρει ωραιο δεντρο με 1200 κλαδια απο οτι καταλαβα παιζουν ρολο τα κλαδια φαινεται πιο φουντωτο αλλα ακομη δεν εχω παει τζαμππ να δω τιμες κ εκει..80? το βρησκω στο ιντερνετ.2.10 υψος

Διαφημίσεις

Εγω θα σου πρότεινα να το κρατήσεις κ φέτος. Αν τα καταφέρεις, αγόρασε ένα το Γενάρη που θα έχουν πέσει οι τιμες για να το εχεις για του χρόνου! Αν πάλι όχι, βάζε κάθε μήνα σε ένα κουμπαρά ένα ποσό 10-20 ? κ του χρόνου αγοράζεις κατι καλό. Μια άλλη λύση ειναι να κόψεις ένα ωραιο κλαδί από καποιο δέντρο και να το στολίσεις εσυ οπως θες! Από το Ίντερνετ δε θα βγάλεις άκρη...πρεπει να τα δεις από κοντά! Σε καταστήματα τύπου jumbo μην περιμένεις να βρεις κάτι καλό. Τα κλαδιά θα πρεπει να τα τοποθετήσεις ένα ένα, άσε που μόλις τα ακουμπάς αρχίζει το μάδημα! Να προτιμήσεις δέντρο από καουτσούκ, κ να είναι χωρισμένο το πολύ σε 2-3 κομμάτια!

jTRQp2.png KPxIp3.png

Εχω ψαξει κ ιντερνετ αυτες τις μερες κ εχω βρει ωραιο δεντρο με 1200 κλαδια απο οτι καταλαβα παιζουν ρολο τα κλαδια φαινεται πιο φουντωτο αλλα ακομη δεν εχω παει τζαμππ να δω τιμες κ εκει..80? το βρησκω στο ιντερνετ.2.10 υψος

Εγω πηρα περυσι απο τα τζαμπο ειναι ΠΟΛΥ μεγαλο δεντρο φουντωτο πολυ δηλαδη. τιμη 60 ευρω αν θυμαμαι καλα!

Ειναι πολυ καλο παντως!Δεν βρηκα φθηνοτερο! 1.80 υψος και το θεωρω αρκετο..Σου στελνω και π.μ. να δεις!

hIRop2.png

Πολύ ωραίο το δέντρο σου το είδα!! 1.80 είναι αυτό?φαίνεται μεγάλο.μάλλον κ εγώ εκεί βλέπω να καταληγω σε ύψος!! Έτσι έλεγα να κάνω περσυ και ο τον πήγα Γενάρη να πάρω δέντρο δεν βρήκα ΑΣΕ που δεν ήταν κ πιο φθηνά τα δέντρα μόνο τα στολίδια βάζουν σε προσφορές...εδώ στην επαρχία 2-3 μαγαζιά έχουμε με δέντρα κ σε ένα πήγα κ δεν βρήκα μου είπαν αυτά έχουν μείνει..κάτι πολύχρωμα κ κάτι που έκανα 150 ευρώ! Ε τόσα δεν έχω να δώσω...

Εμενα οσο κ να μου τη δινει το jumbo (που παντα το τιμαμε!) απο εκει πηραμε το δεντρο μας το 2007 κ ακομα αυτο εχουμε! Κ ειναι μια χαρα! 1,80 κ το ειχαμε παρει μολις 20?. Τωρα δεν ξερω τι παιζει. Αλλα κ τα στολιδια απο κει τα ειχα παρει. Κοκκινο-χρυσο. Η αληθεια ειναι οτι κ εμενα μου αρεσει κ κατι διαφορετικο οπως ας πουμε λευκο δεντρο με ροζ-μοβ μπαλες αλλα δεν το τολμω... κραταω ακομα το παραδοσιακο. :wink:

veMDp3.png

Γιάννα για δεντρο έχω τις επιφυλάξεις μου από το jumbo, εμένα προσωπικά η ποιότητα τους δεν μου αρέσει, γούστα είναι αυτά. Θα σου έλεγα μια και θα δώσεις για δέντρο να πάρεις κάτι καλό γιατί θα σου βγάλει τουλάχιστον μια 10ετία. Τώρα για τα στολίδια είμαι υπέρ του Jumbo έχει μεγάλη ποικιλία και οικονομικά. Για το χρώμα πάει ανάλογα με το πως είναι το σπίτι σου. Αν έχεις ένα μοντέρνο σπίτι με άσπρους γκρι χρωματιστούς και έπιπλα, το χρυσό με το κόκκινο δεν θα ταιριάζει. Αν πάλι τα χρώματα είναι γήινα και αποχρώσεις του καφε τότε ένα κλασικό δέντρο είναι ότι πρέπει.

Εγώ για παράδειγμα έχω πετρόχτιστο - παραδοσιακό σπίτι το δέντρο μου είναι σε στυλ πεύκου και δεν μαδαει και το στολίζω με χρυσο γκλίττερ στολίδια κώνους κτλ και κρεμ- άσπρα στολίδια και λουλούδια. Είναι η πιο μοντέρνα άποψη του κλασικού.

Ότι κι αν διαλέξεις σίγουρα θα είναι όμορφο!

08Irp2.png

Διαφημίσεις