Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Δημόσιο ή Ιδιωτικό???

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Σκέφτομαι να κάνω εξωσωματική (1η φορά) και δεν ξέρω που να πάω. Από τη μία σκέφτομαι το οικονομικό και λέω να πάω σε δημόσιο, από την άλλη σκέφτομαι μήπως η συμπεριφορά-εξυπηρέτηση στο δημόσιο δεν είναι και η καλύτερη. Δεν ξέρω τι να κάνω και έχω αγχωθεί. Αν γνωρίζετε τι τιμές ''παίζουν'' στα ιδιωτικά πείτε μου. Όσο για τα δημόσια...Αλεξάνδρας ή Έλενα ή μήπως Αρεταίειο? Ευχαριστώ!

Διαφημίσεις

το καθε ιδιωτικο κεντρο εχει την δικη του πολιτικη τιμολογησης οποτε θα πρεπει να κανεις την ερευνα σου και να αποφασισεις μετα...τα 2000-3000 ευρω να τα υπολογιζεις παντως...

για τα δημοσια νοσοκομεια και υποβοηθουμενη αναπαραγωγη εχω ακουσει τα χειροτερα απο ανθρωπους που απευθυνθηκαν εκει...η αληθεια ειναι οτι δεν θα το επελεγα...ο γιατρος σου που σε συστηνει και τι προτεινει??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

καλημέρα γιωτα !! κι εγω λογω οικονομικου επελεξα το πανεπιστημιακο νοσοκομειο λαρισας και πραγματικα αντικειμενικα είναι καλυτερα και από ιδιωτικο.....και ο χωρος καθαρος και το προσωπικο εξυπηρετικο και η συμπεριφορα γενικα αψογη.δεν εχω εμπειρια από ιδιωτικο αλλα γνωρισα εκει κοπελες που ειχαν ξεκινησει από ιδιωτικα και εχουν ακριβως την ιδια αποψη. αα και από αναμονη μηδαμινη.....αυτά.....σου ευχομαι καλη επιτυχια ότι και να επιλεξεις!!!!!!!!

Μαγδουλίνι να χαίρεσαι τον πρίγκιπά σου! Ο γιατρός μου είναι σε δημόσιο νοσοκομείο και η αλήθεια είναι ότι μου σύστησε να πάω σε ιδιωτικό για τον λόγο ότι όταν θα είναι να γίνει η ωολειψία για παράδειγμα μπορεί να πέσει Σαβ/κο και να μην είναι κανένας εκεί για να μου την κάνει. Από την άλλη μου είπε να το σκεφτώ γιατί και στο ιδιωτικό θα θέλω γύρω στα 2100? χώρια τα 1000? που θα κάνουν τα φάρμακα αλλά θα περάσω από επιτροπή οπότε κάτι θα πάρω πίσω. Απλά διαβάζω διάφορα, ότι για παράδειγμα στα δημόσια δεν κάνουν αναισθησία αλλά απλή μέθη και πονάει, ότι δεν σου δίνουν και πολύ σημασία...τι να πω. θέλει πολύ ψάξιμο πάντως και αφού αποφάσισα, ύστερα από 6 χρόνια γάμου, να μπω στον χορό θα χορέψω.

mpoukaki2 μακάρι να μπορούσα να πήγαινα στη Λάρισα. Είναι ο άντρας μου από κει και θα έμενα για λίγο καιρό στα πεθερικά μου. Έχω ακούσει καλά λόγια για τους γιατρούς και τους χρόνους αναμονής. Εδώ για να περάσω επιτροπή πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 3 μήνες. Τι να κάνω όμως που εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και δεν είναι να αφήνεις τις δουλειές τέτοιους καιρούς. Εσύ τελικά τα κατάφερες?

Διαφημίσεις

Μαγδουλίνι να χαίρεσαι τον πρίγκιπά σου! Ο γιατρός μου είναι σε δημόσιο νοσοκομείο και η αλήθεια είναι ότι μου σύστησε να πάω σε ιδιωτικό για τον λόγο ότι όταν θα είναι να γίνει η ωολειψία για παράδειγμα μπορεί να πέσει Σαβ/κο και να μην είναι κανένας εκεί για να μου την κάνει. Από την άλλη μου είπε να το σκεφτώ γιατί και στο ιδιωτικό θα θέλω γύρω στα 2100? χώρια τα 1000? που θα κάνουν τα φάρμακα αλλά θα περάσω από επιτροπή οπότε κάτι θα πάρω πίσω. Απλά διαβάζω διάφορα, ότι για παράδειγμα στα δημόσια δεν κάνουν αναισθησία αλλά απλή μέθη και πονάει, ότι δεν σου δίνουν και πολύ σημασία...τι να πω. θέλει πολύ ψάξιμο πάντως και αφού αποφάσισα, ύστερα από 6 χρόνια γάμου, να μπω στον χορό θα χορέψω.

σε ευχαριστω πολυ

και στα ιδιωτικα κεντρα εξωσωματικης,ωοληψια κανουν με απλη μεθη...και οχι,δεν ποναει,με την απλη μεθη θα εισαι μια χαρα!! σημαντικο ειναι αυτο που αναφερεις,οτι η ωοληψια οταν πρεπει να γινει,δεν κοιταει σαββατοκυριακα και αργιες,γιατι αλλιως χαθηκε ολη η προσπαθεια...στα δημοσια επισης,ή τουλαχιστον στις περιπτωσεις που εγω εχω ακουσει,δεν καταψυχουν εμβρυα που περισσευουν απο την προσπαθεια,κατι τετοιο ειναι απλα απαραδεκτο!!που σημαινει οτι αν δεν εχεις θετικη εκβαση με την πρωτη,πρεπει να ξανακανεις ολοκληρο κυκλο απο την αρχη...δεν ξερω τι γινεται στο πανεπιστημιακο της λαρισας,μπραβο στους γιατρους για την υπευθυνοτητας τους,αλλα στην αθηνα,νομιζω τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι...εννοειτε οτι θα περασεις απο την επιτροπη εξωσωματικης,το κοστος των φαρμακων αν εχεις την εγκριση,δεν αγγιζει τα 1000 ευρω,εκτος και αν τα τελαυταια 5 χρονια που απεχω απο τις εξωσωματικες,εχουν αλλαξει τοσο πολυ οι συμμετοχες του ασθενους στο κοστος...επισης, το θεμα εξωσωματικη,θελει πολυ ψαξιμο και υπευθυνοτητα,γιατι τα φαρμακα που παιρνουμε ειναι πολλα και δεν λεμε ελαφρα την καρδια "δεν πειραζει στον επομενο κυκλο"...

σου ευχομαι καλη επιτυχια σε οτι και αν επιλεξεις,μακαρι με την πρωτη να αποκτησεις το μωρακι σου και να μην ταλαιπωρηθεις...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Γεια σας,

Εγώ αυτή την στιγμή βρίσκομαι σε διαδικασία εξωσωματικής στο Έλενα, από βδομάδα θα κάνουμε την ωοληψία, οπότε πλησιάζει η στιγμή. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από τον γιατρό μου και το προσωπικό. Από την στιγμή που είχα τα φάρμακα δεν υπήρχε καθόλου αναμονή. Φυσικά καταψύχουν ωάρια και στο δημόσιο! Το κόστος είναι ελάχιστο με αυτά που ζητάνε έξω και έχει εξίσου καλούς γιατρούς και στα δημόσια νοσοκομεία! προτείνω ανεπιφύλακτα δημόσιο!

zl9Up2.png

Γεια σας,

Εγώ αυτή την στιγμή βρίσκομαι σε διαδικασία εξωσωματικής στο Έλενα, από βδομάδα θα κάνουμε την ωοληψία, οπότε πλησιάζει η στιγμή. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από τον γιατρό μου και το προσωπικό. Από την στιγμή που είχα τα φάρμακα δεν υπήρχε καθόλου αναμονή. Φυσικά καταψύχουν ωάρια και στο δημόσιο! Το κόστος είναι ελάχιστο με αυτά που ζητάνε έξω και έχει εξίσου καλούς γιατρούς και στα δημόσια νοσοκομεία! προτείνω ανεπιφύλακτα δημόσιο!

Αχ δεν φαντάζεσαι το πόσο με ανακουφίζει αυτό που μου λες. Και εμένα ο γιατρός μου στο Έλενα είναι. Αυτό με τα Σαβ/κα στο δημόσιο δηλ δεν ισχύει? ότι δηλ αν η ωοληψία πέσει μέσα σε Σαβ/κο μπορεί και να μην στη κάνουν? Τον γιατρό που θα σε παρακολουθήσει το επιλέγεις εσύ?και αν έχεις να μου προτείνεις κάποιον θα με βοηθούσες πολύ. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πετύχει και να γίνεις σύντομα μανούλα. :)

Αχ δεν φαντάζεσαι το πόσο με ανακουφίζει αυτό που μου λες. Και εμένα ο γιατρός μου στο Έλενα είναι. Αυτό με τα Σαβ/κα στο δημόσιο δηλ δεν ισχύει? ότι δηλ αν η ωοληψία πέσει μέσα σε Σαβ/κο μπορεί και να μην στη κάνουν? Τον γιατρό που θα σε παρακολουθήσει το επιλέγεις εσύ?και αν έχεις να μου προτείνεις κάποιον θα με βοηθούσες πολύ. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πετύχει και να γίνεις σύντομα μανούλα. :)

Δεν πιστεύω να ισχύει κάτι τέτοιο κοριτσάκι μου, ο γιατρός μου φαντάσου ότι με είδε 28η Οκτωβρίου που ήταν αργία και ήταν όλα κλειστά! Αλλά για να μην αγχώνεσαι μπορείς απλά να κλείσεις ένα ραντεβού και να τον ρωτήσεις. Ξέχασα να σου πω επίσης ότι φυσικά κάνουν μέθη στην ωοληψία. Ο γιατρός μου είναι ο Γάβαρης, είναι βέβαια λίγο φειδωλός σε αυτά που λέει αλλά όσες φορές και να τον έχω πάρει τηλέφωνο πάντα μου απαντάει και δεν έχω κανένα παράπονο. Για μένα καλύτερα να είναι έτσι παρά να σε ταίζει προσδοκίες και μετά να απογοητεύεσαι. Αν το ψάξεις λίγο θα δεις ότι έχει πολύ καλές κριτικές και επιτυχίες. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη. Επίσης πολύ καλό γιατρό σε δημόσιο έχει το πανεπιστημιακό στο Ηράκλειο Κρήτης. Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Μακάρι! Ότι άλλη απορία έχεις μπορείς να μου στείλεις και πμ.

zl9Up2.png

Δεν πιστεύω να ισχύει κάτι τέτοιο κοριτσάκι μου, ο γιατρός μου φαντάσου ότι με είδε 28η Οκτωβρίου που ήταν αργία και ήταν όλα κλειστά! Αλλά για να μην αγχώνεσαι μπορείς απλά να κλείσεις ένα ραντεβού και να τον ρωτήσεις. Ξέχασα να σου πω επίσης ότι φυσικά κάνουν μέθη στην ωοληψία. Ο γιατρός μου είναι ο Γάβαρης, είναι βέβαια λίγο φειδωλός σε αυτά που λέει αλλά όσες φορές και να τον έχω πάρει τηλέφωνο πάντα μου απαντάει και δεν έχω κανένα παράπονο. Για μένα καλύτερα να είναι έτσι παρά να σε ταίζει προσδοκίες και μετά να απογοητεύεσαι. Αν το ψάξεις λίγο θα δεις ότι έχει πολύ καλές κριτικές και επιτυχίες. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη. Επίσης πολύ καλό γιατρό σε δημόσιο έχει το πανεπιστημιακό στο Ηράκλειο Κρήτης. Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Μακάρι! Ότι άλλη απορία έχεις μπορείς να μου στείλεις και πμ.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα κλείσω σίγουρα ραντεβού για μια πρώτη ιδέα. Περιμένω εντυπώσεις από την όλη διαδικασία και εννοείται ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ νέα. :)

Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα κλείσω σίγουρα ραντεβού για μια πρώτη ιδέα. Περιμένω εντυπώσεις από την όλη διαδικασία και εννοείται ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ νέα. :)

Φυσικά θα σε ενημερώσω σχετικά με την διαδικασία. Φρόντισε να περάσεις σύντομα επιτροπή για να έχεις όλα τα φάρμακα δωρεάν. Την Δευτέρα θα ξέρω πότε θα γίνει η ωοληψία! Ποιο γιατρό έχεις στο Έλενα;

zl9Up2.png

Φυσικά θα σε ενημερώσω σχετικά με την διαδικασία. Φρόντισε να περάσεις σύντομα επιτροπή για να έχεις όλα τα φάρμακα δωρεάν. Την Δευτέρα θα ξέρω πότε θα γίνει η ωοληψία! Ποιο γιατρό έχεις στο Έλενα;

Τον κύριο Παπαδή και είναι πολύ καλός. Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου.

• 1 month later...

καλησπέρα ειμαι νεα στο φόρουμ και παω για πρωτη εξωσωματικη στο Μητερα που ειναι και γιατρος μου, δεν θελω να αγχωθω καθόλου για πρωτη φορα τωρα αν δεν πετυχω μαλλον θα απευθυνθω στο δημοσιο διοτι οικονομικα ειμαστε σφιγμενοι.

το κοστος για μητερα ειναι 2.400 και για δημοσιο αρεταιειο ειναι 900 που εχω ρωτησει.

προσωπικά δεν νιωθω ασφάλεια στα δημόσια διοτι πηγαινα σαν εθελοντρια και ειχα λιγο φρικάρει:(