Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ξαφνικα τρωει μονο γιαουρτι

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα.Ο μικρος μου 3χρ εδω κ λιγο καιρο αρχισε παιδικό.Τσιμπησαμε κ μια ψιλη ιωσουλα-μυξουλες μονο κ λιγο βηχα-κ δεν πηγαμε κανα 2-3μερες.Εκει που γιναμε καλα κ ξαναρχισαμε αρχισε να μην τρωει.Αυτο ξεκινησε απο την Κυριακη ,του εκανα το αγαπημενο του ,δεν το εφαγε για μεσημερι,του εκανα αλλα δυο τιποτα.Κατι δεν παει καλα λεω.Δεν ετρωγε ποτε πολυ αλλα ετρωγε τα παντα,δεν ειχα προβληματα.Παιρνω την γιατρο κ μου λεει στοματιτιδα γιατι ειπε ο μικρος κ καναδυο φορες οτι ποναει το στομα του μονο δροσερα μου λεει.Ενταξει λεω αλλα την επομενη μερα εφαγε στον παιδικο μακαρονια ,στο σπιτι παλι τιποτα απο φαγητο μονο γιαουρτια (2 παιδικά απο δύο φορες).Εφαγε ομως κ ενα κριτσινι που σημαινει οτι δεν ποναει τοσο το στομα του.Σημερα στον παιδικο παλι δεν εφαγε κ στο σπιτι μονο κεικ,το φαγητο δεν το δοκιμαζει καν ,στη θεα του αρχιζει κ κλαει.Δεν ξερω τι να κανω.Εχει κατι;Ναζια κάνει;Μηπως ειναι αντιδραση στον παιδικο οπου πηγαινει μεν αλλα η δασκαλα του μου λεει οτι με ζηταει καμια φορά κ γενικα εχει λιγο γκρινια;Πόσο μπορω να τον αφησω να τρεφεται έτσι;

Διαφημίσεις

Είναι φυσικό μετά από μια ίωση να αλλάζει η όρεξη και η συμπεριφορά. Περίμενε λίγες μέρες ακόμη πριν σκεφτείς τι θα κάνει. Κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι τίποτε.

Τα παιδιά με τη διατροφή τους περνάνε φάσεις... Τη μια τρώνε τα πάντα και δεν χορταίνουν και την άλλη δεν έχουν όρεξη να φάνε ούτε μπουκιά. Άλλοτε πάλι θέλουν μόνο γλυκά και όχι φαγητό. Εν τω μεταξύ, να ξέρεις ότι όταν ξεκινήσουν σχολείο, εκεί τρώνε πολύ καλά σε σχέση με σπίτι, διότι έχουν παρέα και αφού τρώνε όλα τα παιδάκια, τρώνε κι αυτά. Κάνε λίγη υπομονή και προσπάθησε να του βάζεις φαγητό χωρίς να του το συναφέρνεις και αν πεινάει θα φάει. Μόνο μην το πιέζεις γιατί θα ενταθεί η αντίδρασή του. Εννοείται ότι δεν θα το αφήσεις και νηστικό άμα δεν θέλει να φάει τίποτα, να είσαι σε επικοινωνία και με τον παιδίατρό σου αν χρειαστεί. Απλά να ξέρεις ότι είναι όλα φάσεις που θα εναλλάσσονται κατά καιρούς.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Κοριτσια ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.Χθες έφαγε στον παιδικο καλυτερα,του βαζουν νουμερο στο χερακι του,5 πήρε χθες.Όταν γυρισε σπίτι εγω ετρωγα δηθεν τυχαια διπλά του μακαρονια με κιμα,το αγαπημενο του κ μου ζήτησε 5-6 κουταλιες.Το απογευμα εννοειται γιαουρτι κ το βραδυ του λεω θελεις φαγητο,μου λεει ναι κ εφαγε καλα.Τι να πω;Να ηταν φαση;Να ηταν χθες το φαγητο που του άρεσε;Τρομαξα πολυ γιατι ειναι κ τσιλιμπηθρας δεν εχουμε περιθωρια για τετοια,λιγο αυτα ,λιγο καμια ίωση θα μου ρέψει.Θα δω σημερα πως θα παει.Τη γιατρο δεν την ξαναπηρα περιμενω να δω.Διαβασα κ εγω οτι τα παιδακια περνατε τέτοιες περιοδους με το φαγητο τους.Ελπιζω να ηταν αυτο.