Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο δάσκαλος δεν διορθώνει τα τετράδια και τις φωτοτυπίες


litsar

Recommended Posts

Ρε μπας και εισαι η κουμπαρα μου η Ποπη;

 

Σημερα παλι τα λεγαμε. Ο βαφτισιμιος μου που κι αυτος παει στην τριτη φετος εχει εναν δασκαλο καρμπον!!! Η μονη διαφορα ειναι οτι αυτος δεν τους δινει φωτοτυπιες ΠΟΤΕ γιατι λεει το θεωρει βλακεια. Μεχρι και ενα τεστ που γραψανε τα παιδια τους το υπαγορευσε στο τετραδιο:shock:.

 

Στον μικρο αυτο εχει στοιχισει πολυ. Στις δυο πρωτες ταξεις ειχε μια δασκαλα πολυ μεθοδικη, τους εδινε μεγαλο κινητρο κια ηταν μαθητης προτυπο!!! Τωρα δεν θελει να διαβασει, κανει τρελα λαθη που δεν εκανε ουτε στην πρωτη δημοτικου και τα γραμματα χορευουν λες και ξαφνικα τυφλωθηκε! Οσο για το τι εχουν καθε μερα, κανονικη συσκεψη μεταξυ μαμαδων...

 

Μια τετοια ειχαμε εμεις στην πρωτη... Ειχε βεβαια και ενα καλο η ιστορια: Ειμαστε οι πιο δεμενες μαμαδες ταξης , 24 παιδια οι 20 μαμαδες ειμαστε ματαξυ μας φιλες -πιο καλα περασαμε εμεις περυσι και προπερσι στις τριημερες της πεμπτης και εκτης παρα τα παιδια. Βλεπεις επι ενα χρονο, καθε μερα μιλουσε η καθεμια μας με αλλες πεντε στο τηλεφωνο ωστε να βγαλει ακρη για το τι μας εβαλε η δασκαλα:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


efi75 τελικά είναι πολλες οι περιπτώσεις δασκάλων!!!! φαντάζομαι τι θα τραβάει η κουμπάρα σου!!! αγώνας μεγάλος φέτος...και ελπίζω του χρόνου να μην τον έχουμε...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

τα ίδια ακριβώς..είμαι και αρχαιολόγος, άρα κάπως γνώστης του θέματος, και έχω πάθει διπλό σοκ...

γιατί ξέρω πώς είναι όταν μένουν στα παιδιά κενά. εμας ο δάσκαλος, δεύτερη φορά τον έχουμε , η κορη μου δ' δημοτικού..δ ε ν κ ά ν ε ι τίποτα, τόσο απλά και ξάστερα. α και β δημοτικού είχαμε δασκάλα που φύσαγε, με εμπειρία στο εξωτερικό, 2 χρόνια το άλλο άκρο..ούτε επανάληψη στην προπαίδεια, χριστούγεννα πάσχα ούτε μία άσκηση (!), φέτος παραλία, τίγκα ορθογραφικά, η κορη μου λογικά αντιδράει στο να τη διαβάζω, αναπτύσσει και η ίδια στάση ζωής "χαλαρά",τα ξεπετάει όλα..στα αγγλικα του σχολείου που έχει καλή δασκάλα και στα αγγλικα που πάει με μια αμερικανίδα σε γκρουπάκι βλέπω ένα άλλο παιδί..συνεπές, συγκεντρωμένο, ώριμο.

είμαι σε απόγνωση όπως και κάποιες άλλες μαμάδες.δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω, το να πάω στον δ/ντή δεν πιάνει νομίζω.πέρυσι ήταν ο μόνος δάσκαλός που δεν έκανε συνάντηση γονέων, είπε δεν χρειάζεται..:roll:δεν ξέρω τι να πω, με ενοχλεί που το παιδί μου είναι έρμαιο του φιλότιμου της διάθεσης κάποιων εκπαιδευτικών που ειναι φανερό πως βαριούνται, δεν ξέρω πώς να το θέσω αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

efi75 τελικά είναι πολλες οι περιπτώσεις δασκάλων!!!! φαντάζομαι τι θα τραβάει η κουμπάρα σου!!! αγώνας μεγάλος φέτος...και ελπίζω του χρόνου να μην τον έχουμε...

 

Εχθες απο το τηλεφωνο μου έλεγε οτι ο μικρος συνεχεια λεει οτι δεν θελει να παει σχολειο!!!

Link to comment
Share on other sites

τα ίδια ακριβώς..είμαι και αρχαιολόγος, άρα κάπως γνώστης του θέματος, και έχω πάθει διπλό σοκ...

γιατί ξέρω πώς είναι όταν μένουν στα παιδιά κενά. εμας ο κ Δημήτρης, δεύτερη φορά τον έχουμε , η κορη μου δ' δημοτικού..δ ε ν κ ά ν ε ι τίποτα, τόσο απλά και ξάστερα. α και β δημοτικού είχαμε δασκάλα που φύσαγε, με εμπειρία στο εξωτερικό, 2 χρόνια το άλλο άκρο.. η κορη μου λογικά αντιδράει στο να τη διαβάζω, αναπτύσσει και η ίδια στάση ζωής "χαλαρά",τα ξεπετάει όλα..στα αγγλικα του σχολείου που έχει καλή δασκάλα και στα αγγλικα που πάει με μια αμερικανίδα σε γκρουπάκι βλέπω ένα άλλο παιδί..συνεπές, συγκεντρωμένο, ώριμο.

είμαι σε απόγνωση όπως και κάποιες άλλες μαμάδες.δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω, το να πάω στον δ/ντή δεν πιάνει νομίζω.πέρυσι ήταν ο μόνος δάσκαλός που δεν έκανε συνάντηση γονέων, είπε δεν χρειάζεται..:roll:δεν ξέρω τι να πω, με ενοχλεί που το παιδί μου είναι έρμαιο του φιλότιμου της διάθεσης κάποιων εκπαιδευτικών που ειναι φανερό πως βαριούνται, δεν ξέρω πώς να το θέσω αλλιώς.

 

Και γω εκπαιδευτικος ειμαι (χημικος σε λυκειο) και δυστυχως με λυπεί παρα πολύ το γεγονός οτι υπαρχουν κατι τετοιοι που δυσφημουν και τον κλαδο και -το χειροτερο- δεν ενδιαφερονται για τιποτα!!! Κακα τα ψεμματα, τα παιδια θελουν κίνητρο. Δεν ειναι καλός ο βουρδουλας βέβαια και δεν πρεπει να τα έχουμε και στρατιωτάκια αλλά και το εντελώς χυμα τους δημιουργει μια χαοτικη συμπεριφορα σε σχέση με το μάθημα που επεκτείνεται και σε άλλα επίπεδα.

Η κορη μου οταν ηταν στην πρωτη δημοττικου ειχε μια ανεκδιηγητη δασκάλα: σκεψου οτι παριστανε την εγκυο για να κανουν ησυχία, τους εβαζε αντιγραφη και ορθογραφία τελειως ασχετη με το μαθημα, τους εβγαζε εξω 2-3 ωρες τη μερα ή σερφαρε στο ιντερνετ και αυτη μιλαγε στο τηλεφωνο- και ως εγκυος-μαιμου ελειπε εκτακτα 2 φορες τη βδομαδα!!! Καποια στιγμη μια μαμα της εκανε ενα σχόλιο και αυτη τη κατσαδιασε λεγοντας"οτι θελω θα κανω, εχω δικαωμα να λειψω ακομη ενα μηνα και θα τον εξαντλησω ολο αμα θελω". Εβριζε τα παιδια. Μας παρηγγειλε υλικα 80 ευρω (χωρις υπερβολη) και ολα μειναν αθικτα...Να πω κι άλλα; Δεν θα σταματήσω ποτέ!

 

Στο τέλος της χρονιας πηγαμε μια αντιπροσωπεία τριων μαμάδων στο διευθυντή (συμπτωματικα και οι τρείς εκπαιδευτικοί) και απαιτησαμε να μην την ξαναεχουμε. Το οποίο φυσικά και εισακούστηκε.

 

Δυστυχως, το ξερω εκ των έσω, υπαρχουν καποιοι "συνάδελφοι" που δεν κανουν για αυτή τη δουλειά. Δεν είναι ευτυχώς πολλοί. Εγω ειμαι στην εκπαιδευση 15 χρονια: εχω αλλαξει καμμια εξηνταρια συναδελφους, πετυχα και τρεις τετοιους- και τεταρτη και καλύτερη μακράν την πρωτη μας δασκάλα. Σπανια τους πηγαινουν για αναφορά, και συνηθως....δυστυχως....δικαιωνονται αυτοι!!! Μια διαμαρτυρια παντως, ως γονεις μπορειτε να την κανετε... Ολο και καποια συσταση θα του γινει... Βεβαια συνηθως μονο οι ευσυνειδητοι λαμβανουν υποψη τη γνωμη των παιδιων και των γονιων. Οι αλλοι κανουν παντα του κεφαλιου τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα ίδια ακριβώς..είμαι και αρχαιολόγος, άρα κάπως γνώστης του θέματος, και έχω πάθει διπλό σοκ...

γιατί ξέρω πώς είναι όταν μένουν στα παιδιά κενά. εμας ο κ Δημήτρης, δεύτερη φορά τον έχουμε , η κορη μου δ' δημοτικού..δ ε ν κ ά ν ε ι τίποτα, τόσο απλά και ξάστερα. α και β δημοτικού είχαμε δασκάλα που φύσαγε, με εμπειρία στο εξωτερικό, 2 χρόνια το άλλο άκρο..ούτε επανάληψη στην προπαίδεια, χριστούγεννα πάσχα ούτε μία άσκηση (!), φέτος παραλία, τίγκα ορθογραφικά, η κορη μου λογικά αντιδράει στο να τη διαβάζω, αναπτύσσει και η ίδια στάση ζωής "χαλαρά",τα ξεπετάει όλα..στα αγγλικα του σχολείου που έχει καλή δασκάλα και στα αγγλικα που πάει με μια αμερικανίδα σε γκρουπάκι βλέπω ένα άλλο παιδί..συνεπές, συγκεντρωμένο, ώριμο.

είμαι σε απόγνωση όπως και κάποιες άλλες μαμάδες.δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω, το να πάω στον δ/ντή δεν πιάνει νομίζω.πέρυσι ήταν ο μόνος δάσκαλός που δεν έκανε συνάντηση γονέων, είπε δεν χρειάζεται..:roll:δεν ξέρω τι να πω, με ενοχλεί που το παιδί μου είναι έρμαιο του φιλότιμου της διάθεσης κάποιων εκπαιδευτικών που ειναι φανερό πως βαριούνται, δεν ξέρω πώς να το θέσω αλλιώς.

 

Να ρωτήσω πώς είσαι γνώστης του θέματος ή μάλλον των θεμάτων που αφορούν τους δασκάλους στην πρωτοβάθμια;

Link to comment
Share on other sites

είμαι ιστορικός αρχαιολόγος,έχω εκπαιδευτική εμπειρία, έχω γράψει έντυπα για α θμια και β θμια για μουσειακή εκπαίδευση, έχω κουμπάρα και φίλες δασκάλες, και θεωρώ ότι έχω τη "ματιά" να δω αν γίνεται δουλειά ή όχι..επίσης στα νιάτα μου έχω εργαστεί σε φροντιστηριο και έκανα μάθημα γλώσσας σε παιδιά α γυμνασίου που είχαν τραγικά κενά από το δημοτικό...επισης βλέπω το παιδί μου, πως είναι φέτος και περυσι και πώς ήταν στην α και β δημοτικού..βλέπω πως 2 χρόνια δεν έχει κάνει μια επανάληψη στην προπαίδεια, δεν έχει γράψει έναν κανόνα γραμματικής, και αρχίζει να έχει κενά στα μαθηματικά που ήταν το δυνατό του μαθημα. επίσης βλέπω έναν δάσκαλο να μην κάνει συνάντηση γονέων -ρωτώντας "σε τι χρειάζεται?"- και βλέπω και άλλους γονείς να ανησυχούν...δασκάλα α θμιας δεν είναι, αλλα νομίζω μπορώ να έχω άποψη. έχω ας πούμε τις κεραίες μου ανοιχτές και μια εμπειρία που μπορώ να κρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω πώς είσαι γνώστης του θέματος ή μάλλον των θεμάτων που αφορούν τους δασκάλους στην πρωτοβάθμια;

 

και νομίζω αυτά που περιγράφοω θα προβλημάτιζαν τον καθένα..ή μήπως όχι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...