Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Προσπαθώ να βρω δυνάμεις.

Recommended Posts

Καλησπέρα! Εδώ και 15 μήνες προσπαθούμε να φερουμε στην ζωή ένα μωρακι αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα. Από τους πρώτους μήνες επικοινωνησα με τον γιατρό μου έκανα όλες της εξετάσεις εγώ και ο σύζυγος μια χαρά ολα αλλά το μωρό πουθενά έκανα για τρεις κύκλους σερπαφαρ κατάφερα την δημιουργία ενός κυστι μόνο και εστί ζω απογοητευμένη μου έχει προτείνει διάφορες μεθόδους υποβοηθούμενη αναπαραγωγής αλλά από την στιγμή που δεν έχω κάποιο πρόβλημα δεν μπορώ να πάρω την απόφαση να προχωρισω. Θέλω παρά πολύ ένα παιδί στην ζωή και θέλω να βρω δυνάμεις ώστε να κάνω τα πάντα για να τον εχω

Διαφημίσεις

Καλησπερα Μαρκελα. Δυστυχως υπαρχουν πολλα ζευγαρια που βρισκονται στη θεση σου,κι οταν λεω στη θεση σου εννοω την "ανεξηγητη υπογονιμοτητα". Δεν ξερω τι εξετασεις εχετε κανει,πιθανον να υπαρχουν κι αλλες, αλλα οταν πραγματικα θες ενα παιδακι κανεις τα παντα. Τη στιγμη που δεν εχεις παρει αποφαση να προχωρησεις σε αλλες μεθοδους κατσε ηρεμησε για λιγο καιρο και μετα βλεπεις πως θα πραξεις. Ευχομαι συντομα να φουσκωσει η κοιλιτσα σου κι αν οχι υπαρχουν λυσεις αρκει να το θελησεις πραγματικα..

15 μήνες δεν είναι κ λίγος καιρός. Αν είστε πάνω από 35 μην αφήνετε το χρόνο να περνάει...Εμείς 2 χρόνια προσπαθούσαμε...Όταν δε, μάς ανακοίνωσαν ότι δε μπορούμε να κάνουμε παιδί φυσιολογικά, δε σου κρύβω ότι για κλάσματα του δευτερολέπτου έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου...Πολύ γρήγορα όμως συνήλθα, πείσμωσα ακόμα πιο πολύ, σήκωσα το κεφάλι ψηλά κ στην τελική ένιωσα τυχερή που η επιστήμη θα μπορούσε να με φέρει πιο κοντά στο πολυπόθητο όνειρο! Σε 2 μήνες περιμένουμε το παιδάκι μας...Μην το βάζετε κάτω, πάρε το χρόνο σου κ προχώρα δυναμικά μπροστά! Αφού το θες τόσο θα γίνει, αλλά όπως κ τα περισσότερα πράγματα στη ζωή έτσι κ αυτό χρειάζεται θυσίες...

jTRQp2.png KPxIp3.png

Καλησπερα Μαρκελα. Δυστυχως υπαρχουν πολλα ζευγαρια που βρισκονται στη θεση σου,κι οταν λεω στη θεση σου εννοω την "ανεξηγητη υπογονιμοτητα". Δεν ξερω τι εξετασεις εχετε κανει,πιθανον να υπαρχουν κι αλλες, αλλα οταν πραγματικα θες ενα παιδακι κανεις τα παντα. Τη στιγμη που δεν εχεις παρει αποφαση να προχωρησεις σε αλλες μεθοδους κατσε ηρεμησε για λιγο καιρο και μετα βλεπεις πως θα πραξεις. Ευχομαι συντομα να φουσκωσει η κοιλιτσα σου κι αν οχι υπαρχουν λυσεις αρκει να το θελησεις πραγματικα..

Σας ευχαριστώ πολύ. Έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις και όλα δείχνουν κάτι παραπάνω από φυσιολογικά .Το θέμα είναι ότι αν είχα και το πιο μικρο πρόβλημα δεν θα δίσταζα καθόλου είμαι υπέρ της επιστήμης

Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ. Έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις και όλα δείχνουν κάτι παραπάνω από φυσιολογικά .Το θέμα είναι ότι αν είχα και το πιο μικρο πρόβλημα δεν θα δίσταζα καθόλου είμαι υπέρ της επιστήμης

Το καταλαβαινω αυτο που λες αλλα εσυ σαν Μαρκελα δεν εχεις βαλει μεσα σου ενα χρονικο περθωριο; δηλαδη για τα επομενα 10 χρονια θα προσπαθεις φυσιολογικα ή σκεφτεσαι για παραδειγμα "αν σε 2 χρονια δεν μεινω εγκυος θα κοιταξω και σε αλλες λυσεις"; σιγουρα το να σας βρισκουν απολυτα υγιεις και να μην ερχεται το μωρο ειναι πολυ σπαστικο αλλα αφου θελετε ενα παιδακιθα κανετε τα παντα!

15 μήνες δεν είναι κ λίγος καιρός. Αν είστε πάνω από 35 μην αφήνετε το χρόνο να περνάει...Εμείς 2 χρόνια προσπαθούσαμε...Όταν δε, μάς ανακοίνωσαν ότι δε μπορούμε να κάνουμε παιδί φυσιολογικά, δε σου κρύβω ότι για κλάσματα του δευτερολέπτου έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου...Πολύ γρήγορα όμως συνήλθα, πείσμωσα ακόμα πιο πολύ, σήκωσα το κεφάλι ψηλά κ στην τελική ένιωσα τυχερή που η επιστήμη θα μπορούσε να με φέρει πιο κοντά στο πολυπόθητο όνειρο! Σε 2 μήνες περιμένουμε το παιδάκι μας...Μην το βάζετε κάτω, πάρε το χρόνο σου κ προχώρα δυναμικά μπροστά! Αφού το θες τόσο θα γίνει, αλλά όπως κ τα περισσότερα πράγματα στη ζωή έτσι κ αυτό χρειάζεται θυσίες...

Καλησπερα και συγνώμη αν ρωτώ τι ειχες sunrise

ποσο χρονων εισαι?εννοω υπαρχουν χρονικα περιθωρια?αν ναι διωξε το αγχος κανε τις εξετασεις σου και ολα θα ειναι καλα θα δεις

Είμαι 27 και ίσως γιαυτό ελπίζω ακόμη και προσπαθώ να τα βρω με τον εαυτό μου .Γενικά δεν εχωράει αγχος μόνο στεναχωρειμαι ☺☺☺

Εγώ πάλι είμαι της άποψης αν δεν είσαι άνω των 40 από τη στιγμή που δεν έχετε κάποιο πρόβλημα να μην κάνετε βεβιασμένες κινήσεις!Θέμα χρόνου είναι!Απλά κάποιες φορές το ευτυχές γεγονός καθυστερεί..

Εμείς προσπαθούμε συνολικά 4 χρόνια και δε μας εχει προκύψει ακόμα χωρίς να έχουμε κάποιο πρόβλημα.Και κοντευω 38...

Στον κύκλο μας έχουμε ζευγάρια στα οποία η εγκυμοσύνη προέκυψε μετά από 3,4,5 χρόνια.

Μην αγχώνεσαι και θα έρθει όταν δε θα το περιμένεις!Ετσι σκέφτομαι και γω...

Είμαι 27 και ίσως γιαυτό ελπίζω ακόμη και προσπαθώ να τα βρω με τον εαυτό μου .Γενικά δεν εχωράει αγχος μόνο στεναχωρειμαι ☺☺☺

Καλημέρα! Οκ, από άποψη ηλικίας έχεις το χρόνο με το μέρος σου. Εμείς, προχωρήσαμε σε εξωσωματική μετά από χειρουργείο ενδομητρίωσης (εγώ), κ θεραπεία ενδυνάμωσης σπέρματος ο (σύζυγος). Βέβαια οπως σου είπα εμείς προσπαθούσαμε ήδη 2 χρόνια κ ειμαστε >34. Κορίτσι μου, χαλαρώστε κ χαρείτε ο ένας τον άλλο κ το παιδάκι μπορει να ερθει εκεί που δεν το περιμένετε. Μην περιμένετε ομως να περάσουν άλλοι 15 μήνες. Το φαινόμενο της ανεξήγητης υπογονιμότητας(αν συμβαίνει αυτο βέβαια) ταλαιπωρεί πολλά ζευγάρια. Γνωρίζω ζευγάρι, που δεν είχαν κανένα απολύτως προβλημα, δεν το κυνήγησαν κ σημερα στα 40+ τρέχουν κ δε φθάνουν. Ας σταματήσει πια αυτή η μόδα του κάνω παιδι στα 40-45. Ο οργανισμός, ειδικά της γυναίκας αρχίζει κ γερνάει, τα προβλήματα κ οι αντοχές μειώνονται... Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Βρες ένα καλό γιατρο, παρε κ μια δεύτερη κ Τρίτη γνώμη αν χρειαστεί κ εύχομαι πολυ σύντομα να μας ανακοινώσεις την εγκυμοσυνη σου. Καλή συνέχεια!

jTRQp2.png KPxIp3.png

Διαφημίσεις

Εγώ πάλι είμαι της άποψης αν δεν είσαι άνω των 40 από τη στιγμή που δεν έχετε κάποιο πρόβλημα να μην κάνετε βεβιασμένες κινήσεις!Θέμα χρόνου είναι!Απλά κάποιες φορές το ευτυχές γεγονός καθυστερεί..

Εμείς προσπαθούμε συνολικά 4 χρόνια και δε μας εχει προκύψει ακόμα χωρίς να έχουμε κάποιο πρόβλημα.Και κοντευω 38...

Στον κύκλο μας έχουμε ζευγάρια στα οποία η εγκυμοσύνη προέκυψε μετά από 3,4,5 χρόνια.

Καλημέρα! Όταν λες ότι έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις να φανταστώ ότι ενδεχομένως εχεις κάνει διαγνωστική λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση, σαλπιγγογραφία, θρομβοφιλία, καρυότυπο ζεύγους, ΝΚ, έχεις ελέγξει tsh, fsh,ΑΜΗ, προλακτίνη, βιταμίνη D, καμπύλη ινςουλίνης, καμπύλη ζαχάρου...κλπ...,ο σύζυγος εκτός απο σπερμοδιαγραμμα εχει κάνει κατακερματισμό DNA σπέρματος κλπ; Αν ναι, εγω θα σου πρότεινα μιας κ εχεις κάνει κάποιες σπερματεγχυσεις στο παρελθόν οπως διάβασα αλλα χωρίς αποτέλεσμα, να πιάσεις επιτέλους τον ταύρο απο τα κερατά κ να πας σε κατι πιο δραστικό! Κανεις δε θέλει να πάρει φάρμακα αυτο ειναι το μονο σίγουρο...Τώρα, αν υπάρχει οικονομικό θέμα, γνωρίζω οτι υπάρχουν εξαίρετοι γιατροί κ σε δημόσια νοσοκομεία. Μην αφήνετε το χρονο να περνάει... Κυνήγηςε το όνειρο σου...Καλή συνέχεια!

jTRQp2.png KPxIp3.png

Να είμαι ειλικρινής και εγώ το πιστεύω αυτό κάθε κύκλο αλλά την ημέρα που έρχονται τα ρημάδια έτοιμη για εξωσωματικη είμαι.

Καλημέρα! Οκ, από άποψη ηλικίας έχεις το χρόνο με το μέρος σου. Εμείς, προχωρήσαμε σε εξωσωματική μετά από χειρουργείο ενδομητρίωσης (εγώ), κ θεραπεία ενδυνάμωσης σπέρματος ο (σύζυγος). Βέβαια οπως σου είπα εμείς προσπαθούσαμε ήδη 2 χρόνια κ ειμαστε >34. Κορίτσι μου, χαλαρώστε κ χαρείτε ο ένας τον άλλο κ το παιδάκι μπορει να ερθει εκεί που δεν το περιμένετε. Μην περιμένετε ομως να περάσουν άλλοι 15 μήνες. Το φαινόμενο της ανεξήγητης υπογονιμότητας(αν συμβαίνει αυτο βέβαια) ταλαιπωρεί πολλά ζευγάρια. Γνωρίζω ζευγάρι, που δεν είχαν κανένα απολύτως προβλημα, δεν το κυνήγησαν κ σημερα στα 40+ τρέχουν κ δε φθάνουν. Ας σταματήσει πια αυτή η μόδα του κάνω παιδι στα 40-45. Ο οργανισμός, ειδικά της γυναίκας αρχίζει κ γερνάει, τα προβλήματα κ οι αντοχές μειώνονται... Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Βρες ένα καλό γιατρο, παρε κ μια δεύτερη κ Τρίτη γνώμη αν χρειαστεί κ εύχομαι πολυ σύντομα να μας ανακοινώσεις την εγκυμοσυνη σου. Καλή συνέχεια!

Ευχαριστώ sunrise μου από γιατρούς έχω αλλάξει τρεις μέχρι τώρα και πολύ καλούς μαλιστα και οι τρεις μου λένε τα ίδια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αμάν θέλω να κάνω σπερματοχινσι .Τώρα με παρακολουθεί ο κύριος Ψαθας και έχω να πω τα καλύτερα για εκείνον.

συγνώμη να ρωτήσω κάτι.η βιταμίνη d γιατί πρέπει να ελεχθεί ?και εγώ προσπαθώ αρκετά χρόνια.και καταλάθος ανακάλυψα οτι έχω πολύ χαμηλή d

Η βιταμίνη D αποτελεί «κλειδί» σε ότι αφορά την ορμονική ισορροπία στις γυναίκες αλλά και την αύξηση του αριθμού των σπερματοζωαρίων στους άνδρες.

Τα επαρκή επίπεδα βιταμίνης D, είτε μέσω της έκθεσης στον ήλιο είτε μέσω της υγιεινής διατροφής, ενδέχεται να έχουν ευεργετική επίδραση στις υπογόνιμες γυναίκες και δη σε αυτές που υποβάλλονται σε εξωσωματική γονιμοποίηση.

Θα πρότεινα να επισκεφτείς κ έναν ενδοκρινολόγο που ειδικεύεται όμως στην υπογονιμότητα.

jTRQp2.png KPxIp3.png

Διαφημίσεις

Καλημέρα! Όταν λες ότι έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις να φανταστώ ότι ενδεχομένως εχεις κάνει διαγνωστική λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση, σαλπιγγογραφία, θρομβοφιλία, καρυότυπο ζεύγους, ΝΚ, έχεις ελέγξει tsh, fsh,ΑΜΗ, προλακτίνη, βιταμίνη D, καμπύλη ινςουλίνης, καμπύλη ζαχάρου...κλπ...,ο σύζυγος εκτός απο σπερμοδιαγραμμα εχει κάνει κατακερματισμό DNA σπέρματος κλπ; Αν ναι, εγω θα σου πρότεινα μιας κ εχεις κάνει κάποιες σπερματεγχυσεις στο παρελθόν οπως διάβασα αλλα χωρίς αποτέλεσμα, να πιάσεις επιτέλους τον ταύρο απο τα κερατά κ να πας σε κατι πιο δραστικό! Κανεις δε θέλει να πάρει φάρμακα αυτο ειναι το μονο σίγουρο...Τώρα, αν υπάρχει οικονομικό θέμα, γνωρίζω οτι υπάρχουν εξαίρετοι γιατροί κ σε δημόσια νοσοκομεία. Μην αφήνετε το χρονο να περνάει... Κυνήγηςε το όνειρο σου...Καλή συνέχεια!

Eχω κάνει ολες τις απαραιτητες ορμονικές και σαλπιγγογραφία η οποία ηταν φυσιολογική.Χωρίς ενδειξεις λοιπον δεν πάω για υστεροσκόπηση και λαπαροσκόπηση.Οι άλλες εξετάσεις που αναφερεις είναι εξεζητημένες,τις ζητάνε αποκλειστικά εξωσωματικοι και κάποιες δεν εχει αποδειχθεί επιστημονικά ότι συμβάλλουν στη υπογονιμότητα.Ο σύζυγος έχει κάνει 2 σπερμοδιαγράμματα τα οποία ηταν καλά οπότε ούτε από την πλευρά του χρειάζεται κάτι άλλο.Εχω πάει τα τελευταία χρόνια σε 4 γιατρούς,εξωσωματικούς και μη οι οποίοι εκτός από το θέμα της ηλικίας δε βρήκαν κανένα άλλο λόγο να χρειάζομαι εξωσωματική!Οντως λοιπόν,δε σκοπεύω να φορτωθώ επικινδυνα φάρμακα χωρίς λόγο!

Eχω κάνει ολες τις απαραιτητες ορμονικές και σαλπιγγογραφία η οποία ηταν φυσιολογική.Χωρίς ενδειξεις λοιπον δεν πάω για υστεροσκόπηση και λαπαροσκόπηση.Οι άλλες εξετάσεις που αναφερεις είναι εξεζητημένες,τις ζητάνε αποκλειστικά εξωσωματικοι και κάποιες δεν εχει αποδειχθεί επιστημονικά ότι συμβάλλουν στη υπογονιμότητα.Ο σύζυγος έχει κάνει 2 σπερμοδιαγράμματα τα οποία ηταν καλά οπότε ούτε από την πλευρά του χρειάζεται κάτι άλλο.Εχω πάει τα τελευταία χρόνια σε 4 γιατρούς,εξωσωματικούς και μη οι οποίοι εκτός από το θέμα της ηλικίας δε βρήκαν κανένα άλλο λόγο να χρειάζομαι εξωσωματική!Οντως λοιπόν,δε σκοπεύω να φορτωθώ επικινδυνα φάρμακα χωρίς λόγο!

Μια χαρά τότε...Μεγάλο κορίτσι είσαι άλλωστε κ από ότι φαίνεται έχεις πάρει τις αποφάσεις σου. Απόλυτα κατανοητό κ σεβαστό. Εύχομαι ο πελαργός να σε επισκεφτεί εκεί που δεν τον περιμένεις...

jTRQp2.png KPxIp3.png

Miss sunshine σε εποχές που δεν υπήρχαν θεραπείες υπογονιμότητας μια φίλη της μαμάς μου έκανε μωρο μετα απο 14 χρόνια... Παντρεμένη στα 18 έκανε μωρο στα 32... Δεν υπονοώ πως πρέπει να περιμένεις τόσο καιρό, απλά ηταν σύνηθες φαινόμενο μικροπαντρεμενες κοπέλες που δεχόταν μεγάλη ψυχολογική πίεση για μωρο , να αργούν να τα καταφέρουν... Η ψυχολογία κανει άσχημο παιχνίδι και ειδικά εμάς τις γυναίκες μας καταβάλει ποικιλόμορφα... Με την θρησκεία τι σχέση εχεις; Συγγνώμη για την ερώτηση, ομως εχεις σκεφτεί να κανείς ένα τάμα στην Παναγία μας ; Ακομα και στο φόρουμ μπορεις θα διαβάσεις πολλές περιπτώσεις...

Ευχομαι ολόψυχα όλα να παμε καλα..

🐯🐱🐔🐥🐳🐠🐛🐝🐞🐯🐰🐶🐬🐼🐸🐋🐌🎉🎊🎈

Άλλαξες τη ζωή μας ... Εισαι η ζωή μας....🍼

sunrise σε ευχαριστώ για την απάντηση ,πήγα σε έναν στο Αλεξάνδρας άλλα θέλουν να αδυνατίσω πρώτα για να μου δώσουν περαιτέρω εξετάσεις πράγμα που δε΄έχω καταφέρει ακόμα και απλά προσπαθώ με τα τεστάκια ωορηξιας

sunrise σε ευχαριστώ για την απάντηση ,πήγα σε έναν στο Αλεξάνδρας άλλα θέλουν να αδυνατίσω πρώτα για να μου δώσουν περαιτέρω εξετάσεις πράγμα που δε΄έχω καταφέρει ακόμα και απλά προσπαθώ με τα τεστάκια ωορηξιας

Καλησπερα πάρε βιταμίνες φιλικό οξύ και βιταμίνη d3 έχω περιπτώσεις από φίλες που της έχουν βοηθήσει (εμένα στην επιδερμίδα μου έχουν κάνει θαύμα 😉😉😉😉)έλεγξε τους ορμόνες σου όλες γιατί δυστυχώς αυτά ευθύνονται για πολλά.

ω ναι ξέρω έχω πολυκυστίκες ωοθήκες (προκάλεσαν αμηνόρροια και τριχοφυΐα) και θυρεοειδή.το πρώτο πλέον δεν παίρνει άλλη θεραπεία με αντισυλληπτικά μόνο δίαιτα έξαλλου από μια ηλικία και μετά βελτιώνονται από μόνες τους .είμαι σε αυτή τη φάση τώρα .ναι θα κάνω ξανά εξέταση για την d να δω τώρα που βρίσκεται .

ω ναι ξέρω έχω πολυκυστίκες ωοθήκες (προκάλεσαν αμηνόρροια και τριχοφυΐα) και θυρεοειδή.το πρώτο πλέον δεν παίρνει άλλη θεραπεία με αντισυλληπτικά μόνο δίαιτα έξαλλου από μια ηλικία και μετά βελτιώνονται από μόνες τους .είμαι σε αυτή τη φάση τώρα .ναι θα κάνω ξανά εξέταση για την d να δω τώρα που βρίσκεται .

Πάρε τα inofert βοηθούν πολύ εμένα μου τα έδινε ο δερματολόγο για ακμη άπό πολυκυστίκες που είχα κάνεις κανονικά καλής ποιότητος ωραίο .

Κορίτσια καλημέρα σε όλες, διάβασα τα μηνύματα σας για ανεξήγητη υπογονιμότητα. Είμαι κι εγώ σ'αυτή την κατηγορία εδώ και 4 χρόνια που προσπαθώ εντατικά και με σπερματεγχύσεις κλπ.χωρίς κανένα αποτέλεσμα, ούτε αποβολή. Τώρα είμαι 38 προσπαθώ δηλαδή από τα 34 αλλά και παλιότερα στα 31-32 είχα προσπαθήσει πιο σποραδικά και πάλι τίποτα. Τώρα κάνω την 1η μου εξωσωματική.

Από την εμπειρια μου στο θέμα έχω συμπεράνει τα εξής, πρώτον υπάρχουν προβλήματα υπογονιμότητας που δεν φαίνονται στις συνηθισμένες εξετάσεις με πρώτο και κυριότερο την ποιότητα των ωαρίων αλλα ακόμα και τη λειτουργία των σαλπιγγών που μπορεί να φαίνονται διαβλητές αλλά να μη λειτουργούν σωστά. Άρα όταν λέμε έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και δεν έχω κανενα πρόβλημα, αυτό δυστυχώς δεν είναι σιγουρο. Η απουσία εγκυμοσύνης σε διάστημα ενός χρονου επαφών είναι από μόνη της πρόβλημα. Σε διάστημα 2 χρόνων, ακόμα πιο σίγουρα!

Επειδή η σύλληψη είναι θέμα πιθανοτήτων, υπάρχουν πολλά ζευγάρια που μετά από Χ χρόνια προσπαθειών, τελικά κάποια στιγμή μένουν. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είχαν κανένα πρόβλημα, είχαν: ήταν υπογόνιμα! Απλά κάποια στιγμή οι συνθήκες το επέτρεψαν και πέτυχε η διαδικασία σύλληψης. Πολλά ζευγάρια που καταφεύγουν στην εξωσωματική το κάνουν για να μειώσουν το χρόνο αναμονής για μωράκι, και οπωσδήποτε την αβεβαιότητα του αν θα συμβεί κάποτε.

Το άλλο που έχω δει είναι ότι το σπερμοδιάγραμμα λίγα πράγμτα λέει για την ικανότητα του άντρα να τεκνοποιήσει και πολύ συχνά άντρες με όχι τόσο καλές τιμές κινητικότητας κλπ τελικά κάνουν παιδί και μάλιστα με φυσιολογικό τρόπο. Αλλά αυτό ισχύει και για τις γυναίκες όπου υπάρχουν εγκυμοσύνες και με κακές εξετάσεις πχ χαμηλή προγεστερόνη. Άρα καταλήγουν πολλοί γιατροί ότι οι εξετάσεις δεν είναι το παν και συχνά δε λύνουν το πρόβλημα.

Τελευταίο συμπέρασμα ότι τα προβληματα γονιμότητας (ορατά ή μη) μπορεί να εμφανιστούν αρκετά νωρίς (πχ στα 28-29) και δεν ισχύει ότι μέχρι τα 35 όλες είμαστε εντάξει...από την άλλη υπάρχουν πολλές γυναίκες που πιάνουν αμέσως παιδί και στα 38 και στα 40 και στα 42. Δυστυχώς αν δε δοκιμάσεις δε θα μάθεις, γιαυτό θα έλεγα στις νεότερες να μην καθυστερούν αν θέλουν παιδί.

Αυτά...εύχομαι τα καλύτερα σε όλες και να είναι η προσπάθεια όσο πιο ανώδυνη γίνεται! (Για το ρόλο του άγχους ακόμα ψάχνομαι :-) )

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Καλησπέρα Laura!

Eχουμε ακριβώς το ίδιο ιστορικό(ηλικία(37,5)χρόνο προσπαθειών,σπερματεγχύσεις)με τη μοναδική διαφορά ότι εγώ έχω μείνει έγκυος πριν από αρκετά χρόνια,με άλλο σύντροφο,με μια και μοναδική ''απρόσεκτη επαφή''.

Και σ'αυτό ίδιες είμαστε! Κι εγώ έχω μείνει έγκυος παλιά αλλά ήταν πριν τόσα πολλά χρόνια που δυστυχώς δε λέει και πολλά για την τωρινή μου γονιμότητα...

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος κορίτσια τρελάθηκα κι εγώ και ο γιατρός, 270 εκατομμύρια κ τέλεια κινητικότητα! Χάρηκα πολύ αλλά να σας πω με έπιασε κ λίγο άγχος ότι εξ'αιτίας μου δεν...

Τα δικά μου αυγουλάκια αλλιώς δείχνανε σήμερα, γυρω στα 4 από την κάθε πλευρά. Έκανα και αιματολογικές και έδειξαν ότι δεν είναι ακόμα ώριμα. Τελευταίος έλεγχος Παρασκευή, Σάββατο pregnyl και Δευτέρα ωοληψία!

Κατά τα άλλα ζωή κανονική είπε, ποδήλατο φαγητό, όλα, αλκοόλ γιατρε; ρώτησα εγώ, μόνο σαμπάνια μου λέει! Γενικά είναι της γνώμης να κάνω την ίδια ζωή με πριν.

Καλησπέρα Laura!

Eχουμε ακριβώς το ίδιο ιστορικό(ηλικία(37,5)χρόνο προσπαθειών,σπερματεγχύσεις)με τη μοναδική διαφορά ότι εγώ έχω μείνει έγκυος πριν από αρκετά χρόνια,με άλλο σύντροφο,με μια και μοναδική ''απρόσεκτη επαφή''.

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png