Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος 2,5 μηνων


Eleni3011

Recommended Posts

κοριτσια καλημερα!

Εχω ενα μωρακι 2,5 μηνων.Ο προβληματισμός μου ειναι ο εξής :

Τη νύχτα κοιμάται 7-8 ωρες σερί,ξυπνάει κατα τις 7-8 το πρωι για να φαει και ενω τον εχω βαλει για να ρευτεί αφου τελειωσει το γεύμα του ξανακοιμαται μεχρι τις 10-11.Μετα κατα τη 1 κοιμάται παλι καμια ωρα και μετα για μεσημερι άλλες 2-3 ωρες.Η ερώτηση μου ειναι αν πρεπει να τον αφήνω να κοιμάται τοσο πολυ ειδικά το πρωι ή να τον κρατάω ξύπνιο ώστε να παιζει λιγο να εξασκείται και ο εγκέφαλος λιγακι!Δεν ξερω....ειμαι καινουρια μανούλα και εχω προβληματιστεί!

Πρεπει να κοιμάται τοσο πολυ;

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια καλημερα!

Εχω ενα μωρακι 2,5 μηνων.Ο προβληματισμός μου ειναι ο εξής :

Τη νύχτα κοιμάται 7-8 ωρες σερί,ξυπνάει κατα τις 7-8 το πρωι για να φαει και ενω τον εχω βαλει για να ρευτεί αφου τελειωσει το γεύμα του ξανακοιμαται μεχρι τις 10-11.Μετα κατα τη 1 κοιμάται παλι καμια ωρα και μετα για μεσημερι άλλες 2-3 ωρες.Η ερώτηση μου ειναι αν πρεπει να τον αφήνω να κοιμάται τοσο πολυ ειδικά το πρωι ή να τον κρατάω ξύπνιο ώστε να παιζει λιγο να εξασκείται και ο εγκέφαλος λιγακι!Δεν ξερω....ειμαι καινουρια μανούλα και εχω προβληματιστεί!

Πρεπει να κοιμάται τοσο πολυ;

 

Όσο περισσότερο τόσο καλύτερα! Στην ηλικία αυτή κατά κανόνα τα μωρά πάνω από 1,5-2 ώρες δεν μπορούν ούτε και πρέπει να μένουν ξύπνια. Από την στιγμή που το μωρό τρώει τακτικά και ο βραδυνός ύπνος δεν επηρεάζεται, δεν έχεις λόγο να παρέμβεις καθόλου στους ημερήσιους ύπνους.

 

Να σου ζήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερο τόσο καλύτερα! Στην ηλικία αυτή κατά κανόνα τα μωρά πάνω από 1,5-2 ώρες δεν μπορούν ούτε και πρέπει να μένουν ξύπνια. Από την στιγμή που το μωρό τρώει τακτικά και ο βραδυνός ύπνος δεν επηρεάζεται, δεν έχεις λόγο να παρέμβεις καθόλου στους ημερήσιους ύπνους.

 

Να σου ζήσει!!!

 

Κατ΄αρχιν ευχαριστω πολυ για την τοσο άμεση απάντηση σου!

Τρωει 5 γεύματα την ημερα απο 150ml τη φορα.Νομιζω πως ειναι καλα.....

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχιν ευχαριστω πολυ για την τοσο άμεση απάντηση σου!

Τρωει 5 γεύματα την ημερα απο 150ml τη φορα.Νομιζω πως ειναι καλα.....

 

Μια χαρά! Μακάρι να συνεχίσετε τόσο καλά και στον ύπνο :D:D:D

 

Παρά τη γενικότερη πεποίθηση που επικρατεί (κυρίως από τις προηγούμενες γενιές, βλ. γιαγιάδες) οι ημερήσιοι ύπνοι προάγουν και βοηθούν τον βραδυνό ύπνο και πρέπει να διαφυλάσσονται σαν κόρη οφθαλμού. Δεν λέμε να κοιμάται το παιδί όλη την ημέρα, αλλά σε αυτή την ηλικία 3-4 ύπνοι μέσα στην ημέρα είναι αναμενόμενοι και επιθυμητοί!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά! Μακάρι να συνεχίσετε τόσο καλά και στον ύπνο :D:D:D

 

Παρά τη γενικότερη πεποίθηση που επικρατεί (κυρίως από τις προηγούμενες γενιές, βλ. γιαγιάδες) οι ημερήσιοι ύπνοι προάγουν και βοηθούν τον βραδυνό ύπνο και πρέπει να διαφυλάσσονται σαν κόρη οφθαλμού. Δεν λέμε να κοιμάται το παιδί όλη την ημέρα, αλλά σε αυτή την ηλικία 3-4 ύπνοι μέσα στην ημέρα είναι αναμενόμενοι και επιθυμητοί!

 

Αχ κοριτσι μου αυτο με τις γιαγιάδες ποσο σωστό...."και γτ κοιμάται ακομα;γτ δεν εχει ξυπνήσει;μηπως πρεπει να φαει..."τρέλα σου λεω τρελα!!!απλα κ εγω εχω σαν παράδειγμα την ανηψια μου που δεν κοιμήθηκε ποτε πανω απο 6-7 ωρες σύνολο τη μερα και ανησύχησα λιγακι.Αλλα μαλλον το καθε παιδι ειναι διαφορετικό....

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...