Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Φρέσκοι γονείς οδεύουν προς χωρισμό

Recommended Posts

Γειά σας. Με λένε Βαγγέλη. Προσφάτως έγινα μπαμπάς και ηταν η πιο ευτυχισμενη στιγμη της ζωής μου. Με τη συζηγο μου ειμαστε παντρεμενοι 3 χρονια κ συζουσαμε κοντα στα 7. Απο τη στιγμη που γεννηθηκε ο μπεμπης (3 μηνων τωρα) ομως υπαρχει συνεχως μια ενταση στο σπιτι, η συζηγος ειναι συνεχως στην τσιτα, απειρα νευρα με το παραμικρο και εγω κατα τα λεγομενα της εχω γινει ανυποφορα φορτικος με τις καθημερινες μου ερωτησεις αν ο μικρος εφαγε πολυ/λιγο, αν εκανε κακα του κ γενικα τετοιου τυπου σε σημειο που πριν λιγες μερες με διαολοστειλε, οτι την εχω πρηξει, να την παρατησω ησυχη με πολυ εντονο υφος γεματο κακια, με αποτελεσμα να γυρισω να την βρισω αισχρα. Υστερα απο αυτο το σκηνικο δεν μιλιομασταν για μερικες μερες και ξανα παλι σημερα μετα απο το μπανιο του μικρου την ρωτησα αν τον εντυσε με το ιδιο ρουχαλακι που φοραγε για να λαβω μια τραγικα ειρωνικη απαντηση και να στηθει ενας τρελος καβγας απο το πουθενα για να καταληξει να μου ζηταει διαζυγιο! Καταλαβαινω ναι, ειμαι υπερβολικος ωρες ωρες αλλα το μοναδικο δεσιμο που εχω με το παιδι μου αν μπορειτε να με νιωσετε ειναι οταν το κανω μπανιο και τον κανω αγγαλιτσες. Δεν εχω το μοναδικο δεσιμο που εχει η μανα του που το θηλαζει κλπ κλπ. Για μενα κ σαν υπολογιστικος τυπος που ειμαι αυτες οι ερωτησεις ειναι καθαρα ενδιαφεροντος γιατι δεν ημουν κ χτες γονιος και αγχωνομαι οπως κ εκεινη. Προσπαθησα παρα πολλες φορες, συνεχομενα, κατα τη διαρκεια του καβγα να ηρεμησω την κατασταση λεγοντας της να καλμαρει και να καθησουμε να μιλησουμε να τα βρουμε, οτι ειμαστε στην ιδια ομαδα αλλα δεν ειχε καμμια ορεξη για επικοινωνια ποσο μαλλον για να τα βρουμε, οτι της ελεγα ελεγε το αντιθετο. Εκει θολωσα κ εγω και την αρπαξα εντονα απο τους ωμους, η υπομονη εχει κ τα ορια της κ προσπαθησα να την καθησω κατω. Εκει ξεφυγε τελειως και αρχισε να ουρλιαζει να μην την αγγιζω, οτι τελειωσαμε και αλλα που δεν θυμαμαι... Μετα απο λιγη ωρα πηρα το παιδι στο υπνοδωματιο και την φωναξα. Της ειπα πως αυτο το αγγελουδι ειναι δικο μας κ πρεπει οτι προβληματα εχουμε να καθησουμε να τα λυσουμε γιατι δεν φταιει σε τιποτα. Ζητησα συγγνωμη που γινομαι φορτικος και προσπαθησα να εξηγησω το γιατι για ακομα μια φορα. Ζητησα μια δευτερη ευκαιρια, να προσπαθησω να γινω πιο χαλαρος και αν οντως εννοουσε τα περι χωρισμου, αν ηθελε να το ξανασκεφτει γιατι ηταν νευριασμενη. Ελαβα απαντηση "κουραστηκα, πιστευα οτι απο το γαμο και μετα θα καλυτερευε η κατασταση, δεν μπορω αλλο" και ουσιαστικα εκοψε καθε ειδους επικοινωνια. Αυτη τη στιγμη κοιμαται στο δωματιο του μωρου, εγω στο σαλονι γραφω το κειμενο μην εχοντας υπνο και ωντας λιγοτερο αναισθητος της συζηγου μου, ευχαριστω για το χρόνο σας και ακουω παρατηρησεις και συμβουλες.

Διαφημίσεις

δειξε λιγη κατανοηση γιατι οι ορμονες της εχουν χτυπησει κοκκινο.ειναι δυσκολη η προσαρμογη μετα το μωρο.πριν ειχατε προβληματα?οι ερωτησεις σου μπορει να φαινονται ελεγχος στα ματια της.και μην της φωναζεις παρε βαθιες ανασες και αλλαξε δωματιο

7Ggjp2.png

kalimera!

sumfwnw me tin robenula. ontws mporei na vlepei tis erwtiseis sou san elegxo , mporei kai i idia na skeftetai oti den ta kanei ola kala, oti den einai kali mana (ki egw to ekana auto) kai pragmati autes oi erwtiseis meta apo ena simeio einai kati parapanw apo eknevrstikes.

egw den tis eixa apo ton antra mou alla apo olous tous upoloipous.to diazigio einai megali kouventa kai kalutera na tin apofugete. i periodos meta to paidi einai i xeiroteri gia tin prosarmogi tou zeugariou.

egw eimai polu nevrikos an8rwpos kai exw ginei xeiroteri apo otan gennisa.

i sumvouli mou einai na min kaneis oles autes tis erwtiseis alla me pio plagio tropo.

p.x.

pws itan i mera sou? kourastikes?

estiase ligo se autin kai stis anagkes tis estw kai tupika.

8elei upomoni to na eisai kai suzugos kai pateras

Διαφημίσεις

Αγαπητέ Βαγγέλη,

Ομολογουμένως τα πράγματα στο γάμο σου δεν ακούγονται καθόλου καλά. Πολλές φορές η σχέση κλονίζεται ανεπανόρθωτα με αποτέλεσμα το διαζύγιο να είναι μονόδρομος. Όταν δε, υπάρχει λεκτική και σωματική βία, τότε οι ελπίδες να ανακάμψει η σχέση είναι πολύ περιορισμένες. Η συμβουλή μου είναι να αναζητήσετε τη βοήθεια ενός ειδικού που θα σας καθοδηγήσει ως προς το πως θα είστε καλοί γονείς παρ' όλα τα μεταξύ σας προβλήματα.

Είναι αλήθεια ότι στην Ελλάδα οι μητέρες είναι πολύ κτητικές απέναντι στα παιδιά τους (σαν να ξεχνούν ότι το παιδί "ανήκει" και στους δύο) και έχουν την τάση, δυστυχώς, να αποκλείουν τον πατέρα από το μεγάλωμα του παιδιού, με πολύ αρνητικές συνέπειες για το ίδιο το παιδί και την προσωπικότητά του. Προσπάθησε να διεκδικήσεις τη θέση σου κοντά στο παιδί σου αλλά με πολιτισμένο τρόπο και σεβασμό προς τη μητέρα του.

kalimera!

sumfwnw me tin robenula. ontws mporei na vlepei tis erwtiseis sou san elegxo , mporei kai i idia na skeftetai oti den ta kanei ola kala, oti den einai kali mana (ki egw to ekana auto) kai pragmati autes oi erwtiseis meta apo ena simeio einai kati parapanw apo eknevrstikes.

egw den tis eixa apo ton antra mou alla apo olous tous upoloipous.to diazigio einai megali kouventa kai kalutera na tin apofugete. i periodos meta to paidi einai i xeiroteri gia tin prosarmogi tou zeugariou.

egw eimai polu nevrikos an8rwpos kai exw ginei xeiroteri apo otan gennisa.

i sumvouli mou einai na min kaneis oles autes tis erwtiseis alla me pio plagio tropo.

p.x.

pws itan i mera sou? kourastikes?

estiase ligo se autin kai stis anagkes tis estw kai tupika.

8elei upomoni to na eisai kai suzugos kai pateras

Συμφωνώ. Αν θες να ρωτήσεις κάτι ρώτα "τι χρειάζεσαι από μένα σήμερα; πώς μπορώ να βοηθήσω" και για οσα λες ότι σε βοηθούν να δεθείς με το μωρό, καλύτερα να τα κάνεις εσύ παρά να τα τσεκάρεις αν έγιναν σωστά.

πες "θα κάνω μπάνιο/ αλλάξω/ ντύσω/ αλλάξω/ πάω βόλτα εγώ το μωρό, για να πάρεις μια ανάσα. χρειάζεσαι κάτι άλλο; Θέλεις να ξαπλώσεις λίγο;"

Μην ξανακάνεις καμιά σοβαρή συζήτηση πριν το εξάμηνο τουλάχιστον και πριν η γυναίκα σου αρχίσει να κοιμάται πανω από πέντε ώρες συνεχόμενες μέσα στην ημέρα. Θυμίσου κάθε μέρα να βρίσκεις τουλάχιστον ένα θετικό πράγμα να της πεις για εκείνη (τι ωραία που το έντυσε, πόσο θαυμάζεις την προσπάθειά της για το θηλασμό κλπ)

Η δουλειά σου τώρα είναι να την υποστηρίζεις και όχι να την τσεκάρεις. Αν έχει απορίες για το πώς γίνονται τα πράγματα (ώστε να τα κάνεις εσύ) καλώς. Το πώς τα κάνει εκείνη το παρατηρείς και μόνο αν έχεις σοβαρές αντιρρήσεις το σχολιάζεις...

Α και μίλα της για το πώς νιώθεις. Για το ότι αγχώνεσαι και θέλεις να είσαι καλός μπαμπάς και σύζυγος και ότι θέλεις να σε βοηθήσει να βρεις τον τρόπο που σας ταιριάζει.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Συμφωνώ. Αν θες να ρωτήσεις κάτι ρώτα "τι χρειάζεσαι από μένα σήμερα; πώς μπορώ να βοηθήσω" και για οσα λες ότι σε βοηθούν να δεθείς με το μωρό, καλύτερα να τα κάνεις εσύ παρά να τα τσεκάρεις αν έγιναν σωστά.

πες "θα κάνω μπάνιο/ αλλάξω/ ντύσω/ αλλάξω/ πάω βόλτα εγώ το μωρό, για να πάρεις μια ανάσα. χρειάζεσαι κάτι άλλο; Θέλεις να ξαπλώσεις λίγο;"

Μην ξανακάνεις καμιά σοβαρή συζήτηση πριν το εξάμηνο τουλάχιστον και πριν η γυναίκα σου αρχίσει να κοιμάται πανω από πέντε ώρες συνεχόμενες μέσα στην ημέρα. Θυμίσου κάθε μέρα να βρίσκεις τουλάχιστον ένα θετικό πράγμα να της πεις για εκείνη (τι ωραία που το έντυσε, πόσο θαυμάζεις την προσπάθειά της για το θηλασμό κλπ)

Η δουλειά σου τώρα είναι να την υποστηρίζεις και όχι να την τσεκάρεις. Αν έχει απορίες για το πώς γίνονται τα πράγματα (ώστε να τα κάνεις εσύ) καλώς. Το πώς τα κάνει εκείνη το παρατηρείς και μόνο αν έχεις σοβαρές αντιρρήσεις το σχολιάζεις...

Α και μίλα της για το πώς νιώθεις. Για το ότι αγχώνεσαι και θέλεις να είσαι καλός μπαμπάς και σύζυγος και ότι θέλεις να σε βοηθήσει να βρεις τον τρόπο που σας ταιριάζει.

τα ειπες τελεια συμφωνω απολυτως

7Ggjp2.png

Eγώ ένα θα σου πω: ό,τι, μα ό,τι κι αν γίνει, όσο κι αν σου φωνάξει, ό,τι κι αν σου πει, μην ξανααπλώσεις χέρι πάνω της ΠΟΤΕ. Είναι κάτι που κανένας άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του δεν ανέχεται και ο πιο σίγουρος δρόμος προς το διαζύγιο.

Αμάν Αγγελίνα αυτό δεν το είχα δει.

Φίλε μια γυναίκα και ειδικά μια γυναίκα με μωρό στη βία γίνεται (καλώς) λέαιανα. Αν θες να έχεις την οποιδήποτε σχέση μαζί της και με το μωρό σου κράτα τα χέρια σου κοντά σου και βρες τρόπους να διαχειριστείς τα έντονα συναισθήματά σου.

Κι εγώ στη θέση της το ιδιο θα έλεγα πάντως. Συμμαζέψου...

FLcUp3.png0BQfp3.png

Διαφημίσεις

Φιλε ο πρωτος χρονος με ένα μωρο ειδικα το πρωτο είναι πολύ δυσκολος.Κι εμεις τον πρωτο χρονο ως γονεις τρωγόμασταν για πολλα.Θες το αγχος ,θες η σωματικη κουραση της μαμας,θες η δεσμευση ,το ότι αναγκάζεται να αφησει πισω το δικο της εαυτο για το μωρο,θες οι ατιμες οι ορμονες...δε θελει και πολύ να φτασεις στα ορια σου.Και δε μιλαω για σενα...αλλα για τη μαμα.

Το να ρωτας τη μαμα αν το παιδι εκανε κακα του...αν φοραει η όχι καθαρα ρουχα...αν του εβαλε κρεμα...ποσο και αν θηλασε...τι νοημα εχουν?Θα δεθεις δλδ περισσοτερο με το παιδι αν μαθεις ότι το παιδι εκανε κακα του 2 φορες?Εννοειται στη μαμα που είναι πιγμενη με τα του μωρου όλα αυτά ακούγονται σαν ελεγχο.Η miriki παραπανω δινει καποια πολύ σωστα παραδείγματα στο πως να δειχνεις το ενδιαφερον σου.

Υπομονή να μεγαλωσει λιγακι το μικρουλι...να βρει και η μαμα τους ρυθμου της.

Α και όταν νευριάζεις και φτανεις στα ορια σου μπορεις να βγεις εξω να κανεις μια βολτα το τετραγωνο να ηρεμησεις και μετα να επιστρεψεις.Το λεω και στο συζυγο μου αυτό συχνα.Η μαμα δυσκολο να αφησει το μωρο και να βγει εξω να ηρεμησει...εσυ λοιπον που μπορεις πηγαινε τη βολτουλα σου και μετα επιστρεφεις.Χερακια όμως δεν απλωνουμε...ουτε βριζουμε...κανεις από τους δυο.

Ευχαριστώ θερμά για τη βοηθεια και τις απαντήσεις. Θα προσπαθήσω σε αυτά που προτείνετε. Δεν υπαρχει ιστορικο βιας ή κατι τετοιο κ αλιμονο δεν μιλαμε ουτε κατα διανοια για ξυλο αν πηγε εκει το μυαλό σας. Σεβομαι τον εαυτο μου κ προπαντων τη συζηγο μου αλλα οταν παρακαλας για παραπανω απο 45' να μιλησετε κ ο αλλος φερεται χειροτερα κ απο το μωρο που μεγαλωνεις τοτε κ η υπομονη εχει κ τα ορια της

Απο τη στιγμη που γεννηθηκε ο μπεμπης (3 μηνων τωρα) ομως υπαρχει συνεχως μια ενταση στο σπιτι, η συζηγος ειναι συνεχως στην τσιτα, απειρα νευρα με το παραμικρο και εγω κατα τα λεγομενα της εχω γινει ανυποφορα φορτικος με τις καθημερινες μου ερωτησεις αν ο μικρος εφαγε πολυ/λιγο, αν εκανε κακα του κ γενικα τετοιου τυπου σε σημειο που πριν λιγες μερες με διαολοστειλε, οτι την εχω πρηξει, να την παρατησω ησυχη με πολυ εντονο υφος γεματο κακια, με αποτελεσμα να γυρισω να την βρισω αισχρα. .

Δεν ξέρω τι είδους σχέση είχατε πριν, αλλά αν το να με βρίσει αισχρά ο άντρας μου με οποιαδήποτε αφορμή θα ήταν αιτία χωρισμού για εμένα.

Στη θέση σου θα ζητούσα συγγνώμη σε πρώτη φάση για το βρίσιμο.

Το να ρωτάς τι έκανε το μωρό, πόσο έφαγε, κτλ κτλ μου φαίνεται φυσιολογικό. Δεν βρίσκω το λόγο να ενοχληθεί εκτός και αν της έκανες κριτική για τα πάντα.

Στη θέση σου θα ζητούσα συγγνώμη για όποιο θέμα θεωρούσα ότι φέρθηκα άσχημα ή υπερβολικά και στη συνέχεια θα έκανα πίσω να δω αν εννοούσε τα περί διαζυγίου. Έχω την εντύπωση ότι είχατε θέματα και πριν το μωρό. Γι΄αυτό είπε την ατάκα "κουραστηκα, πιστευα οτι απο το γαμο και μετα θα καλυτερευε η κατασταση, δεν μπορω αλλο" . Ρώτα την τι εννούσε. Για ποια κατάσταση μιλάει, τι είναι αυτό που την ενοχλεί και συζητήστε το.

Καλησπερα Βαγγέλη μου!Να σας ζήσει το μωρακι σας!Να είναι γέρο και ευλογημένο!

Ο χαρακτήρας του κειμένου σου μου βγάζει πραγματικά αγαπη για τη γυναίκα σου,αγάπη και άγχος για το μωρακι σας!Είναι πράγματι πολύ τρυφερά όλα αυτά!

ΟΜΩΣ,καμάρι μου,ο ερχομός ενός μωρού διαταράσσει την ψυχική ισορροπία της γυναίκας! Εξού και η λεγόμενη επιλόχειος κατάθλιψη!

Περασα από αυτό το στάδιο, και ξέρω πολύ καλά πως μπορεί να σκέφτεσαι, τι πίεση μπορεί να νιώθεις!Υπήρχαν φορές που έφτανα και γω τον άντρα μου στα άκρα!

Εφτανα σε σημειο να ξυπναω για να θηλασω την μικρη και να νευριαζω,χτυπωντας τις πορτες,που δεν σηκωνοταν και ο αντρας μου!Τι να μου έκανε ο καημενος,να θηλαχε για μένα?

Αλλά,ο ίδιος το διαχειρίστηκε σωστά,έτσι ώστε να με βοηθήσει να το ξεπεράσω!

Η γυναίκα σου θέλει "ειδική" μεταχείριση αυτή την περίοδο!Διότι αυτή ή στάση πιστεύω πως κρύβει κάποιο στάδιο επιλοχειου κατάθλιψης,και μην τρομαζεις!Δεν χρειάζεται ψυχολόγους,απλως μια πιο ιδιαίτερη αντιμετώπιση!

Ξέρω πως ενδιαφέρεσαι πραγματικα για το μωρό και πως δεν κάνεις έλεγχο!

Αλλά,άντε να το περάσεις αυτό σε μια φρεσκομανουλα,και γυναίκα,που έχουμε την υστερία από την φύση μας!

Πίστεψε με,καταλαβαίνω και τους 2 εξίσου!Και συ έχεις δικιο και αυτή!

Άφησε της λίγο χώρο και χρόνο!Ζήτησε της να σου αναθέτει πράγματα που θα την ξεκουρασουν!Αφιέρωσε χρόνο και σε αυτή!Παρτης ένα δώρο, πχ λουλούδια!Όταν ο άντρας μου, μου έκανε κάτι τέτοιες εκλπηξεις εκείνη την περίοδο,ένιωθα ξεχωριστή! Και πίστεψε με,είμαι άνθρωπος που δεν θέλω να ξοδεύουν το παραμικρό για μενα,εν αντίθεσή με μένα!Κι όμως,εκείνη την περίοδο λειτούργησε διαφορετικά!Γράψε σε μια κάρτα πως νιώθεις που την έχεις δίπλα σου!Κάνε κάτι ξεχωριστό!

Μην δίνεις δικαιώματα,το ξέρω πως δεν έχεις αυτή την πρόθεση,αλλά όσο απαντας και συ,τα πράγματα γίνονται χειρότερα!

Και μην ξεχνάς κάτι,εμείς οι γυναίκες το διαζύγιο και τον χωρισμό το έχουμε πάντα στο στόμα μετά από κάθε τσακωμό!Και λυπάμαι κορίτσια,ας με παρεξηγησετε,αλλά έτσι είναι!

Αυτά δεν είναι λόγοι για να χωρίσεις!Ακόμα "ψαχνετε" τους ρυθμούς σας και όλο αυτό προκαλεί ένταση!

Όλα θα πάνε καλά!Εσύ όμως να κράτος καλά τα χαλινάρια φίλε μου!Αυτή την στιγμή, εσύ πρέπει να οδηγείς, με προσοχή! Κάποια στιγμή,θα ρθει και ή γυναίκα σου ως συνοδηγός!:D

0QVLp2.pngkdBmp3.png

Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τι είδους σχέση είχατε πριν, αλλά αν το να με βρίσει αισχρά ο άντρας μου με οποιαδήποτε αφορμή θα ήταν αιτία χωρισμού για εμένα.

Στη θέση σου θα ζητούσα συγγνώμη σε πρώτη φάση για το βρίσιμο.

Το να ρωτάς τι έκανε το μωρό, πόσο έφαγε, κτλ κτλ μου φαίνεται φυσιολογικό. Δεν βρίσκω το λόγο να ενοχληθεί εκτός και αν της έκανες κριτική για τα πάντα.

Στη θέση σου θα ζητούσα συγγνώμη για όποιο θέμα θεωρούσα ότι φέρθηκα άσχημα ή υπερβολικά και στη συνέχεια θα έκανα πίσω να δω αν εννοούσε τα περί διαζυγίου. Έχω την εντύπωση ότι είχατε θέματα και πριν το μωρό. Γι΄αυτό είπε την ατάκα "κουραστηκα, πιστευα οτι απο το γαμο και μετα θα καλυτερευε η κατασταση, δεν μπορω αλλο" . Ρώτα την τι εννούσε. Για ποια κατάσταση μιλάει, τι είναι αυτό που την ενοχλεί και συζητήστε το.

συγγνωμη αλλα δεν συμφωνω μαζι σου!εαν ειναι αιτια διαζυγιου αυτο.. γιατι να μην ειναι και απο τη μερια του αντρα απο αυτα που ακουσε κι αυτος πρωτα??

, απειρα νευρα με το παραμικρο και εγω κατα τα λεγομενα της εχω γινει ανυποφορα φορτικος με τις καθημερινες μου ερωτησεις αν ο μικρος εφαγε πολυ/λιγο, αν εκανε κακα του κ γενικα τετοιου τυπου σε σημειο που πριν λιγες μερες με διαολοστειλε, οτι την εχω πρηξει, να την παρατησω ησυχη με πολυ εντονο υφος γεματο κακια, με αποτελεσμα να γυρισω να την βρισω αισχρα. .

συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με τη Μαρια thess κι εδωσε και πολυ ομορφες ιδεες!Να λαμβανουμε υποψην παντα και τις 2 μεριες!!

Τα λεω εγω αυτα που ειμαι νευροσπασμα και λογο ορμονων καταλαβαινω πως το παρατραβαω ποτε ποτε και ζηταω εγω συγγνωμη απο τον αντρα μου γιατι κι αυτοι τραβανε πολλα πιστευω!και στην εγκυμοσυνη και μετα με τον ερχομο του μωρου!

hIRop2.png

συγγνωμη αλλα δεν συμφωνω μαζι σου!εαν ειναι αιτια διαζυγιου αυτο.. γιατι να μην ειναι και απο τη μερια του αντρα απο αυτα που ακουσε κι αυτος πρωτα??

Αν τον έβρισε αισχρά να θιχτεί και εκείνος. Δεν αντιλέγω.:P

Για τον εαυτό μου λέω. Δεν επιτρέπω σε κανέναν να με βρίσει και μάλιστα αισχρά (αλλά ούτε και εγώ βρίζω).

Με τα υπόλοιπα που έγραψα συμφωνείς; Εγώ καταλαβαίνω ότι είχα θέματα πριν το παιδί, αλλά και πριν το γάμο.

εκανα διορθωση γιατι αλλα διαβαζα κι αλλο καταλαβα!ναι συμφωνω μαζι σου σε αυτα!

hIRop2.png

Vangeli79: εμένα όταν γέννησα το δεύτερο παιδί μου βάρεσαν τιλτ οι ορμόνες μου (το τερμάτισα, θύμωνα με τα πάντα και ούρλιαζα όλη την ώρα). Φυσικά δεν άντεχα τον άντρα μου, ούτε να τον δω- ούτε να τον μυρίσω- ούτε να τον ακούσω. Βάλε και την κούραση από ένα μωρό που δεν κοιμότανε σχεδόν καθόλου και είχε τη γκρίνια και την κλάψα αντί για πιπίλα...Φαντάσου κατάσταση.

Πήγα στο γυναικολόγο για έλεγχο όταν σαράντησα, και από μόνος του με ρώτησε πώς τα πάμε με το σύζυγο. Του είπα ότι δεν τον αντέχω και θέλω να τον χωρίσω και μου είπε ότι το βλέπει πολύ συχνά και να κάνω υπομονή 1,5 χρόνο. Και μετά χωρίζω άμα εξακολουθώ να το θέλω.

Φαντάζομαι ότι έχει σχέση με ορμόνες και την κούραση, οπότε εγώ αυτό θα σε συμβουλεύσω: Κάνε υπομονή ενάμιση χρόνο μέχρι να βρείτε καινούριους ρυθμούς και βλέπετε μετά. Μέχρι τότε προσπάθησε να περιορίσεις οτιδήποτε μπορεί να της φανεί ως "ερώτηση ελέγχου" και απλά πρότεινέ της να τη βοηθήσεις σε ότι θέλει αυτή, ακόμη. Κάνε εσύ τις δουλειές του σπιτιού. Πάρε άδεια από τη δουλειά και σήκω εσύ το βράδυ να ταΐσεις το μωρό, άμα θυλάζει σήκω εσύ τα χαράματα μετά το τελευταίο τάισμα και κάτσε μαζί του ώστε να μπορέσει να κοιμηθει λίγο παραπάνω. Πήγαινέ τους μια βόλτα. Πάρτης ένα μικρό δωράκι. Πες της ότι είναι όμορφη. Ανέβασε την ψυχολογία της όπως μπορείς.

Καταλαβαινω απο την ατακα της συζυγου οτι υπαρχει εδω και καιρο ενα θεμα στο γαμο σας

Πηγαινετε σε ενα συμβουλο γαμου

Δεν ειναι πανακεια,αλλα το χρωστατε στον εαυτο σας να κανετε μια προσπαθεια με ουδετερο διαιτητη (οχι δηλαδη πεθερες,μαναδες,φιλοι κτλ)

Αν μετα απο ενα σεβαστο χρονικο διαστημα δεν βρειτε ακρη, τοτε πραγματι υπαρχει και το διαζυγιο και ισως να ειναι και καλυτερα αν δεν μπορειτε να ζησετε μαζι

καλημέρα στην παρεα.ετσι όπως τα διαβαζω, και περνωντας από αυτή τη φαση 3 φορες (και αναμενεται τεταρτη) 2 σημεια βλεπω ιδιαιτερα ανησυχητικα από την πλευρα της συζυγου.Το παράπονο για τη σχεση σας προ και μετα γάμου, και ότι εξακολουθεί να θελει να κοιμαστε σε αλλους χωρους. Μια γυναικα, μπορει να εχει πολλα πραγματα στο μυαλο της, να αμφιταλαντευεται αναμεσα σε επιλογες, να διαβαζει με 2 νοηματα κάθε λεξη και αλλα ιδιαιτερα εξαιτιας της φυσης μας.Μπορει οντως η γυναικα σου να ειχε θεματα που να μην στα ειχε πει και τωρα να εχουν γινει βουνο και να την πνιγουν;ρωτα την. Οσον αφορα στα χωριστα υπνοδωμάτια, για μενα είναι το πιο σοβαρο.δεν ξερω, οσο και να πλακωνομαι με το συζυγο, θεωρούμε ότι η κοινη κλινη είναι ένα μερος 'ιερο' που μοιραζόμαστε τα παντα, και ακομα και όταν ειμαστε σφαγμένοι καποιος θα κανει μια κινηση και θα κουβεντιάσουμε να το λυσουμε.Και μια αγκαλια στο τελος θα σφραγισει την εκκεχειρια...Η γυναικα σου λοιπον θεωρω ότι εχει αλυτα θεματα μεσα της να οποια πρεπει να εξωτερικευσει.Ειτε σε εσενα αν εχεις το σωστο τροπο να της τα εκμαιεύσεις, ειτε σε ειδικο αν την πεισεις να πατε για να μιλησει. Το μονο σιγουρο για εμενα παντως, είναι ότι αν περασετε αυτό το σκοπελο επιφανειακα, σιγουρα καποια στιγμη θα επανελθουν τα προβλήματα δριμύτερα και τοτε δεν θα υπαρχει γυρισμος.Ηδη η κατασταση είναι τεταμενη...Υπομονη και ο Θεος μαζι σας

wCzlp2.png

AAAA αυτό το σενάριο μου θυμίζει τη δική μου ιστορία. Εμείς βεβαίως πήραμε διαζύγιο τελικά. Καλά ειδικά όταν διάβασα τη φράση σου "Της ειπα πως αυτο το αγγελουδι ειναι δικο μας κ πρεπει οτι προβληματα εχουμε να καθησουμε να τα λυσουμε γιατι δεν φταιει σε τιποτα." μου σηκώθηκαν τα μαλλιά, γιατί αυτά έλεγε και ο πρώην μου. Η λέξη "αγγελούδι" με κανιβαλίζει ακόμη πρέπει να σου πω, όπως και το γεγονός πως -όπως κι εσύ, έλεγε συνέχεια πως είμαστε ΓΟΝΕΙΣ, ενώ εμένα καθόλου δεν με ενδιέφερε τότε γιατί στο γάμο μόνο για τη σχέση θα έμενα.

Βεβαίως κάθε ιστορία είναι διαφορετική και εμείς τώρα βλέπουμε μόνο τη δική σου οπτική. Μπορεί πχ. εσύ να είσαι λίγο μαμάκιας, να λες τον πόνο σου στη μαμά σου, να έχεις μπλέξει στην ιστορία εκατό άτομα και να της σπας τα νεύρα ακόμη περισσότερο. Για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι πως ο γάμος/σχέση σας είχε πάντα προβλήματα, και τώρα πλέον με το παιδί η "έξοδος κινδύνου" δεν είναι απλή υπόθεση για τη γυναίκα σου. Τουλάχιστον εγώ έτσι είχα νοιώσει τότε... Είχαμε πάει και σε σύμβουλο γάμου. Το γεγονός βεβαίως πως με παρουσίαζε τρελλή αριστερά και δεξιά, είναι ο Νο. 1 λόγος που τον χώρισα. Ο δεύτερος είναι η μάνα του και η σχέση του μαζί της (πράματα που τα έβλεπα και προ γάμου ομολογώ αλλά νόμιζα πως ως δια μαγείας θα εξαφανιστούν).

Δεν είναι απλά τα πράματα φίλε μου. Δεν παίρνω το μέρος της σίγουρα γιατί δυο χωρίζουν (αν ειναι να γίνει έτσι), δυο φταίνε. Δεν ξέρουμε τί κάνεις μέσα στο σπίτι. Μπορεί να είσαι πραγματικά πολύ σπαστικός, να είσαι ιδιότροπος, να είσαι control freak, να μην κανεις τίποτα στο νοικοκυριό, να κάθεσαι κύριος στο τραπεζι και να τα περιμένεις όλα ετοιμα μπροστα σου... μπορεί και όχι. Θα έλεγα να σταματήσεις να την κατηγορείς και να πάτε μαζί σε έναν σύμβουλο γάμου, αν το σηκώνει η τσέπη σας.

• 1 month later...

Καλησπερα!!!!!1,5 χρόνο μετα τη γεννα μου και ο σύζυγος μου γινεται καθε μέρα και χειρότερος.Λεκτικη και συναισθηματική βία...Κλαίω καθε μέρα και δε φταίνε οι ορμόνες μου...Βαγγέλη,ειναι τυχερή η σύζυγος σου...

R4nKp3.png