Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλεσμενες τροφες η οχι?


Recommended Posts

ρε κοριτσια ηθελα να μ λυσετε μια απορια!ο μικρος ειναι 20 μηνων και καποια φαγητα τα τρωει ακομα αλεσμενα!ειναι σωστο η πρεπει να του δινω μονο κανονικο φαγητο?και επισης δινετε βραδυνο και μετα γαλα?και τι ωρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Ειμαστε λιγο μεγαλύτεροι εμεις, 22! Κοιτα εγω τα έκοψα μαχαίρι τα αλεσμένα . Ακομα και τα φρούτα τα τρώει κανονικα. Αλλα εμενα παντα έτρωγε και μαλιστα πολυ. Ετυχε να ειναι εύκολος στο φαγητο. Πιστεύω οτι αν δεν έτρωγε θα του άλεθα κάποια για να ειμαι σίγουρη οτι πηρε τις βιταμίνες .Οπως εκανα και στην αρχη δηλαδη. Στη φαση της μεταβαςης. Το μοσχάρι, το κρέας και τα αλλα θα τα έδινα κανονικα, τις πατάτες πχ. Το απόγευμα να σου πω την αληθεια αν εχει φαει πολυ του δινω γιαούρτι η σταφύλι η ροδάκινο και αν τα φαει. Αλλιως τρώει τοστ η αυγό η σαλάτα. Αλλα σκεψου εμενα μου λεει μονος του ' ντομάτα μαμα με τυρακι' . Γενικώς εχω μια ψύχωση με το φαγητο. Κανω χειρότερα απο γιαγια, και ο αντρας μου με βρίζει. Χαχα. Αλλα θελει υπομονη και γερά νευρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχετε θεμα με το βαρος και τρωει απο όλες τις γευςεις θα σου πρότεινα να τα κοψεις μαχαίρι.Η ποσοτητα δεν μετράει καθολου σε αυτη την φάση.Αν Φάει μισό αχλάδι για φρουτα τις πρωτες μερες ειναι φυσιολογικό.θα επανέλθει τις επόμενες μερες.Να ξέρεις οτι ολα ειναι θεμα συνήθειας..αν π.χ. Θα του δινεις για πολυ καιρό αλεσμενα φρουτα ,πολυ πιθανό ειναι να μην τα τρωει καθολου μετα η να μην τρωει κάποια απο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

τα φρουτακια δεν τα αλεθω!του τα κοβω σε κομματακια και τα τρωει!!απλα αν το μεσημερι του δωσω το φαι κανονικα θα φαει λιγοτερο απο οτι αν το αλεσω!απλα επειδη ειναι υπερκινιτικος θελω να ειμαι σιγουρη οτι τρωει σωστα την ωρα που τρωει ωστε να μη περασει μια ωρα και ξαναπεινασει!και στο καθισμα που καθεται να φαει χορευει!!!!!τα οσπρια δεν τα τρωει αν δεν τα αλεσω τα φτυνει μετα απο 3-4 κουταλιεσ!!μπορει να φταινε οι φλουδες βεβαια τι να πω!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασιλική, ο δικός μου είναι 21 μηνών, και δεν έκοψα τίποτα ποτέ "μαχαίρι". Όλα έγιναν πολύ σταδιακά. Δεν θυμάμαι απο ποιά ηλικία, μάλλον, γύρω στους 13-14 μήνες ακόμη έτρωγε αλεσμένα, μετά απο το βραδυνό του που ήταν αλεσμένα φρούτα με ανθότυρο, τον βάζαμε στο τραπέζι μαζί μας - καθιστός στα πόδια μου - και σιγά-σγιά του δίναμε από το πιάτο μας -τα πάντα, στην αρχή έτρωγε λίγο αλλά σταδιακά όλο και περισσότερο ώσπου του σταμάτησα τα βραδυνά αλεσμένα φρούτα και έτρωγε μόνο μαζί μας από το τραπέζι μας, από το πιάτο μου, και τα φρούτα τα έπαιρνε σε κομματάκια σαν σνακ ενδιάμεσα των γευμάτων. Κάπου εκεί σταμάτησε και η γιαγιά να του αλέθει το μεσημεριανό που το έτρωγε πλέον κανονικά, οπότε κάπως έτσι περάσαμε στο κανονικό φαγητό, μέσα από το δικό μας τραπέζι δηλαδή. Για πρωινό ακόμη τρώει κρέμες δημητριακών (βρώμη, σιμιγδάλι) αλεσμένες με μπανάνα ή αυγό μελάτο ή ομελέτα (η οποία άποτελεί και εναλλακτική για βραδυνό αν δεν φάει αρκετή ποσότητα από το δικό μου πιάτο το βράδυ). Επίσης, περίπου μια ώρα μετά το βραδυνό πίνει φρέσκο γάλα πριν τον ύπνο - δεν τον πιέζω, όσο πιεί, μπορεί μια γουλιά, μπορεί και 200μλ, αναλόγως πόσο χορτάτος νιώθει. Παρεπιπτόντως, ό δικός μας τοστ αρνείται να φαει, έχω δοκιμάσει 2-3 φορές. Τρώει, όμως, πολύ καλά τα όσπρια - ρεβύθια και φακές συγκεκριμένα χωρίς άλεσμα. Τώρα τί πρέπει, τι δεν πρέπει δεν ξέρω, αλλά είμαστε στην υψηλότερη καμπύλη πάντα - βάρους (15 κιλά) και ύψους.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα φρουτακια δεν τα αλεθω!του τα κοβω σε κομματακια και τα τρωει!!απλα αν το μεσημερι του δωσω το φαι κανονικα θα φαει λιγοτερο απο οτι αν το αλεσω!απλα επειδη ειναι υπερκινιτικος θελω να ειμαι σιγουρη οτι τρωει σωστα την ωρα που τρωει ωστε να μη περασει μια ωρα και ξαναπεινασει!και στο καθισμα που καθεται να φαει χορευει!!!!!τα οσπρια δεν τα τρωει αν δεν τα αλεσω τα φτυνει μετα απο 3-4 κουταλιεσ!!μπορει να φταινε οι φλουδες βεβαια τι να πω!!!

 

 

στην ηλικια που ειναι ο μικρος σου,κοβεις μαχαιρι τα αλεσμενα...αλλιως θα μπεις σε μια κατασταση που δυσκολα θα σταματησει...το οτι τρωει μεγαλυτερες ποσοτητες αλεσμενων απο οτι κανονικων τροφων,ειναι γεγονος,αλλα δεν ειναι λογικη να καθυστερουμε την εισαγωγη των κανονικων τροφων στα παιδια,επειδη τρωνε λιγοτερο σε ποσοτητα...η γνωμη μου ειναι να σταματησεις το αλεσμα τελειως...μην σε αγχωνει η ποσοτητα,θα μπει σε σειρα η διατροφη του...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

αρα υποθετω εχετε κοψει και φαρι λακτε και ολεσ αυτες τις κρεμες??πρεπει να ψαχτω λιγο με τα φαγητα που μπορω να τ δινω!!βραδινο τι ωρα το δινετε??

Link to comment
Share on other sites

αρα υποθετω εχετε κοψει και φαρι λακτε και ολεσ αυτες τις κρεμες??πρεπει να ψαχτω λιγο με τα φαγητα που μπορω να τ δινω!!βραδινο τι ωρα το δινετε??

 

 

μπορεις να δινεις ολα τα φαγητα και καλο ειναι να ενεργησεις καπως ετσι,ωστε να μαθει να τα τρωει ολα!φαριν λακτε δεν υπαρχει λογος να τρωει ενα τοσο μεγαλο παιδακι,ουστιαστικα δεν υπαρχει λογος να τρωει κανενα παιδακι,το μονο που προσφερει ειναι θερμιδες και τιποτε αλλο...η ωρα του βραδινου εξαρταται, για το καθε παιδι...εμενα πχ που κοιμαται τωρα που αρχισε ο παιδικος περιπου οκτωμιση καθε βραδυ,τρωει εκεινη την ωρα το βραδινο του...τα σκ τρωει βραδινο οτι ωρα να ναι,γιατι κοιμαται και αργοτερα...αυτο θα το προσαρμοσεις εσυ αναλογα με τις αναγκες του παιδιου σου...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ότι θυμάμαι ο παιδίατρος μου είχε πει ότι αρκεί το 1/3 μη αλεσμένης τροφής γιατί είναι διαφορετική η διαδικασία πέψης και απορρόφησης βιταμινών, γι' αυτό μην ανησυχείς για την ποότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...